A videóelemzők egyre inkább edzővé válnak, de itthon erre még várni kell

A minap egy brit konferencián beszélgettek a videóelemzők dinamikusan változó szerepéről ismert edzők, elemzők és sportigazgatók. Mi a magyar válogatott és a Videoton volt, a Vasas jelenlegi videóelemzőjét, Késedi Gábort kérdeztük, illetve a portugál Braga csapatánál dolgozó Pap Marcelót. Késedi a Vasasnál elemzőként is vezényel edzést. Szerinte itthon egyelőre a klubok tíz-húsz százalékánál tapasztalni, hogy a vezetőedzők a tréningeken és a meccseken is aktív segítőként számítanak a videóelemzőre. Pap vegyes tapasztalatokat gyűjtött a Belenensesnél és a Bragánál.

null

Hogyan válnak egyre inkább a stáb beágyazott tagjává az elemzők, videóelemzők a labdarúgócsapatoknál, és nekik hála, hogyan lesznek egyre jobb elemzők az edzőkből? Ezt az alapkérdést járták körül különböző megközelítésekkel szeptember 7-én a Loughborough Egyetemen Anglia-szerte ismert futballszakemberek, sportigazgatók, játékos-megfigyelők, edzők és elemzők. Az eseményt, melyről a The Athletic számolt be, a sportteljesítmények online elemzésére szakosodott Hudl szervezte, mely 2019-ben a Wyscoutot, majd nemrég az InStatot is felvásárolta.


A konferencia általános üzenete az volt, hogy a vonalak elkezdtek elmosódni az edzők és a stáb többi tagja között, akik a futballisták teljesítményének értékelésével foglalkoznak.


Ezt erősítette meg az egyik panelban Mark Leyland is, aki a Manchester City-t (is) birtokló City Football Group edzői módszertani vezetője. Leyland korábban az Everton teljesítményelemzője volt, a Liverpoolnál mérkőzéselemzőként dolgozott, míg a Newcastle-nál Eddie Howe jobbkezeként tevékenykedett edzői, illetve elemzői munkakörben.


Leyland arról beszélt, hogy míg korábban a videóelemzők marginális pozícióban, a pálya egyik sarkában felállított kamerát kezelő emberként voltak jelen az edzésen, addig ma a stáb teljes jogú tagjaként jelennek meg a tréningeken, és ott ülnek a kispadon a meccseken is, élő gyorselemzést készítve a menedzserek, vezetőedzők, játékosok számára. Ő maga például minden edzésen jelen volt Howe mellett, a menedzser engedélyezte, hogy a tréningen is folyamatosan kommunikálhasson a játékosokkal, és adott esetben beleszóljon az edzés menetébe.


Itthon is egyre szembeötlőbb az elemzők kiemelt szerepe. Januári interjúnkban például Kalmár Zsolttal arról beszélgettünk, hogy Beregi Istvántól, a nemzeti csapat videóelemzőjétől kapta a tippet a magyar-görög meccset eldöntő szabadrúgáshoz. Beregi felhívta a lövők figyelmét, hogy a görög kapus, Alexandrosz Paszhalakisz minden alkalommal lép egyet a kapu közepe felé a szabadrúgások előtt, így érdemes megcélozni azt a pontot, ahonnan a mozgást indítja. Kalmár a tanácsot megfogadva célzott, és lőtt nagy gólt a kapus helyére, amellyel 2–1-re győztünk.


A magyar válogatottról forgatott Még 50 perc című dokumentumfilmben azt látjuk, hogy Késedi Gábor már a 2015-ben lejátszott magyar–görög Eb-selejtező szünetében a monitor elé hívja az öltözőben Fiola Attilát, majd később Sallói István tesz ugyanígy Szalai Ádámmal, hogy megmutassa, milyen helyezkedési hibát nem szabad elkövetni a második félidőben, illetve, hogy hogyan mozgott az ellenfél egyik játékosa.





„Tíz éve nálunk az egész országban összesen két-három főállású videóelemző volt”


Késedi Gábor 2013-ban kezdett el videóelemzéssel foglalkozni, 2014-ben pedig a magyar labdarúgó-válogatott mellett már főállásban űzte a mesterséget. A Büntetőnek azt mondta, Angliában, Németországban, Spanyolországban, a top bajnokságokban tízéves távlatban egészen másképp élhetik meg a videóelemzői poszt átalakulását, stábokba integrálódását, mint Magyarországon.



