Visszapillantó: Dzsudzsák harca a válogatottért (OTP Bank Liga, 3. forduló)

Szinte hihetetlen, de már a harmadik játéknapot rendezték az elmúlt hétvégén a labdarúgó OTP Bank Liga 2021–2022-es kiírásában. Mint ahogyan azt már megszokhattuk, ebben a fordulóban is voltak érdekességek, izgalmak, fordulatok, történetek.

(X) Regisztrálj a Büntetőn keresztül az Unibetre, és befizetési bónuszod mellé 10 ezer Ft ingyenes fogadást is kapsz ajándékba!

Mindenki meglepetésére két győzelemmel kezdte a bajnoki küzdelmeket a Kisvárda, amely a Ferencváros után ezúttal az MTK otthonába készült második idegenbeli mérkőzésére. Bár a vendégek néhány játékosa – így a brazil balbekk Matheus Leoni és a román irányító Claudiu Bumba – teljesítménye üde színfolt az idei bajnokságban, a fogadóirodák és a szurkolók is inkább a vendéglátó kék-fehéreket tartották a találkozó esélyesének.

A sokáig ismerkedő, tapogatózó jellegű mérkőzésen aztán végül a hazaiak szereztek vezetést: az első félidő derekán egy felpassz-lekészítés kombináció végén Gheorghe Grozav talált be a 16-oson kívülről. Érdekesség a román támadóval kapcsolatban, hogy első magyarországi klubja épp a Kisvárda volt, de az előző szezonban diósgyőriként is betalált már ellenük. A második félidőben az MTK játéka egyre jobban hasonlított a pálya állapotához, amely továbbra is elég rossznak tűnik, így nem akkora meglepetés, hogy a szabolcsiak egyre bátrabban futballoztak és magukhoz vették a kezdeményezést. Ebben nagy segítségükre volt a most debütáló, mindössze 18 éves Czérna Erik, aki a neki szánt bő félórában nagy lendülettel és bátorsággal segített megbontani az olykor bizonytalan hazai védelmet. A fiatal szélső hat perc alatt két szabadrúgást harcolt ki és mindkétszer gólt szerzett belőle csapata: a 69. percben Viktor Hei, hat perccel később Jasmin Mesanovics fejelt be egy jobboldali Leoni-beívelést, így a Kisvárda már kilenc ponttal áll a tabella élén és tovább írja a maga tündérmeséjét.

Ilyen is van: Grozav (kékben) csalódottan veszi tudomásul a Kisvárda győzelmét (Fotó: Kisvárda FC Facebook)

Szombaton kora délután a Debreceni VSC-t látta vendégül a Paksi FC, amely az előző körben megalázó vereséget mért a Puskás Akadémiára (6-1 idegenben) és amely feltétlenül javítani akarta a hazai mérlegét a nyitókörben elszenvedett Mezőkövesd elleni vereség (2-3) után. A vendégek négy ponttal, de a sérült Bárány Donát nélkül utaztak Tolna megyébe, azonban a fiatal támadó hiánya nem látszott meg a csapata teljesítményén. A Loki jól kezdett és már az első félidőben kétgólos vezetésre tett szert, Dzsudzsák Balázs előbb tanári kiugratással gólpasszt adott Ferenczi Jánosnak, aki értékesítette a ziccerét, majd maga fejezett be egy kontrát, aminél a hazai középpálya egyszerűen elfelejtett visszazárni. A félidő lefújása előtt büntetőből szépített a Paks, hogy aztán a regnáló gólkirály Hahn János egyenlítsen a második félidőben. A hazaiak ezután a mérkőzést is megnyerhették volna, a lassan egy éve parádés teljesítményt nyújtó Bognár István ezúttal egy jó 22-23 méteres szabadrúgást váltott gólra bő egy óra játék után – az idény első közvetlen szabadrúgás-gólját szerezve ezzel.

A DVSC helyzete ezzel viszonylag hamar kényelmesből igencsak kényelmetlenné vált, de közel sem volt reménytelen. A hajrához közeledve a csereként beálló Ugrai Roland kotort be egy jól visszafejelt Dzsudzsák-beadást, így 3-3-as döntetlennel ért véget a forduló legjobb, legváltozatosabb mérkőzése. Mindkét csapatnak van oka örülni és szomorkodni is, az újonc továbbra is veretlen, a Paks pedig 0-2-ről felállva tudott pontot szerezni.

