Toplégiósok – Magyar rekorderek a BL-ben és Szlovákiában, Szoboszlai marad Salzburgban

Toplégiósok rovatunkban hetente beszámolunk a külföldön játszó magyar futballisták játékperceiről, és egy toplista formájában megmutatjuk a legszebb meccsjeleneiket. A válogatásba nem csupán gólok vagy gólpasszok alapján lehet bekerülni, hanem cselek, szerelések, kapusbravúrok és más egyéb szemre is tetszetős megmozdulások is helyet kaphatnak. A szavazóablak segítségével voksolhattok a kedvenc jeleneteitekre: minden héten továbbjut a két legtöbb szavazatot kapó megmozdulás, a hónap végén pedig megválaszthatjátok a Hónap megmozdulását is. Decemberben pedig a havi győztesekből kikerül majd az Év megmozdulása!

A 35. játékhéten (augusztus 17. – augusztus 24.) több magyar futballista is történelmet írt. Gulácsi Péter és Willi Orban lett az első két magyar játékos, aki Bajnokok Ligája elődöntőben pályára léphetett; Kalmár Zsolt és Schafer András vezérletével pedig sorozatban negyedik bajnoki győzelmüket aratta a DAC 1904, ezzel a klub történetének legjobb bajnoki rajtjának a részesei lehettek. És persze ne feledkezzünk meg Lőw Zsolt sikeréről sem: a PSG másodedzője Bajnokok Ligája-ezüstérmes lett – első magyar edzőként a történelemben.

Gulácsi Péter kezdőként lépett pályára a PSG elleni BL-elődöntőn. Talán az egész szezonban az első komoly hibáját követte el a párizsiak második gólja előtt, amikor rosszul passzolta ki a labdát, a vendégcsapat pedig pillanatok alatt kihasználta a védelem rendezetlenségét. Ezt leszámítva remekül védett, hat lövést fogott meg, ebből három ziccert hárított.

Eközben elindult a Bajnokok Ligája 2020/2021-es selejtezősorozata is, ahol a Ferencvároson kívül néhány magyar légiós is érdekelt volt. Nagy Dominik (Legia Varsó) nem kapott helyet a továbbjutást a Linfield ellen kiharcoló keretben. Még rosszabbul járt Holmann Dávid, aki csapatával együtt a koronavírus áldozata lett. Az eredetileg szerdai mérkőzést első ízben péntekre halasztották, mert több fertőzöttet is találtak a szlovák együttes keretében – majd a kijelölt időpontban sem léphetett pályára a pozsonyi gárda, ugyanis nem tudtak 13 negatív teszttel rendelkező játékost felmutatni. Az UEFA automatikusan az izlandi Klaksvíket juttatta tovább. Alaposan megizzadt Lang Ádám (Omonia Nicosia), aki mind a 120 percet végigjátszotta az örmény Ararat Armenia ellen. A ciprusiak egy extra time-ban szerzett találattal harcolták ki a továbbjutást: a következő körben pedig épp a Legia Varsó ellen lépnek majd pályára szerda este.

Magyaros rangadót rendeztek Horvátországban. A második fordulóban a Kleinheisler Lászlóval felálló Osijek fogadta a Gyurcsó Ádámot a soraiban tudó Hajduk Splitet. A találkozó magyar szempontból eredményesen sikerült: mindkét légiósunk kiosztott egy-egy gólpasszt. A végén azonban Gyurcsó örülhetett, hiszen csapata 2-1-es győzelemmel zárta az összecsapást.

Történelmi tettet hajtott végre Szlovákiában a Kalmár Zsolttal és Schafer Andrással felálló Dunaszerdahely a Trnava ellen, akik négy forduló után százszázalékos teljesítménnyel vezetik a tabellát. Három rekordot is megdöntöttek:

– a DAC először diadalmaskodott a szezon első négy mérkőzésén
– a DAC először szerzett 16 gólt négy, egymást követő bajnoki összecsapáson
– a DAC először győzött sorozatban hat bajnoki találkozón (2 a múlt szezon végén, 4 az új elején)

Külön érdemes kiemelni, hogy az újonnan védekező középpályásként szereplő Schafer ismét szépségdíjas gólpasszt adott, amire akár szavazhattok is néhány sorral lejjebb.

