Toplégiósok (2019/2020: 29. heti válogatás ► videókkal) – Kalmár és Holman az Év Csapatában, Korhut sziporkázott Görögországban

Toplégiósok rovatunkban hetente beszámolunk a külföldön játszó magyar futballisták játékperceiről, és egy toplista formájában megmutatjuk a legszebb meccsjeleneiket. A válogatásba nem csupán gólok vagy gólpasszok alapján lehet bekerülni, hanem cselek, szerelések, kapusbravúrok és más egyéb szemre is tetszetős megmozdulások is helyet kaphatnak. A szavazóablak segítségével voksolhattok a kedvenc jeleneteitekre: minden héten továbbjut a két legtöbb szavazatot kapó megmozdulás, a hónap végén pedig megválaszthatjátok a Hónap megmozdulását is. Decemberben pedig a havi győztesekből kikerül majd az Év megmozdulása!

Az elmúlt játékhét (június 6. – július 12.) legjobb magyar légiósa Korhut Mihály (Arisz) volt, aki egy gólpasszal és remek játékkal járult hozzá csapata 1-0-s sikeréhez, ami egyben azt is jelenti, hogy megszakadt az Európa Liga-kvalifikációt már korábban sikeresen kiharcoló együttes hatmeccses nyeretlenségi szériája a bajnokságban. A magyar balhátvéd a mezőnymunkából is kivette a részét, 96%-os passzhatékonyságával csapata legpontosabb játékosa volt, de 5 szerelése és az, hogy a párharcainak 67%-át megnyerte, arról árulkodik, hogy a védekező feladatát is remekül ellátta.

Egyik legjobb mérkőzését játszotta a Lugano színeiben Holender Filip, aki az FC Luzern ellen kezdőként léphetett pályára és egy góllal és egy gólpasszal járult hozzá csapata pontszerzéséhez. Akár mesterhármast is szerezhetett volna, hiszen három komoly lehetősége is adódott a pályán eltöltött 58 perce során, de egy ízben a kapus hárította bravúrral gólszerzési kísérletét (a kipattanóból csapattársa betalált), tizenhárom perccel később pedig egy az egyben vihette a labdát a kapusra, de egy ütemmel többet várt a kelleténél, így a visszaérő védő blokkolni tudta a lövését. Gólja viszont szépségdíjasra sikerült, be is válogattuk a toplistánkba.

Kényszerűségből új poszton kellett helyt állnia Schafer Andrásnak (DAC 1904), akit a sérüléshullám miatt hátvédként nevezett a kezdőcsapatba Bernd Storck vezetőedző. A dunaszerdahelyiek nehéz helyzetük ellenére győzelmi kényszerben futballoztak, ugyanis abban a tudatban kellett pályára lépniük, hogy ha begyűjtik a három pontot a Ruzomberok ellen, és a rivális Zilina vereséget szenved, a második helyen zárják a pontvadászatot. Schafer az első félidőben jobbhátvédként funkcionált, de mivel nem sikerült feltörniük a rózsavölgyiek masszív védekezését, Storck a félidőben becserélte Blackmant, Schafer pedig eggyel előrébb léphetett. A váltásnak köszönhetően feljavult a DAC támadójátéka (és ezzel párhuzamosan leromlott a védekezésük), aminek köszönhetően végül sikerült kiharcolniuk a három pontot. Azonban ez sem volt elég a mennybemenetelhez, mivel a Zilina magabiztos sikert aratott. Schafer András teljesítményéről mindent elmond, hogy beválasztották a forduló válogatottjába.

Nem volt szerencsés Kalmár Zsolt, aki akár a gólkirályi címet is megszerezhette volna egy bravúros teljesítménnyel a Fortuna Liga utolsó fordulójában. A magyar középpályásnak (alkalmanként csatárnak) legalább egy mesterhármasra lett volna szüksége, hogy beérje a 12 gólos Andraz Sporart (Slovan Bratislava), de büntetőből sem sikerült betalálnia, így végül le kellett mondania az Aranycipőről. A dunaszerdahelyiek csapatkapitánya azonban így is elégedett lehet: karrierje leggólgazdagabb szezonját futotta, ráadásul a 2019/2020-as szezonbéli teljesítménye miatt helyet kapott az Év Csapatában is.

Ugyan sérülés miatt ezúttal sem kapott helyet Holman Dávid a bajnok Slovan Bratislava keretében az utolsó fordulóban, ő sem maradt elismerés nélkül. Honfitársával, Kalmár Zsolttal egyetemben Holmant is beválasztották az Év Csapatába, miután 19 mérkőzésen 5 góllal 3 gólpasszal zárta az idényt.

