Az önsorsrontás művészete

Újabb hétvége, újabb forduló az OTP Bank Ligában, ezúttal már a 14. Hogy kinek hozott szerencsét? Az MTK-nak biztosan nem, amely ezúttal Kisvárdán kapott olyan gyomrost, ami a tabella aljára lökte, de Felcsúton is elégedetlenkedhetnek, miután a hosszabbításban kapott gól miatt nem tapadnak a Mezőkövesden ismét könnyedén nyerő Ferencvárosra. Tizenegyespárbajt rendeztek Székesfehérváron, amiből a hazaiak jöttek ki jobban, Joan Carrillo pedig megszerezte első pontját a Debrecen kispadján, az Újpest abban a Bozsik Arénában folytatta menekülési műveletét, ahol most pattanásig feszült lehet a hangulat.

(X) Regisztrálj a Büntetőn keresztül az Unibetre, és befizetési bónuszod mellé 10 ezer Ft ingyenes fogadást is kapsz ajándékba!

A megszokottaktól eltérően ezúttal nem péntek este, hanem szombat délután kezdődött a forduló, a pocsék formában lévő, pontot és gólt is alig szerző, edzőváltás(ok)on átesett MTK a szintén új trénerrel szereplő Kisvárda otthonába látogatott. A vendégek kispadjára először ült le Márton Gábor, múlt héten még betegsége miatt otthonról figyelte csapatát, ám rögtön alaposan belenyúlt a támadósorba és a múlt heti Haraszti Zsolt–Szrdjan Dimitrov–Kovácsréti Márk–Vancsa Zoltán négyes helyett ezúttal a Andrija Drljo–Palincsár Martin–Gheorghe Grozav–Bojan Miovszki kvartett bizonyíthatott. A védelem maradt változatlan, és rögtön a hetedik percben bolondot is csináltak belőlük a hazaiak: egy Matheus Leoni beadás, felívelés után Jasir Asani és Claudiu Bumba, talán a két legalacsonyabb várdai játékos fejelgetett az MTK tizenhatosán belül, majd Asani a harmadik érintésnél már a kapuba fejelt.

A gól nyilván felrúgta Márton Gábor meccstervét, de egyébként is könnyedén domináltak a hazaiak és beszorították saját térfelére a fővárosiakat. A 31. percben parádés támadás végén növelte előnyét a házigazda: Bumba külsővel kidobta a jobb szélre a labdát Asaninak, aki egy Jasmin Mesanoviccsal történő kényszerítőt követően a hosszú alsó sarokba lőtt. Az MTK visszajöhetett volna a meccsbe, ha a 43. percben Grozav – miután már a kapust is kicselezte – nem akar az alapvonalról gólt lőni, hanem inkább passzol. Rosszul döntött, maradt a 2-0. Az első félidő eseményeinek taglalása itt véget is érhetne, ám Palincsár tett róla, hogy legyen még történés. A fiatal középpályás megpróbált eladni egy 11-est az első félidő lefújása előtt, Erdős József viszont nem ette meg a színészi alakítást, és felmutatta neki a második sárga lapot. Mondani sem kell, a kétgólos hátrány mellé pont erre volt szüksége a kiesés ellen menekülő csapatának…

A fordulás után a minimális esélyét is elveszítette az MTK, hogy valamit elérjen: az 51. percben a bal szélen háromszögezett a Bumba–Ötvös Bence–Leoni trió, utóbbi pedig remek gólt vágott Milan Mijatovics kapujába. Szenzációs összjáték, felszabadult futball, jó meccset láttak a kilátogató nézők. Még mindig nem telt el egy óra az összecsapásból, amikor az ezen a mérkőzésen is parádésan osztogató Bumba lépett ki az ügyetlenkedő vendégvédők között és emelte át parádésan a kapus fölött a labdát, négygólosra növelve a különbséget. A 69. percben egy kisszöglet után a bosnyák center, Mesanovic érkezett és gólpassza után gólt fejelt, láthatóan szintén egy begyakorolt támadás végén.

