Giuntoli ismét a csúcsra érve váltott klubot

Káprázatos szezont produkált a Napoli a Serie A-ban, több játékos is várakozásokon felül teljesített, Luciano Spalletti a kispadon remek munkát végzett, de Cristiano Giuntoli sportigazgató volt az, aki összerakta a játékoskeretet. Giuntoli a nyáron távozott Nápolyból és a Juventushoz szerződött. Mire számíthatunk tőle az eddigi a tapasztalatok alapján a sok sebből vérző torinói „zebráknál”?

null


Cristiano Giuntoli mérsékelten sikeres játékos pályafutása befejeztével 2008-ban az akkor éppen újjáalakuló Speziánál kapott lehetőséget sportigazgatóként a negyedosztályban, a csapat edzője a jelenlegi magyar szövetségi kapitány, Marco Rossi volt ekkor. A Serie D-ből egy osztállyal előrébb léptek a klubbal, ám az idény végén távoztak a klubtól. Giuntoli útja Carpiba vezetett, ahol ismét egy negyedik ligás együttes sportszakmai ügyeit intézhette. Itt egészen kiváló munkát végzett, hiszen hat év alatt a Serie A-ig jutott a klub, ráadásul története során először jutott fel az élvonalba. Az állandóságot Giuntoli jelentette a szakmai munka terén, hiszen a sikerek ellenére a vezetőedzők gyakran váltották egymást. A sportigazgató pedig éppen akkor távozott, amikor feljutott az együttes a Serie A-ba, tehát a lehetőségekhez mérten a csúcsra ért a negyedosztályból indulva.


Sarrival megtalálták az összhangot

Az olasz szakember munkájára több élvonalbeli csapat is felfigyelt és a 2010-es évek elejére topcsapattá váló Napoli szerződtette 2015-ben. Ekkor érkezett Rafa Benítez helyére vezetőedzőnek Maurizio Sarri, aki addig – Giuntolihoz hasonlóan – csak alacsonyabb szinteken bizonyított, a Serie A-ban az Empolival ért el remek eredményeket a keret minőségéhez képest. A két szakember kiválóan dolgozott össze, az edző Nápolyban sem tért el a sziklaszilárd elképzeléseitől, labdadomináns játékot mutattak be a déliek, sok passzból építették a támadásaikat és a középső középpályásokra kulcsszerep hárult a játék irányításában, kontrollálásában és a forgatásoknál. Ehhez, valamint a középpályás védekezés stabilitásához kellett Allan megszerzése az Udinesétől. Az első nyári átigazolási szezonjukban a brazilra költötték a legtöbb pénzt.


A Napoli a 2015-2016-os idényben 82 ponttal zárt, amennyit a 20 csapatos Serie A-ban még sosem ért el és lett második a Juventus mögött.


A nápolyi klub ezek után, 2016 nyarán éppen a Juventusnak adta el 90 millió euróért a leggólerősebb csatára, a 29 éves Gonzalo Higuaín játékjogát. Ez gazdasági szempontból teljesen racionális lépés volt, de a déli szurkolók ezt másképp élték meg, bár az idő tulajdonképpen Giuntolit igazolta, hogy akkor adta el az argentin csatárt, amikor a legértékesebb volt. Még úgy is, ha a helyére 32 millió euróért hozott Arkadiusz Milik nem igazán vált be, és ebben az átigazolási ablakban több mellényúlása is volt (Amadou Diawara, Lorenzo Tonelli). Ez azonban egyáltalán nem meglepő, hosszú távon nagyjából az átigazolások fele válik be, azaz a legjobb sportigazgatóknak is vannak és lesznek olyan szerződéskötései, amelyek balul sikerülnek.


autoKép leírásCristiano Giuntoli és Maurizio Sarri (Forrás: Il Mattino)



A következő idényben egyébként pontszámban így is előrelépett a Napoli (86), de ez akkor csupán a harmadik helyhez volt elegendő. 2017 nyarán minden sztárjátékosát megtartotta a klub, és nem is vett húzóembereket. Ez az állandóság bevált, még tovább fejlődött a játékuk, négy fordulóval a vége előtt egy pont volt csupán a lemaradásuk a Juventusszal szemben, miután 1–0-ra legyőzték őket. A bajnoki cím azonban a Fiorentina elleni vereséggel elúszott. Az idény végén Maurizio Sarri a Chelsea-hez távozott, és hiába volt azóta már a Juventus és a Lazio edzője is, a Napolival elért 2,16-os pont/mérkőzés átlagot sehol sem tudta felülmúlni.


