Félprofi klub a dán élvonalban – Hvidovre IF

Félprofi klub a dán élvonalban – Hvidovre IF

2023. jún. 4.

Amennyire hihetetlen, annyira igaz, a dán másodosztályban szereplő Hvidovre IF félprofi klubként harcolta ki a feljutást az élvonalba. Ezzel több mint negyed évszázad után térhet vissza a legjobbak közé a háromszoros bajnokcsapat.



Hvidovre Koppenhága második legnagyobb külvárosa, mintegy tíz kilométerre fekszik a főváros központjától. A helyi futballcsapat, a Hvidovre Idraetsforening 1925-ben jött létre, és sokáig csak alacsonyabb szinten szerepelt. A klub összesen 17 szezont játszott az élvonalban 1965 és 1985 között, ebben az időszakban három dán bajnoki címet nyertek (1966, 1973 és 1981), valamint egyszer elhódították a Dán Kupát is (1980). Legutóbb az 1996-97-es idényben jártak a legmagasabban jegyzett ligában, azóta viszont a másod- és a harmadosztály közt ingáztak, egészen mostanáig.


A 2017-18-as idény már a harmadik volt a sorban, amit a piros-fehérek a harmadosztályban (2. Division) kezdtek el – immáron Per Frandsen irányításával. Az egykori kiváló középpályás játszott annak idején Franciaországban és Angliában is, és 23 alkalommal szerepelt a nemzeti csapatban. Edzőként utánpótlás szinten és alacsonyabb osztályokban dolgozott csupán, de gyorsan megtalálta a helyét a klubnál. Vele elsőre összejött a feljutás, majd háromszor is sikeresen harcolták ki a bennmaradást a második vonalban.


Az előző idényben aztán valami megváltozott, mert a csapat átlépte önmaga árnyékát, és már a feljutásért folyó harcban volt érdekelt.


Végül ugyan lemaradtak az AC Horsens és a Lyngby BK mögött, de a bronzérem is óriási teljesítmény volt, ugyanis a klub labdarúgói elég régóta munka mellett futballoznak. A most lezárult évadban aztán a csapat tovább haladt azon az úton, amit megkezdett, és ennek az lett az eredménye, hogy a bajnoki rájátszás utolsó fordulójára azzal a tudattal kanyarodhattak, hogy hárompontos előnyben vannak a másodikkal szemben, és a jobb gólkülönbségük alapján csaknem biztos a feljutásuk. Márpedig az egyesület nem változtatott azon, hogy a játékosok továbbra is dolgoznak a futball mellett, sőt a klub sportigazgatója, Peter Lassen elmondása alapján az első élvonalbeli idényben sem lesz ez másképp.


„Ugyanazzal a koncepcióval folytatjuk, mint most, függetlenül attól, hogy mi lesz a végeredmény. Ezen nem változtatunk, tehát a játékosok továbbra is dolgozni fognak a futball mellett, és majd meglátjuk, mire jutunk így. Ha elég szerencsések és ügyesek vagyunk ahhoz, hogy feljussunk a Szuperligába, és ott is tudunk maradni, akkor a második évben már másképp alakulhatnak a dolgok”


– mondta még az utolsó forduló előtt a sportigazgató.


autoA sikerkovács vezetőedző, Per Frandsen (Forrás: Flashscore.dk)


A döntés hátterében egyszerű ok áll, mégpedig az, hogy a játékosok összbevételét (tehát amit a munkahelyükön, illetve a klubnál a futballal keresnek) nem tudná finanszírozni a klub, hiába kalkulálhatnak a jövedelmező tévészerződés miatti bevétel-emelkedéssel. A keretben akadnak olyan labdarúgók, akik korábban voltak profik, és játszottak is rövidebb hosszabb ideig az élvonalban, de most mindenkinek van „rendes állása” a futball mellett.


Martin Spelmann, a Hvidovre egyik idősebb játékosaként hosszú karriert tudhat maga mögött. Superligás időszaka során megfordult olyan klubokban, mint a Bröndby, az Odense, az Aarhus, de az önéletrajzában a Nybolig ingatlanügynökségnél betöltött állását is megtalálhatjuk.


„Kezdetben nehéz volt, alkalmazkodást igényelt. Hozzá kellett szoknom, hogy az embereknek más a mindennapi életük. Van, aki egész nap állványon áll, mások egy bankban ülnek naphosszat. Aztán megjövünk az edzésre, és két-három órát együtt töltünk. És soha nem tudhatod, milyen napja volt a többieknek. Lehet, hogy valaki például egész nap kint dolgozott nulla fok alatti hőmérsékletben.”


Spelmann élete nagyban átalakult, de ma már elég jól beletanult ebbe. Egy tipikus hétköznapon 9 órára érkezik a munkahelyére, miután a gyerekeket elvitte az óvodába és az iskolába. Délután 2 órakor végez, hogy aztán egyből induljon a klubhoz, ahol előkészül az edzésre, majd a tréning után némi masszázs és esetleg egy kis társasági élet a program. Aztán irány haza, ahol vacsorázik a családdal és fekteti a gyerekeket. Ő a szerencsésebbek közé tartozik, aki nem fizikai munkát végez a futball mellett, sőt azt is megteheti, hogy meccsnapokon nem dolgozik.


autoMartin Spelmann „kettős” élete (Forrás: TV 2 Kosmopol)


Azonban ez nem mindenkire igaz. A keretben elég sokszínűek azok a munkakörök, amelyeket a labdarúgók betöltenek: van a csapatban banki ügyintéző, tanuló, raktáros és asztalos egyaránt.


