Toplégiósok – Szalai gólja és gólpassza, Vinícius debütált az uruguayi bajnoknál

VIENNA, AUSTRIA - AUGUST 08: Attila Szalai of Apollon Limassol celebrates during the UEFA Europa League Third Qualifying Round match between Austria Wien and Apollon Limassol FC at Generali Arena on August 08, 2019 in Vienna, Austria. (Photo by Thomas Pichler/SEPA.Media /Getty Images)

Toplégiósok rovatunkban hetente beszámolunk a külföldön játszó magyar futballisták játékperceiről, és egy toplista formájában megmutatjuk a legszebb meccsjeleneiket. A válogatásba nem csupán gólok vagy gólpasszok alapján lehet bekerülni, hanem cselek, szerelések, kapusbravúrok és más egyéb szemre is tetszetős megmozdulások is helyet kaphatnak. A szavazóablak segítségével voksolhattok a kedvenc jeleneteitekre: minden héten továbbjut a két legtöbb szavazatot kapó megmozdulás, a hónap végén pedig megválaszthatjátok a Hónap megmozdulását is. Decemberben pedig a havi győztesekből kikerül majd az Év megmozdulása!

A 36. játékhéten (augusztus 24. – augusztus 31.) leginkább a nemzetközi kupaszereplésről szólt magyar szempontból: minden pályára lépő magyar légiós továbbjutást ünnepelhetett a Bajnokok Ligájában vagy az Európa Ligában.

Ami a bajnokságokat illeti:

Újabb gólt szerzett Gyurcsó Ádám (Hajduk Split) Horvátországban: a Slaven Belupo elleni 2-2-re végződő találkozón csapata második találatát jegyezte. A tizennyolcszoros válogatott Gyurcsó kiváló formának örvend, három fordulót követően két gól és egy gólpassz áll a neve mellett – ezzel csapata legeredményesebb játékosa.

Kiváló hetet zárt a válogatottba is meghívót kapó Szalai Attila (Apollon). A középhátvédként és balhátvédként is bevethető futballista az Európa Ligában egy gólpasszal vette ki a részét csapata 5-1-es sikeréből, a ciprusi bajnokság 2. fordulójában pedig megszerezte első gólját a ciprusi élvonalban.

Tovább folytatódik az álomszerű menetelés a DAC 1904 együttesénél. A dunaszerdahelyiek öt mérkőzést követően továbbra is makulátlan mérleggel vezetik a szlovák Fortuna Liga tabelláját – ehhez pedig a hétvégén büntetőből gólt szerző Kalmár Zsolt is alaposan hozzájárult, miután három góljával holtversenyben már a góllövőlista második helyén áll.

Bemutatkozott a lengyel élvonalban Kocsis Gergő (Podbeskidzie). A 26 éves középpályás csereként lépett pályára a Cracoiova elleni 2-2-re végződő mérkőzésen.

Nemcsak Európában volt magyar debütáns, hanem Dél-Amerikában is. A hétszeres magyar válogatott Paulo Vinícius a hétközi és a hétvégi fordulót is végig a pályán töltötte uruguay-i bajnoki címvédő Nacional csapatában.

Új vezetőedzőt kap Vadócz Krisztián. A sikertelen szezonkezdést követően menesztették Diego Forlánt a Penarol kispadjáról. A tavalyi bajnoki ezüstérmes kilenc fordulót követően csupán a hetedik helyen áll az uruguayi bajnokságban.

Gyurcsó Ádám jövője továbbra is bizonytalan a Hajduk Split csapatánál. A magyar szélső eddig a spliti együttes mindhárom bajnokiját végigjátszotta, ennek ellenére a játékos menedzsere, Filipovics Vladan így nyilatkozott a Nemzeti Sportnak: “Ha érkezik a klubnak és a játékosnak egyaránt megfelelő ajánlat, valószínűleg távozik.” A játékosügynök azt is kifejtette, hogy Gyurcsó elsősorban külföldi lehetőségben gondolkodik.

Már nem Willi Orban az RB Leipzig csapatkapitánya. A játékosok legújabb szavazásán Marcel Sabitzert választották a tisztség betöltésére: Gulácsi Péter és Willi Orban egyaránt csapatkapitány-helyettesek lesznek az új szezonban.

Az indiai ezüstérmes Chennaiyin FC csapatánál folytatja edzői karrierjét a legutóbb Sepsiszentgyörgyön dolgozó László Csaba.

