Visszapillantó: Kártyaparti volt Mezőkövesden, Kisbogesz kivégezte a Puskás Akadémiát (OTP Bank Liga, 2. forduló)

A mögöttünk hagyott hétvégén lejátszották az OTP Bank Liga második fordulóját, igaz ez a kör ezúttal csonka volt, hiszen a MOL Fehérvár–Ferencváros rangadót a zöld-fehérek eredményes Bajnokok Ligája-szereplését támogatandó, szeptemberre halasztották. Öt meccsen 20 gól, kilenc piros lap és számos izgalmas kérdés, esemény, teljesítmény.

(X) Regisztrálj a Büntetőn keresztül az Unibetre, és befizetési bónuszod mellé 10 ezer Ft ingyenes fogadást is kapsz ajándékba!

Első ízben rendeztek Kisvárda–Gyirmót összecsapást a magyar bajnokság legfelső osztályában. A péntek esti összecsapásnak a nyitóforduló meglepetését okozó, bajnokverő hazaiak voltak az esélyesei, de azért a Csertői-csapat sem feltett kézzel érkezett a Várkerti Stadionba. A mérkőzés első 30 percében mindkét kapu előtt adódtak helyzetek, de gólt a hazaiak szereztek, miután egy labdaszerzést követő ellenakció során Bumba baloldali beadását a remekül érkező Bohdan Melnyik juttatta a kapuba. Talán még át sem érezte a vezetés örömét a szabolcsi gárda, amikor percekkel később egy oldalszabadrúgást a korábbi Mattersburg-csatár Varga Barnabás fejelt Dombó Dávid kapujába, kialakítva az 1-1-es félidei eredményt. A szünet előtt azonban még egy érdekes VAR-szituáció borzolta a kedélyeket: egy középpályán zajló csatározás során a kisvárdai Ötvös Bence talpalta vádlin a gyirmóti csapatkapitányt, Nagy Patrikot, Pintér Csaba játékvető pedig előbb a sárga, majd némi videózás után az eredeti ítéletét módosítva a piros lapot mutatta fel a hazaiak hatosának – egyébként joggal.

A második félidőnek így komoly esélyekkel vágott neki az újonc, de az emberelőnyét nem tudta gólra váltani, sőt, az első félidőben gólpasszt adó Claudiu Bumba egy, a profi osztályokhoz szinte már méltatlan, 20 méteres lapos belsőzéssel a győzelmet is a hazaiak javára szerezte meg. Ezzel Joao Janeiro első ízben győzte le Csertői Aurélt: korábban az NB II 2019–2020-as évadjában, a Gyirmót–Szeged párharcok során mindkétszer 0-0-ra végeztek egymással a csapataik, ezúttal azonban a magyar szakvezető gratulálhatott a portugálnak.

Szombaton délután Borsodban, közelebbről Mezőkövesden folytatódott a bajnoki versengés. A Pintér-csapat a Waltner Róbert vezette Zalaegerszeget látta vendégül a szövetségi kapitány, Marco Rossi érdeklődő tekintetének kíséretében. Az olasz mester is láthatta tehát, ahogyan Pillók Ádám játékvezetőnek – csak az első félidőben – három alkalommal is szüksége volt a VAR-asszisztenciára. Az első alkalommal egy, a hazaiak javára megítélt büntetőt vont vissza, másodjára elvett egy zalai gólt és a nyolcperces hosszabbítás végén újra a felvételek segítségével csak adott egy 11-est a Kövesdnek. Mindhárom helyzetben indokolt volt a videózás és a végleges bírói ítéletek, ha nem is minden kétséget kizáróak, de alapjában véve védhetőnek tűnnek.

A már említett, megítélt büntetőt Cseri Tamás berúgta, és mivel azt megelőzően már a Marin Jurina is befejelt egy jobboldali beadást, 2-0-ra vezettek a hazaiak a félidőben – amelynek legizgalmasabb momentuma az volt, hogy a begipszelt lábbal és mankóval közlekedő vendégmester, Waltner próbálta gyors szabályismereti vetélkedőre invitálni a játékvezetőt, aki mindezt piros lappal jutalmazta. Az edzőjét elveszítő Zalaegerszeg aztán a második játékrész közepén két perc alatt kiegyenlített Koszta Márk és Nikola Szerafimov góljaival, sőt, emberelőnybe került, miután a hazaiak csereként beszálló szerb csatára, Sztefan Drazsics négy játékperc alatt két figyelmeztetést is begyűjtött. Azonban a létszám kiegyenlítéséről, a kék-fehérek egyik belső védője Kálnoki-Kis Dávid gondoskodott, aki két perccel Drazsics után szintén mehetett zuhanyozni.

