Toplégiósok (2019/2020: 26. heti válogatás) – Bukta Csaba gólja viszi a prímet, Sallai kis híján meglőtte a forduló gólját (► videókkal)

Toplégiósok rovatunkban hetente beszámolunk a külföldön játszó magyar futballisták játékperceiről, és egy toplista formájában megmutatjuk a legszebb meccsjeleneiket. A válogatásba nem csupán gólok vagy gólpasszok alapján lehet bekerülni, hanem cselek, szerelések, kapusbravúrok és más egyéb szemre is tetszetős megmozdulások is helyet kaphatnak. A szavazóablak segítségével voksolhattok a kedvenc jeleneteitekre: minden héten továbbjut a két legtöbb szavazatot kapó megmozdulás, a hónap végén pedig megválaszthatjátok a Hónap megmozdulását is. Decemberben pedig a havi győztesekből kikerül majd az Év megmozdulása!

Vajon melyik csapatban folytatja Szoboszlai Dominik a pályafutását? Regisztrálj az Unibetre, és fogadj átigazolásokra a legjobb oddsokon!

Forrás: WWW.FC-LIEFERING.AT

Összefoglaló a magyar légiósok heti teljesítményéről

Az elmúlt játékhéten (június 15-21.) a legjobb teljesítményt talán a Liefereing 18 éves támadója, Bukta Csaba nyújtotta, aki huszonkilenc perc pályán töltött idő alatt is egy gólig és egy gólpasszig (illetve egy kapufáig) jutott a Dornbirn ellen 5-1-re megnyert bajnokin. Ugyanakkor nem csak Ausztriában láthattuk magyar gólt: a DAC 1904 huszonegy esztendős középpályása, Schafer András a Ruzomberok elleni kupamérkőzésen megszerezte első gólját klubja színeiben – ráadásul nem is akármilyet, egy remek szóló után talált a kapuba. A gólpasszok terén is inkább a szlovák Fortuna Ligában jeleskedtek a magyar játékosok: Kalmár Zsolt (DAC 1904) a Trnava, Holman Dávid (Slovan Bratislava) pedig a Zilina elleni bajnokin járult hozzá egy asszisztal csapata győzelméhez. Kapusaink közül főszereplő volt Gulácsi Péter, aki a Borussia Dortmund elleni rangadón három komoly ziccert is megfogott – igaz, így is csak meccsben tudta tartani a Lipcsét, akik végül Haaland két góljának köszönhetően 2-0-s vereséget szenvedtek.

Forrás: dac1904.sk

Top megmozdulások

Bukta Csaba – gól, Liefering – Dornbirn 5-1

Bukta a 61. percben lépett pályára csereként 2-0-s hazai vezetésnél. A kiemelt mozdulat Liefering negyedik gólja: egy hazai támadás során Bukta és Kjaergaard zavarta össze a védőket. Bukta remekül felismerte, hogy a dán támadó a mögötte lévő üres területre fut be; így egy gyors ritmusváltást követően a védőjéről leválva Kjaergaard helyére mozgott. Az üresen maradó passzsávban Bukta elengedte a labdát, így az eljutott Prasshoz; aki lekészítette az érkező Buktának, ő pedig betört a tizenhatoson belülre, majd a hosszúba sarokba gurított. Ez a meccsjelenet nem is maga a gól, sokkal inkább az akció miatt került be a heti toplistába. Tizenötödik bajnoki mérkőzésén ez volt a negyedik gólja az osztrák bajnokságban.

Bukta Csaba – gólpassz, Liefering – Dornbirn 5-1

Az ifjú magyar támadó gólpassza is látványosra sikeredett. Két perccel a gólja után lendületből vezette a labdát a Dornbirn kapuja felé: ugyan hátulról szorongatták, egy finom bokacsellel elvitte a labdát a szerelni próbáló dornbirni hátvédre, majd az előtte összezárni próbáló két védő között eltolta a labdát, a szöget zárni igyekvő kapus mellett középre gurított, amivel gyakorlatilag kihagyhatatlan helyzetbe hozta a 17 éves Amar Dedicset. Tizenötödik bajnoki mérkőzésén ez volt a hetedik gólpassza az osztrák másodosztályban.

Schafer András – gól, DAC 1904 – Ruzomberok 1-1

A Genoától kölcsönben Dunaszerdahelyen futballozó Schafer András talán ő maga sem gondolta, hogy az első találata ennyire emlékezetesre sikerül. Alig tíz perc telt el a Ruzomberok elleni kupamérkőzésen, amikor a jobbszélen Schafer megpróbálta megjátszani az üres területre futó Blackmant, de a passza elakadt a blokkoló védő lábaiban. Egy kis szerencsével visszakerült a labda a magyar középpályáshoz, aki egy gyors ritmusváltást követően középre tört, hogy aztán három védő között szlalomozva lövőhelyzetet harcoljon ki magának, majd védhetetlenül a kapuba bombázzon.

Schafer András – lövés, DAC 1904 – Ruzomberok 1-1

Kis híján duplázott a huszonegy éves magyar futballista a kupameccsen. Szűk húsz perccel szólógólja után az ellenfél térfelének közepén Andrej Fabry-val játszott össze, majd a védők gyűrűjében a kapu felé tört és lőtt, de néhány centiméterrel célt tévesztett: a kapu mögötti vasrúdon csattant a lövése.

