Stögertől elköszönt a Ferencváros; konghatnak-e a paksi vészharangok?

2021-ben az utolsó előtti, összességében a 16. fordulót rendezték a mögöttünk hagyott hétvégén az OTP Bank Ligában. Élvonalbeli csapataink a közelgő téli szünet előtt még iparkodtak, ki a feljebb kapaszkodásért, ki a pozíciója megtartásáért. Joan Carrillo megszerezte első győzelmét a Debrecen kispadján, ráadásul azt a Ferencvárost legyőzve, amely így átadta helyét a tabella élén a Mezőkövesden győztes Kisvárdának. Hosszú sorozatot szakított meg a MOL Fehérvár is azzal, hogy nyert az MTK otthonában, Márton Gábor csapata azonban továbbra is képtelen akciógólt szerezni. A Honvéd megint összeomlott kétgólos előnyben, ebből ezúttal a Zalaegerszeg profitált, Újpesten pedig a közönséget is szórakoztatták a Paks 4-3-as legyőzése során.

(X) Regisztrálj a Büntetőn keresztül az Unibetre, és befizetési bónuszod mellé 10 ezer Ft ingyenes fogadást is kapsz ajándékba!

Csekély érdeklődés övezte a magyar futballtörténelem első élvonalban rendezett Puskás Akadémia–Gyirmót mérkőzését szombat délután, pedig Felcsúton masszív, dobogó-esélyes csapat van kilátásban, legutóbb a Ferencvárostól raboltak pontot a Hornyák-tanítványok. A vendégeknek volt nemrég egy jó sorozatuk, ám azóta egyre lejjebb ereszkednek a tabellán és ismét azért küzdenek, hogy valahogy a vonal fölé kerüljenek. Az első félidő – ahogy azt mondani illik – nagy taktikai csatát hozott, ám a valóság ezzel szemben az, hogy egyik csapat sem játszott a kellő és méltó intenzitással és pontossággal. Lövésecskék, helyzetecskék csak elvétve akadtak az összecsapáson, egyedül Komáromi György került komolynak mondható gólhelyzetbe, ám lövését védte a gyirmóti Hársfalvi András. A szünet után kicsit megélénkült a játék és gyors egymásutánban mindkét csapat eltalálta a kapufát. A vendégeknél Medgyes Zoltán, a hazaiaknál Alexandru Baluta járt szerencsétlenül. De mindez semmi ahhoz képest, ami az 53. perc kezdetén történt: a vendégek védője, Karacs Dániel saját térfele közepéről, az oldalvonal mellől akart hazaadni egy labdát, de röviden tette mindezt, a szemfüles Luciano Slagveer lecsapott a labdára, elpöckölte a menteni igyekvő kapus elől, majd higgadtan az üres kapuba passzolt. Túl könnyű gólt ajándékozott a Gyirmót. Tíz perccel később kettőre tudta növelni előnyét a hazai együttes, miután a gyirmótiak nem tudtak felszabadítani és Nagy Zsolt beadását a berobbanó Marius Corbu lőtte kapásból az újonc kapujába. 2–0, és ezzel eldőlni látszottak a lényegi kérdések. A Gyirmótban nem volt annyi, hogy talpra álljon két ilyen hiba után, a Puskás Akadémia pedig szinte örömjátékba kezdett. Ennek is lehetett eredménye a harmadik gól, amit ismét a holland Slagveer szerzett, egy pazar ollózás után. A mozdulat látványos volt, azonban sokat ront a találat esztétikai értékéből, hogy a kapus kisebb ügyetlensége is kellett ahhoz, hogy gól legyen.

A végeredmény tehát sima, a meccs összképét tekintve talán túlzó, ám nem érdemtelen. Az év utolsó bajnokiján mindkét csapatra nagy meccs vár: a Puskás Akadémia Kisvárdára utazik, a Gyirmót a bennmaradásért hajtó DVSC-t fogadja majd.