A fordulatos hajrában ezután a hazaiak játékosa, Dino Besirovic lőtte szét, majd lőtte át a vendégsorfalat egy szabadrúgás alkalmával, amivel 3-2-re ismét vezetett a matyóföldi alakulat, a végén pedig a vendégek másik belső védője, Bobál Dávid is összeügyeskedett magának egy második sárga lapot – így pedig egy pirosat is. A 12 lapot (nyolc sárga, négy piros) hozó összecsapáson végül Pintér csapata nyerni tudott és ezzel maradt százszázalékos két fordulót követően, ráadásul a korábbi szövetségi kapitánynak további oka is van az örömre, hiszen mind Besirovic, mind Jurina két-két gólnál jár már ugyanennyi lejátszott bajnokin.

Pillók játékvezető egyhamar nem lesz Zalaegerszeg díszpolgára (fotó: Mezőkövesd Zsóry FC Facebook)

A másik szombati találkozó fővárosi rangadót hozott, hiszen az MTK a Budapest Honvédot fogadta az Új Hidegkuti Nándor Stadionban. Egy baktériumfertőzés miatt a gyepszőnyeg inkább hasonlított egy krumpliföldre, mint profi futballmeccs helyszínére, de a mérkőzés megrendezése nem került veszélybe. Mindkét csapat a javítás szándékával lépett pályára, hiszen az első fordulóban a kék-fehérek Gyirmóton hagytak két pontot, a piros-feketék pedig otthon néztek bele a másik újonc, a Debrecen ellen egy 4-1-es pofonba.

A vendégek (akik tavaly épp ebben az arénában voltak albérletben) már az első percben gólt szerezhettek volna, de a korábbi gólkirály, Eppel Márton a kapu fölé pörgetett egy lapos beadást. Innentől jobbára küzdelmes mezőnymunkával telt a mérkőzés, talán annyi érdekességet vehettünk észre, hogy a múlt heti összeállítással ellentétben ezúttal hat magyar futballista szerepelt az MTK kezdőjében. Közülük is a legjobb benyomást talán az a Kocsis Bence tehette a nézőkre, szurkolókra, aki élete első élvonalbeli mérkőzésén a 19. percben kiválóan rajzolt egy szögletet az ex-kisvárdai és ex-diósgyőri román támadó, Gheorghe Grozav fejére, aki remekül csúsztatott a kapu üresen tátongó jobb oldalába. A vendégszurkolók részéről már az első félidőben felhangzott a K**va gyenge! rigmus, ami sajnos tökéletesen összefoglalta Horváth Ferenc csapatának aznapi teljesítményét.

A második félidőre egy valamivel gyorsabban játszó Kispest érkezett, de az MTK nagyon jól megkomponált védelme nem sok és főleg nem nagy helyzeteket engedélyezett a látogatóknak. Az egyetlen említésre méltó hazai védelmi megingást Zsótér Donát nem tudta kihasználni a 61. percben (tízméteres kapáslövése nem talált kaput), amiért nem sokkal később fizetett csak igazán súlyos árat csapata: a korábbi válogatott védő, Baráth Botond kapta meg második sárga lapját, és mehetett zuhanyozni idő előtt, így a Debrecen elleni mérkőzéshez hasonlóan ismét emberhátrányban fejezett be a Budapest Honvéd.

