Az alulértékelt ecuadori nemzeti hős
Az ecuadori labdarúgás első számú játékosa amellett, hogy újfent nagyszerű szezont fut a Fenerbahcében, a világbajnokságon is le tudta tenni a névjegyét. Enner Valencia csapatkapitányként a katari tornát három góllal zárta, és nem rajta múlott, hogy a fiatalos együttes végül egy hajszállal lemaradt a továbbjutásról. A tavaly novemberben már a 33. születésnapját ünneplő szélső egykor a Premier League-ben is kipróbálhatta magát.
null
A 2022-es világbajnokság csoportkörében sokáig továbbjutásra állt az ecuadori válogatott, melynek színeiben Enner Valencia két mérkőzés alatt szerzett három góljával még a góllövőlistát is vezette a torna kezdeti szakaszában. Az egyenlítői ország tündérmeséje végül idejekorán véget ért: a fiatalokra épülő csapat nem jutott tovább és a csapatkapitány sem szerzett több gólt. Ettől függetlenül Valencia a nagyközönség is megmutatta, hogy több van benne, mint amilyen értékes játékosnak sokan tartják.
Nehéz kezdetek, próbálkozás Angliában
Számos más környékbeli labdarúgóhoz hasonlóan Valencia is szegénysorból származik, a gyermekkorát nélkülözés jellemezte. Édesapja egy rongylabdát készített neki, mellyel próbálta elsajátítani a labdarúgás alapjait, legalábbis igyekezett csillapítani a foci iránti vágyát. Amikor a hazájában patinás klubnak számító Emelec utánpótlásához került, a klubtól kellett alkalmi szállást kérnie a stadionban, mert nem volt hová mennie, és csak a profi karrierje beindulása után tudta rendezni az anyagi helyzetét. Első ottani edzője kezdte el őt félelmetes lövőereje révén csatárként szerepeltetni. 2010-ben Jorge Sampaoli kezei alatt debütált a felnőtt csapatban, majd lassú, de folyamatos fejlődése révén alapember lett. Segítségével 2013-ban tizenegy év várakozás után hódították el újra a bajnoki címet.
A következő lépcsőfok a mexikói bajnokság volt, ahol 23 mérkőzés alatt szerzett 18 góljával lett a 2014-es Clausura legeredményesebb játékosa a Pachuca színeiben.
Miután az amerikai kontinensen megbízhatóan termelte a találatokat, nagyszerű teljesítményt nyújtott a brazíliai világbajnokságon (három mérkőzés, három gól), elkerülhetetlenné vált az átigazolása a tengerentúlra. Több európai érdeklődő közül a West Ham United 12 millió fontért cserébe szerezte meg a játékjogát 2014 nyarán. Valencia később elismerte, hogy az érkezése előtt szinte semmit nem tudott a „kalapácsosokról”, csak a 2005-ben megjelent Huligánok című filmből hallott róluk.

A londoni gárda színeiben az első gólját az első olyan mérkőzésén szerezte, melyet végigjátszhatott. A Hull City kapuját egy bődületes bombával vette be, amikor szinte álló helyzetből lőtt 98 km/h sebességgel a léc alá. Az első PL-idényét 32 pályára lépés alatt négy találattal fejezte be, ugyan voltak rendkívül hasznos megmozdulásai, a kiegyensúlyozott játékkal adós maradt. A második idényében többször sérülés hátráltatta, 19 bajnokin újabb négy találatra volt képes, beleértve a gyönyörű szabadrúgásgólját a Bournemouth ellen.
A 2016-2017-es szezonra kölcsönadták az Evertonhoz, ahol 21 találkozón háromszor volt eredményes, de a liverpooliak sem marasztalták őt, így Valencia hamar visszatért Latin-Amerikába.
Visszatérés Mexikóba, majd ismét európai kaland
Saját bevallása szerint elvarratlan szálai voltak Mexikóban, szeretett volna bajnoki címet nyerni abban az országban, ahol igazán beindult a pályafutása. A hároméves angol kalandot követően az akkor már André-Pierre Gignac által is erősített mexikói Tigres UANL szolgálatába állt. A francia középcsatárral ketten fantasztikus duót alkottak, gólgyártásuk eredményeként a Tigres megnyerte a 2017-es Aperturát és a 2019-es Clausurát. Ugyanakkor a CONCACAF Bajnokok Ligája 2019-es kiírásában az ecuadori gólfelelős hét találatával hiába lett a sorozat legeredményesebb játékosa, csapata 2–1-es összesítéssel elvesztette a finálét a szintén mexikói Monterrey ellen.
Harmincévesen még egyszer elérkezettnek látta az időt arra, hogy belevágjon az európai karrierbe, ezért a török Fenerbahcéhoz igazolt, melyet azóta is erősít. Az ecuadori szélső az első idényében 13 találatig jutott, azóta pedig már 43 gólt lőtt az elmúlt két évben Szalai Attila személyében egy magyar légióst is foglalkoztató isztambuli csapat színeiben.
Valencia az aktuálisan futó idényben 15 mérkőzés alatt tizenötször volt eredményes: két duplája mellett tavaly októberben a Fatih Karagümrük kapuját háromszor vette be. A karmester vezetésével a Fener azért küzd, hogy 2014 után újra bajnoki címet nyerjen, miközben az Európa-ligában is bejutott a nyolcaddöntőbe csoportja megnyerésével.

A rutinos támadó a sokadik virágzását éli Törökországban, és mindenképpen meglepő, hogy eddig nem kapott újabb megkeresést valamelyik topbajnokságból, akár éppen a Premier League egyik kisebb csapatából. (A Manchester United ebben az átigazolási időszakban szerezte meg a holland Wout Weghorstot az isztambuli ellenlábas Besiktastól, miután egy jó fél idényt töltött náluk és ő is csak három évvel fiatalabb nála.) Bizonyára talán Valencia is megérdemelne még egy, utolsó lehetőséget, melyre az idő előrehaladtával egyre kevesebb esélye lehet. Ugyanakkor az idény végén lejár a szerződése, és nem tudhatjuk, hogy ha nem hosszabbít, akkor az amerikai kontinensre tervezi a visszatérést, vagy újból valamelyik nyugat-európai bajnokságban láthatjuk őt.
Ecuador gólrekordere
2012 óta 77 mérkőzésen 38 gólt szerzett az ecuadori válogatottban, mellyel Enner Valencia számít a valaha volt legeredményesebb játékosnak a nemzeti csapat történetében. A korábbi rekordot a Southamptont is megjáró Augustín Delgado tartotta 31 találattal. Két világbajnokság mellett öt Copa Américán lépett pályára, a két vb-t kísértetiesen hasonló körülmények között három-három találattal zárta. Ráadásul 2014-ben éppúgy négy ponttal búcsúztak a csoportkör végeztével, mint tavaly Katarban.
Hat góljával a négy világbajnokságon résztvevő, azokon összesen 14 gólt szerző Ecuador legjobbja a vb-n szerzett találatok számában is.
Nehéz utat járt be és a lehetőségekhez képest így is magasra ért, hazájában nem véletlen tartják őt példaképnek, de talán nemzetközi szinten mostanáig kevésbé sikerült bizonyítania azt, hogy a legkiválóbb játékosok közé tartozna.
A szerző a Futballtangó nevű blog szerkesztője, további érdekességek, aktualitások az argentin és a dél-amerikai labdarúgás világából:
Kiemelt kép: stadiumastro.com