Luciano Slagveer megszerezte az első és a második gólját is a bajnokságban (Fotó: PAFC Facebook)

Két zaklatott szezont futó középcsapat találkozott a hétvégén a Bozsik Arénában, a Budapest Honvéd szurkolóinak lassan már mindenből és mindenkiből elegük van, aki a klubház környékén tartózkodik, a ZTE pedig képtelen kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtani, ráadásul vezetőedzőjük, Waltner Róbert hetekre kiesett a munkából, miután elkapta a koronavírust. Visszatérése éppen most volt esedékes, így egy korábbi másik válogatott támadóval, Horváth Ferenccel meccselt. A fővárosiak gólzsákja, Nenad Lukics már az ötödik percben megszerezte a vezetést a kispestieknek, megadva ezzel a mérkőzés alaphangját. A Zalaegerszeg nem hagyta magát és azonnal válaszolhatott volna, ám Josip Spoljaric lövése elkerülte a házigazda kapuját. A folytatás is gazdag volt helyzetekben, főleg Zsótér Donát volt elemében, a gólokkal és jó játékkal régóta adós középpályás kétszer is komolyan veszélyeztette Demjén Patrik kapuját, ám ekkor még eredménytelenül. A 41. percben egyenlíthetett volna a ZTE, de Koszta Márk, valamint Zimonyi Dávid közeli lövésénél is bravúrt mutatott be Szappanos Péter kapus, és ahogy az lenni szokott, percekkel később büntetett a Honvéd. Szinte már mindenki a félidő lefújását várta, amikor egy középpályás labdaszerzés után létszámfölényben kontrázott a Honvéd, a labda Zsótér elé került, aki harmadjára már nem hibázott és szétbombázta a zalai kaput, kialakítva ezzel a kétgólos félidei előnyt. Aki valaha futballozott, tudja, hogy a kétgólos előny milyen veszélyes, könnyen elaltathatja annak birtokosát és egy motivált ellenfél onnan még vissza tud kapaszkodni a mérkőzésbe, ha sikerül gyorsan szépítenie. Valami ilyesmi történt ezúttal is, hiszen a fordulás után, hiszen egy sokkal harcosabb, láthatóan magasabb fordulatszámon pörgő vendégcsapat jött ki a folytatásra és már a játékrész elején szépíthetett volna, ha Zimonyi pontosabb nagy helyzetben. A 63. percben aztán a házi gólkirály villant a kék-fehéreknél is: Koszta játszotta magát tisztára a hazai védők között, majd lőtt ziccerben a kapuba.  A Honvéd persze mindettől függetlenül lezárhatta volna a mérkőzést, de sem Zsótér, sem Lukics nem tudta megszerezni az újabb gólját, ez pedig – ahogy lenni szokott – megbosszulta magát, mert szűk húsz perccel a befejezés előtt Zoran Lesjak bukkant fel a Honvéd kapuja előtt és egy bal oldali beadást szépen belsőzött a tehetetlen Szappanos mellett a bal alsó sarokba. A 33 éves védőnek idén ez volt az első bajnoki találata idén. A Honvéd újra görcsösnek látszott, feszültnek, és képtelen volt nyomást helyezni ellenfelére a hajrában, elsöprő rohamok hiányában pedig nem volt lehetősége visszavenni a vezetést. A ZTE kissé nyugodtabbnak tűnt, pedig a mérkőzés lélektana alapján akár meg is fordíthatták volna az összecsapást, ám komolyabb lehetőségük erre nekik sem adódott.

Így igazságosnak mondható a 2-2-es végeredmény. 2021 zárásaként Baráth Botondék az Üllői útra látogatnak, míg a Waltner-csapat az Újpest ellen próbálkozhat majd a három pont begyűjtésével.

Zsótér Donát kiválóan játszott, de csapata nem tudott nyerni (Fotó: Dömötör Csaba, nso.hu)

