Feltámadás Pakson és Kispesten, az MTK gól ellen van beoltva

Az év utolsó válogatott szünete után a 13. fordulóval tért vissza az OTP Bank Liga. A mezőny egynegyede új szakvezetővel fordult az őszi hajrára (bár az MTK-t betegsége miatt Márton Gábor még nem irányíthatta a kispadról), az Újpest életjelet mutatott, a Ferencváros újra üzent a magyar mezőnynek, a Puskás Akadémia pedig ismét megkapta a szokásos pofont a Pakstól. Zalaegerszegen újra tizenegyest védett Demjén Patrik, a Honvédnál pedig a győzelem ellenére is a pokolba kívánnak minden vezetőt.

(X) Regisztrálj a Büntetőn keresztül az Unibetre, és befizetési bónuszod mellé 10 ezer Ft ingyenes fogadást is kapsz ajándékba!

A háromnapos focihétvége nyitányán péntek este Zalaegerszegen randevúzott a helyi csapat a Mezőkövesddel, amely az edzőváltás óta még veretlen, mi több, a középmezőny elejére tornázta fel magát. Hasonló célokkal vágott neki a találkozónak a ZTE is, hiszen az elmúlt két meccset 0-8-as gólkülönbséggel abszolválták, így mindenképp volt mit kijavítaniuk a borsodi alakulat ellen. A találkozó nem volt túl nagy színvonalú, sok hibát hozott, főleg a védelmek bizonytalankodtak, és jobbára csak a támadók pontosságán múlt, hogy nem születtek gólok az első játékrészben. A második félidőre aztán felgyorsultak az események: a 60. percben büntetőhöz jutott a Zsóry, ám a korábbi válogatott karmester, Cseri Tamás gyenge kísérletét védte Demjén Patrik, aki ezzel már három kivédett büntetőnél jár a szezonban. A másik oldalon is tizenegyes járt egy kézzel blokkolt fejesért, mi több, a vendégek védelméből Matija Katanecet még piros lappal is „jutalmazta” Andó-Szabó Sándor játékvezető. Koszta Márk magabiztos ítéletvégrehajtónak bizonyult, így a 70. percben gól- és emberelőnybe került a hazai együttes. A folytatásban a zalaiak horvát utánpótlás-válogatott támadója, Josip Spoljaric került kétszer is komoly helyzetbe, ám Tordai kapus mindkétszer meccsben tartotta csapatát, főleg a második védésének volt következménye, ugyanis az ebből vezetett ellentámadás végén csapata kapufát, majd Nagy Dániel révén gólt lőtt, megmentve csapatának az egyik pontot. Emlékezhetünk, hogy nem olyan rég a Honvéd ellen idegenben, emberhátrányban fordított a Supka-csapat, ezúttal a hosszabbításban egyenlített, így őrzi veretlenségét az edzőváltás óta.

A bajnokság legrosszabb formában lévő csapata az öt meccs óta nyeretlen Paks fogadta a legjobb formában lévő, legutóbbi öt meccsét megnyerő Puskás Akadémiát szombaton kora délután. A felcsútiaknak volt miért visszavágniuk, hiszen hazai pályán 6-1-es vereséget szenvedtek az atomvárosiaktól még augusztusban. Bognár György ezúttal egyszerre tette fel tankjait a támadósorba, a góllövőlistát vezető Ádám Martin mellett Böde Dániel is kezdett, sok párharcra és főként légi veszélyre kárhoztatva a Puskás Akadémia védőit. A találkozó első valamire való helyzetéből gólt szerzett a házigazda, miután egy bal oldali Medgyes Sinan-beadást a remekül érkező Ádám fejelt Markek Tamás kapujába – megszerezve ezzel kilencedik gólját a szezonban. Ezt a gólt másodpercekkel később kiegyenlíthették volna a vendégek, ám les miatt nem adták meg Komáromi György találatát. A folytatásban mindkét csapat előtt adódott helyzet, ám előbb a válogatottban kimondottan jól teljesítő Nagy Zsolt lőtt az égbe egy kipattanó labdát, majd a túloldalon Ádám és Sajbán Máté zavarta egymást egy szögletnél. A 26. percben Böde Dániel villantott valamit a régiből: egy védelemből érkező felívelést Ádám csúsztatott tovább, amit a korábbi válogatott támadó átvett, majd egy klasszikus esernyő-csellel becsapta védőjét, hogy aztán a lehulló labdát kapásból bebombázza a vendégkapu közepébe. Ritkán látható szép egyéni megoldás volt, nyilván jót tett a klublegenda lelkének is ez a találat, ami idén az első volt neki. Az első játékrész hosszabbításában a Puskás ellen általában kimondottan jól teljesítő Bognár István is betalált, így 3-0-s eredménnyel mentek öltözőbe a csapatok, annak ellenére, hogy a vendégek kapusa, Markek ezúttal is bemutatott néhány bravúrt. A második félidőben átvette a játék irányítását a vendég együttes, de a hazaiak növelhették volna tovább az előnyüket, ám hol Markek, hol a kapufa akadályozta meg a Bognár-csapatot a gólszerzésben. A Puskás rúgott még egy érvénytelen gólt, majd a lefújás előtt egy érvényeset is: a csereként beállt Marius Corbu lőtt az üres kapuba egy kipattanó labdát, ám a pontot az i-re Sajbán Máté tette fel, miután a 89. percben remek mozdulattal emelte át a kapust, beállítva ezzel a 4-1-es végeredményt.

