Henning Berg csodára készül Pafoszon
A norvég szakember neve jól ismert Magyarországon is, hiszen dolgozott a honi élvonalban, de korábban volt lengyel bajnok és kupagyőztes, majd Cipruson is letette a névjegyét, s most ismét a Földközi-tenger harmadik legnagyobb szigetén bizonyít, méghozzá egy igazi multikulturális klub kispadján.
Északtól délig
Henning Berg, aki 100-szoros norvég válogatottként vonult vissza, 1969. szeptember 1-jén született Eidsvollban. Fiatalon a Lörenskog IF csapatánál pallérozódott, majd profiként a Valerenga Fotballnál kezdett el játszani, innen került a Lilleström SK kötelékébe. 1993 januárjában az angol élvonalban szereplő Blackburn Rovers együtteséhez igazolt, ahol Sir Kenny Dalglish irányítása alatt 1995-ben bajnoki címet ünnepelhetett Alan Shearer társaságában. Ezt követően a Manchester United játékosa lett, és Sir Alex Ferguson trenírozása alatt további két aranyérem mellett megnyerte a Bajnokok Ligáját is 1999-ben. Egy évvel később visszatért Blackburnbe, majd újabb három szezon után távozott, s végül a skót Rangers FC-ből vonult vissza 2004-ben.
Edzői karrierjét 2005 tavaszán kezdte meg, mikor az oslói Lyn FK kínált neki lehetőséget. Rögtön első idényében bronzérmet szerzett, ám a klub egyre romló pénzügyi lehetőségei a csapat teljesítményét is negatívan befolyásolták. 2008 őszétől három éven át egykori csapatánál, a Lilleströmnél dolgozott, majd 2011-ben rövid ideig visszatért Blackburnbe, ahol immár menedzserként kapott lehetőséget. A lejtmenetben lévő csapatnál ő sem tudott fékezni, s mindössze tíz mérkőzés után menesztették. Több mint egy éven át nem kapott vezetőedzői munkát, időközben a norvég tévénél dolgozott szakértőként, majd 2013 decemberében a Legia Warszawa kínált neki állást. A lengyel fővárosban 2014-ben bajnoki címet, 2015-ben pedig Lengyel Kupát nyert csapatával.
2016 májusában lett a MOL Fehérvár FC vezetőedzője, ahonnét szezon végén menesztették, annak ellenére, hogy az utolsó meccsnapig esélyes volt a bajnoki címre, de csapata végül csak ezüstérmes lett. Újabb egy év kihagyás következett, majd 2018 nyarán beugróként átvette a Stabaek Fotball irányítását. Előbb benntartotta az együttest az élvonalban, majd egy esztendő után úgy távozott, hogy a kieséstől kellően messze álltak. Elfogadta a ciprusi Omonia Nicosia ajánlatát, ahol a 2021-ben bajnok, majd Szuperkupa győztes lett. Idén tavasszal a gyengébb eredmények okán menesztették, de nyáron a Pafosz FC megkínálta egy két évre szóló szerződéssel.
Lépésről lépésre
A 2013–2014-es szezonban az AEK Kuklion először vett részt a ciprusi első osztályú bajnokság küzdelmeiben, ám az újonc könnyedén kiesett az idény végén. Az AEP Pafosz akkor tizedeik éve volt a másodosztály tagja, de komoly pénzügyi problémákkal szembesült, aminek okán folyamatosan pontokat vontak le tőle. Már a szezon közben megkezdődtek a megbeszélések a két klub között, hogy a régióban egy pénzügyileg stabil és egyben versenyképes együttest hozzanak létre.
Ennek eredményeképpen a Pafosz FC a tartomány legerősebb futballcsapatai, az AEP Pafosz és az AEK Kuklia egyesülésével jött létre 2014-ben, és rögtön első idényében a másodosztály egyik legfőbb esélyeseként szállt harcba az élvonalba jutásért. Ez sikerült is ezüstérmesként, majd a csapat a Cypriot First Divisionben is megállta a helyét. Az évek múlásával apránként sikerült előrelépni, szezonról szezonra egy helyet javított, de idén úgy tűnik, hogy a norvég szakember és a számára összerakott keret már aranyesélyes.
A klub nagy volumenű terveinek szerves része lett az idei évre, hogy korábbi kiváló játékosokat kérnek fel sportszakmai pozíciók betöltésére. Ezzel szeretnék elérni, hogy népszerű célpont legyenek, hiszen a ciprusi futball bár nem tartozik Európa középmezőnyéhez sem, mégis kedvező lehetőségekkel bír a legjobb helyi csapatok számára az európai kupaporondon. Az új idényre 14 csapatosra növelt élvonalból az első négy léphet ki a nemzetközi sorozatokba, ráadásul nem is rossz helyzetből kezdi meg a selejtezőket, s ezt a számot a kupagyőztes csak tovább bővíti.
A klub már a tavasszal kinevezte Míchel Salgadót sportigazgatónak, aki ugyan a nyáron egy lépéssel hátrébb lépett – mert saját feladataira akart koncentrálni, ugyanis a Fursan Hispania csapatának elnöke az Egyesült Arab Emírségekben, valamint egy közel-keleti akadémia tulajdonosa is – és most stratégiai tanácsadóként segíti a klubot, de az ő közbenjárásával került a technikai igazgató szerepkörébe Gaizka Mendieta, aki augusztus végén már segédkezett is a keret véglegesítésében.
A sokszínűség kavalkádja
A jelenlegi keretet 27 fő alkotja, akik legalább egy alkalommal be voltak nevezve valamely mérkőzésre. Ebből 14 játékos a nyáron érkezett, ami jókora átalakulást jelent, s miközben több mint egy kezdőre való futballista jött, távoztak is ennyien, többnyire hazaiak, ugyanis most csupán négy ciprusi futballista szerepel a csapatban. Összesen 21 nemzetiség alkotja a keretet, melyben a három brazil és a két portugál talál magának honfitársat a hazai kvartett mellett.
Noha új játékosállomány állt össze, akik mellé ráadásul egy új edzői stáb is dukált, az összhang nagyon gyorsan kialakult és Berg szigorú, de racionális elvei azonnal jó eredményeket hoztak. A győzelmek csak még tovább kovácsolták az egységet, s most arról beszélhetünk, hogy a csapat az egyik kihívója lett a címvédő Apollon Limasszolnak.
A számok hűen tükrözik a csapat remek kezdését, hiszen 30 gólt szerzett 29,4 xG-re – mindkettő a legjobb mutató a ligában, a pafosziaké a legtöbb kialakított helyzet, a második legtöbb lövés és a második legtöbb kaput találó kísérlet is, a legtöbb kulcspassz, a legtöbb boxon belülre juttatott átadás és tizenhatoson belüli érintés is. Noha a kapott gólok terén a nyolc kicsit jobban mutat, mint a 11,7 xGA, de a védekezésüket is csak dicsérni lehet, mert az engedett lövések számában, valamint minőségében is másodikok, amihez jól társul, hogy a tizenhatosukon belül van a legkevesebb érintése az ellenfeleknek, miközben csak a második legkevesebbszer jutnak be oda.
Hogy ez végül mire lesz elég, az még a jövő zenéje, de a dobogó reális cél, ha pedig ezt eléri a Pafosz FC, akkor jövő nyáron az európai kupaporondon is bemutatkozhat. Berg ismét megmutatja, hogy a nehéz körülmények ellenére is rövid időn belül sikeres tud lenni, s képes csapattá gyúrni egy szedett-vedett társaságot, amellyel korábban nem látott eredményeket produkál.
Kiemelt fotó: Meridian Sports Cyprus