Alagút, a végén fény nélkül – egy különös olasz rájátszási rendszerről

Hétvégén kezdetét veszi a Serie C playoff-küzdelme 28 csapattal, ahol az egyetlen kiadó helyre pályázók a világ – minden bizonnyal – legbonyolultabb rájátszásában mérkőznek meg egy átláthatatlannak tűnő rendszerben, ahonnan a hosszabbítás fogalmát is csaknem teljesen száműzték.

(X) Regisztrálj a Büntetőn keresztül az Unibetre, és befizetési bónuszod mellé 10 ezer Ft ingyenes fogadást is kapsz ajándékba!

A hátunk mögött hagyott hétvégén befejeződött a Serie C mindhárom csoportjának a küzdelme. Az utolsó körben bajnokot avattak a Girone B-ben is, így pedig kialakult és ez által útjára indulhat a „kibogozhatatlan” rájátszás. Nem elég, hogy az összességében hatkörös playoff (selejtezőtől a döntőig) során 28 együttes szállhat harcba a feljutásért, ami már önmagában feleslegesen nagy létszám, még a szabályok is igencsak megbonyolítják a helyzetet, mert az egy mérkőzéses párharcokban a döntetlen a hazaiaknak kedvez, az oda-visszavágós részben pedig nem dönt az idegenben szerzett gól, és ha a két eredmény alapján döntetlen az állás, akkor a magasabb kiemelésű együttes jut tovább.

A lebonyolítás kulcsa a legjobb negyedik helyezett, aki egyrészt önmagát egy fordulóval közelebb juttatja a végső sikerhez – csak a legjobb 16 közt csatlakozik –, másrészt a saját csoportjának a 11. helyén végző gárdát is beengedi egyfajta surranópályán a rájátszásba. Hogy ezt kivetítsük az idei szezonra, a B csoportban szereplő Modena csapata lett a maga 70 pontjával a legjobb negyedik. Ebből kifolyólag egyrészt a B csoportban tolódnak el eggyel a helyezés alapján kialakuló párosítások, másrészt magával hozta a 11. pozícióban záró Virtus Verona gárdáját is.

Az első fordulóban csoporton belül zajlanak a küzdelmek, ahol 18 résztvevő méri össze az erejét egy mérkőzésen, amelynek helyszínéről a jobb helyezés dönt. A párharcokat 5-10., 6-9. és 7-8. mintára alakítják ki az A és a C csoportban, illetve a B jelűben ez úgy alakul át, hogy a 6-11., 7-10. és a 8-9. helyezés alapján.

Az első körben egy mérkőzésen dől el a továbbjutás és a hazai csapat a tabellán való jobb helyezésének köszönhetően abban a kiváltságos helyzetben van, hogy döntetlen esetén is automatikusan továbbjut.

• Pro Patria (A5)  –  Juventus U23 (A10)
  • Lecco (A6)  –  Grosseto (A9)
  • AlbinoLeffe (A7)  –  Pontedera (A8)
  • Triestina (B6)  –  Virtus Verona (B11)
  • Cesena (B7)  –  Mantova (B10)
  • Matelica (B8)  –  Sambenedettese (B9)
  • Juve Stabia (C5)  –  Casertana (C10)
  • Catania (C6)  –  Foggia (C9)
  • Palermo (C7)  –  Teramo (C8)

A második fordulóra a továbbjutó kilenc együttes mellé csatlakozik a B csoport ötödik helyezettje (Feralpisalo) és a másik két negyedik (Pro Vercelli és Bari). Ez a trió kiemelt lesz és még azt az előnyt is élvezhetik, hogy a csoportjuk legalacsonyabban rangsorolt csapata ellen léphetnek pályára odahaza.

A második kör az elsőhöz hasonlóan egy mérkőzésen dől el és a hazai csapat itt is élvezi azt az előnyt, hogy döntetlen esetén automatikusan továbbjut.

• Pro Vercelli (A4)  –  A7/A8/A9/A10
  • A5/A6/A7/A8  –  A6/A7/A8/A9
  • Feralpisalo (B5)  –  B8/B9/B10/B11
  • B6/B7/B8/B9  –  B7/B8/B9/B10
  • Bari (C4)  –  C7/C8/C9/C10
  • C5/C6/C7/C8  –  C6/C7/C8/C9

A harmadik fordulóban csatlakoznak a dobogó alsó fokán végzők, valamint a legjobb negyedik helyezett (Renate, Südtirol, Modena és Avellino). A négy kiemelt csapat mellett a második körből érkező hat továbbjutó közül a legmagasabban rangsorolt – ha helyezésbeli azonosság van, akkor a több szerzett pont dönt – élvezheti az oda-visszavágós párharcokban a második találkozón a hazai pálya előnyét. A sorozatban nem számítanak az idegenben szerzett gólok, és ha a két mérkőzés után az állás döntetlen, akkor a magasabban rangsorolt együttes jut tovább.