Győzelmével a Paks stabilizálta helyét a középmezőnyben, a Puskás Akadémia pedig őrzi a dobogós helyezését a veresége ellenére is.

Böde Dániel a levegő ura volt a Puskás elleni mérkőzésen (fotó: Paksi FC Facebook)

A válogatott szünet talán Kisvárdán telt a legmozgalmasabban, ahol elveszítették a sikerkovács vezetőedzőt, Joao Janeirót, aki a szlovákiai DAC kispadjára ült át a magyar dobogóséról. Ilyen előzmények után látogattak immár a megbízott maestro, Erős Gábor vezetésével a vonal fölött tanyázó újonc Gyirmót otthonába. A két csapat idén már találkozott egymással, akkor 2-1-re a Várda nyert odahaza és ezúttal is valamivel esélyesebbnek tűnt riválisánál. A vendégek újonc szakvezetőjének, amellett, hogy biztosítania kellett a zökkenőmentes átmenetet, főleg a Ferencváros ellen kiállított Matheus Leoni pótlását kellett megoldania a védelem bal oldalán. Választása a román Ionut Peteleura esett, aki ezzel átesett a tűzkeresztségen és debütált a magyar bajnokságban. A 10. percben az addig is aktívabb vendégek tizenegyeshez jutottak, amit az a Claudiu Bumba váltott gólra, aki már az augusztusi találkozón is eredményes volt. Az első félidő kedélyeit ezen kívül mindössze egy véleményes eset borzolta: Nagy Patrik talpalta szét jól láthatóan Ötvös Bence térdét, ám lap nélkül megúszta. Nem is kellett több a Kisvárdának, azonnal szóvá is tették a jelenetet honlapjukon.

A jelenet, ami miatt háborognak Kisvárdán (Fotó: kisvardafc.hu)

Szerinted milyen lapot érdemelt volna Nagy Patrik megmozdulása?

A második játékrész továbbra is kiegyenlített mezőnyjátékot hozott, a Gyirmót a védjegyévé vált pontrúgások után volt különösebben veszélyes, a Kisvárda pedig kedvére kontrázott. A játékrész elején hárman vezették egyetlen hazai védőre a labdát, ám lövésig sem jutottak az akcióból, míg a hazaiak egyre közelebb kerültek az egyenlítéshez. A 89. percben a csereként beálló Lazar Zlicsics eldönthette volna a mérkőzést, ám 15 méteres lövése a felső lécről vágódott vissza a mezőnybe és ez a hosszabbításban megbosszulta magát, hiszen a 92. percben egy szöglet utáni kavarodást az előrehúzódó horvát toronydaru, Frane Ikic bólintott Dombó Dávid kapujába, megmentve ezzel egy pontot az újonc részére.

A pontosztozkodás egyúttal azt is jelentette, hogy a Kisvárda nem tudta megelőzni a vereséget szenvedő Puskás Akadémiát, a Gyirmót viszont őrzi bennmaradó pozícióját a forduló után is.