A gól után elhagyta a pályát a Kisvárda aznapi egyetlen magyar kezdőjátékosa, Ötvös, és Gosztonyi András, valamint Nagy Mihály Krisztián 80. perces beállásáig bizony magyar futballista nélkül szerepelt Erős Gábor csapata. Persze szeretett volna hasonló dolgokon gondolkodni Márton Gábor, aki örülhetett, hogy csapata megúszta öttel, inkább azon gondolkodhatott, hogy milyen fába vágta a fejszéjét?

Az MTK szakmailag, mentálisan és olykor úgy tűnt, fizikailag is eléggé mélyen van, idén fogcsikorgatva kell összekaparni annyi pontot, amennyit csak lehet, aztán egy jó téli felkészülés után úgy nekimenni a tavasznak, hogy valahogy élvonalban maradjon a gárda. Kisvárdán pedig gála volt, a Zalaegerszeg 5-0-s legyőzése után ismét klubrekordot döntöttek, és folytatják a Ferencváros üldözését.

Mijatovics tehetetlen, a labda hálóban. Ötöt kapott az MTK Kisvárdán (Forrás: kisvárdafc.hu)

A második szombati mérkőzésen az egyre inkább kiegyenesedni látszó Gyirmót látogatott a sérülésektől és eltiltásoktól megtizedelt MOL Fehérvár otthonába, ahol persze még így sem számított esélyesnek. A hazaiaknál most először kezdett a Nikolics Nemanja–Kenan Kodro csatár kettős, míg Nego Loic hosszú idő után ismét a védelem jobb oldalán futballozott.

A mérkőzés fehérvári fölénnyel kezdődött és a tizedik percben ez góllá is érett: egy szabadrúgás után a vendégek részéről Varga Barnabás ütött bele kézzel a labdába, Farkas Ádám pedig a büntetőt ítélt, amit Nikolics értékesített. A válogatottól egyre távolabb sodródó csatár, a most futó bajnokságban mindössze másodszor volt eredményes, legutóbb a hatodik fordulóban, a Mezőkövesd vendégeként volt eredményes, még szeptemberben.

A hazaiak tovább folytatták domináns játékukat, kisebb helyzetekig el is jutottak, növelni azonban nem tudták az előnyüket, sőt, valamivel túl az első félórán nagy esélyt kapott a Gyirmót: némi VAR-ozás után tizenegyeshez jutott, ráadásul második sárgával kiállt a hazai védelem tengelyéből Viszar Muszliu. Ez a tizenegyes is gól lett, miután Varga Barnabás értékesítette, egyenlített tehát Csertői Aurél csapata és nagyon izgalmas második félidőre nyílt kilátás hirtelen. Nem telt el két perc sem, jött a mérkőzés harmadik tizenegyese. Kodro esett el a büntetőterületen belül, majd szintén a VAR asszisztenciája mellett harmadszor is a mészpontra mutatott Farkas, a sértett pedig újra vezetéshez juttatta csapatát. 2-1, mindhárom gól büntetőből.

Az ember érzése az volt, hogy a Vidi emberhátrányával kiegyenlítődtek az erőviszonyok, ugyanis komoly partnere tudott lenni a Gyirmót a házigazdának, amit két komoly Simon András-helyzettel jelzett is. Válaszul a hazaiak kapufát lőttek Dárdai Palkó révén, majd az Ivan Petrjak sérülése miatt beállt Hangya Szilveszter száguldott el a bal szélen, centerezésére érkezett Kodro és kétgólosra növelte csapata előnyét néhány perccel a rendes játékidő vége előtt. A Gyirmót igyekezetére azonban nem lehetett panasz, a hosszabbítás perceiben ismét Varga talált be, idén már hatodszor, szorossá téve az utolsó percet. Más esemény azonban nem történt.