Bese Barnabás kétéves szerződést kötött a belga élvonalban frissen feljutó Oud-Heverlee Leuven csapatával. Érdekesség, hogy a belga együttes a 2017 óta a Leicester City-t is birtokló King Power cég tulajdonában áll.

„Tudom, sokan majd nem értik, miért beszélek harmincöt évesen a válogatott szereplésről, sokan biztosan fel is háborodnak, de továbbra sem mondtam le róla, addig nem nyugszom, ameddig nem lépek negyvenkét válogatottságról negyvenháromra” – nyilatkozta céljairól Vadócz Krisztián (Penarol) a Nemzeti Sportnak.

A csakfoci.hu információi szerint a jelenleg szabadon igazolható Megyeri Balázs közel áll a török élvonalban szereplő Göztepével a megegyezéshez. Az Izmir városában található együttes tavaly a 11. helyen zárta a bajnokságot.

A Red Bull Salzburg kedden hivatalosan is bejelentette, hogy Szoboszlai Dominik a következő idényben is az osztrák bajnokcsapat alkalmazásában áll. “Számomra fontos volt, hogy a csapatnál maradjon. Sokat egyeztettünk az ügynökével, a családjával és vele is, végül pedig arra jutottunk, hogy a legjobb lépés az lesz a karrierjében, ha nálunk marad” – nyilatkozta Jesse Marsch a Liverpool elleni (2-2) edzőmérkőzést követő sajtótájékoztatón.

Kihirdette Marco Rossi a magyar válogatott Törökország és Oroszország ellen készülő keretét. A 25 fős névsorban tizenkét légiós kapott helyet: Gulácsi Péter (RB Leipzig – Németország), Willi Orban (RB Leipzig – Németország), Bese Barnabás (Leuven – Belgium), Lang Ádám (Omonia Nicosia – Ciprus), Szalai Attila (Apollón – Ciprus), Kalmár Zsolt (DAC 1904 – Szlovákia), Nagy Ádám (Bristol City – Anglia), Schafer András (DAC 1904 – Szlovákia), Szoboszlai Dominik (RB Salzburg – Ausztria), Sallai Roland (Freiburg – Németország), Szalai Ádám (Mainz – Németország), Szőke Adrián (Héraclés – Hollandia).

Gulácsi Péter – védés, RB Leipzig – PSG 0-3

Több ziccert is hárított Gulácsi a PSG elleni BL-elődöntőben, de a 81. percben mutatott védése talán a legszebb mind közül. Neymar remekül ugratta ki Mbappét, de a lipcseiek hátvédje, Klostermann jól lépett be elé. A helyzeti előnyből végül kis híján kapitális baki lett: a német védő éppen abba az irányba próbálta meg kipasszolni oldalra a labdát, ahonnan Mbappé érkezett. A franciának sikerült kapu felé piszkálnia a labdát, ami alaposan próbára tette a labdához közel helyezkedő Gulácsi reflexeit. A magyar kapusnak egy pillanat alatt kellett reagálnia, de sikerült leérnie a váratlan lövésre.

Schafer András – gólpassz, DAC 1904 – Trnava 2-1

A védekező középpályásként pályára lépő Schafer a félpályánál kapott labdát, majd a kapu irányába vezette, hogy aztán a megfelelő pillanatban a beinduló Eric Ramirez lábára löbbölje azt. A gólpassz és a gól is látványos volt – emellett még fontos is, hiszen a Dunaszerdahely ezzel a találattal őrízte meg százszázalékos teljesítményét, és állt a Fortuna Liga élére.

Kalmár Zsolt – sarokpassz, DAC 1904 – Trnava 2-1

A bal szélen futó támadás félterületében Eric Davistől kapott labdát Kalmár Zsolt, aki miután látta, hogy ketten állnak előtte, nem sokat teketóriázott: egy kitűnő sarokpasszal ugratta ki Sidney Friedét, de a német szélső hosszan vette át a labdát és kisodródott.