(X) Hívd meg barátaidat és szerezz ingyenes fogadást, befizetési bónuszt, illetve bónuszpénzt összesen 75 000 HUF értékben! A meghívott barátaid pedig egy nagyvonalú üdvözlő bónuszt kapnak, tehát nem csak te, hanem ők is jól járnak.

Az Újpest-Debrecen összecsapás az elmúlt két évtizedben inkább egy tüzes rangadó volt a dobogós helyekért, ám napjainkra két, a kiesés ellen harcoló klub összecsapásává silányult. A lila-fehérek a mezőny hátát nézik a tabella legaljáról, a Debrecen pedig egy pontra a kiesőhelyektől, új edzővel, a Székesfehérvárról már jól ismert katalán Joan Carrillóval a fedélzeten próbál menekülni. Az új szakvezetőről nem derült ki, hogy mivel is próbálta meglepni újpesti kollégáját, aki ezúttal is a Giorgi Beridze, Mory Koné kettőstől remélte a gólokat, mint kiderült, nem is alaptalanul. A 20. percben előbbi addig cselezgetett a debreceni tizenhatoson belül, míg lövőhelyzetet nem talált, és ha már talált lőtt is, labdája Gróf Dávid kapujában kötött ki. Néhány perccel később egy debreceni szöglet után a belső védő Sylvain Deslandes fejelt, az újpesti Csongvai Áron azonban érthetetlen módon kézzel blokkolta, így némi VAR-ozás után büntetőt kapott a hajdúsági együttes, Dzsudzsák Balázs pedig magabiztosan lőtte azt a hazai kapuba, kiegyenlítve ezzel az állást. A 34. percben a másik debreceni belső védő, Marko Nikolics került a figyelem középpontjába, amikor lerántotta a ziccerben kiugrani készülő Konét, Erdős játékvezető pedig habozás nélkül kiállította. A kiállítás után járó szabadrúgást Antonov fölétekerte, így 1-1-es döntetlennel vonultak félidőre a csapatok. A második játékrészben a Debrecen 4-4-1-es felállással játszott, hol Ugrai Roland, hol Németh Krisztián maradt elöl, de igazából momentumuk sem volt. Az Újpest sereghajtóhoz képest nagy türelemmel és okos játékkal bontogatta a fáradó debreceni védelmet, amelyet az 57. percben sikerült is feltörni: az elefántcsontparti Mory Koné kapott labdát a büntetőterületen belül, kissé hátrafelé vette át, de így tudott csak igazán kapura fordulni és a tizenhatos vonaláról egy életerős lövéssel megszerezte a vezetést az Újpestnek. A folytatásban ember- és gólelőnye tudatában sem ült rá az eredményre a sereghajtó, sőt, ha nem Gróf Dávid védi a Loki kapuját, akkor ki is üthették volna a vendégeket az lila-fehérek, de a mérkőzést csak a 87. percben sikerült lezárni, amikor egy kisebb tömegkarambol végén valahogy a debreceni kapuba került a labda, feltehetően a francia Sylvain Deslandes-ról.

Az Újpest második győzelmét aratta a bajnokság során, ám maradt sereghajtó, Debrecenben pedig az edzőváltás sem oldotta meg egyelőre a gondokat, igaz, emberhátrányban azért pokolian nehéz dolga is volt Carrillóéknak.

Joan Carrillo első mérkőzése a DVSC vezetőedzőjeként: egészen biztos, hogy nem ez volt az, amit látni szeretne (Fotó: DVSC Facebook)