3-2-re a Fehérvár nyert, két emberhátrányos góllal, ami egyfelől persze fantasztikus teljesítmény, másfelől pedig a vendégek védekezésében vet fel komoly kérdéseket. Győzelmével a székesfehérváriak stabilizálták negyedik helyüket, a Gyirmót viszont ismét a vonal alá csúszott más mérkőzések eredményeinek köszönhetően.

Nikolicsból hatalmas feszültség szakadt ki a gólja után, régóta várt már erre a pillanatra (fotó: MOL Fehérvár Facebook)

Fővárosi rangadót rendeztek a Bozsik Arénában, ahol a Honvéd vendége a sereghajtó Újpest volt. A piros-feketék zaklatott időszakot élnek, legutóbb a 3-0-ra megnyert MTK elleni mérkőzés követően is zúgolódott a közönség, mert nem elégedett a csapat idei szereplésével. Ez persze nem csoda, a kezdő sípszónál mindössze öt pont választotta el a két csapatot.

A találkozó első félideje kiegyenlített játékot hozott, és nem sok veszélyes helyzetet, Nemanja Antonov szabadrúgásból elért kapufája persze mindenképp említésre méltó, miként Nenad Lukics lesgólja is. A vezetést mégis a Honvéd szerezte meg egy tudatos szögletkombináció során Ivan Lovric csúsztatta tovább a beívelt labdát a hosszú oldalra, ahol érkezett a születésnapos Hidi Patrik és megrúgta szezonbeli második gólját. Úgy tűnt kilábalhat a gödörből a kispesti együttes, a szünet előtt Lukics ugrott ki ziccerben, ám csúnyán kapu mellé lőtt.

A második félidő elején ismét egy hazai szöglet után történt esemény, ám nem olyan, amilyet a kispesti szurkolók vártak volna: az előrehúzódó csapatkapitány Batik Bence nemes egyszerűséggel leütötte emberfogóját, a görög Jorgosz Kutrumpiszt, amit Vad II István játékvezető piros lappal büntetett. Mint emlékezhetünk, az elmúlt fordulóban, emberelőnyben nyerni tudott az Újpest a Debrecen ellen, de itt sokáig semmi sem utalt arra, hogy hasonló lehet a forgatókönyv. A Honvéd emberhátrányban is veszélyesebb volt, főleg pontrúgások után, ám Michael Oenning cseréi ezúttal változást hoztak. A 80. percben egy szintén begyakorolt szögletvariációt követően a csereként beállt szerb Miroszlav Bjelos lőtt kapásból a Honvéd kapujába (Baráth Botond érintésével), majd a hosszabbításban ő adott gólpasszt a másik lila-fehér cserének Fernando Vianának, aki első újpesti góljával rögtön meccset nyert csapatának. A hátralévő percekben még komoly ziccereket alakított és hagyott ki mindkét együttes, valamint egy darabig úgy tűnt, büntetőhöz juthat a Honvéd, de a VAR felülbírálta az ítéletet, így maradt a 2-1-es vendéggyőzelem.

Ezzel az Újpest nem csak az utolsó helyről, de a kiesőzónából is elkerült, míg a Honvédnál szinte felrobban a kispad, valószínű, hogy Horváth Ferencnek csak órái, esetleg napjai lehetnek hátra, mint vezetőedző. A csapat helyzetét nem könnyíti meg, hogy a hátralévő három bajnokiból egy idegenben van Pakson, egy pedig a Ferencvárosnál, így nem volna meglepő, ha a vezetők nem várnának a téli szünetig.

Horváth Ferenc lassan nem tud hová elbújni a szurkolói kritikák elől (fotó: nemzetisport.hu)

(X) Hívd meg barátaidat és szerezz ingyenes fogadást, befizetési bónuszt, illetve bónuszpénzt összesen 75 000 HUF értékben! A meghívott barátaid pedig egy nagyvonalú üdvözlő bónuszt kapnak, tehát nem csak te, hanem ők is jól járnak.