Kalmár Zsolt – passz, DAC 1904 – Trnava 2-1

A DAC kapusa sínbe kapta a labdát, majd előre rúgta. A felszabadítás annyira jól sikerült, hogy éppen Kalmárt találta meg, aki oxival indította a mögötte helyezkedő Ramirezt.

Szalai Attila – indítás, Apollon – Doxa 1-1

Ez a jelenet nem feltétlenül az esztétikuma miatt került bele az összeállításba. Szalai Attilára szinte az egész mérkőzésen jellemző volt, hogy hevesen gesztikulálva irányított, mutatta a társaknak hova helyezkedjenek – ha nála volt a labda, ha nem. Így történt ez az alábbi klipben is: már mielőtt eljutna hozzá a labda a középhátvédtől, üzen a kezével a támadónak, hogy induljon be az üres területre. A labda jött is, Szalai tökéletes ütemben tálalt csapattársa elé, aki ígéretes helyzetben vezethette a védőkre a labdát. Végül nem sikerült befejezni az akciót.

Vadócz Krisztián – beadás, Penarol – Rentistas 2-2

Vadócz egy jobb oldali felfutást követően kapott kiugratást, de az ellenfél védője gyorsabb volt, jobb pozícióban ért oda a labdához. Vadócz sebességének a hiányát agilitással kompenzálta: egy becsúszát követően szerzett labdát, majd adott középre. A mozdulat hasonló Gera Zoltánéhoz, aki 2006-ban szerelte Cannavarót a Magyarország-Olaszország (3-1) mérkőzésen.

Melyik legyen július legszebb megmozdulása? Kattints ide, és szavazz!

Flag: England on Twitter  Anglia Championship

Véget ért

23 meccs/1 gól + 1 gólpassz – Nagy Ádám (Bristol City) csapata a 12. helyen zárta a bajnokságot.

3 meccs Balogh Norbert (Hull City) május óta szabadon igazolható.

🇦🇹 Ausztria Bundesliga

Véget ért

27 meccs/9 gól+14 gólpassz – Szoboszlai Dominik (RB Salzburg) csapata a megnyerte a bajnokságot. Szoboszlai az Év Játékosa lett az osztrák Bundesligában, és a Salzburgban is.

3 meccs – Majnovics Martin (Mattersburg) csapata a 11. helyen zárta a bajnokságot.

2 meccs – Borsos Filip (Mattersburg) csapata a 11. helyen zárta a bajnokságot.

0 meccs (sérülés miatt nem léphetett pályára) – Szántó Tamás (Rapid Wien) csapata a 2. helyen zárta a bajnokságot.

🇦🇹 Ausztria 2. Liga

Véget ért

24 meccs/2 gól+1 gólpassz – Tiefenbach Dániel (Austria Lustenau) csapata a 11. helyen zárta a bajnokságot.

20 meccs/7 gól+9 gólpassz – Bukta Csaba (Liefering) csapata a 3. helyen zárta a bajnokságot.

15 meccs/7 gól – Varga Barnabás (Lafnitz) télen a Gyirmóthoz igazolt.

12 meccs/2 gól+2 gólpassz – Mester Csaba (Austria Wien II) csapata a 4. helyen zárta a bajnokságot.

5 meccs/1 gól – Major Sámuel (Liefering) csapata a 3. helyen zárta a bajnokságot.

🇧🇪 Belgium Jupiter Liga

3. forduló

90 perc játékidő – Bese Barnabás (Leuven – Charleroi 1-3)

🇪🇺 Bajnokok Ligája

Elődöntő

90 perc játékidő – Gulácsi Péter (RB Leipzig – PSG 0-3)

8 perc játékidő – Willi Orban (RB Leipzig – PSG 0-3)

Selejtező 1. kör

90 perc játékidő – Lang Ádám (Ararat Armenia – Omonia Nicosia 0-1 *extra time után)

Holman Dávid (Slovan Bratislava) mérkőzését a koronavírus miatt elhalasztották.

Nagy Dominik (Legia Varsó) nem volt a Linfield elleni mérkőzés keretében.

🇨🇾 Ciprus

1. forduló

90 perc játékidő – Lang Ádám (Paphos – Omonia Nicosia 2-2)

72 perc játékidő – Szalai Attila (Apollon – Doxa 1-1)

🇬🇷 Görögország Szuperliga

Véget ért

28 meccs/1 gól+3 gólpassz –  Korhut Mihály (Arisz) nyáron a Debrecen csapatához igazolt.