Vasárnap délutánra két összecsapás maradt, elsőként az ősz rangadójának is beharangozott Ferencváros-Fehérvár derbit játszották le, több mint nyolcezer néző előtt. A címvédő és listavezető Fradi a két héttel ezelőtti kisvárdai gála után ezúttal a szavak szintjén trónkövetelő Mol Fehérvárt oktatta, megüzenve ezzel a teljes magyar mezőnynek, hogy az első hely idén sem lehet kérdéses. A tapogatózó kezdés után a 10. percben az ukrán Olekszandr Zubkov kapott egy remek keresztlabdát a lemaradó Marcel Heister helyén, a biztonság kedvéért elfektette a rárontó Stopirát, majd elegánsan a hosszú felsőbe vágta a labdát. A gyors vezetés tudatában a Fradi nyugodtabban játszott, a Fehérvár pedig ahogy tudott, amennyire engedte ellenfele. A 32. percben Ivan Petrjak tört be a ferencvárosi tizenhatoson belülre, Henry Wingo mellett a földre került, a játékvezető sípja néma maradt, miként a VAR-szobában sem találtak okot a közbeavatkozásra. Később ezt sérelmezték a székesfehérvári stábból, ám azt legalább annyira, hogy a negyvenedik percben egy villámgyors kontra végén Ryan Mmaee kétgólosra növelte a hazai előnyt. A marokkói támadó jó formában van, hazája válogatottjában a legutóbbi két meccsen duplázott, majd most ismét betalált. A fordulás után adott egy gólpasszt is, Myrto Uzuni köszönte szépen és passzolt közelről az üres kapuba. Azaz az 57. perc után eldőltek a lényegi kérdések. A mérkőzés hátralévő részében egyik együttes sem erőltette a támadásvezetéseket, a Ferencváros spórolt az erejével a Betis elleni csütörtöki El-meccsre, a Fehérvár pedig nem tudott túljutni a fél gőzzel is határozott zöld-fehér falon. A különbség nagyobb lehetett volna, ha tíz perccel a vége előtt Aissa Laidouni nem rúgja mellé a Kristoffer Zachariassen felvágásáért járó tizenegyest, de így maradt a 3-0, amit a címvédő látszólag különösebb erőfeszítés nélkül ért el. A lefújás előtt még a vendégek nigériai szélsője, Funsho Bamgboye kapott piros lapot, majd kisebb hisztirohamot, amivel jó eséllyel nem csak a következő mérkőzésről tiltatja el magát, de ez érdemben már nem befolyásolta a mérkőzés alakulását.

Győzelmével maradt az élen Peter Stöger csapata, míg a Fehérvár továbbra is nyeretlen maradt ebben a szezonban idegenben és az ötödik helyről várja a folytatást.

Ezúttal is Dibusz fogadhatta Nikolics gratulációját, a Fradi a játék minden elemében felülmúlta a fehérváriakat (Fotó: MOL Fehérvár FC Facebook)

A forduló záró meccsén Honvéd-MTK kiesési rangadót rendeztek a Bozsik Arénában. A hazaiak a debreceni 5-3-as pofonból próbáltak felállni és visszaszerezni közönségük szimpátiáját, míg az MTK új edzővel, ám mégis nélküle próbált elmozdulni a már kieső, 11. pozícióból. A válogatott szünetben Márton Gábort nevezték ki a kék-fehérek élére, ám a koronavírus-fertőzés őt is elérte, emiatt nem tudott még a csapattal dolgozni, otthonából figyelte új együttese mérkőzését. Az első játékrészben a kapuk egyáltalán nem forogtak veszélyben, néhány kósza átlövés emlékeztetett arra, hogy futballmeccset rendeznek Kispesten. Azt volt érdemes inkább figyelni, hogy mindkét tábor rendkívül elégedetlen volt, szinte egymással vetélkedtek, ki tudja hangosabban minősíteni csapata és/vagy klubvezetése teljesítményét. Már mindenki a szünetet várta, amikor a rendkívül frusztrált MTK-s Haraszti Zsolt akaszkodott össze a felezővonalnál a hazaiak válogatott védőjével, Baráth Botonddal, melynek eredményeképp a nyáron Paksról szerződtetett támadó (a találkozó addigi egyetlen MTK-helyzetének, egy életerős 20 méteres lövés „elkövetője”) piros lapot kapott Pintér Csaba játékvezetőtől. Az emberelőnyt gólra váltani szinte létkérdés volt a Honvéd számára a második félidőben és ennek megfelelően domináltak is. A 48. percben nem kis szerencsével a vezetést is megszerezte Horváth Ferenc csapata, egy szöglet után a gólvágó Nenad Lukics fejelt körülbelül harminchat centiről a vendégkapuba. A gól jókora terhet levett a csapat válláról, és ennek az MTK igencsak kárát látta. A félidő közepéhez érve Nagy Dominik szlalomozott be a tizenhatoson belülre, Tiago Ferreira buktatta, a megítélt tizenegyest pedig a sértett váltotta gólra, 2-0. A kék-fehérek egy látványos kontratámadáson kívül semmi veszélyt nem jelentettek emberhátrányban a Honvéd kapujára, akik a lefújás előtt tudták lezárni végérvényesen az összecsapást: a 89. percben Lukics második góljával újra győzelemre vezette a Honvédot, kialakítva a háromgólos különbséget és a végeredményt.