Bukta Csaba (Liefering) a Ried ellen főszerepet játszott csapata pontszerzésében, miután csapata első gólját megelőzően ő harcolta ki a büntetőt.

Az edzőváltás óta csak epizódszerep jut Nagy Ádámnak (Bristol City), a Championship egyetlen magyar légiósát két héttel ezelőtt még méltatta az angol sajtó, Dean Holden edző viszont az elmúlt hét bajnokin összesen 18 perc játéklehetőséget adott számára. Legfrissebb hírek szerint ugyanakkor a következő szezont új menedzserrel kezdheti meg a Vörösbegyek becenévre hallgató együttes: a Mirror arról számolt be, hogy John Terry nyitott lenne rá, hogy átvegye a csapat irányítását. Még az sem kizárt, hogy ezt a Premier League-ben tehetné meg, hiszen három fordulóval a vége előtt három pontra áll a Bristol a playofftól.

Bor Dávid, a Paks korábbi támadója légiósnak állt, és a román másodosztályban szereplő Csíkszereda együttesénél kezdi meg a következő szezont.

Szarka Ákos fél év után, három bajnokival a lábaiban szerződést bontott a dél-koreai másodosztályú Suwon FC együttesével.

A Sporting Kansas City hivatalos Facebook-oldalán jelentette be, hogy Baráth Botond hazatér az NB1-be, korábbi csapatánál, a Budapest Honvédnál folytatja a pályafutását. “A várhatóan kevesebb játéklehetőség és az idei MLS-szezon bizonytalansága egyaránt arra sarkallt, hogy a változás mellett döntsek. Adódott egy lehetőség, hogy visszatérjek a Honvédhoz, mivel az új edző számolna velem. Elfogadtam ezt a sanszot” – magyarázta döntését Baráth a Jenkifoci blognak.

A Goal.com információi szerint az új idényt másodosztályban elkezdő DVSC a hazatérésről tárgyal Korhut Mihállyal (Arisz) és Dzsudzsák Balázzsal (Al-Ain). A klub sportigazgatója, Tőzsér Dániel ezen a héten sajtótájékoztatót tart, ahol ígérete szerint az új igazolásokról (és Dzsudzsák Balázsról) is lesz majd szó.

Nicolo Schira információi szerint az AC Milan megtette első ajánlatát Szoboszlai Dominiknak. A transzferügyletekben általában jól értesült olasz újságíró szerint ötéves szerződést, és évi 1,5 millió eurós fizetést kínált a fiatal magyar középpályásnak a milánói együttes.

Bobál Gergely (Zalaegerszeg) Instagram-oldalán jelentette be, hogy távozik a klubjától. Jó eséllyel külföldön folytatja a pályafutását, a csakfoci.hu információi szerint az osztrák élvonalbeli St. Pölten, a portugál másodosztályból frissen feljutó Nacional Funchal és az ukrán Premier League-ben szereplő Kolos Kovalivka az első számú kérői, míg az NB1.hu belga élvonalbeli és Bundesliga 2-es ajánlatokról is beszámolt.

Radó András is távozik Zalaegerszegről, a csakfoci.hu információi szerint külföldön szeretné folytatni a pályafutását, és az sem kizárt, hogy egy távol-keleti együttesbe szerződik.

Holender Filip – gól, Luzern – Lugano 3-3

A bal szélen kapott labdát Holender Filip, aki egyből a tizenhatoson belülre tört, megverte a védőjét, majd kissé kiszorított szögből kilőtte a hosszú alsó sarkot. Kár lenne tagadni, hogy kapusként nem illik ilyen gólt kapni, a magyar támadó érdemeit viszont ez nem csökkenti, aki remekül végigvitte az akciót.

Korhut Mihály – gólpassz, OFI Kréta – Arisz 0-1

Korhut Mihály nem a gólpasszokról híres (ez volt a harmadik), az OFI ellen viszont szélsőket megszégyenítő módon vezette végig az akciót. Egy félpályás sprint után Mancinivel kooperált, aki remekül játszotta vissza sarokkal a középre húzódó Korhutnak a labdát – a magyar balhátvéd pedig kipöccintette a szélre Fetfatzidisnek, aki higgadtan gurított a hosszú alsó sarokba.

Schafer András – szerelés, Ruzomberok – DAC 1904 0-1

Schafer András számára idegen szerepkörben, jobbhátvédként kellett, hogy helyt álljon a Ruzomberok elleni mérkőzés első félidejében. A rovatunk korábbi részeiben már többször kiemeltük, hogy Schafer jól szerel – ezt támasztja alá az alábbi jelenet is. Az U21-es válogatott magyar futballista mögötti üres területre hibátlan ütemben indították be a labdát, de Schafer nem hagyta annyiban: óriásit vágtázva, becsúszva szerelt a tizenhatoson belül. Érdemes megnézni, hogy ha nincs a közbelépés, vélhetően gólhelyzet alakult volna ki, ugyanis középen teljesen üresen várta a labdát Miroslav Almasky.