A nap második mérkőzésén a Prágából Bernbe tartó, címvédő Ferencváros az eddig hibátlan Mezőkövesdet fogadta. A borsodi alakulat egy szép kombináció végén szerzett vezetést a hatodik percben (az eddigi mérkőzéseken gólokkal jelentkező Dino Besirovic ezúttal gólpasszt jegyzett) Nagy Dániel közeli fejesével és a folytatásban is egész jól állta a sarat az egyre erősödő hazai nyomás ellenére. Az első félidőt már épp kihúzta volna Pintér Attila csapata, amikor a ráadásban kétszer is kapitulált: előbb a mostanában inkább renitens viselkedésével kitűnő Franck Boli, majd szinte azonnal az Eb-t is megjárt Robert Mak talált be, így a félidőre már hazai vezetéssel vonulhattak a csapatok. A második játékrészben egyenlíthettek volna a matyóföldiek, de Dibusz Dénesen nem találtak fogást, a másik oldalon pedig egy videózás után megítélt büntetőből Myrto Uzuni döntötte el a lényegi kérdéseket.

A találkozóról sokat elmond, hogy legnagyobb izgalmakat a csereként beállt Tokmac Nguen sérülése jelentette, a norvég támadó szűk negyedórát tudott játszani, mielőtt lebicegett a pályáról – egyelőre kérdéses a játéka a Young Boys elleni BL-selejtező előtt. Ez a kellemetlenség azt jelentette, hogy létszámhátrányban fejezte be a mérkőzést Peter Stöger csapata, ám még így is betalált, miután Boli a 94. percben pazarul váltott gólra egy hosszú indítást. A Mezőkövesd a vereség miatt aligha, inkább annak mértéke okán lehet csalódott, a Ferencváros pedig a szezon eddigi legfontosabb mérkőzésére készülve félgőzzel is simán szállította a győzelmet, amit egyedül Tokmac sérülése árnyékolt be. Folytatás szerda este Svájcban!

A játéknap esti mérkőzésén a MOL Fehérvár az újonc Gyirmót FC vendégeként lépett pályára az Alcufer Stadionban. Mindkét csapat az első bajnoki győzelmében reménykedett, ám ennek megszerzésére sokkal inkább a vendégek tűntek esélyesebbnek, még akkor is, ha a jereváni kupapofon után épp csak magához térő székesfehérvári együttes továbbra sem számított a tartalékokhoz irányított Samy Bourard, Evandro da Silva, Lyes Houri hármasra, valamint Nego Loicra, aki pozitív koronavírus-teszt miatt nem állhatott Szabics Imre rendelkezésére.

Az összecsapás fehérvári fölénnyel és egy Nikolics Nemanja-lesgóllal indult, a hazaiak jobbára gyors ellenakciókra építettek, de komolyabb helyzetig nem jutottak el. Fél órája játszottak a csapatok, amikor egy szép ex-ferencvárosi összjáték végén Marcel Heister hozta kihagyhatatlan helyzetbe Ivan Petrjakot, aki laposan a hazai kapuba lőtt, megszerezve ezzel idénybeli első gólját. Ekkor úgy tűnt a vendégek sínre kerülnek, felszabadultan játszottak és több helyzetet is kialakítottak, de a befejezések nem akartak sikerülni, ezt pedig megbüntette a Gyirmót: a második félidőben egy szöglet után az a Varga Barnabás talált be fejjel, aki már a múlt héten Kisvárdán is eredményes volt. A folytatásban már csak a piros-kékeknek volt helyzetük – Petrjak egymaga mesterhármasig juthatott volna – de gólt már nem szereztek, így 1-1-es döntetlen született, ami inkább a hazaiakra nézve hízelgő.

Vasárnapra két mérkőzés maradt, melyek közül a Puskás Akadémia zalaegerszegi vendégjátéka 2-1-es felcsúti vezetésnél a 70. percben az időjárási viszonyok miatt félbeszakadt. Érdekesség, hogy az a Skribek Alen szerzett vezetést a hazaiaknak, akit épp a PAFC adott kölcsön a kék-fehéreknek. A fennmaradó játékidőt egyébként szerda délután pótolják a csapatok.

Egészen döbbenetes éjszakai sötétség és ítéletidő telepedett a ZTE Arénára vasárnap délután (Fotót: MLSZ Facebook)

A forduló zárómérkőzésén két csalódott fővárosi együttes csapott össze. Az Újpest a csütörtökön véget érő Konferencia-liga-szereplés, a Honvéd a rémes bajnoki rajt miatt szomorkodhatott. A hazaiaknál a szűk keret nem sok lehetőséget adott Michael Oenningnek a rotálásra (főleg Abdoulaye Diaby és Vincent Onovo hiányát kellett megoldani), a vendégeknél viszont a fél csapat kicserélődött a múlt héthez képest, például először kezdett a Topolyáról igazolt szerb gólvágó Nenad Lukics, a formán kívül futballozó Eppel Márton helyén.