A kiesés ellen immár Márton Gáborral menekülő MTK az edző korábbi csapatával, a MOL Fehérvárral találkozott szombaton este, ahol az jelenti az egyik fő problémát ebben a szezonban, hogy idegenben nem tudott még mérkőzést nyerni. A hazaiak fél perc után vezetéshez juthattak volna, de Gheorghe Grozav nagy helyzetben mellé lőtt, a vendégek pedig fokozatosan átvették a játék irányítását. Egy szöglet után Stopira maradt nagyon ügyesen és lőtt nagyon fölé, majd húsz perc játék után Dárdai Pál remek bal oldali beadását Kenan Kodro fejelte az MTK kapujába szintén „stopirai” magányban. A gól után is fölényben maradtak a fehérváriak, az történt a pályán, amit szerettek volna, és csak egy önfeláldozó hazai blokk gátolta meg őket az előnyük megduplázásában.  A szünet után végképp el is dönthette volna a találkozó sorsát a Vidi, ám Nikolics Nemanja előbb a kapufára, majd a kapusba lőtt ígéretes helyzetben, és mint tudjuk, a kihagyott helyzetek gyakran megbosszulják magukat. Az idő előrehaladtával felbátorodtak a hazaiak és több kockázatot vállalva, egyre többször kerültek az ellenfél kapuja elé, de Kovács Dánielnek, a fehérváriak kapusának egy komolyabb védést kellett csak bemutatnia. A hosszabbítás harmadik percében egy Fiola Attilára felpattanó labdánál az egész hazai csapat büntetőt reklamált, az ellentámadásból pedig szép és góllal befejezett kontrát vezetett a vendégcsapat. Ivan Petrjak gólja egy ideig a levegőben lógott, ám a VAR segítségével megállapítást nyert, hogy Fiola nem kezezett a saját kapuja előtt, így 2-0-s győzelemmel távozott Szabics Imre csapata a Hungária körútról.

Márton Gábor együttese most sem tudott betalálni akcióból (az Újpest ellen szabadrúgásból és büntetőből voltak eredményesek a kék-fehérek), így pedig azért nem könnyű a dolguk, javításra a Paks elleni szezonzárón lesz lehetőség. A Videoton pedig hosszú idő után először úgy játszott idegenben, ahogyan egy magát nagyra tartó együttesnek kell, a jó játék pedig eredménnyel is párosult. Folytatás odahaza a Mezőkövesd ellen.

Kodro fejesénél tehetetlen volt Somodi (fotó: MTK Facebook)

(X) Minden napra új meglepetés az Unibet adventi kalendáriumával! Kattints ide, regisztrálj egy számlát és nézd meg, milyen meglepetés vár ma rád!

Ahogy szinte mindig, ezúttal is gólgazdag összecsapásra volt kilátás a Paks találkozóján, amely ezúttal az egyre inkább magára találó Újpesthez látogatott. A várakozások hamar beigazolódtak, a negyedik percben a gólkirályi címre aspiráló Ádám Martin volt eredményes, miután kiharcolt egy büntetőt. Még tíz perc sem telt el, az Újpest máris megfordította a mérkőzést, előbb Giorgi Beridze mozgott be a paksi védelem mögé és lőtt közelről Rácz Gergő kapujába, majd Csongvai Áron lőtt gólt távolról a bizonytalankodó paksi kapus segítségével. Ilyen tempóban persze nem lehetett folytatni a gólgyártást, kissé lelassult az összecsapás, de még így is bőven élvezhető, színvonalát tekintve átlagon felüli volt. Bognár István távoli bombájánál például nagy bravúrt mutatott be Banai Dávid a hazai kapuban és nem rajta múlt, hogy a félidő vége előtt nem sokkal Sajbán Máté közeli próbálkozása nem jelentett egyenlítést. A túloldalon Beridze remekül élt a robusztus termetű paksi védők között és még az első félidőben megszerezte második gólját, miután remekül lépett ki egy mélységi indítással. 3-1 után ismét fennállt a Honvéd-meccsnél taglalt kétgólos paradoxon, így viszonylag megnyugtatóan hatott a hazai kedélyekre, hogy a szünet után a belga Yohan Croizet is bevette az atomvárosi kaput, háromgólosra duzzasztva a különbséget. Érdekes volt megfigyelni, hogy az Újpest négy góljából három is úgy született, hogy a paksi védők mögé betett labdákkal találták ziccerben magukat a csatárok, erre minden bizonnyal tudatosan készültek Michael Oenningék. Fél óra volt hátra, amikor egy gyönyörű, egyritmusú támadás végén Szabó János beadását a csereként beállt Böde Dániel fejelte a lila-fehérek kapujába, majd Bognár István újabb nagy lövését védte hasonló bravúrral ismét Banai. A mérkőzést végképp lezárhatta volna az Újpest, amikor a sokadik tökéletes kiugratással Croizet száguldott a paksi kapu felé, önzetlenül Beridzéhez passzolt, a grúz támadó azonban nem tudta elrúgni a labdát a visszavetődő Rácz alatt. 5-2 helyett pedig 4-3 lett az eredmény, ugyanis a hajrában egy másik csereember, Papp Kristóf perdített remekül a hazai hálóba. A végén nyomott a Paks, de a lila-fehér védelem (élén Abdoulaye Diabyval) elhárított minden légi veszélyt.