A mérkőzésen több gól nem esett, így ha az eredmény nem is, a pontszám megegyezett a múlt hetivel, két mérkőzésen két vereséggel indította a bajnokságot, az Európáról álmodozó kispesti gárda, amely egy esetleges hétvégi Újpest elleni kudarc esetén jelentős változások elé nézhet, akár a kispadot, akár a játékoskeretet illetően. Az MTK viszont két meccsen négy ponttal rajtolt, ami egy alaposan megváltozott keretű és új útra lépő együttes esetében mindenképp pozitívan értékelhető. Az MTK-nál nem csak a győzelemnek örülhettek szombat este, hanem annak is, hogy sikerült szurkolók előtt, méltóképpen elbúcsúztatni a klub újkori ikonját, a korábbi kiváló középpályást, Kanta Józsefet

Vasárnap délután minden értelemben visszatért az OTP Bank Liga Debrecenbe, hiszen 2020 júniusa után ismét élvonalbeli találkozót rendeztek a Nagyerdei Stadionban. A helyiek várakozását jól jelzi, hogy több, mint hétezer néző váltott jegyet az Újpest elleni összecsapásra, abban a reményben, hogy a  Honvéd elgázolását újabb nagy győzelem követi. A kezdeti ünnepi hangulatot rögvest elrontották a fővárosiak: az FC Basel elleni kupameccsen a hétközben is betaláló Yohan Croizet nem túl jó lövését sikerült a kapuba tolnia a hazai portásnak már a hatodik percben. Nagyjából ugyanennyi idő telt el újra, amikor ismét egy lila-fehér játékos került a figyelem középpontjába: a mali óriás, Abdoulaye Diaby a kezdőkörben csúnyán rátalpalt a debreceni Bárány Donát bokájára, amelynek következményeként a csatár hosszas ápolást, a védő piros lapot kapott. Az emberelőny azonban nem látszott a játék képén, a hazaiak ugyan többet birtokolták a labdát, igyekeztek kezdeményezőnek mutatkozni, az Újpest jól védte a területet a saját térfelén és erejéből néhány kósza ellenakcióra is futotta. A vendégek pontosan egy ilyenből szereztek gólt a második félidő elején, amikor is az első találatot is jegyző Croizet bizonyította, hogy a labdarúgás nem feltétlenül csapatsportág: a fél debreceni csapat gyűrűjében alakított ki és rúgott be egy helyzetet.

Croizet (a labdával) ezt a játékhelyzetet váltotta gólra (Forrás: m4sport.hu)

Bárány sérülése és korai cseréje miatt kapott lehetőséget a sokat megélt Tischler Patrik, akiről már-már hajlamos volt az egyszeri futballbarát is elfeledkezni. A korábban Újpesten is megfordult támadó most azonban tett róla, hogy a neve visszatérjen a köztudatba – a hajrára fordulva előbb Dzsudzsák Balázs szabadrúgása után fejelt a vendégkapuba, majd a lefújás előtt nem sokkal ugyanígy tett Ferenczi János beívelésével is. A végeredmény 2-2 lett tehát, maradéktalanul elégedett azonban egyik csapat sem lehet: a Debrecen azért, mert 75 perc emberelőny után jobb eredményben reménykedett, az Újpest pedig 2-0-s vezetésről volt képtelen nyerni. Huszti Szabolcsék Paksra utaznak a hétvégén, míg Michael Oenningék a Honvédot fogadják a bajnokságban, előtte azonban Bázelben kell helyt állniuk.

A játéknap záró mérkőzésén a felcsúti Pancho Arénában a házigazda Puskás Akadémia és a tavalyi idény meglepetéscsapata, a Paks nézett farkasszemet egymással. A hazaiak egy fájdalmasan rövid európai kupaszerepléssel, de egy első körös újpesti győzelemmel, a vendégek egy hazai, Mezőkövesd elleni vereséggel a tarsolyukban várták az összecsapást. Bognár György csapata ezúttal is Hahn János nélkül kezdett, de a múlt héttől eltérően ezúttal csereként sem lépett pályára, igaz, ezúttal az eredmény alakulása sem tette indokolttá az aktuális gólkirály szerepeltetését.

Noha a házigazda korán vezetést szerezhetett volna (Kiss Tamás a felsőlécre lőtt estében, közelről) az első gólnak mégis a Paks örülhetett: az egész meccsen félelmetesen játszó Bognár István blokkolt lövését a jó formának örvendő Sajbán Máté lőtte a felcsúti kapuba az első negyedóra végén. A félidő hajrájához közeledve újra kettejük együttműködése jelentett találatot, csak ezúttal Sajbán készített elő tudatosan, Bognár pedig gólszerzőként ünnepelhetett. A házigazda mentális gyengeségét mutatja, hogy a szünet előtt Nagy Zsolt kidumált magának egy második sárga lapot Antal Péter játékvezetőnél, a látogatók pedig Ádám Martin révén el is döntötték a találkozót, 0-3.