Kattints ide, és szavazz június legszebb megmozdulására!

Flag: England on Twitter  Anglia Championship

43. forduló

3 perc játékidő – Nagy Ádám (Middlesbrough – Bristol City 1-3)

42. forduló

15 perc játékidő – Nagy Ádám (Bristol City – Hull City 2-1)

🇦🇹 Ausztria Bundesliga

Véget ért

27 meccs/9 gól+14 gólpassz – Szoboszlai Dominik (RB Salzburg) csapata a megnyerte a bajnokságot. Szoboszlai az Év Játékosa lett az osztrák Bundesligában, és a Salzburgban is.

3 meccs – Majnovics Martin (Mattersburg) csapata a 11. helyen zárta a bajnokságot.

2 meccs – Borsos Filip (Mattersburg) csapata a 11. helyen zárta a bajnokságot.

0 meccs (sérülés miatt nem léphetett pályára) – Szántó Tamás (Rapid Wien) csapata a 2. helyen zárta a bajnokságot.

🇦🇹 Ausztria 2. Liga

27. forduló

90 perc játékidő – Tiefenbach Dániel (Austria Lustenau Vorwats Steyr 3-1)

82 perc játékidő – Bukta Csaba (Ried – Liefering  2-2) Ő harcolta ki csapata tizenegyesét.

Major Sámuel (Liefering) végig a kispadon ült a Ried  elleni mérkőzésen.

Mester Csaba (Austria Wien II) sérülés miatt nem volt a keretben az Innsbruck elleni meccsen.

🇬🇷 Görögország Szuperliga

34. forduló

73 perc játékidő – Korhut Mihály (OFI Kreta – Arisz 0-1) 1 gólpassz

90 perc játékidő – Megyeri Balázs (Volosz – Atromitosz 2-3)

Nagy Dominik (Panathinaikos) sérülés miatt nem volt a meccskeretben az AEK Athen ellen.

Nagy Gergő  (Atromitosz) nem volt a meccskeretben a Lamia ellen.

🇭🇷 Horvátország Prva HNL

34. forduló

Kleinheisler László (Osijek) sérülés miatt nem volt az Istra 1961 elleni mérkőzés keretében.

🇮🇷 Irán Pro League

60 perc játékidő – Koman Vladimir (Sepahan – Pars Janoobi Jam 1-1)

🇵🇱 Lengyelország Ekstraklasa

35. forduló

90 perc játékidő – Vida Kristopher (Piast Gliwice – Jagiellonia 2-0)

90 perc játékidő – Tamás Márk (Slask Worclaw – Pogon Szczecin  2-2)

🇩🇪 Németország Bundesliga

Véget ért

32 meccs/34 kapott gól + 10 clean sheet – Gulácsi Péter (RB Leipzig) csapata a 3. helyen zárta a bajnokságot.

27 meccs/1 gól+1 gólpassz – Szalai Ádám (Mainz) csapata a 13. helyen zárta a bajnokságot.

21 meccs/2 gól+1 gólpassz – Sallai Roland (Freiburg) csapata a 8. helyen zárta a bajnokságot.

12 meccs/1 gól – Willi Orban (RB Leipzig) csapata a 3. helyen zárta a bajnokságot.

🇮🇹 Olaszország Serie B

33. forduló

Adorján Krisztián (Entella) nem volt a keretben a Juve Stabia elleni mérkőzésen.

🇨🇭 Svájc Szuperliga

30. forduló

58 perc játékidő – Holender Filip (Luzern – Lugano 3-3) 1 gól, 1 gólpassz

45 perc játékidő – Kecskés Ákos (Luzern – Lugano 3-3)

29. forduló

90 perc játékidő – Kecskés Ákos (Lugano – Basel 2-1)

45 perc játékidő – Holender Filip (Lugano – St. Gallen 3-3)

🇸🇰 Szlovákia Fortuna Liga

28. forduló

90 perc játékidő – Schafer András (Ruzomberok – DAC 1904 0-1)

89 perc játékidő – Kalmár Zsolt (Ruzomberok – DAC 1904 0-1) Kihagyott egy büntetőt.

Holman Dávid (Slovan Bratislava) nem volt a keretben a Trnava elleni mérkőzésen.

Németh Krisztián és Vida Máté (DAC 1904) sérülés miatt nem voltak a keretben a Ruzomberok ellen.

🇺🇸 USA MLS

4 perc játékidő – Sallói Dániel (Sporting Kansas City – Minnesota 1-2)

Videók forrása: YouTube; Dailymotion; InStat