„A Premier League-ben és a skót Premiershipben tíz évvel ezelőtt már szinte minden csapatnál elfogadott és ismert pozíció volt ez a szerepkör, míg nálunk az egész országban összesen két-három főállású videóelemző volt, és szinte semmilyen infrastrukturális és pénzügyi háttér nem állt rendelkezésre a munkához. Az FTC-nél Balogh Ákos, a Vidinél Czuczi Mátyás kezdett el ezen a területen aktívan dolgozni, majd jöttem én a Dárdai Pál vezette válogatottnál”


– idézte fel a kezdeteket a jelenleg a Vasas FC-nél dolgozó videóelemző.



Ha ezen a linken keresztül regisztrálsz az Unibetre, 100%-os befizetési bónuszt és 60 ingyenes pörgetést kapsz ajándékba!




Mint mondta, a szövetség éppen az ő alkalmazásával akart utat mutatni, el szerette volna érni, hogy beágyazódjon a magyar futballkultúrába a videóelemző pozíció. A dolog elindult, idővel pedig megjelentek az elemző és adatszolgáltató cégek is, mint például az InStat vagy a Wyscout. Edzői oldalról emlékei szerint a kezdetben volt némi távolságtartás, sokakban felvetődött a kérdés, hogyan lehet jól használni az elemzéseket, adatokat. Mára viszont az élvonalban szinte minden csapatnak van videó- vagy mérkőzéselemzője, és immár a másodosztályban is egyre több együttes alkalmaz ilyen szakembert.



„Ma már itthon is azt látni, hogy egyre több az olyan videóelemző, aki edzésen ott van a vezetőedző mellett, sok esetben ő maga is tud, vagy szokott tréninget vezetni. Ehhez persze legtöbb esetben szükséges az is, hogy az elemző otthonosan mozogjon a pályán, tudjon bánni a játékosokkal, és természetesen legyen meg a licence, a képzettsége ehhez a feladathoz. A sportigazgatók ezt joggal várják el”


– vélekedik a válogatott volt videóelemzője.



auto_altKép leírásForrás: vasasfc.hu



A videóelemzőkből lett pályaedzők száma egyre inkább növekszik. Az említett Czuczi Mátyás például a Videotonnál, majd a Hajduk Splitnél, a lengyel Wisla Krakównál és a ciprusi AEK Larnacánál dolgozott Joan Carrillo mellett, Bernd Storckot pedig már pályaedzőként segítette a DAC-nál, a belga Eupennél, illetve a Kortrijknál. Késedi megemlítette a Kazincbarcika pályaedzőjét, Simon Lászlót is, akit nagyon tehetséges videóelemzőnek tart, és amikor nemrég ellenük játszott a Vasas, a szakember folyamatosan aktív volt a kispadon, kommunikált a játékosokkal.



Lőrincz Ábel és Szekeres Adrián nevét is érdemes említeni, előbbi már külföldön is letette a névjegyét, utóbbi pedig NB I-es futballistából lett videóelemző, majd vezetőedző.”



A nemzetközi mezőnyből a Red Bull Salzburg videóelemzőjét, Daniel Ackermannt emelte ki, akivel ő is találkozott, és aki Lőw Zsoltékkal együtt dolgozott sokáig, ma pedig a Borussia Dortmund alkalmazottja. Ő elemzőként, illetve a játékosokkal való kommunikáció területén is annyira tehetségesnek bizonyult a Red Bullnál, hogy Ralf Rangnick kiküldte a pályára edzést vezetni.



„A pontrúgásokkal foglalkozott az edzéseken, és talán nem árulok el nagy titkot: miután kinevezték, a bajnokságban ők érték el a legjobb statisztikai mutatót a pontrúgások eredményességét nézve – védekezésben és támadásban egyaránt. De említhetjük Danny Röhlt is, aki a Leipzig elemzője volt, majd a Southampton pályaedzője lett, ahonnan a Bayernhez és a német válogatotthoz került, Hansi Flick stábjába. Érdekesség, hogy a bajorok fizettek érte, hogy elhagyja a dél-angliai várost.”



Késedi Gábor több Vidi-edző mellett is kint dolgozott a tréningeken, de volt olyan fehérvári vezetőedző is, aki nem tartott igényt a szolgálataira az edzések során. Megint más csak annyit kért, hogy a taktikai elemek gyakorlásánál legyen jelen, és szóljon, ha valami nincs rendben.



„A Vasasnál most előfordul olyan edzés, ahol taktikai elemeket gyakorlunk, és a csapat egyik felével én foglalkozom, vagy éppen technikai feladatokat vezénylek a srácoknak, fontos azonban leszögezni, hogy a legfontosabb szerep a vezetőedzőé és az első számú pályaedzőé.”



