Verstappen felült a mogyoródi hullámvasútra

A Red Bull holland versenyzője óriásit hibázott a rajt előtt, de aztán hatalmas küzdött és végül második lett a Hungaroringen.
Ujvári Máté portréja a fiatal holland pilótáról!

Fogadjunk, hogy Verstappen több, mint öt futamot nyer idén!

Érdekes heteken van túl Max Verstappen, hiszen a szezon előtt többen is abban bíztak, megszorongathatja majd Lewis Hamiltont, ennek ellenére kerek 0 ponttal kezdte az idényt Spielbergben –erről persze nem ő tehetett, a Red Bull hibásodott meg alatta, pedig a taktika és az elképzelés jó volt, a második rajtkockából indulhatott.

Ugyanott, az első Stájer Nagydíjon már összejött a dobogó, annak alsó fokán ünnepelhetett, míg a Hungaroringen eggyel feljebb lépett, de hogy!

Közvetlenül a rajt előtt, a kivezető körön a 12-es kanyarban dobta el az autót, ami után a csapat emberfeletti erőket mozgósított, de néhány másodperccel a határidő előtt újjávarázsolták a Red Bullt és Verstappen elstartolhatott – s végül meg sem állt a második helyig! Ezzel három verseny után a két Mercedes mögött a harmadik helyen áll. Mivel ezen a hétvégén kivételesen nincsen Forma-1, arra gondoltunk, ideje egy kicsit a holland múltja mögé nézni, és egy kicsit bemutatni ezt a még mindig csupán 22 éves fiatalembert!

Teljes neve Max Emilian Verstappen, 1997. szeptember 30-án született Belgiumban, Flandriában, egészen pontosan egy körülbelül 80 ezres városban, Hasseltben. Autósportos családba érkezett, hiszen holland édesapja, Jos Verstappen 106 Forma–1-es versenyhétvégén rajtolt el, míg belga édesanyja Sophie Kumpen gokartozott. Rengeteg időt töltött a holland határ közelében lévő Maaseik nevű helyen, és általában inkább ilyen nemzetiségű emberek vették körül, így hiába papíron Belgiumban született, amikor arról kellett dönteni, hogy milyen zászló alatt versenyezzen, nem volt kérdés:

„Sokkal inkább érzem magam hollandnak, mint bármi másnak” – mondta erről többször is Verstappen.

Négy évesen kezdett gokartozni, nyolcévesen pedig már belga-, egy évvel később pedig holland „minimax” bajnokságot nyert. Innentől kezdve nem volt megállás, folyamatosan jöttek a sikerek, aztán 2010-ben – 13 évesen – már nemzetközi versenyeken is szerepelt a CRG színeiben. Érdekesség, hogy az egyik világkupa-sorozatban második lett egy bizonyos Alexander Albon mögött, aki ma csapattársa a Red Bullnál a Forma–1-ben!

F1 2020 - Max Verstappen szezonrajtos interjú

A 2013-as évben koronázta meg gokartos pályafutását azzal, hogy megnyerte a legmagasabb szintű ilyen versenysorozatot, teljesen „kimaxolva” az itteni szereplését. A gokartnak ugyanakkor mai napig sokat köszönhet, és főleg esős futamokon szokott úgy előzgetni, mintha csak egy gokartban ülne, és a világ legtermészetesebb dolga lenne, hogy az adott körülmények között nem ideális ívnek tekinthető részén előz a pályának.

Első igazi formula versenyautós tapasztalatát 2013 októberében szerezte, ekkora egy Formula Renault-t vezethetett a holland Manor MP Motorsport jóvoltából. Ebben az évben folyamatosan jöttek számára a tesztek, és mivel rendszerint gyorsabb időket ért el, mint a nála sokkal idősebb, rutinosabb pilóták, ez már azok érdeklődését is felkeltette, akik mondjuk csak legyintettek a korábbi gokartos sikerekre.

Első hivatalos versenyére 2014 januárjáig kellett várni, ekkor debütált ugyanis a Florida Winter Series-ben, ahol már második futamán nyert, később pedig volt hogy minimális különbséggel de Nicholas Latifit verte meg – ő idén debütált az F1-ben a Williams pilótájaként.

Ugyanebben az évben részt vett a Formula 3-as Európa-bajnokság küzdelmeiben is, összetettben harmadik lett, a végső győzelmet a most a Renault színeiben szereplő Esteban Ocon szerezte meg.

Még ebben az évben, tehát 2014 augusztusában összejött a Forma–1-es szerződés is: bár állítólag is a Mercedes is hívta, édesapja, Jos megérzésére inkább a Red Bull-hoz csatlakoztak, akik a kiscsapatuknál, azaz a Toro Rossonál megadták neki a lehetőséget a 2015-ös szezonra. Carlos Sainz-cal extra fiatal duót alkottak, de Verstappen lett minden idők legfiatalabb F1-es versenyzője! A 2015-ös idénynyitón,

Ausztráliában Max mindössze 17 éves és 166 napos volt!

Az FIA többek között miatta is megemelte a minimum korhatárt a következő szezontól 18 évesre, úgyhogy ez a rekord könnyen lehet, hogy az örökkévalóságig fennáll majd.