Kleinheisler László – szabadrúgás, Dinamo Zagreb – Osijek 4-1

Az első félidő utolsó percében szabadrúgáshoz jutott az Osijek nagyjából harminc méterre a zágrábi kaputól. A labda mögé Kleinheisler László állt, aki úgy tűnt, hogy beíveli majd a labdát, ehelyett két lépésből kapura bombázta. A süstörgős lövés nagy ívben csapódott lefelé, majd a kapufán csattant.

Vida Kristopher – kulcspassz, Piast Gliwice – Pogon Szczecin 0-1

Vida a félpályáról megindulva közel húsz méteren át vezette a labdát, majd ragyogóan kooperált játékostársával, Fraczczakkal, aki jól  passzolt vissza a középre törő Vidának, hogy aztán a magyar támadó ziccerbe hozza az üresen maradó Kowalczykot. A helyzet kimaradt, de nem Vidán múlt, aki remekül diktálta a támadás tempóját mind labdával, mind labda nélkül.

Kalmár Zsolt – kulcspassz, Hafnarfjordur DAC 1904 0-2

A félpálya közelében vezethette a labdát Kalmár az izlandi játékosokra, majd hajszálpontosan indított két védő között, kihagyhatatlannak tűnő ziccerbe hozva a beinduló Andrej Fábry-t. A helyzet végül kimaradt, az izlandi kapus bravúrosan hárított.

Flag: England on Twitter  Anglia Championship

Véget ért

23 meccs/1 gól + 1 gólpassz – Nagy Ádám (Bristol City) csapata a 12. helyen zárta a bajnokságot.

3 meccs Balogh Norbert (Hull City) május óta szabadon igazolható.

🇦🇹 Ausztria Bundesliga

Véget ért

27 meccs/9 gól+14 gólpassz – Szoboszlai Dominik (RB Salzburg) csapata a megnyerte a bajnokságot. Szoboszlai az Év Játékosa lett az osztrák Bundesligában, és a Salzburgban is.

3 meccs – Majnovics Martin (Mattersburg) csapata a 11. helyen zárta a bajnokságot.

2 meccs – Borsos Filip (Mattersburg) csapata a 11. helyen zárta a bajnokságot.

0 meccs (sérülés miatt nem léphetett pályára) – Szántó Tamás (Rapid Wien) csapata a 2. helyen zárta a bajnokságot.

🇦🇹 Ausztria 2. Liga

Véget ért

24 meccs/2 gól+1 gólpassz – Tiefenbach Dániel (Austria Lustenau) csapata a 11. helyen zárta a bajnokságot.

20 meccs/7 gól+9 gólpassz – Bukta Csaba (Liefering) csapata a 3. helyen zárta a bajnokságot.

15 meccs/7 gól – Varga Barnabás (Lafnitz) télen a Gyirmóthoz igazolt.

12 meccs/2 gól+2 gólpassz – Mester Csaba (Austria Wien II) csapata a 4. helyen zárta a bajnokságot.

5 meccs/1 gól – Major Sámuel (Liefering) csapata a 3. helyen zárta a bajnokságot.

🇧🇪 Belgium Jupiter Liga

3. forduló

90 perc játékidő – Bese Barnabás (Waasland-Beveren – Leuven 1-3)

🇪🇺 Bajnokok Ligája

Selejtező 2. kör

90 perc játékidő – Lang Ádám (Legia Varsó – Omonia Nicosia 0-2 *extra time után)

Nagy Dominik (Legia Varsó) nem volt az Omonia Nicosia elleni mérkőzés keretében.

Szántó Tamás (Rapid Wien) nem volt a Lokomotív Zágráb elleni mérkőzés keretében.

🇨🇾 Ciprus

2. forduló

90 perc játékidő – Lang Ádám (Omonia Nicosia – Karmiotissa 1-0)

90 perc játékidő – Szalai Attila (Ermis – Apollon 0-6) 1 gól

🇪🇺 Európa Liga

Selejtező 1. kör

90 perc játékidő – Schafer András (Hafnarfjordur – DAC 1904 0-2)

90 perc játékidő – Kalmár Zsolt (Hafnarfjordur – DAC 1904 0-2)

90 perc játékidő – Szalai Attila (Apollon – Saburtalo Tbilisi 5-1) 1 gólpassz

82 perc játékidő – Vida Kristopher (Dinamo Minsk – Piast Gliwice 0-2)

Vida Máté (DAC 1904) sérülés miatt nem volt a Hafnarfjordur elleni mérkőzés keretében.