Az Újpest ezzel újra bennmaradó pozícióban tartózkodik és a záró fordulóban Zalaegerszegen szerezhet megnyugtató pontokat, Bognár György tanítványai viszont az elmúlt kilenc bajnokijukon csak egyszer tudtak nyerni, így hiába a közönségcsalogató, látványos játék, amit minden fórumon szinte mindenki méltat, lassan már eredményekre van szükség, mert az atomvárosiak egyre mélyebbre csúsznak a tabellán.

Négyszer ünnepelhettek a lila-fehérek a Paks ellen (fotó: Újpestfc.hu)

Debrecenbe látogatott a 16. fordulóban a Ferencváros, amely nagy tehertől szabadult meg hétközben a Leverkusen elleni 1-0-s Európa-liga-győzelemmel, így joggal várhatták a fanatikusok, hogy az igencsak enervált, edzőváltáson is átesett hazaiak ideális ellenfelek lesznek ahhoz, hogy folytatódjon a címvédő százszázalékos hibátlan (6 meccs 6 győzelem) idegenbeli sorozata. A Debrecennél hiányzott a támadósorból Németh Krisztián, akit Tischler Patrik helyettesített, a Fradi a legjobbnak ítélt összeállításában lépett pályára. Az eseménytelen első félidő során mindössze egy-egy nagyobb helyzetet látott a szépszámú, mintegy négyezer fős publikum, előbb ferencvárosi Myrto Uzuni lőtt mellé egy szöglet után néhány lépésről, majd nem sokkal később az észak-macedón David Babunszki került nagy helyzetbe a bizonytalankodó vendégvédelem asszisztálása mellett, de lövését bravúrral védte Dibusz Dénes. Jobbára a fővárosiak birtokolták a labdát, de helyzetekig nem tudtak eljutni, kicsit minden játékosuk enerváltnak tűnt az első játékrészben. A fordulás után szinte azonnal a Debrecen került előnybe: egy balról érkező Ugrai Roland-szögletet a kissé határozatlan Dibusz ütött Bévárdi Zsombor elé, a hazaiak 31-ese pedig négy méterről a ferencvárosi kapuba lőtt. A kapott gól hatására a rekordbajnok játéka nem változott meg gyökeresen, a hazaiak lelkesedése viszont felerősödött, így nem is volt akkora meglepetés, amikor a játékrész derekán Tischler góljával kétgólosra nőtt a Loki előnye. A korábban az Újpestben is megforduló támadó egy lecsorgó labdát lőtt közelről a kapuba, nem kis szerencsével. Kétgólos hátrányban kissé magasabb fokozatra kapcsolt az FTC, de ez a meccs inkább arról marad emlékezetes számukra, hogy előbb Aissa Laidounival, majd a feltűnően indolens Ryan Mmaee-val is kegyes volt Bogár Gergő játékvezető, tudniillik mindkét futballistát kiszórhatta volna két sárgával, ám nem tette meg. A hazaiaknál Dzsudzsák Balázs nagyon küzdött, hogy gólt szerezzen, több ígéretes kísérlete is volt, ám ezúttal nem járt sikerrel, míg a túloldalon Uzuni lőtt kapufát a hajrában, de szintén gól nélkül maradt.

A Ferencváros végül kaput eltaláló lövés nélkül zárta a mérkőzést, a kiesés ellen menekülő DVSC teljesen megérdemelt győzelmet aratott. Friss információ az Üllői útról, hogy valóra váltak a zuhanyhíradós pletykák és a mérkőzés után elváltak Peter Stöger és az FTC útjai, a Honvéd elleni utolsó bajnokin Máté Csaba irányítja a csapatot. A Debrecen sikerével elkerült a kiesőhelyről és vasárnap Gyirmóton tehet nagy lépést a nyugodtabb téli felkészülés és egyben a nyugodtabb tavaszi szezon felé.