Rögtön a második F1-es versenyén egyébként már pontszerző is lett, Malajziában a 6. helyről startolva végül hetedikként intették le, újabb rekord! (17 évesen és 180 naposan)

Az első idényében kétszer is negyedik lett (egyszer pont a Hungaroringen), és a szezon végén nem volt kérdés, hogy őt választják meg a legjobb újoncnak – emellett egyébként még két díjat is bezsebelt, a legszebb előzés kategóriában is nyert.

Az, hogy a Toro Rosso-ból ilyeneket hozott ki, nyilván a nagycsapat, azaz a Red Bull figyelmét is felkeltette. Jos Verstappen egyébként is próbált már ekkoriban is nyomást gyakorolni rájuk azzal, hogy ha előbb-utóbb nem kapja meg a lehetőséget, akkor elviszi a fiát más istállóhoz. Sokáig nem kellett erre várni, 2015 májusában ugyanis a Red Bull meglépte lefokozta az orosz Kvyatot, akinek a helyére Max ülhetett be a Spanyol Nagydíjra.

A többi innentől pedig már történelem: a holland a negyedik rajtkockát szerezte meg az időmérőn, azonban a futamon a két Mercedes kiütötte egymást, így már „csak” a másik Red Bullt, Ricciardot kellett legyőznie. Az ausztrál három, míg Verstappen csak kétkiállásos taktikát választott, ez pedig

végül az ő győzelmét hozta rögtön az első Red Bull-os versenyén!

Max Verstappen ezzel minden idők legfiatalabb F1-es futamgyőztese lett 18 évesen és 228 naposan, átadva ezzel a múltnak Vettel korábbi sikerét.

Ez az éve igencsak felemás sikeredett, hiszen bár jöttek a top5-ös eredmények sorban, mégis sokan kritizálták őt, mondván nagyon veszélyesen vezet. Ekkor többen is megkérdőjelezték, tényleg helye van-e az F1-ben, szinten minden hétvégén panaszkodott rá valaki, és még Charlie Whiting versenyigazgató is elbeszélgetett vele, mert túl agresszív volt. Ennek ellenére ez is kellett ahhoz, amit a 2016-os Brazil Nagydíjon bemutatott. A szakadó esőben zajló futamból 15 kör volt már csak hátra, amikor Verstappen az utolsó kerékcseréjét követően a 16. helyre jött vissza – de innentől nem volt megállás! Sorban előzte meg az előtte haladókat, „lehetetlen” íveket használt, és mintha más kategóriában autózna, minden gokartos tapasztalatát belerakva egészen feljött a harmadik helyig! A futam mindenki, még a riválisok is hitetlenkedve beszéltek erről a teljesítményről, ráadásul a futamon a holland egyszer óriási sebeséggel megforgott, de aztán egy piruettet követően irányba állt, és ment tovább. Egészen emberfeletti teljesítmény volt, a verseny után amikor Max bejött az interjúzónába, minden riporter fülig érő szájjal tapssal őt. A helyi média hasonlata minden leír az esettel kapcsolatban, hiszen a

brazilok azt mondták: ők utoljára ilyet Sennától láttak!

2018 Mexican GP - Max Verstappen (Red Bull) | Grand prix, Red bull ...

Ezt a versenyt sosem fogja elfelejteni, ahogy a 2018-as monacói hétvégét sem: az utolsó szabadedzés utolsó másodperceiben túlerőltette az autót, feleslegesen összetörve azt, és így végül mint kiderült, egy futamgyőzelmet dobott el magától, hiszen helyette Daniel Ricciardo csobbanhatott a Red Bull a medencéjében. Viszont jókor jött az a pofon neki, hiszen utána elképesztő szériát produkált:

Utolsó 9 versenyén hétszer is dobogóra állhatott!

Időről-időre felröppentek pletykák, hogy a Mercedes és Toto Wolff vinné őt, azonban a Horner – Marko páros határozottan és többször is kijelentette: Max Verstappen nem eladó, és mindenképpen világbajnokot akarnak belőle faragni. Ricciardo gyakorlatilag elmenekült előle, Gaslyt megette reggelire, és egyelőre Albon is jócskán elmarad tőle, bár utóbbi sokkal többször szenvedett valamilyen technikai problémával is.

Verstappen tavaly három futamot nyert meg, és összetettben is harmadik lett, a számokat nézve az volt a legjobb éve, de ő még feljebb vágyna: egyértelműen generációjának legtehetségesebb, félelmet nem ismerő versenyzője, akit tényleg semmi más nem érdekel, csak a versenyzés. Veszíteni nem tud, legyen szó bármiről is, emlékezhetünk rá, amikor néhány éve május elsején,
a Nagy Futamon Bereznay Dani megverte őt szimulátorban, utána alig lehetett belőle valamit kipréselni az interjúk közben…

A mostani Magyar Nagydíjon régen látott hiba volt az, amit elkövetett a rajt előtt, de utána mindent helyrehozott azzal a második helyével. Sokak szerint, ha Bottas helyett ő ülhetne a Mercedesben, akkor már rég világbajnok lenne.

És szerinted? Írd meg nekünk hozzászólásban a facebook oldalunkon!