Gyártsunk konteót, menesszünk edzőt – véleménycikk a Mönchengladbach helyzetéről

A Borussia Dortmund meglepte szurkolóit Valentin-nap alkalmából egy szál rózsával, amit Marco Rosénak hívnak, akiről hivatalosan is bejelentették, hogy nyártól átveszi a vezetőedzői posztot a klubnál. A német szakember jelenleg a Borussia Mönchengladbachot irányítja, viszont amióta kiderült a távozása a csapat teljesen elvesztette a kontrollt, ami egyre inkább tarthatatlan állapotokat szül.

Marco Rose

(X) Regisztrálj a Büntetőn keresztül az Unibetre, és befizetési bónuszod mellé 10 ezer Ft ingyenes fogadást is kapsz ajándékba!

Kedd este a DFB-Pokal negyeddöntőjében a Borussia Dortmund Jadon Sancho góljával 1-0 arányban diadalmaskodott a Borussia Parkban, amivel egyrészt bejutott az elődöntőbe, másrészt elütötte a Mönchengladbachot a végső győzelem lehetőségétől. Már ez egy tüske lehet a szurkolók számára, de ha tovább megyünk a „csikók” február eleje óta nem nyertek mérkőzést, márpedig a pletykák szerint ekkor mondta el Marco Rose a csapatnak, hogy a nyáron elhagyja a klubot. Az összeesküvés-elméletek szerelmesei számára ez az egész történet egy igazi csemege lehet, így ennek körülményeit és lehetőségeit kicsit ki kell vesézzük.

Ha visszamegyünk az időben a Német Kupa előző körének végére, amikor is épp február elejét írtunk, akkor elérkezünk egy közös csomópontra. Azon felül, hogy mindkét együttes kiharcolta a továbbjutást a kupában, a Bundesliga tabellájának hatodik és hetedik helyén áll a két gárda, egyaránt 32 ponttal.  Innen indul el az a konspiráció, miszerint Rose megteszi a nagy bejelentést a mönchengladbachi öltözőben, ami megváltoztat mindent.

Marco Rose

A Dortmund akkor épp egy kisebb hullámvölgyben van, az SC Freiburg elleni vereség, valamint a TSG Hoffenheim elleni döntetlen jelzi. Valószínűleg soha nem fogjuk megtudni és bizonyítani sem lehet, hogy a Valentin-napi bejelentésnek bármihez is köze lenne a klubon belüli történésekből, de a játékosok onnantól kezdve egy rég nem látott szinten kezdtek el focizni. Kis túlzással visszatért az élet a keretbe, s egyrészt nagyon fontos győzelmet arattak Sevillában a Bajnokok Ligája egyenes kieséses szakaszában, majd két kötelezőnek mondható három pontot zsebeltek be a bajnokságban, méghozzá fölényesen, kiváló játékkal, hogy ezt megkoronázza a továbbjutás a kupa elődöntőjébe.

Ezzel szemben a Mönchengladbachnak azóta, hogy a játékosok megtudták a hírt, a kedd esti már a hatodik nyeretlen összecsapása volt zsinórban. Ez idő alatt szinte lehetetlen helyzetbe került a Bajnokok Ligájában – természetesen előtte sem volt favorit, de ettől tekintsünk el jelen esetben –, a bajnokságban a megszerzett egy pont „ellenére” pedig rohamléptékben távolodik a célként kitűzött BL-helyektől, s most már a hazai kupasikerről sem kell álmodozni, noha arra 1995 óta várnak a városban.

A sorban az első a kiesés ellen menekülő 1. FC Köln elleni hazai 2-1-es vereség volt. A fejekben minden bizonnyal hatalmas lehetett a zavar, amit jól jelzett Lars Stindl második percben sárgát érő szabálytalansága, amit egy szőrösebb szívű játékvezető, akár pirossal is büntethetett volna. A pontrúgás után nem sokkal a kissé szétszórt védelem máris kapitulált, megadva nem épp pozitív alaphangot a meccsnek.

Ezt követte a VfL Wolfsburg elleni gól nélküli döntetlen idegenben, ami még nem is nevezhető rossz eredménynek elnézve az autógyáriak helyezését a tabellán és a mérlegüket.

A következő hazai összecsapáson az akkor még kieső helyen tanyázó FSV Mainz érkezett a Borussia Parkba. Ezúttal sem kellett sokat várni a vendégek vezetőgóljára, mert a tizedik percben a védelem kisebb közreműködésének is köszönhetően Karim Onisiwo vette be Yann Sommer kapuját (a videón). A győzelmet végül a 86. percen szerezte meg a Mainz, ami itt is a koncentráció hiányára utalhat.

Hogy a Manchester City a budapesti mérkőzésen legyőzte a Borussiát azt talán engedjük is el, mert egyrészt a hazai pálya előnyét is elvesztették, másrészt az angolok lassan már európai topszinten is rekordmennyiségű győzelmet aratnak egyhuzamban.

A múlt hétvégi RB Leipzig elleni rangadó álomszerűen kezdődött, még ha ehhez jókora adag szerencse – és Dayot Upamecano butasága is – kellett, de félóra elteltével kétgólos előnybe került a ‘Gladbach egy erősen felforgatott kezdővel. A hazaiak minden igyekezete ellenére az első félidőben stabil lábakon állt Rose együttese, ám a szünet után valami megváltozott. A fejben és testileg is fáradni kezdő vendégek szépen eladták az előnyüket, majd a ráadás perceiben Alexander Sörloth góljával a győzelmet is megszerezték Julian Nagelsmann tanítványai. A norvég gólját erősen reklamálták is, de a találat érvényben maradt. A Mönchengladbach a forduló végére egészen a kilencedik helyig csúszott vissza a tabellán, kilenc pontra a negyedik, még Bajnokok Ligája-szereplést jelentő helytől.

Így jutottunk el a kedd esti kupamérkőzésig, ahol pedig a Dortmund Sancho góljával kiejtette a kupából is a másik Borussiát, s csaknem biztossá téve, hogy Rose trófea nélkül távozik.

Szombaton már a Bayer Leverkusen elleni szintén sorsdöntő rangadó következik, ahol egy vereség tényleg elhessegetheti a BL-álmokat, de még akár az Európa-ligáét is. Rose láthatóan elvesztette a gyeplőt és a „csikók” kissé zabolátlanok a pályán, mert ez már közel sem az a rendkívül jól szervezett csapat, amely kiharcolta a Bajnokok Ligája „halálcsoportjában” a továbbjutást. Sőt még csak nem is az, amely kétgólos hátrányból a német edző taktikai húzásainak is köszönhetően fordított a mindent megnyerő Bayern München ellen.

Lehet, hogy meg sem történt események alapján ítélkezünk, lehet, hogy semmi köze a vereségeknek és a gyenge játéknak ahhoz, hogy Rose bejelentette, hogy távozik a Dortmundhoz, de egy biztos, a jelenlegi helyzet kezd tarthatatlanná válni. Ha nem változtatnak nagyon gyorsan valamin akkor a Mönchengladbach maximum az újonnan induló Európa-konferencialigában fog szerepelni, de az is lehet, hogy még ott se. Lehet, hogy időszerű lenne egy ideiglenes edzőt kinevezni, mert lássuk be, ennél rosszabb már aligha lehet a helyzet.