DVTK: Megtanultak szenvedni és nyerni is
A Diósgyőr egymás után második idényét kezdte meg 2022 nyarán a labdarúgó Merkantil Bank Ligában, közismert nevén az NB II-ben. A klub a pocsék szezonkezdet után edzőt váltott és az új mester, ifjabb Kuznyecov Szergej nem csak új fazont szabott együttesének, de kisebb gyémántokra is lelt az öltözőben. A csapat a legutóbbi kilenc bajnokijából hetet megnyert, közte nem akármilyen rangadókat is és már a második helyen áll a táblázaton.
null
Augusztus 22-én a Diósgyőr Pécsre látogatott és kapott ki kettős emberhátrányban 4–3-ra, amivel a tabella 13. helyén találta magát öt meccsen aratott két győzelmével és három vereségével. A vezetőség – észlelve a bajt – menesztette a tavasszal Szegedről (mondjuk most így egyszerűen…) megszerzett vezetőedzőt, Dragan Vukmirt, mert attól félt, hogy a csapat már az őszi idényben elvágja magát a feljutástól. A szurkolók elképesztő nyomás alá helyezték a vezetőket, az olykor tizenkettedik játékosként ható, jelentős létszámmal bíró tábor egyre hangosabban követelte a változást, kérésük pedig viszonylag gyorsan meghallgattatott: a mérkőzés másnapján hivatalos felületein közölte a klub, hogy Vukmirt meneszti, helyére pedig az ukrán-magyar kettős állampolgárságú ifjabb Kuznyecov Szergejt nevezi ki, akinek főleg az édesapja volt ismerős hazánkban a Ferencváros korábbi légiósaként.
Az ifjabb Kuznyecov napokkal a negyvenedik születésnapja előtt foglalta el helyét a miskolci kispadon és ez az első vezetőedzői megbízatása. Sokan elégedetlenkedtek is, amikor kinevezték, de azért ha jobban utánanézünk, az orosz óriás, a Szpartak Moszkva és a kopott fényű görög sztárcsapat, a Panathinaikosz első csapatának stábjába sem a szél fújja oda az embert. Két korábbi mentorától, főnökétől, Oleg Kononovtól és Bölöni Lászlótól is sokat tanult, önbizalommal telve vetette tehát bele magát a miskolci kalandba.
A nyári átigazolási időszakból hátralévő néhány nap lehetőséget kínált arra, hogy új igazolásokat üssön nyélbe a klub, így került Diósgyőrbe az utolsó napokban a Ferencvárosnál parkoló pályára tett szélső, Gera Dániel, az MTK és a Mezőkövesd korábbi dupla tüdejű középpályása, Cseke Benjámin és a 21 éves korára 80 NB II-es mérkőzés rutinjával felvértezett balhátvéd, Kotula Máté.
Kuznyecov munkássága nem éppen könnyűnek ígérkező felhozó meccsekkel indult, hiszen elsőként egy megyei rangadó várt rá a villámrajtot vett és második helyen tanyázó Kazincbarcika ellen, de egy 84. perces Koman Vladimir átlövésgóllal sikerült a maguk javára fordítaniuk egy meglehetősen ikszes meccset a szurkolók nagy örömére. Persze elszállni ettől még senkinek sem kellett, hiszen rögtön ezután az előző szezont még az NB I-ben töltő Gyirmót következett idegenben és bár már sokan ott is elkönyvelték az ikszet, három perccel a lefújás előtt a csereként beállt Eppel Márton góljával ezt a meccset is a maga javára fordította az együttes.
Két nehéz győzelem után jött az ősz rangadójaként is beharangozott, MTK elleni hazai mérkőzés. Bognár György tanítványai szárnyaltak, magabiztosan vezették a tabellát, sorra rúgták a négy, öt, hat gólokat is esetenként, ehhez képest ezen a meccsen a DVTK hazai pályán – tökéletes futballal – 3–0-ra nyerni tudott és ez a különbség még a kék-fehérekre volt hízelgő. Három nehéz mérkőzést nyert meg egymás után a csapat és úgy tűnt, sikerült kirángatni a gödörből az együttest, amely egyre karakteresebbé vált.