19 meccs/25 kapott gól + 4 clean sheet – Megyeri Balázs (Atromitosz) csapata a 8. helyen zárta a bajnokságot.

10 meccs/1 gól+1 gólpassz – Nagy Dominik (Panathinaikos) csapata a 4. helyen zárta a bajnokságot.

9 meccs/2 gól – Ugrai Roland (Atromitosz) télen a Honvéd csapatához igazolt.

1 meccs/3 kapott gól + 0 clean sheet – Nagy Gergely  (OFI Kreta) csapata a 6. helyen zárta a bajnokságot.

🇭🇷 Horvátország Prva HNL

2. forduló

90 perc játékidő – Gyurcsó Ádám (Osijek – Hajduk Split 1-2) 1 gólpassz

72 perc játékidő – Kleinheisler László (Osijek – Hajduk Split 1-2) 1 gólpassz

🇨🇳 Kína Szuperliga

6. forduló

90 perc játékidő – Kádár Tamás (Shandong Luneng – Heden Jianye 2-0)

🇵🇱 Lengyelország Ekstraklasa

1. forduló

79 perc játékidő – Vida Kristopher (Slask Wroclaw – Piast Gliwice 2-0)

1 perc játékidő – Tamás Márk (Slask Wroclaw – Piast Gliwice 2-0)

Kocsis Gergő (Podbeskidzie) végig a padon ült a Gornik Zabrze elleni mérkőzésen.

Nagy Dominik (Legia Varsó) nem volt a Rakow elleni mérkőzés keretében.

🇩🇪 Németország Bundesliga

Véget ért

32 meccs/34 kapott gól + 10 clean sheet – Gulácsi Péter (RB Leipzig) csapata a 3. helyen zárta a bajnokságot.

27 meccs/1 gól+1 gólpassz – Szalai Ádám (Mainz) csapata a 13. helyen zárta a bajnokságot.

21 meccs/2 gól+1 gólpassz – Sallai Roland (Freiburg) csapata a 8. helyen zárta a bajnokságot.

12 meccs/1 gól – Willi Orban (RB Leipzig) csapata a 3. helyen zárta a bajnokságot.

🇮🇹 Olaszország Serie A

Véget ért

3 meccs – Horváth Krisztofer (SPAL) csapata a 20. helyen zárta a bajnokságot.

🇮🇹 Olaszország Serie B

Véget ért

6 meccs – Adorján Krisztián (Entella) csapata a 13. helyen zárta a bajnokságot.

🇨🇭 Svájc Szuperliga

Véget ért

27 meccs/5 gól+2 gólpassz – Holender Filip (Lugano) csapata a 5. helyen zárta a bajnokságot.

26 meccs/2 gól – Kecskés Ákos (Lugano) csapata a 5. helyen zárta a bajnokságot.

14 meccs/3 gól – Vécsei Bálint (Lugano) télen a Ferencvároshoz igazolt.

🇸🇰 Szlovákia Fortuna Liga

4. forduló

90 perc játékidő – Schafer András (DAC 1904 – Trnava 2-1) 1 gólpassz

90 perc játékidő – Kalmár Zsolt (DAC 1904 – Trnava 2-1)

Holman Dávid (Slovan Bratislava) csapatának a mérkőzését elhalasztották.

Vida Máté (DAC 1904) sérülés miatt nem volt a Pohronie elleni mérkőzés keretében.

🇺🇸 Uruguay Primera División

6. forduló

90 perc játékidő – Vadócz Krisztián (Penarol – Rentistas 2-2)

Paulo Vinícius (Nacional) nem volt a Plaza Colonia elleni mérkőzés keretében.

5. forduló

9 perc játékidő – Vadócz Krisztián (Maldonado – Penarol 2-0)

Paulo Vinícius (Nacional) nem volt a Montevideo elleni mérkőzés keretében.

🇺🇸 USA MLS

6. forduló

Sallói Dániel (Sporting Kansas City) végig a padon ült a Minnesota elleni mérkőzésen.