A piros-fekete szurkolók a magabiztosnak tetsző győzelem ellenére is változásokat követel a klubházban, valamint a kispadon, az MTK-nak pedig még ahhoz is rengeteget kell dolgoznia, hogy a téli pihenőt ne kiesőhelyen töltse, mert egyelőre sem gólja, sem játéka nincs elegendő ahhoz, ami az élvonalban maradásra predesztinálná.

Ivan Lovric és a Honvéd végül érvényesítette fölényét az MTK ellen (Fotó: Balogh László)

A forduló érdekességei

• A 13. fordulóban két döntetlen mellett négy hazai siker született, így a vendégcsapatoknak nem termett sok babér ezen a hétvégén.
  • A Puskás Akadémia valószínűleg sosem szeretne többé játszani a Paks ellen. Hornyák Zsolt együttese az idén 15 gólt kapott, abból 10-et a Tolna megyeiek elleni két mérkőzésen.
  • Az idény során első alkalommal nem kapott gólt a Honvéd. A tizenharmadik játéknapig kellett várni az első kispesti clean sheet-jére Szappanos Péternek.
  • A most debütáló három vezetőedző mindössze egy pontot tudott szerezni összesen. Erős Gábor döntetlennel kezdett Kisvárdán, míg Márton Gábor és Joan Carrillo vereséggel indította pályafutása új szakaszát.
  • Cseri Tamás karrierje során már harmadszor lőhetett büntetőt Demjén Patriknak. A mezőkövesdi irányító idén augusztusban és tavaly februárban sikerrel járt, most azonban a fiatal hálóőr örülhetett.
  • Demjén Patrikhoz kapcsolódó információ, hogy felnőtt pályafutása tizedik büntetőjét hárította, pedig még csak 23 éves.
  • Az MTK legutóbbi hét bajnokiján mindössze kétszer tudott betalálni, mindkétszer az észak-macedón Bojan Miovszki volt eredményes. Ez a két gólt azonban így is négy ponthoz segítette csapatát, hiszen a Mezőkövesdet 1-0-ra legyőzték, a Debrecennel 1-1-et játszottak. Ez a négy pont pedig épp az egyharmada a Hungária körútiak által megszerzett tizenkettőnek.

A forduló játékosa

Ahogyan mindig, úgy ezúttal is több remek teljesítmény volt a játéknapon, Újpesten Nikola Mitrovics adott két gólpasszt, a ferencvárosi Ryan Mmaee és a paksi Ádám Martin gólpasszt adott és gólt is lőtt, de Nenad Lukics két gólja ezúttal az átlag fölé emelte őt. A szerb gólvágó újra kirántotta a gödörből a Honvéd szekerét, nélküle még nagyobb lenne a baj Kispesten.

A forduló citromdíjasa

Egyértelműen az MTK-s Haraszti Zsolt. A kék-fehérek támadója nem igazán találja a helyét új csapatában, mindössze másodszor volt kezdő augusztusi átigazolása óta, és biztos, hogy a következő héten sem kezd – a mostani piros lapja miatt. A 30 éves játékosnál többet aligha lehet tenni piros lapért: előbb megütötte, majd fojtogatni kezdte a kispesti Baráth Botondot, mindezt másodpercekkel az első játékrész lefújása előtt 0-0-s állásnál. Haraszti nélkül csapata végül háromgólos vereséget szenvedett és esélye sem volt emberhátrányban a kiesés elkerüléséért zajló harcban közvetlen riválisnak számító Honvéd ellen.

A forduló gólja

Ezúttal nagy gólokról nem beszélhettünk, de Böde Dániel igazán emlékezetes módon vette be a Puskás Akadémia kapuját, íme:

Melyik együttes búcsúzik az élvonaltól az NBI 2021/2022-es idényének végén?