Sarri mellett két kulcsember, Marek Hamsík és Jorginho is távozott, előbbit Simone Verdivel próbálták pótolni, sikertelenül, míg utóbbit a Real Betistől igazolt Fabián Ruizzal helyettesítették, ez a húzás viszont telitalálat lett. Carlo Ancelotti irányításával szintén összejött egy második hely a Serie A-ban a Napolinak, de lényegesen kevesebb pontot gyűjtöttek, mint az előző évadban és a várható gólokat tekintve csak a negyedikek voltak.


Ezt követően óriási átalakítás ment végbe a klubnál Giuntoli vezetésével. 150 millió eurós mínuszban zárták a transzfer időszakot, megfiatalították a keretet és több játékos szerződtetése is remek húzásnak bizonyult, de sok esetben (például Amir Rrahmani, Alex Meret, Stanislav Lobotka vagy Hirving Lozano esetében) ez csak évekkel később derült ki. Gennaro Gattusóval a kispadon csupán a hetedik helyen zártak, ami nagyon nagy csalódás volt. Egy évvel később a sportigazgató egy lapra tett fel mindent a Napolitól teljesen szokatlan módon, és 75 millió euróért átigazolta Victor Osimhent. Hamar kiderült, kiváló meglátás volt a nigériai csatár szerződtetése. E közben az előző évi mínuszból is lefaragott a klub, mert ezúttal közel 50 millió eurós pluszban zárta az átigazolási időszakot Aurelio De Laurentiis tulajdonos. A játék ugyan javult és tapasztalható volt az előrelépés, Osimhen is gyorsan beilleszkedett, ám a Bajnokok Ligája-indulásról megint lemaradtak, így nem volt meglepő Gattuso menesztése.


autoKép leírás(Forrás: SportsMax)



Akkor lett bajnok a Napoli, amikor a legkevésbé lehetett rá számítani

2021 nyarán a veterán Luciano Spalletti ült le a kispadra, ami a Giuntoli által addig épített, a játszós, a látványos támadójátékra építő elképzelésbe beleillett, de azt senki sem tudta ekkor elképzelni, hogy éppen a tar mesterrel ér fel hosszú idő után újra a csúcsra a Napoli. Csupán Matteo Politanóért fizettek jelentős összeget, illetve Frank Zambo-Anguissa érkezett kölcsönbe. Márciusban úgy tűnt, hogy van még esélyük a bajnoki cím megszerzésére, de néhány váratlan tavaszi botlás miatt csak a harmadik hely lett meg. Ezt követően pedig újabb alapos átalakítás és fiatalítás következett, távozott a klub ikonjává váló Lorenzo Insigne, illetve Kalidou Koulibaly, Dries Mertens és Ruiz is. Azt lehetett gondolni, hogy átmeneti év következik, megpróbálják lerakni egy későbbi nagy csapat alapjait. A bérkeretük csupán az ötödik legmagasabb volt a ligában azáltal, hogy a legmagasabb fizetéssel bíró labdarúgóktól megszabadultak. Insigne helyére 10 millió euróért megszerezték Kvicsa Kvarackeliát a Dinamo Batumitól, akinek azóta legalább a hatszorosára nőhetett az értéke. Kim Min Dzsét a Fenerbahcétól hozták 14 millió euróért a védelem közepére, az ő játékjogát a napokban 50 millió euróért értékesítették a Bayern Münchennek. A kölcsönbe érkező Giacomo Raspadori és Giovanni Simeone is nagyon hasznos kiegészítő emberré vált Osimhen kiegészítésére. Olyan álomszerű évadot produkált a Napoli, amire minden futballt szerető ember csettinthetett, magabiztosan lett bajnok és a Bajnokok Ligájában is a legjobb nyolc közé jutott.