Vasárnap kora délután hazai környezetben is sor kerülhetett Joan Carrillo debütálására a Debrecen kispadján, mivel csapata a Paksot fogadta a Nagyerdei Stadionban. A hazai védelemből hiányzott az eltiltott Marko Nikolics, akit az utánpótlás-válogatott Baráth Péter helyettesített, a legutóbb a Puskás Akadémiát kitömő Paksban viszont ismét az Ádám Martin–Böde Dániel páros támadta a kaput.

A mérkőzés paksi lehetőségekkel, helyzetekkel indult, ám Ádám és Medgyes Sinan próbálkozásainál is kiderült, hogy Gróf Dávid jó formában van, míg a Debrecen az első és egyetlen valamirevaló helyzetéből betalált. A 20. percben az idén kiváló formát mutató Ugrai Roland kapott kiugratást a baloldalon, megverte védőjét, majd a kimozduló kapus mellett is eltolta a labdát, így az üres kapuba passzolhatott. Találatával utolérte a góllövőlista élén álló Lukicsot valamint Ádámot, aki azonban ezt nem hagyhatta annyiban és az első játékrész ráadásában egy szöglet után, fejjel vette be a hazai kaput. Ádám gólja nem nagy meglepetés, az azonban igen, hogy ennyire üresen maradt és még csak fel sem kellett ugrania a góljánál. Nagy kérdés, kire, vagy mire figyeltek a Loki védői?

A második félidőben is inkább a Paks akarata érvényesült, de ezúttal már kevesebb helyzetet tudott kialakítani, míg a Debrecen jelenlegi helyezésének megfelelően teljesített ezen az összecsapáson is. A Loki kapura szinte teljesen veszélytelenek volt, ám a találkozó hajrájában így is közelebb állt a győztes gólhoz, mint az atomvárosiak bármikor a második félidőben, így igazságos döntetlen született.

A Debrecennél a pontszerzés mellett annak örülhetnek, hogy Pávkovics Bence több mint féléves kihagyás után jó játékkal tért vissza, a Paks pedig az első félidő kihagyott helyzetei miatt komoly hiányérzettel buszozhatott vissza Tolna megyébe. A folytatásban a Debrecen Zalaegerszegre utazik a bennmaradás szempontjából rendkívül fontos mérkőzésre, míg a Paks már péntek este javíthat a botladozó Honvéd ellen.

Ahogyan ez a párharc, úgy a Debrecen–Paks mérkőzés is döntetlenre végződött (Fotó: DVSC Facebook)

Vasárnap délután a Zalaegerszeg látogatott Felcsútra, ahol a hazai csapat, a Puskás Akadémia mindenképp bizonyítani szerette volna, hogy a Paks elleni pofon csak egy apró kisiklás volt. Waltner Róbert pozitív koronavírustesztje miatt a vendégeket ezúttal egy másik korábbi gólvágó, Ferenczi István dirigálta a kispad mellől. Hogy a zalaiak nem áldozati báránynak érkeztek, mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy az első félidőben veszélyesebben játszottak, mint magasabbra taksált ellenfelük, és bizony az első nagy helyzet is az övék volt, Skribek Alen lövését védte lábbal az elmúlt hetekben remeklő Markek Tamás. A Puskás Akadémia kevésbé volt harapós ezen a meccsen, játékosai lassúnak és bizonytalannak tűntek, ami szembeötlő volt a vendégek szívósságával szemben. Az első félidőben Bedi Bence, majd Kálnoki-Kis Dávid is veszélyeztette még a felcsúti kaput, de gól nem született.