A Szeged-Csanád Grosics Akadémia csapata a Magyar Kupában ugyan nyert Miskolcon, de ezt különösebben senki sem bánta, mivel a hőn áhított cél a bajnoki feljutás. Aztán a bajnokságban is elszenvedte első vereségét a klub a Kuznyecov-érában, miután némileg váratlanul, Szentlőrincen maradt alul 2–0-ra.
Szokták mondani, hogy a másodosztályban tényleg minden pontért szenvedni kell, és úgy tűnik, erre a mostani DVTK képes, mert – különösen az edzőváltás óta – sok meccset nyer meg az utolsó tizenöt percben.
Idegenben is szorgosan gyűjtögették a pontokat Lukács Dánielék, Békéscsabán 2–1-re nyertek egy nosztalgia-derbit, majd Mosonmagyaróvárt is bevették magabiztos, háromgólos sikert aratva (3–0).
Némileg kilóg a sorból az eddigi utolsó mérkőzésük, amelyen az újonc Kozármisleny egy pontot meg tudott menteni Miskolcon (1–1), de
Kuznyecov újításai
Az ifjú ukrán-magyar mester azonnal és határozottan letette a voksát egy 4-3-3-as felállás mellett, szemben a korábbi, nem túl komfortos 3-5-2-vel, vagy 4-5-1-gyel. A korábban kirobbanthatatlannak hitt Hegedűs János kikerült a védelemből egy sérülés miatt, amiből azonban hetekkel ezelőtt felépült, mégsem tudja magát visszaverekedni a csapatba. Helyette most jobbára Szatmári Csaba és Bárdos Bence szerepel a védősor közepén, pedig utóbbi sokkal inkább balhátvéd lenne eredetileg.
A háromfős középpályán hihetetlen munkabírásról tesz tanúbizonyságot Holdampf Gergő, akinek fő feladata a támadások megszűrése (de szinte nem múlik el mérkőzés, hogy ne volna egy-egy életveszélyes távoli lövése) és mindenképp az idény egyik nagy felfedezettje a Debrecenből szerződtetett Bényei Ágoston is, aki 50/50-es középpályást játszik Holdampf mellett, így Koman Vladimir minden erejét a támadásokra összpontosíthatja. A korábbi válogatott középpályás futómennyisége és sebessége már nem kiemelkedő, azonban technikai képzettsége és játékintelligenciája révén képes mozgatni a csapatot, passzkészsége továbbra is az átlag fölé emeli és a társak is bíznak benne. Minden támadás rajta fut keresztül, pedig a szezon elején Dragan Vukmirnál többnyire csak kispadozott.
Gera Dániel szerződtetése is jó húzás volt, ugyanis egy kisebb sérüléstől eltekintve alapembere lett a miskolci csapatnak, a bizalmat pedig lendületes, veszélyes elfutásokkal és éles beadásokkal igyekszik meghálálni. Lukács Dániel sokszor bizonyítja, hogy az NB I-ben lenne a helye, sebessége, képzettsége, gólérzékenysége alkalmassá is tenné a legmagasabb osztályra, Diósgyőrben egyelőre (vélhetően a régóta sérült Könyves Norbert teljes felépüléséig) sokszor a bal szélről indulva játszik, ritkán centerként.
Talán a középcsatár posztját nem sikerült eddig megnyugtatóan megoldani, itt játszhatna a már említett Lukács, de ő a szélre szorul, Eppel Márton és Szőke Adrián viszont nem termeli a gólokat abban a mennyiségben, amilyenben elvárható lenne.

A játékfelfogás mellett természetesen a felkészülésben is sok újdonságot hozott Kuznyecov a csapat életébe. Igencsak megbízható források állítják, hogy a fiatal szakember nagy hangsúlyt fektet a videós elemzésekre, heti több alkalommal is van ilyen bemutató a soron következő ellenfélről, ugyanakkor nem annyi, hogy a hétvégére túltelítődjön a játékosok feje ezekkel. Sok kicsi részletet mutatnak meg az edzések előtt a focistáknak, így ők hétvégére meglehetősen jól informáltak lesznek. Kuznyecov – és persze a győzelmek – érkezésével a csapat hangulata is javult, az edzések sokkal színesebbek, változatosabbak és pörgősebbek, mint korábban voltak, egyszóval modernebbnek tartják az ő edzésmunkáját az elődeinél.
Jurek, az új talizmán
Kuznyecov a fiatalok közül Bényei mellett a saját nevelésű Jurek Gábornak is egyre nagyobb szerepet szán, ráadásul az ő önbizalma is egészen rendben van, erről árulkodik legalábbis a Budafoknak lőtt káprázatos győztes találata.
A 18 éves támadó egyre nagyobb szerepet kap a csapaton belül, ebben a szezonban már három gólnál tart, és minden alkalommal győzött a csapat, ha ő betalált. Az Ajkát 3–1-re, a Budafokot 2–1-re, a Mosonmagyaróvárt 3–0-ra győzte le a Diósgyőr, amikor Jurek eredményes volt, nem csoda, hogy az U19-es válogatottban is egyre többet és egyre eredményesebben szerepel, a múlt héten Ciprus korosztályos válogatottját az ő duplájával győztük le 2–0-ra.
Az előző szezonban Kondás Elemér, majd Dragan Vukmir irányítása alatt már belekóstolt a másodosztályú fociba, de akkor még épp csak kiegészítő ember volt, a teljes szezon során jutott három gólig, mivel már mostanra megvan neki ez a szám, nem vállalunk nagy kockázatot, ha azt állítjuk, hogy ebben az idényben ezt felül fogja múlni.

A DVTK hátralévő programja
A világbajnokság ideje alatt sem áll le az NB II küzdelemsorozata, így több érdekes mérkőzés is vár még a piros-fehérekre 2022-ben. Ezen a hétvégén Szegedre utaznak egy olyan rangadóra, ahol a Dragan Vukmirral történtek miatt a megszokottnál is forróbb lesz a hangulat, majd a mindenkire veszélyes Csákvár következik szintén idegenben. November 13-án jön a szurkolók által minden évben legjobban várt ütközet a Nyíregyháza elleni keleti rangadó, utána pedig az egyik legnehezebb idegenbeli túra Győrben, az ETO vendégeként.
Tekintve, hogy a riválisok közül a Pécs, az MTK és a Gyirmót még egymással is összecsap az ősz folyamán, létezik olyan forgatókönyv, amely alapján a DVTK kiegyensúlyozott teljesítménnyel az élre törhet, de egy-két gyengébb eredmény akár a dobogós helyezés elvesztését is jelentheti. Az igazán nagy harc majd tavasszal várható a feljutásért, most azonban sokkal derűlátóbbak a szurkolók Miskolcon, mint voltak augusztusban, amikor a tizenötödik helyen szerénykedett a csapatuk.
Kiemelt fotó: dvtk.eu