Ezt követően jelentette be Spalletti, hogy távozik, pihenni szeretne, a Juventus által már régóta csábított Giuntoli pedig igent mondott a riválisnak éppen akkor, amikor beérett a nyolcéves munka legfinomabb gyümölcse. A most 51 éves sportigazgató öt évre kötelezte el magát évi 2,5 millió eurós fizetésért a „zebráknál”, akiknél rengeteg dolga lesz, hiszen minden szempontból hanyatlóban van a klub:


kilenc egymást követő idényben szerzett bajnoki címet követően immáron sorozatban harmadik alkalommal maradt le a dobogóról.


Ráadásul az olasz szövetség büntetése miatt elbukták a BL-indulás lehetőségét. A tízpontos levonás miatt csak a Konferencia-ligában lenne jogosult indulni a Juventus, ám végül az európai szövetséggel kötött megállapodás értelmében nem indulnak.


Egy ideje a levegőben lógott az UEFA büntetése, mert a piaci árnál magasabb összegért adtak-vettek játékosokat Fabio Paratici sportigazgató vezetésével, hogy a könyvelés szempontjából számukra előnyösen alakuljanak az üzletkötések. Illetve a vád szerint „zsebből” fizettek bizonyos játékosokat a koronavírus-járvány idején, miközben hivatalosan csökkentették a fizetésüket. Ám időközben az a kompromisszum született, hogy a klub visszalépett a Konferencia-liga 2023-2024-es kiírásától, azért cserében, hogy minden szankció nélkül szerepelhessen majd a Bajnokok Ligája 2024-25-ös idényében, ha megszerzi az indulási jogot a hazai bajnokságban. Ezt a megállapodást már Giuntoli időszakában kötötték meg, de már korábban előkészítették, így nem kizárólag az ő érdeme.


Más típusú edzőkkel dolgozott eddig

Az biztos, hogy az új sportigazgatónak már volt köze ahhoz, hogy Leonardo Bonucci, Winston McKennie, Arthur Melo és Denis Zakaria távozott, még akkor is, ha tudjuk, közülük hárman is kölcsönből tértek vissza Massimiliano Allegri csapatához. Moise Kean játékjogát végleg megvásárolták 30 millió euróért az Evertontól, Timothy Weah-t pedig 11,3 millió euróért a Lille-től, utóbbi sokkal jobb vételnek tűnik ár-érték arányt tekintve. Giuntoli egyszer már nagyot nyert egy lille-i igazolással Osimhen személyében, és könnyen lehet, hogy ez a megfontolás is meghúzódott a háttérben, amennyiben ebben az üzletben már közreműködött valamilyen szinten. (Ekkor hivatalosan még nem ő volt a sportigazgató.)


Giuntoli nem csak azért kerül új szituációba, mert egy másik klubnál vállalt munkát, hanem abból a szempontból is, hogy eddig mindig támadó szellemű, kreatív játékot preferáló edzőkkel dolgozott az élvonalban, ezzel szemben Allegri teljesen más felfogású tréner. Ő szinte soha nem akar kockáztatni, mélyen szervezi meg a védekezést, a labdákat ezáltal jellemzően a saját térfélen szerzi meg a csapata, és sokszor csak steril labdatartást mutat be az együttes. Ehhez teljesen más típusú futballisták kellenek, mint akik Napoliban szervezték a támadójátékot.


autoKép leírás(Forrás: Juventus.com)



A csatárposzt megoldása kérdéses jelenleg, Giuntoli elmondta, hogy pénzügyi szempontok miatt érdemes lenne megfontolni a szerb támadó, Dusan Vlahovics eladását és felvetődött Romelu Lukaku megszerzése is. A torinói klub nem költekezhet ész nélkül, hiszen jelentős anyagi korlátok vannak. A topklubok közül a Juventus bevételei és értéke növekszik a legkisebb arányban, a nemzetközi kupaindulás nélküli szezon pedig ezt a gondot csak súlyosbítja, ezért eladni is szeretnének játékosokat.


Kiemelt fotó: Rai Sport