• ISMERETLEN  –  Renate (A3)
  • ISMERETLEN  –  Südtirol (B3)
  • ISMERETLEN  –  Avellino (C3)
  • ISMERETLEN  –  Modena (B4)
  • ISMERETLEN  –  A második forduló legmagasabban rangsorolt csapata

A negyedik körre, vagyis a legjobb nyolc között csatlakoznak a második helyezettek is (Alessandria, Padova, Catanzaro). A leosztás ugyanaz, mint az előző fordulóban: a három kiemelt csapat mellett a harmadik körből érkező öt továbbjutó közül a legmagasabban rangsorolt – ha helyezésbeli azonosság van, akkor a több szerzett pont dönt – élvezheti az oda-visszavágós párharcokban a második találkozón a hazai pálya előnyét. A sorozatban nem számítanak az idegenben szerzett gólok, és ha a két mérkőzés után az állás döntetlen, akkor a magasabban rangsorolt együttes jut tovább.

• ISMERETLEN  –  Alessandria (A2)
  • ISMERETLEN  –  Padova (B2)
  • ISMERETLEN  –  Catanzaro (C2)
  • ISMERETLEN  –  A harmadik forduló legmagasabban rangsorolt csapata

Ezt követően kialakul a Final Four, ahol már a tét komolysága okán bevezetik a sorsolást, valamint azt is, hogy nem jut tovább automatikusan a magasabban rangsorolt, ha két mérkőzés után döntetlen az állás, hanem hosszabbítás és büntetők vannak, viszont az idegenben szerzett gólok továbbra sem számítanak.

Végül a két párharc győztese megküzdhet a feljutásért egy oda-vissza zajló összecsapásban, ahol a körülmények nem változnak, tehát idegenben szerzett gólok figyelmen kívül hagyása mellett lehet hosszabbítás és büntetőpárbaj a második találkozó végén.

A RENDSZER MÚLTJA

Mindössze csak az ötödik éve lesz ez ennek a mostani hatalmas létszámra duzzasztott rendszernek, és az eddigi négyből kettő is kilóg a sorból az adott év körülményei következtében. Az első két rájátszás lement a tervek szerint, de a 2018–19-es idényben két hely volt kiadó a Palermo Serie B-ből való kizárásának köszönhetően, míg az előző kiírásba a koronavírusjárvány rondított bele, amikor is az első körben négy, a másodikban pedig egy összecsapást le sem játszottak a csapatok visszalépése, vagy épp a nagy létszámú fertőzöttek okán.

Ha az összesen öt döntőt vesszük alapul, akkor a tíz résztvevőből nyolc is második helyen végzett az alapszakasz során a csoportjában, ám a két kivétel egyaránt fel is jutott.

• 2016/17: Parma (B2)  –  Alessandria (A2) 2-0 (A Final Four során egy mérkőzés döntött.)
  • 2017/18: Siena (A2)  –  Cosenza (C5) 1-3 (A finálé egy meccsen dőlt el.)
  • 2018/19: Pisa (A3)  –  Triestina (B2) összesítésben 5-3 (h. u.) (2-2 és 1-1)
  • 2018/19: Piacenza (A2)  –  Trapani (C2) összesítésben 0-2 (0-0 és 0-2)
  • 2019/20: Reggiana (B2)  –  Bari (C2) 1-0 (Az egész sorozat egy mérkőzésen dőlt el.)

Az eddigi legnagyobb hőstett egyértelműen a Cosenza együtteséé, amely az első körtől kezdve menetelt végig rájátszás mezőnyén és ért fel a csúcsra.  A Rossoblu a kilenc mérkőzéséből hetet is megnyert, mindössze a második körben játszott egy döntetlent, de akkor a magasabb kiemelés jogán továbbjutottak a Casertana ellenében, majd a Final Four elő találkozóján a Südtirol vendégekén kaptak ki 1-0 arányban, de ezt odahaza egy kétgólos sikerrel visszafordították.

Az elmúlt évek tapasztalata alapján még egy különlegesség megfigyelhető. A legtöbb pontot szerző második helyezett egy év kivételével mindig bejutott a rájátszás fináléjába, de egyik esetben sem ünnepelhetett ez a csapat. A 2017-es évben az Alessandria, a 2019-esben a Piacenza, tavaly pedig a Bari gárdája járt pórul a döntőben. Csak a 2018-as esztendőben nem jött össze, hogy a legjobb ezüstérmes ott legyen, ekkor a Catania az elődöntőben alulmaradt a későbbi vesztes Robur Sienaval szemben, így pedig tulajdonképpen az „átok” él, ez pedig nem épp a legjobb előjel a Padova számára. A Biancoscudati amúgy is elég szerencsétlen helyzetben van, mert csak a rosszabb egymás elleni miatt nem ők ünnepelhettek a múlt hétvégén.