A második játékrészben az emberhátrányban játszó PAFC talált egy gólt Urblík József jóvoltából, ám erre is háromszor felelt a Paks. Az olykor kispályás, csiki-csuki futballt játszó tolnaiak komolyabb ellenállás nélkül alakíthattak ki helyzeteket és a 70. percre már kialakították a végeredményt Nagy Richárd első, Sajbán és Bognár második góljaival. Az volt az ember érzése a mérkőzés vége felé, hogy a Paks, ha nagyon fontos lenne akár még egyszer ennyit is lőhetett volna, de a biztos vezetés tudatában néhány komoly helyzetet elszórakoztak Haraszti Zsolték.

A lefújás előtt egy másik hazai futballista is piros lapot kapott, a portugál Joao Nunes személyében, így a felcsútiak kilenc emberrel és hat kapott góllal zárták a mérkőzést. A Paks újra szenzációsan játszott, a tavalyi idényben annyiszor megcsodált Bognár-féle futball most is káprázatos eredményt hozott, Hornyák Zsolt pedig erősen törheti a fejét, hogy az RFS Riga elleni összesített 0-5 után, hogyan számolnak el a játékosai, esetleg önmaga a mostani 1-6-os zakóval.

Egy kulcspillanat a mérkőzésről. Nagy Zsolt kidumálja magának a második sárga lapot (Fotó: PAFC Facebook)

A forduló érdekességei:

A hétvégi öt mérkőzés mindegyikén volt legalább egy piros lap, ebből nyolcat játékos, egyet edző kapott. A Puskás Akadémia és a Zalaegerszeg is két-két játékost adott a listára, érdekes módon ebből az egyik mindkét együttesben a csapatkapitány volt: Nagy Zsolt és Bobál Dávid. Kis túlzással több kiállítás volt ebben a fordulóban, mint egy komolyabb múzeumban…

Ebben a fordulóban a kisvárdai Bumba, a mezőkövesdi Besirovic, a zalaegerszegi Koszta, valamint a paksi Sajbán, Nagy Richárd és Bognár István is elmondhatja magáról, hogy gólt szerzett és gólpasszt is adott csapata mérkőzésen.

A forduló legjobbja

Bognár István fantasztikus napja: a Paks irányítója csapata mind a hat góljában tevékeny részt vállalt. Kettőt ő szerzett, kettőnél gólpasszt adott (a harmadik is gólpassznak tekinthető, ha azt nézzük, hogy a vezető találatnál az ő lövése pattant Sajbán elé), egynél pedig szintén asszisztot írnánk fel, ha jégkorongról lenne szó: a hatodik paksi gól előtt ő adta ugratta ki a Sajbánnak gólpasszt adó Nagy Richárdot.

A forduló citromdíjasa

Csakis a mezőkövesdi Drazsics lehet az. A Diósgyőrből visszavásárolt szerb csatár a ZTE elleni bajnokin csereként beállva négy perc alatt összeszedett két sárga lapot és kiállíttatta magát. Valószínűleg a mezét is tisztán adhatta le a szertárban.

A forduló gólja

Bár nagyon szép gólok ebben a fordulóban is voltak, akár Bumbáé, akár Nagy Richárdé, de Croizet kiváló alakításával senki nem tudta felvenni a versenyt ebben a fordulóban. A francia kényszercsatár, öt védő között vette át és tartotta meg gyönyörűen a labdát, majd némi szerencsével (utoljára a debreceni Charlestont érintette a labda) a kapuba talált.

Croizet gólja:

Ki lesz az NB1 bajnoka a 2021-22-es szezonban?

1.30 – Ferencváros

6.00 – MOL Fehérvár

10.00 – Puskás Akadémia

Ezt a fogadási lehetőséget a Sportfogadás/Labdarúgás/Magyarország/NB I./Végső fogadások útvonalon keresztül találhatod meg.

Kattints ide és fogadj az NB I. kiesőire és bajnokcsapatára az Unibeten! Ha ezen a linken keresztül regisztrálsz, most 100%-os befizetési bónuszt és 10 ezer Ft ingyenes fogadást is kapsz!