🇬🇷 Görögország Szuperliga

Véget ért

28 meccs/1 gól+3 gólpassz –  Korhut Mihály (Arisz) nyáron a Debrecen csapatához igazolt.

19 meccs/25 kapott gól + 4 clean sheet – Megyeri Balázs (Atromitosz) csapata a 8. helyen zárta a bajnokságot.

10 meccs/1 gól+1 gólpassz – Nagy Dominik (Panathinaikos) csapata a 4. helyen zárta a bajnokságot.

9 meccs/2 gól – Ugrai Roland (Atromitosz) télen a Honvéd csapatához igazolt.

1 meccs/3 kapott gól + 0 clean sheet – Nagy Gergely  (OFI Kreta) csapata a 6. helyen zárta a bajnokságot.

🇭🇷 Horvátország Prva HNL

3. forduló

90 perc játékidő – Gyurcsó Ádám (Hajduk Split – Slaven Belupo 2-2) 1 gól

69 perc játékidő – Kleinheisler László (Dinamo Zagreb – Osijek 4-1)

🇨🇳 Kína Szuperliga

8. forduló

54 perc játékidő – Kádár Tamás (Shandong Luneng – Dalian Pro 0-1)

7. forduló

Kádár Tamás (Shandong Luneng) végig a kispadon ült a Guangzhou R&F elleni mérkőzésen.

🇵🇱 Lengyelország Ekstraklasa

2. forduló

34 perc játékidő – Vida Kristopher (Piast Gliwice – Pogon Szczecin 0-1)

23 perc játékidő – Kocsis Gergő (Podbeskidzie – Cracoiova 2-2)

Tamás Krisztián (Slask Wroclaw) végig a padon ült a Wisla Krakow elleni mérkőzésen.

Nagy Dominik (Legia Varsó) nem volt a Jagiellonia elleni mérkőzés keretében.

🇩🇪 Németország Bundesliga

Véget ért

32 meccs/34 kapott gól + 10 clean sheet – Gulácsi Péter (RB Leipzig) csapata a 3. helyen zárta a bajnokságot.

27 meccs/1 gól+1 gólpassz – Szalai Ádám (Mainz) csapata a 13. helyen zárta a bajnokságot.

21 meccs/2 gól+1 gólpassz – Sallai Roland (Freiburg) csapata a 8. helyen zárta a bajnokságot.

12 meccs/1 gól – Willi Orban (RB Leipzig) csapata a 3. helyen zárta a bajnokságot.

🇮🇹 Olaszország Serie A

Véget ért

3 meccs – Horváth Krisztofer (SPAL) csapata a 20. helyen zárta a bajnokságot.

🇮🇹 Olaszország Serie B

Véget ért

6 meccs – Adorján Krisztián (Entella) csapata a 13. helyen zárta a bajnokságot.

🇨🇭 Svájc Szuperliga

Véget ért

27 meccs/5 gól+2 gólpassz – Holender Filip (Lugano) csapata a 5. helyen zárta a bajnokságot.

26 meccs/2 gól – Kecskés Ákos (Lugano) csapata a 5. helyen zárta a bajnokságot.

14 meccs/3 gól – Vécsei Bálint (Lugano) télen a Ferencvároshoz igazolt.

🇸🇰 Szlovákia Fortuna Liga

5. forduló

90 perc játékidő – Schafer András (Zlate Moravce – DAC 1904 1-2)

90 perc játékidő – Kalmár Zsolt (Zlate Moravce – DAC 1904 1-2) 1 gól

Holman Dávid (Slovan Bratislava) nem volt a Trencin elleni mérkőzés keretében.

Vida Máté (DAC 1904) sérülés miatt nem volt a Zlate Moravce elleni mérkőzés keretében.

🇺🇾 Uruguay Primera División

8. forduló

45 perc játékidő – Vadócz Krisztián (Penarol – Cerro Largo 2-0)

90 perc játékidő – Paulo Vinicius (Nacional – Pedroso 2-1)

7. forduló

90 perc játékidő – Vadócz Krisztián (Penarol – Rentistas 2-2)

90 perc játékidő – Paulo Vinicius (Fenix – Nacional 1-2)

🇺🇸 USA MLS

8. forduló

Sallói Dániel (Sporting Kansas City) végig a padon ült a Colorado Rapids elleni mérkőzésen.

7. forduló

26 perc játékidő – Sallói Dániel (Sporting Kansas City – Houston Dynamo 2-5)