Késedi a kispadon is ott ül a mérkőzéseken, ahol rádiófrekvenciás jelekkel, élőben gyűjti az adatokat és a videókat, amelyeket aztán azonnal meg tud mutatni a vezetőedzőnek.



auto_altKép leírásForrás: vasasfc.hu



A szakember több hazai klubnál is azt tapasztalta, hogy a hét egyik napján összeül a teljes stáb – természetesen az elemző(k) is –, és közösen végignézik a csapat statisztikáit. Elemzik őket, s ezek alapján terveznek edzéseket vagy meccseket.



„Több klubról is tudok, amelynél aktívan beépítik a szakmai munkába a videóelemzés eredményeit, sőt egyre több helyen foglalkoznak a számszerű adatokkal is a csapat teljesítményét illetően. Remek példa erre a magyar válogatott, a szakmai stáb ugyanis nagyon szépen támaszkodik az adatokra és a videókra Beregi István vezetésével. Erre tíz évvel ezelőtt szerintem semmi esély nem lett volna, hiszen nem voltak még jelen az erre felkészült speciális szakemberek, néhol pedig talán a nyitottság is hiányzott hozzá.”



Sok a pozitív példa, de azért még nincs kolbászból a kerítés, Késedi Gábor szerint a profi magyar csapatok mindössze kis hányadánál tapasztalni, hogy a vezetőedzők aktívan bevonják a szakmai és az edzésmunkába a videóelemzőket. Ez azonban a közeljövőben remélhetőleg pozitív irányba változik majd.



Elszigetelt entitások


A videóelemzők változó szerepéről megkérdeztük Pap Marcelót, hiszen ő a portugál tapasztalatokról is be tud számolni. Magyarországon a Barcelona akadémiáján, majd a Borussia Dortmundhoz kötődő UDSE csapatánál dolgozott, Portugáliában pedig korábban a C.F Os Belenensesnél, jelenleg az SC Braga második csapatánál. Most kezdte a harmadik idényét a csapat mellett.



„Régebben az elemző csak felvette kamerával a meccset, maximum kommunikált meccs közben a kispaddal. Manapság nem csak rögzíti a meccset, és kommunikál a kispadon, hanem azt is figyelnie kell, hogyan teljesít a csapata, talál-e hiányosságokat, vagy hogyan változtatott az ellenfél. Ezen kívül kódolni kell a lényeges egyéni és kollektív akciókat, és el kell menteni néhány mozzanatot, hogy alá lehessen támasztani a visszajelzést, amit a vezetőedzőnek ad a meccs szünetében. Mindezt élőben, meccshangulatban”


– sorolja a teendőket Pap.


Szerinte az, hogy mennyire vonja be a videóelemzőt az edzésmunkába a vezetőedző, attól függ, hogy a vezetőedző hogyan tekint az elemzőre: mint edző, vagy mint információforrás.



„A legtöbbször azt látom, hogy az edzők foglalkoznak az edzéssel, az elemzők meg az elemzéssel. Sokszor mintha egymástól elszigetelt entitások lennének. Szerintem a valós idejű elemzés úgy növelné leginkább az edzésteljesítményt, ha az elemző, ismerve a gyakorlatokat és az edzés célját, visszajelzést adna edzés közben, például walkie-talkie-n keresztül. Arról, hogy a megrajzolt területek alkalmasak-e arra, hogy az előre kigondolt akciók, mozgások, létszám fölényes helyzetek kialakuljanak, vagy arról, hogy kiemeljen valamilyen egyéni teljesítményt egy játékostól. Három éve velem már megtörtént ez utóbbi, de leginkább azt tapasztalom, hogy főleg edzés után érkezhet visszajelzés az elemzőtől.”



A portugál-magyar származású edző azóta dolgozik elemzőként, amióta az SC Braga második csapatához került, addig vezető-, illetve segédedzőként tevékenykedett. Három év alatt dolgozott olyan vezetőedző mellett, akinél szinte edzőnek érezhette magát, akkora volt a befolyása a meccsre felépített stratégiára, az edzésgyakorlatok összeállítására, és a célok meghatározására. Még előadásokat is tartott a játékosoknak. Ezzel szemben volt olyan Braga-edző is, aki – ahogy Pap Marcelo korábban fogalmazott – információforrásként számított rá, illetve videósként, teljesítményelemzőként.



„A Belenensesben teljesen más volt a helyzetem: úgy voltam az U17-csapat elemzője, hogy a pályán segédedzőként voltam jelen, miközben feltérképeztem a saját csapatom és az ellenfelünk teljesítményét.”



A videóelemzők mérkőzés közben betöltött szerepe Pap Marcelo szerint is nagyot változott, ami nagyrészt annak köszönhető, hogy sokkal több szoftver segíti a valós idejű információk beszerzését, az edzők pedig azonnal igényt is tartanak rájuk.