Gabri Veiga, a legújabb vigói sztárpalánta

Gabri Veiga, a legújabb vigói sztárpalánta

2023. jún. 13.

A harmadosztályból robbant be az élvonalba, s ma már sorban állnak érte a topcsapatok. Gabri Veiga üstökösként tűnt fel Vigo egén és a csereemberből kivételes teljesítményt nyújtó játékossá vált, akivel kapcsolatban még sok a kérdés, de a válaszok sem váratnak magukra túl sokáig.

Gabriel Veiga Novas a galíciai O Porrino városában látta meg a napvilágot 2002. május 27-én. Vigo közelsége könnyedén megteremtette a lehetőséget számára arra, hogy a sportot magas szinten űzze. Eleinte a kosárlabda volt a szerelme, de aztán úgy döntött, hogy a futball kerül előtérbe, és jól jött, hogy egy nívós akadémián nevelkedhetett. Az RC Celtánál, látva az előző évtized ingadozó eredményeit, egyre nagyobb hangsúlyt kapott az utánpótlás-nevelés, ide fektették be a pénzt abban reménykedve, hogy vissza is termelik azt a közeljövőben a tehetségek értékesítésével.


Annak ellenére, hogy korábban nem volt utánpótlás-válogatott, és nem volt kirobbanthatatlan a korosztályos vigói csapatokból sem, Gabri Veiga 17 esztendősen a kezdőcsapat tagjaként futhatott ki a 2019-20-as szezon első bajnokijára a harmadik vonalban. Jól ment neki, így egyre többet játszott, majd rövid időre visszatért a Juvenil de División de Honor berkeibe (az U19-es bajnokság), ahol termelni kezdte a gólokat. Decemberben aztán megszerezte az első találatát a tartalékcsapatban is, majd a hőn áhított válogatott meghívó is megérkezett, ő pedig egyből eredményes volt a bemutatkozás során az U18-as válogatottban. Úgy tűnt, minden sínen van, ám jött a koronavírus-járvány, és az utánpótlás-bajnokságok leálltak, csakúgy, mint a Segunda División B küzdelmei, így fél évig csak az edzések maradtak Gabri számára.


Az új szezon kezdetén a klub szerződés-hosszabbítást kínált az immár 18 éves tehetségnek, aki vonakodott ezt elfogadni, így annak ellenére, hogy a felnőttek között is bemutatkozhatott 2020 szeptemberében a Valencia CF elleni meccsen, a tartalékoknál is csak korlátozott lehetőséget kapott. Végül a B-csapathoz januárban kinevezett Onésimo Sánchez harcolta ki, hogy játszhasson, és sokat foglalkozott vele személyesen is, hogy jó irányba terelje a pályafutását. Tavasszal a feljutásért való küzdelemben már rendszeresen a pályán is volt, és úgy tűnt, a döntést meg is hozza hamarosan, mégpedig a klub számára pozitív kimenetellel.


A 2021-22-es szezonban aztán Gabri Veiga alapembere lett a harmadosztályban maradt együttesnek, ahol Sánchez a csatár mögött kezdte el szerepeltetni a korábban valamivel visszavontabban szereplő ifjút, és ő ezt meg is hálálta. Kilenc gólt és egy asszisztot regisztrált, miközben decemberben két bajnokin az élvonalban is jutott neki szerepe, illetve a kupameccseken is a felnőtt keret rendelkezésére állt. Májusban aztán bejelentették, hogy 2026-ig meghosszabbította a szerződését, így májusban ötször is pályára lépett – csereként – a LaLigában.


auto_altOnésimo Sánchez, aki nagy hatást gyakorolt az ifjú tehetségre (Forrás: RC Celta)


Felkerült hát a felnőtt keretbe, és bár a hátunk mögött hagyott idény kezdetén még többnyire csak csere volt, az első gólpassz a Cádiz CF elleni meccsen, majd az első gól az Atlético Madrid ellei bajnokin megtörte azt a bizonyos jeget. A hetedik körben került be először a kezdőbe és a Real Betis ellen győztes góllal hálálta ezt meg. Innentől kezdve kirobbanthatatlan lett, és mindössze két meccsről hiányzott, mindkétszer eltiltás miatt.