Stögert már nem Budapesten éri a karácsony (fotó: hirtv.hu)

Két jó formának örvendő kelet-magyarországi együttes nézett szembe egymással a Mezőkövesd-Kisvárda mérkőzésen. A találkozó Supka Attilának lehetett pikáns, hiszen jól ismerheti az idei meglepetéscsapat játékosait, lévén tavaly még ő volt a mesterük.  A két csapat tabellán elfoglalt helyezésére (5. illetve 2.) nem lehetett panasz, az első félidei játékra azonban igen. Egyik csapat sem tudott a másik fölé kerekedni, az egyetlen kaput eltaláló labdánál Dombó Dávid, a vendégek korábban Mezőkövesden is védő kapusa volt a helyén. A szünet után kicsit feljebb kapcsoltak a vendégek és beszorították a házigazdát saját kapujuk elé. A nyomás a 66. percben érett góllá, amikor egy jobb oldali beadást Tordai Árpád maga elé tenyerelt ki, az elöl ragadó albán belső védő, Herdi Prenga pedig három méterről az üres kapuba lőtt. Supka Attila csapata teljesen veszélytelen volt a kisvárdai kapura, Dombó Dávidnak nem volt érdemi védenivalója, és maga a mérkőzés is csak nyomokban tartalmazott futballt. A 76. percben aztán a találkozó kétségtelenül legszebb támadását vezette a Kisvárda, Ötvös Bence kapott jó kiugratást, kicselezte a kapust, majd éles szögből inkább középre adott, Jasmin Mesanovic pedig egy lépésről volt eredményes. Ez a gól nem csak szép, de nagyon fontos is volt, mert bebiztosította a vendégek győzelmét, akik így a Ferencváros botlását kihasználva a tabella élére ugrottak – még úgy is, hogy a zöld-fehérek ellen januárban pótolják az elmaradt meccsüket.

Erős Gábor továbbra is veretlen megbízott edzőként, immár három győzelem és egy döntetlen a mérlege a neki szánt négy bajnoki mérkőzésen és a Puskás Akadémia elleni hazai szezonzáró után az is előfordulhat, hogy a Kisvárda tekint le a tabella tetejéről a mezőny többi tagjára. A Mezőkövesd ezúttal a leggyengébb teljesítményét prezentálta Supka Attila irányításával és a Fehérvár elleni idegenbeli mérkőzés arról is dönthet, hogy a csapat tavasszal a tágan értelmezett élmezőny, vagy a kiesés ellen menekülők csoportjához tartozik-e majd. Van hová fejlődniük mindenesetre.

A forduló érdekességei

• Ebben a kiírásban először jutott négy gólig az Újpest FC. Michael Oenning tanítványainak a DVSC ellen lőtt három gól (3-1) volt a csúcs idén.
  • A Paks továbbra is minden mérkőzésen lő és kap is gólt, de az elmúlt kilenc mérkőzésén mindössze egyszer tudott nyerni.
  • A MOL Fehérvár idegenbeli győzelme azt is jelenti, hogy nincs már csapat az OTP Bank Ligában amely ne győzött volna legalább egyszer az otthonától távol. Szabics Imre csapata ezt megelőzően még az előző idény hajrájában, a DVTK elleni 4-0 során tudott vendégként nyerni.
  • Nenad Lukics (Honvéd) hat gólnál jár a legutóbbi öt mérkőzést tekintve, csak az Újpest ellen elveszített (1-2) bajnokin nem volt eredményes.
  • Kenan Kodro (Fehérvár) az őszi duplája után ismét bevette az MTK kapuját.
  • Szabó János két gólpasszt adott az Újpest ellen, érdekesség, hogy mindkétszer cserejátékos váltotta gólra a balhátvéd asszisztját (Böde Dániel és Papp Kristóf).
  • A harmadik forduló óta először fordult elő, hogy egy játékos sem kapott piros lapot egy adott játéknapon.

A forduló játékosa

A mögöttünk hagyott hétvégén az eddigiektől némileg eltérően kevés volt az igazán kiemelkedő teljesítmény. Az újpesti Georgi Beridze és a felcsúti Luciano Slaagver duplázott ezúttal, amivel mindketten győzelemre vezették csapatukat, de mivel a lila-fehérek támadója több ziccert el is hibázott, ezúttal a holland szélsőé a dicsőség.

A forduló gólja

Ezúttal kicsit szerényebb felhozatalból lehetett csemegézni, de a felcsúti Marius Corbu találata azért így is technikailag tökéletesen kivitelezett lövés eredménye volt:

Melyik együttes búcsúzik az élvonaltól az NBI 2021/2022-es idényének végén?