Filip Djukics a csapat első számú kapusa például személyi asszisztens, méghozzá a sportigazgatóé, Peter Lassené. A 23 éves montenegrói kapuvédő azon kevesek közé tartozik, aki szinte az egész napját a klubházban tölti. Adminisztrációs munkát végez, például telefonhívásokkal vagy a találkozói időpontjának egyeztetésével segíti a sportvezető munkáját.


A 34 éves csapatkapitány, Daniel Stenderup a védelem vezére, és a klub főszponzoránál, a KBS Byg ApS cégnél építésvezetői asszisztensként dolgozik. A korábbi utánpótlás-válogatott bekknek a korábbi időszakból közel 150 élvonalbeli meccs van már a háta mögött, ám immár hosszú évek óta segíti a csapatot.


Christian „Greko” Jacobsen visszatérő játékos a klubnál, ő itt kezdte meg a felnőtt karrierjét. A 30 esztendős támadó a pályafutása nagyobb részét a legmagasabb szinten töltötte, de most egyszerre két hobbiját is munkaként élheti meg. A futball mellett ugyanis asztalosként dolgozik, és a hétköznapokon Christiansborgban az épületek legrégebbi bútorait restaurálja.


A cserekapus Casper Hauervig és a balhátvéd Marc Nielsen szoros barátságot ápol, és nem csak a csapaton belül mondhatják el magukról, hogy együtt töltenek sok időt, hanem azon kívül is, hisz mindketten az Unisport raktárában dolgoznak. Róluk elmondható, hogy a klubon kívül sem távolodnak el a focitól.


Nicolai Clausen 27 évesen a labdarúgás mellett a rendőrakadémián folytatja tanulmányait, hogy megalapozza a futball utáni életét. Vele a pályán a HIF védelme készen áll, amikor az ellenfél támadása fenyegetővé válik, és hasonló a helyzet akkor is, amikor az embereket kell védenie.


A mindössze 19 éves Mathias Andreasen nem állandó tagja a kezdőcsapatnak, de Peter Lassen továbbra is nagy jövőt lát a fiatal játékosban, és meglepődne, ha nem lenne rövidesen profi játékos egy nagyobb költségvetésű klubnál. Azonban, ha ez nem sikerül, akkor már jó úton halad egy másik karrier felé. Ugyanis amikor nem a csapatban játszik, akkor öltönyre cseréli a mezét, és Excel-táblákra a taktikai mágnestáblát, mert a Spar Nordnál banki ügyintézőként dolgozik.


autoA kivonuló csapat (Forrás: Hvidovre Fodbold)



A feljutás azonban sokak életére hatással lesz, mert bár abban nem akarnak változtatni Lasséék, hogy a klub továbbra is félprofi maradjon, a vezetőség – az ígéreteit betartva – a béreket megemeli, és a feljutást kiharcoló keretből mindenkit magával vinne az első osztályba is.


„Mindenki több fizetést kap. Ezt megmondtam nekik. Ez az egész csapatra vonatkozik. Természetesen nem lesznek óriási összegek, ebbe nem tudnánk belemenni, de megtesszük a lehetőségeinkhez mérten a legtöbbet. Azt mondtam a csapatnak, hogy mindenkinek, aki szeretné, megadjuk a lehetőséget, hogy velünk tartson az élvonalba. Minden olyan játékos szerződését is meghosszabbítjuk, akinek lejárna ezen a nyáron. Ezen felül valószínűleg négy-öt új játékost kell hoznunk, hogy minél mélyebb legyen a keretünk. Ám ennél nem szabadna nagyobb mozgásnak lenni, és az új érkezőknek is be kell állniuk a sorba.”


Azonban ahhoz, hogy odahaza, a Pro Ventilation Aréna publikuma előtt játszhassák a mérkőzéseiket, jelentős beruházásokra lesz szükség, mert jelenleg nagyon messze vannak attól, hogy megfeleljenek a Superligaen elvárásainak. A stadionbővítés kapcsán már régóta megvoltak a tervek az önkormányzatnál, csak épp korábban nem volt meg a szándék arra, hogy nagy összeget szánjanak egy olyan projektre, amelynek nem biztos a megtérülése. A feljutás után itt is előrelépés történt, kedden megtartották a szükséges bizottsági ülést, ahol megszavazták, hogy 18 millió dán koronával támogatja az önkormányzat a klubot, hogy fejlesszék a stadiont.


„Új lelátórészeket kell biztosítani, hogy több nézőt tudjunk fogadni, és ezzel megfeleljünk az élvonalbeli szabályoknak, illetve nagyobb VIP-helyiségekkel kell rendelkeznünk. A VAR-hoz és a több kameraállásos televíziós közvetítésekhez is ki kell építeni a megfelelő infrastruktúrát és technikát, hogy az kellően modern legyen. Sok mindent kell tehát átalakítanunk, de az biztos, hogy az élvonalbeli szereplés olyan lehetőség, amelyet nem szabad kihagynunk” – mondta Anders Wolf Andresen, Hvidovre polgármestere.


autoSok munka lesz a stadion átalakításával (Forrás: Sortitoutsi)



Hogy mindez mire lesz elegendő a klub és a város részéről, az erősen kérdéses. Nagyon nehéz megjósolni azt, hogy a Hvidovre IF ki tudja-e harcolni majd a bennmaradást. Azonban akármi is történjen velük, a modern, pénzorientált labdarúgás egyik üde színfoltja lesznek a következő szezonban, és megmutathatják a nagyvilág számára, hogy nem minden a pénz, vannak olykor annál sokkal fontosabb dolgok is.


Kiemelt fotó: Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Szerző

Ellenbruch Zsolt

Ellenbruch Zsolt

Ellenbruch Zsolt

A labdarúgás idehaza kevésbé figyelemmel követett bajnokságainak szerelmese, a futballpénzügyek lelkes prófétája.