Az élvonalbeli együttes edzője, Eduardo Coudet sokat beszélt Sánchezzel a két utánpótlásból felhívott ifjúról – a belső védő Carlos Domínguez került fel Veiga mellett –, azt tudakolva, miként tudja a legjobb teljesítményt kihozni belőlük. Így lett a „gyémánt középpálya” elöl helyezkedő tagja, azaz a csatárok mögött játszhatott, ahogy azt a B-csapatban is megszokta. Azonban Carlos Carvalhal novemberi kinevezése új irányt szabott Veiga számára is, aki a „tízes” posztról némileg hátrébb került, és egyfajta „hatos-nyolcas” vált belőle.


Az fbref.com adatai alapján a topligákban játszó középpályások 88%-nál jobb a progresszív labdacipelések tekintetében, szintén 88%-nál jobb, ha sikeres rávezetésről (successful take-on) van szó, de előszeretettel keresik őt a társak progresszív passzokkal is, amik terén 76%-nál jobb, míg 89%-nál tart előrébb, ha az ellenfél tizenhatosán belüli labdaérintésekről van szó.

Ezek alapján bátran állítható, hogy az egyik leghatékonyabb kapu elé megérkező box-to-box játékossá nőtte ki magát egyetlen szezon alatt.


Összesen 11 bajnoki gól és négy előkészítés került a neve mellé, s ezek közül előbbi a nagy szám, ugyanis az elmúlt 15 szezon során mindössze öt olyan játékos ért el kétszámjegyű gólmennyiséget büntetők nélkül, akinek az adott szezonban az elsődleges pozíciója középpályás volt:


  1. Xavi a 2011-12-es,
  2. Cesc Fabregas a 2012-13-as,
  3. James Rodríguez a 2014-2015-ös,
  4. Isco a 2016-17-es,
  5. Marcos Llorente pedig a 2020-21-es szezonban!


auto_altForrás: fbref


Ezek alapján aligha meglepetés, hogy a nyári átigazolási időszak egyik felkapott játékosa Gabri Veiga lesz, hiszen „mindössze” 40 millió eurós kivásárlási árról lehet hallani, ami manapság nem számít nagy összegnek. A galíciai klub természetesen ragaszkodna ahhoz, hogy maradjon, és maga a 21 éves futballista is azt a tanácsot kapja több helyről is, hogy még korai lenne váltania. A helyi legenda, Iago Aspas szerint, ha másért nem is, a centenáriumi szezonban való részvétel miatt mindenképp megérné maradnia még egy évet. Rajta kívül pedig a Marca rádiós műsorában szereplő szakértő, Miguel Quintana is üzent a berobbanó sztárnak.


„Akárhogy is döntesz, Gabri, biztosan helyes lesz. Ez a te életed, a te karriered. De minden szeretetemmel és csodálatommal együtt azt javaslom, maradj még egy évet! Ne mások miatt, ne miattunk. Magad miatt maradj még egy évet.”


A jövő tehát még képlékeny, mert kérőkből nincs hiány, azonban azzal mindegyik csapatnak tisztában kell lennie, hogy a középpályásnak ez az első és eddigi egyetlen szezonja az élvonalban. Láttunk már olyat is nem egy alkalommal, hogy egyetlen egyszer jön össze egy játékosnak ilyen kiváló teljesítmény, meg persze olyat is, hogy ez az első lépése egy csillogó karriernek. A közvélemény egyelőre az utóbbi véleményen van, és úgy véli, a benne rejlő potenciál alapján Gabri Veiga nagy dolgokra hivatott a jövőben.



Kiemelt kép: La Voz de Galicia


Szerző

Ellenbruch Zsolt

Ellenbruch Zsolt

Ellenbruch Zsolt

A labdarúgás idehaza kevésbé figyelemmel követett bajnokságainak szerelmese, a futballpénzügyek lelkes prófétája.