Garanciát kér a kormány, tovább húzódik a Chelsea-saga

Garanciát kér a kormány, tovább húzódik a Chelsea-saga

2022. máj. 18.

Úgy tűnik, egyhamar mégsem záródhat le az angol Chelsea labdarúgócsapat eladásának folyamata. A klub tíz napja közölte a hivatalos felületein, hogy megszületett a megállapodás Roman Abramovics jelenlegi tulajdonos és a vevők, a Tod Boehly nevével fémjelzett befektetői csoport között, ám a brit kormány most blokkolja a megállapodás szentesítését, és további garanciákat vár Abramovicstól, mert attól tart, az orosz üzletember offshore-hálózatokon keresztül saját magához juttatná el a vételárat. Amennyiben elhúzódik az ügylet, a gárda következő szezonbeli Premier League- és Bajnokok Ligája-indulása is veszélybe kerülhet.



Egybehangzó szigetországi sajtóbeszámolók szerint a brit kormány a jelenlegi formában továbbra sem engedélyezi a Chelsea tulajdonosváltását, mivel attól tartanak, hogy Roman Abramovics meg akarja sérteni az orosz gazdasági szereplők ellen hirdetett szankciókat.


A tavalyi BL-győztes másfél héttel ezelőtt közölte, hogy 4,25 milliárd fontos üzlet keretein belül megállapodás született a klub eladásáról, a vevő a Todd BoehlyMark WalterHansjörg Wyss és a Clearlake Capital által alkotott új tulajdonosi csoport lesz. A teljes összegből 2,5 milliárd fontot a klub részvényeinek megvásárlására fordítanak, és ezt az összeget egy befagyasztott brit bankszámlán helyezik el azzal a szándékkal, hogy az egészet jótékony célra fordítsák – mindezt Abramovics is megerősítette.


A potenciális új tulajdonosi kört Boehly vezeti, akinek egyaránt tulajdonosi részesedése van az NBA-ben szereplő Los Angeles Lakersben, a WNBA-ben versenyző Los Angeles Sparksban, valamint az MLB-ben játszó Los Angeles Dodgersben.


Azonban brit közszolgálati csatornának egy név nélkül nyilatkozó kormánytag elárulta, megfelelő jogi garanciákat akarnak kapni az orosz üzletembertől és a Chelsea-vel korábban kapcsolatban álló cégeitől arra, hogy az összeget a korábbi bejelentéseknek megfelelően az ukrajnai civilek megsegítésére költik. Abramovics azonban eddig elzárkózott mindenféle garancia benyújtásától, így meghiúsulhat, vagy legalábbis jelentősen elhúzódhat a klub eladása. Mint ismeretes, a Nagy-Britanniában bevezetett szankciók értelmében az orosz kézben lévő cégek számára betiltották a kereskedelmi tevékenységet, a háború kirobbanása után a Chelsea jegyértékesítését is korlátozták, a klub szurkolói boltjait is be kellett zárni. Végül a klub történelmi és társadalmi jelentőségére való tekintettel folytathatták működésüket egy különleges engedéllyel, de a tulajdonost mindenképpen a klub – feltételekhez kötött – eladására kötelezték.

A BBC beszámolói szerint amennyiben a klub eladására nem kerül sor májusban, a Chelsea bajban lehet a 2022-2023-as idényre esedékes nevezésekkel, így veszélybe kerülhet a Premier League-ben és a Bajnokok Ligájában való indulása is.


A szerző a Futballtangó nevű blog szerkesztője, további érdekességek, aktualitások az argentin és a dél-amerikai labdarúgás világából:

Futballtangó



Kiemelt kép: Neil Hall

Szerző

Büntető.com

Büntető.com

Büntető.com

A sport otthona.