A szünetben Hornyák Zsolt riadót fújhatott, illetve érkezett a román Alexandru Baluta és holland Luciano Slagveer is a csapatba, ezzel egy csapásra megélénkítve annak támadójátékát. Két perce tartott a második játékrész, amikor a román irányító kiugratta a holland szélsőt, aki jól centerezett, mert középen Jakub Plsek érkezett és megszerezte a vezetést a Puskás Akadémiának. A mezőnyben ezután is kiegyenlített erők küzdelme zajlott, komolyabb gólveszély nélkül, majd a hajrához érve megélénkült a meccs: a 89. percben Baluta az ötös sarkáról ahelyett, hogy kis gólt lőtt volna, majdnem kibombázta a labdát a stadionból, majd a szintén csereként beállt Zimonyi Dávid vált hőssé, miután már a hosszabbításban egy nagyon finom mozdulattal elfektetett egy védőt, valamint a kapust is és az üres kapuba lőtt. A lefújás előtti pillanatokban még a zalaiak házi gólkirálya, Koszta Márk találhatott volna be, de nagy helyzetben az oldalhálóba lőtt, így pontosztozkodással zárult a két csapat mérkőzése.

A Puskás Akadémia lezárhatta volna az összecsapást, a ZTE viszont jobban akart a mérkőzés egészében, így talán igazságosnak mondható az 1-1-es végeredmény.

A balul sikerült csütörtök esti sevillai fellépés után vasárnap késő délután Mezőkövesden volt jelenése a Ferencvárosnak immár a bajnokságban. A hazaiak egyedüliként veretlenek voltak pályaválasztóként, míg a Fradi idegenben százszázalékos, így tudvalévő volt, hogy valamelyik széria biztosan megszakad. Ahogyan szakadt az eső is, sajnos a helyi pálya vízelvezetési rendszere ellenére is több olyan tócsa is kialakult a pályán, ahol megállt vagy túlzottan lelassult a labda.

Ilyen körülmények között tehát, de még véletlenül sem emiatt került előnybe a címvédő az ötödik percben. A fantasztikus formában és egyre nagyobb önbizalommal játszó Ryan Mmaee cselezgetett a tizenhatoson belül, amikor a védekezésbe besegíteni igyekvő Dino Besirovics felrúgta, a megítélt tizenegyest pedig higgadtan értékesítette is maga a sértett. A marokkói támadó ezzel már nyolcgólos a magyar élvonalban, tartja a lépést a góllövőlista élén állókkal. A 17. percben Besirovics javíthatta volna hibáját, ám hat méterről Dibusz Dénes kapuja mellé fejelt, míg a túloldalon az előbb méltatott Mmaee könnyelműsködött el egy ordító ziccert. Baj persze nem érte a Ferencvárost emiatt, mert még a szünet előtt Tokmac Nguen robogott végig a hazaiak térfelén, majd lőtt 15 méterről a hosszú alsóba, megduplázva ezzel csapata előnyét, ám a gólöröme (a füléhez emelte a kezét és a Fradi-tábor irányába fordult) mutatja, hogy nem felhőtlen a viszonya a csapat szurkolóival. A norvég támadó mindössze negyedik gólját szerezte ezzel, pedig csapata összes idei bajnokiján pályára lépett.

A félidei 2-0-s ferencvárosi vezetés meghatározta a második félidő képét, a zöld-fehérek nem feszültek meg az újabb gólokért, a Mezőkövesd meg nem tudott veszélyesen játszani, bár igaz, hogy sokkal többet birtokolta a labdát, mint az első félidőben. Az idő előrehaladtával a pálya állapota fokozatosan vált egyre rosszabbá, így minőségi futballról nehéz írni a második játékrész kapcsán. Az egyetlen feljegyzésre érdemes esemény mindössze a tékozló fiú, Franck Boli gólja: az elefántcsontparti támadó azok után, hogy kétszer is megjárta már ősszel a tartalékcsapatot, beállt a 80. percben, hét perccel később pedig szépen pörgette el a labdát Tordai Árpád mellett, megszerezve csapata harmadik, egyben utolsó találatát a mérkőzésen.