Sallai Roland – labdaátvétel, Freiburg – Hertha Berlin 2-1

Sallai Roland a forduló gólját is meglőhette volna a Hertha ellen, ha egy kicsit több szerencséje van. Egy bal oldali akciót követően Luca Waldschmidt ívelte középre a labdát, amit Sallai nagyszerűen kapott le a levegőből. Már a labdaátvétellel ziccerbe került, de a lövésébe Jordan Torunarigha még bele tudott vetődni, így gól helyett szöglettel folytatódott a játék.

Szoboszlai Dominik – csel, Wolfsberg – RB Salzburg 0-0

Gólt és gólpasszt ugyan nem jegyzett, így is akadt néhány látványos megmozdulása Szoboszlai Dominiknek a Wolfsberg ellen. A félidő ráadásában a bal szélen bolondította az ellenfél középpályását, Kai Stratzniget; akit többször is megforgatott, mielőtt a wolfsbergiek tizenkettese lerántotta.

Szoboszlai Dominik – kulcspassz, Wolfsberg – RB Salzburg 0-0

A hetvenedik percben újra villant a magyar irányító: Mwepu emelte Szoboszlaihoz a labdát, aki egy laza mozdulattal, mellkassal hozta ziccerbe Dakát, de a zambiai támadó lövés helyett maga elé engedte a játékszert, így kissé kisodródott helyzetből leadott lövését könnyedén fogta Alexander Kofler kapus.

Gulácsi Péter – védés, Leipzig-Dortmund 0-2

Nem a magyar válogatott kapusán múlott, hogy a sorsdöntő mérkőzésen elúszott a lipcseiek sansza az ezüstéremre a Borussia Dortmund ellen. Több kiváló védést mutatott be, de a legnagyobbat talán Erling Haaland első próbálkozásánál fogott Gulácsi. Thorgan Hazard ment el Upamecano mellett a bal oldali félterületben, s középre gurított Haalandnak, aki nagyjából nyolc méterről lőhetett, de a jól kilépő Gulácsiban elakadt a labda. A Leipzig hálóőre három ziccert hárított, összesen pedig öt védést mutatott be.

Magyar légiósok játékpercei:

🇦🇹 Ausztria Bundesliga

90 perc játékidő – Szoboszlai Dominik (RB Salzburg – Wolfsberger 2-2)

90 perc játékidő – Szoboszlai Dominik (Wolfsberger – RB Salzburg 0-0)

Szántó Tamás (Rapid Wien) sérülés miatt nem volt a meccskeretben.

🇦🇹 Ausztria 2. Liga

90 perc játékidő – Tiefenbach Dániel (Austria Lustenau – Klagenfurt 0-2)

72 perc játékidő – Mester Csaba (Ried – Austria Wien II 1-3)

28 perc játékidő – Bukta Csaba (Liefering – Dornbirn 5-1) 1 gól, 1 gólpassz

🇭🇷 Horvátország Prva HNL

90 perc játékidő – Kleinheisler László (Zapresic – Osijek 0-1)

70 perc játékidő – Kleinheisler László (Osijek – Gorica 2-1)

🇵🇱 Lengyelország Ekstraklasa

90 perc játékidő – Tamás Márk (Legia Varsó – Slask Wroclaw 2-0)

67 perc játékidő – Vida Kristopher (Piast Gliwice – Lech Poznan 0-2)

Tajti Mátyás (Zaglebie Lubin) nem volt a meccskeretben.

🇩🇪 Németország Bundesliga

90 perc játékidő – Gulácsi Péter (RB Leipzig – Dortmund 0-2)

45 perc játékidő – Sallai Roland (Bayern München – Freiburg 3-1)

36 perc játékidő – Szalai Ádám (Mainz – Werder Bremen 3-1)

90 perc játékidő – Gulácsi Péter (Leipzig – Düsseldorf 2-2)

61 perc játékidő – Sallai Roland (Freiburg – Hertha BSC 2-1)

15 perc játékidő – Szalai Ádám (Dortmund – Mainz 0-2)

Willi Orban (Leipzig) végig a padon ült a Düsseldorf és a Dortmund elleni találkozón is.

🇮🇹 Olaszország Serie B

Adorján Krisztián (Entella) végig a padon ült Cosenza ellen.

🇨🇭 Svájc Szuperliga

Kecskés Ákos (Lugano) végig a padon ült, Holender Filip (Lugano) nem volt a meccskeretben a Servette ellen.

🇸🇰 Szlovákia Fortuna Liga

66 perc játékidő – Holman Dávid (Zilina – Slovan Bratislava 2-3) 1 gólpassz

90 perc játékidő – Kalmár Zsolt (Trnava – DAC 1904 0-2) 1 gólpassz

90 perc játékidő – Vida Máté (Trnava – DAC 1904 0-2)

45 perc játékidő – Schafer András (Trnava – DAC 1904 0-2)

🇸🇰 Szlovákia Szlovák Kupa

78 perc játékidő – Holman Dávid (Slovan Bratislava – Zlate Moravce 4-1)

90 perc játékidő – Schafer András (DAC 1904 – Ruzomberok 1-1) 1 gól

90 perc játékidő – Kalmár Zsolt (DAC 1904 – Ruzomberok 1-1)

90 perc játékidő – Vida Máté (DAC 1904 – Ruzomberok 1-1)

Videók forrása: YouTube; Dailymotion; InStat