Az első félidő nagyon esetleges játékot hozott, kevés kidolgozott helyzettel, az Újpest vezető gólja is talált gól volt: egy rossz távoli átlövést a tizenhatoson belül előbb átvett (!) majd a kapuba passzolt a fiatal Katona Mátyás – aki így már két gólnál tart három mérkőzés után. A kritikus Honvéd-tábor ismét rágyújtott a múlt heti nótára és a legősibb foglalkozással emlegette azonos kontextusban a csapat teljesítményét, mire válaszul a játékosok egy kicsit magasabb sebességi fokozatban kezdtek el futballozni a szünet után. A 60. percben ez az elszántság góllá érett, miután egy bután összehozott tizenegyest Lukics váltott gólra, nyílttá téve a mérkőzést. A hajrában mindkét együttes bevihette volna a győztes találatot, ám mindkét kapus, Banai Dávid és Szappanos Péter is jól állta a sarat, így több gól már nem esett, a Honvéd is megszerezte első bajnoki pontját. Az Újpestnek idén először lesz egy teljes hete felkészülni a következő mérkőzésre, Kispesten viszont továbbra is sokat kell dolgozni azért, hogy a csapat elinduljon felfelé a tabellán.

A forduló érdekességei

Ezen a hétvégén egyik csapat sem tudott nyerni, amelyik vezetést szerzett. Az Újpest, a Fehérvár és a Debrecen döntetlent játszott, miután vezetést szerzett, az MTK a Mezőkövesd kikapott, a ZTE pedig pillanatnyilag is vesztésre áll.

A mezőkövesdi Nagy Dániel, a zalaegerszegi Skribek Alen, az MTK-s Gheorghe Grozav és a felcsúti Artem Favorov személyében négy játékos is korábbi csapata ellen talált be ebben a fordulóban.

A forduló gólja

Franck Boli második találatánál nem született szebb ebben a fordulóban, kiváló technikai adottságokról tanúskodik, ahogyan elegánsan, éles szögből a kapuba emelt.

A forduló játékosa

Dzsudzsák Balázs csapata paksi döntetlenjének megkerülhetetlen letéteményese volt góljával, gólpasszával és a harmadik gól előtti kiváló beadásával. A középpályás hétről-hétre kulcsember az újonc Lokiban, és noha két héttel ezelőtt magam is arról írtam, hogy ami egy élvonalbeli újoncnál elég, az a válogatottban kevés lehet, Dzsudzsák alaposan rám cáfolt és rendkívüli módon harcol a válogatott meghívóért. Továbbra is igaz, hogy a sebessége és a pozíciója továbbra sem azonos a korábbiakkal, azonban a rúgótechnikája és a meglátásai a legszebb napjait idézik. Eddigi három mérkőzésén csapata szinte minden találatában szerepet vállalt vagy gólokkal, vagy gólpasszokkal.

Noha továbbra sem reális, hogy az angolok elleni közelgő vb-selejtezőn ő nézzen farkasszemet Declan Rice-szal vagy Kalvin Philipsszel, most már egyre inkább elképzelhető, hogy Albánia vagy később Andorra ellen épp az ő rúgótechnikája lehet a magyar válogatott titkos fegyvere. Hozzá kell tenni ugyanakkor, hogy komoly pedagógiai kérdéseket is felvet, hogy egykori csapatkapitányként hogyan illeszthető vissza a személyisége egy nagyon megváltozott együttesbe, szinte biztos, hogy gondolkodóba ejtette a szövetségi kapitányt. A jelenlegi standard-válogatott keretben főként Kalmár Zsolt és Sigér Dávid borítékolható hiányában Cseri Tamás helyén alternatívát jelenthet (a paksi Bognár Istvánnal egyetemben) és bár nem láthatunk Marco Rossi fejébe, az nyilvánvalónak tűnik, hogy az elmúlt két évben Dzsudzsák nem járt olyan közel a válogatott meghívóhoz, mint ezekben a hetekben.

Neked melyik gól tetszett jobban?

Ki lesz az NB1 bajnoka a 2021-22-es szezonban?

1,25 – Ferencváros

7,00 – MOL Fehérvár

15,00 – Puskás Akadémia

Ezt a fogadási lehetőséget a Sportfogadás/Labdarúgás/Magyarország/NB I./Végső fogadások útvonalon keresztül találhatod meg.

Kattints ide és fogadj az NB I. kiesőire és bajnokcsapatára az Unibeten! Ha ezen a linken keresztül regisztrálsz, most 100%-os befizetési bónuszt és 10 ezer Ft ingyenes fogadást is kapsz!