A Mezőkövesd elszenvedte tehát első vereségét odahaza, ami egyben az első kudarc volt Supka Attila érkezése óta, az FTC pedig ezúttal is bizonyította, hogy osztálykülönbség van közte és a többi honi klub között, hiszen ezúttal is különösebb megerőltetés nélkül, 3-0-ra tudott nyerni idegenben.

A forduló érdekességei

• Az MTK immár 348 perce gólképtelen, négy fordulóval ezelőtt, a Debrecen elleni 1-1 során Miovszki a 12. percben lőtt gólt, azóta nem született kék-fehér találat a bajnokságban. Összességében 14 bajnokiból már hat olyat játszott le a csapat, amelyen nem talált be.
  • Az Ferencváros védelme ellenben áthatolhatatlan: sorozatban ötödször nem kapituált. Bajnoki mérkőzésen legutóbb október 16-án a ZTE támadója, Koszta Márk talált be az FTC ellen.
  • Különösen félelmetes a címvédő idegenben: idén hat bajnokiból hat győzelem a mérlegük, ha vendégségbe mennek, és ezen a hat találkozón mindössze egy gólt kapott, azt a paksi Kinyik Ákos szerezte.
  • A Budapest Honvéd valamelyik játékosa ötödször kapott piros lapot ebben a kiírásban, amivel a kispestiek utolérték az ebben a tekintetben listavezető Kisvárdát.
  • Az Újpest FC zsinórban másodszor nyert mérkőzést a bajnokságban, erre még nem volt példa erre a szezonban, jutalmul elkerült a kiesőzónából.
  • Ebben a fordulóban igen jól cseréltek az edzők: a zalaegerszegi Zimonyi, az újpesti Bjelos és Fernando Viana, és az ferencvárosi Boli is a kispadról beszállva szerzett gólt.

A forduló játékosa

Ezúttal a kisvárdai Claudiu Bumbára esett a választás. A szabolcsiak 10-ese nagyon nagy meccset játszott, már nem először a szezonban, gól, gólpassz, kulcspasszok fűződnek a nevéhez, szinte minden veszélyes, vagy gólt érő támadásban benne volt, igazi húzóember volt ismét.

A forduló citromdíjasa

Megosztva Batik Bence (Honvéd) és Palincsár Martin (MTK). Közös pont kettejükben, hogy patinás, ám rossz helyzetben lévő fővárosi klub futballistái és ezen a hétvégén nemhogy segíteni nem tudták csapatukat, kimondottan hátráltatták is a menekülésben. Az MTK középpályása el akart játszani egy 11-est a VAR-korszakban, a Honvéd védője pedig csapata szögleténél ütötte le az ellenfelet, mellesleg úgy, hogy előtte másodpercekkel figyelmeztette a játékvezető, hogy szemmel tartja, miként dulakodnak ellenfelével a tömegben. Az MTK 2-0-s hátrányban volt Palincsár kiállításánál, a Honvéd viszont vezetett, amikor Batik, mint csapatkapitány kiállni kényszerült, végül azonban vereséget szenvedett. Nem lehet kérdés, hogy ezekkel pszichés, mentális problémák, amivel saját – egyébként is szörnyű helyzetben lévő – csapataikat büntetik. Palincsár tette ráadásul azért is érthetetlen, mert egy hete hasonló módon, teljesen értelmetlenül állíttatta ki magát csapattársa, Haraszti, így kizárt, hogy nem hívták fel a játékosok figyelmét arra, hogy ne kapjanak fölösleges lapokat. Önsorsrontás mesterfokon.

A forduló gólja

Nagyon nehéz volt választani ebben a fordulóban, mert sok szép találat született, a fentebb már látható Zimonyi-gól simán nyerhetne a hétvégén, de ezúttal inkább az egyik látványos és szép kisvárdai összjáték végén született találatot illeti a díj. Bumba és Asani összejátéka egy picit a Copacabana hangulatát csempészte a fagyos magyar novemberi valóságba.

Melyik együttes búcsúzik az élvonaltól az NBI 2021/2022-es idényének végén?