Toplégiósok (2019/2020: 27. heti válogatás ► videókkal) – Szoboszlai osztrák bajnok, Kecskés a forduló válogatottjában

Croatia's forward Andrej Kramaric (09) celebrates after scoring during the Euro 2020 qualification football match between Croatia and Azerbaijan at Maksimir stadium in Zagreb, Croatia on March 21, 2019. (Photo by Denis LOVROVIC / AFP) (Photo credit should read DENIS LOVROVIC/AFP/Getty Images)

Toplégiósok rovatunkban hetente beszámolunk a külföldön játszó magyar futballisták játékperceiről, és egy toplista formájában megmutatjuk a legszebb meccsjeleneiket. A válogatásba nem csupán gólok vagy gólpasszok alapján lehet bekerülni, hanem cselek, szerelések, kapusbravúrok és más egyéb szemre is tetszetős megmozdulások is helyet kaphatnak. A szavazóablak segítségével voksolhattok a kedvenc jeleneteitekre: minden héten továbbjut a két legtöbb szavazatot kapó megmozdulás, a hónap végén pedig megválaszthatjátok a Hónap megmozdulását is. Decemberben pedig a havi győztesekből kikerül majd az Év megmozdulása!

Az elmúlt játékhét (június 22-28.) ezúttal Szoboszlai Dominikról szólt, aki egy góllal és négy gólpasszal (az összes asszisztot szögletből jegyezte) járult hozzá csapata sikereihez – sőt, a Hartberg elleni három ponttal az is eldőlt, hogy a Salzburg sorozatban hetedszer is elhódította az osztrák bajnoki címet. Szoboszlai az osztrák futball újraindulása óta a liga legeredményesebb játékosa, a kupadöntőt is beleszámítva 7 mérkőzésen 5 gólt és 10 gólpasszt jegyzett. A Salzburg is hihetetlen szezont fut, 30 mérkőzésen eddig 102 gólt lőttek, ami egész Európában páratlan; egyedül a Bayern München (34 meccs/100 gól) tudta megközelíteni ezt a számot. Ráadásul még nincs vége a osztrák Bundesligának, két forduló még hátra van…

Fontos megemlíteni Kecskés Ákost (Lugano), aki felnőtt pályafutása első gólját szerezte a hétközi Luzern elleni mérkőzésen, ahol hét mérkőzést követően tért vissza újra a svájciak kezdőcsapatába. Egy szöglet utáni fejesből talált a kapuba, de a mezőnymunkáját is jól reprezentálja, hogy az InStat-index (353) alapján bekerült a 25. forduló álomcsapatába – sőt, egyedül a zürichi Benjamin Kololli (360) kapott nála magasabb értékelést. Hétvégén aztán éppen a Zürich ellen szenvedett vereséget a Lugano, ahol Kecskés ismét majdnem főszereplő lett, hiszen a meccs hajrájában egy negyvenméteres gólpasszt is kioszthatott volna, de honfitársa, Holender Filip elügyetlenkedte a helyzetet…

Szintén jó mérkőzést játszott Bukta Csaba (Liefering), aki ugyan a szerdai Innsbruck elleni sikernek csak epizódszereplője volt, a szombati Kapfenberg elleni bajnokin már a kezdőcsapatban kapott helyet; sőt, egy gólpasszal járult hozzá csapata 3-2-es győzelméhez. Ha néhány korttyal több célzóvizet iszik, még gólok is összejöhettek volna azon a meccsen, három komolynak tűnő helyzete is akadt (és egy távoli kísérlete), de vagy nem talált kaput a kísérlete, vagy az ellenfél kapusa volt résen.

Nem csupán a gólok-gólpasszok miatt volt emlékezetes a 27. játékhét, de két fiatal magyar debütáns is megmutathatta magát a profi futball világában. A tizenkilenc éves Majnovics Martin és a húszéves Borsos Filip egyaránt lehetőséget kaptak a Mattersburg felnőtt csapatában az Altach elleni találkozón. Mindketten csereként szálltak be, Majnovics a 78. percben, Borsos pedig a 87. percben lépett pályára.

Súlyos sérülést szenvedett Vida Máté (DAC 1904) a Ruzomberok elleni kupamérkőzésen. A magyar válogatott középpályásnál keresztszalag szakadást diagnosztizáltak, ami egyben azt is jelenti, hogy ebben a naptári évben már nem léphet pályára. Megsérült Mester Csaba (Austria Wien II) és Kleinheisler László (Osijek) is, az ő állapotukról egyelőre nincs információ.

Eppel Márton (Cercle Brugge) nem hosszabbítja meg a szerződését, így július 1-től szabadon igazolható lesz. Az M1 híradónak adott interjújában elmondta, hogy szeretné külföldön folytatni a pályafutását.

Nagy Dominik (Legia Varsó) kölcsönszerződését meghosszabbította a Panathinaikos a szezon végéig, ám sérülése miatt egyáltalán nem biztos, hogy pályára léphet még a 2019/2020-as idényben.

Bese Barnabás szerződése június 30-án lejár, így távozik a Le Havre-ből. Pataky Tibor, a játékos ügyeit menedzselő iroda igazgatója elmondta az M1 híradóban, hogy Bese mindenképpen maradna külföldön, egészen pontosan úgy fogalmazott, hogy ügyfele a „jelentősebb futballkultúrák egyikében” szeretne futballozni.

Olasz sajtóhírek szerint Szoboszlai Dominikért bejelentkezett a PSG (illetve a Hertha és a Wolverhampton is), de nagyon közel áll, hogy aláírjon az AC Milanhoz. A Calciomercato.com szerint bármelyik pillanatban nyélbe üthetik az üzletet, a piros-feketék 24 millió euróért vásárolhatják meg a magyar középpályást; az összeget pedig három év alatt törlesztenék.

Kecskés Ákos – kulcspassz, Zürich – Lugano 1-0

A 24 éves középhátvéd a Luzern elleni gólja után kis híján a Zürich ellen is főszereplő lett. A meccs hajrájában hajszálpontosan rajzolta a labdát Holender Filip lábára kb. negyven méterről, de honfitársa egy esernyőcsel után csúnyán a kapus kezébe gurította ziccert. Kecskés megmozdulása mindenesetre helyet érdemel a toplistán.

Szoboszlai Dominik – gól, Rapid Wien – RB Salzburg 2-7

A Salzburg középpályása három gólpassza mellett egy szépségdíjas góllal is tiszteletét tette az Allianz Stadionban. Patson Daka középre adását a Rapid védője éppen Szoboszlaihoz csúsztatta, aki mellkassal átvette, és kapásból, félfordulatból védhetetlenül a hálóba emelte a labdát. Érdemes megfigyelni, hogy még a beadás pillanata előtt testtel egy picit kibillenti az őt fogó védőt az egyensúlyából, ezzel pozíciót harcolt ki magának.

Sallai Roland – lövés, Freiburg – Schalke 4-0

Nem sokon múlott, hogy kivegye a részét Sallai Roland is a Schalke kiütéséből. Már 4-0-ra vezetett a Freiburg a gelsenkircheniek ellen, amikor Günter centerezte be a labdát, s ugyan az ellenfél védője jobb pozícióban volt, Sallai egy becsúszással kapura tudta kanalazni a labdát. Pech, hogy irányítani már nem tudta, de a Nübel lábai alatt így is majdnem átcsorgott a kísérlet, ami végül a támaszkodólábáról oldalra pattant.

Szoboszlai Dominik – csel, Salzburg-Hartberg 3-0

A Hartberg ellen is villogott Szoboszlai; legszebb megmozdulása pedig talán a huszonnyolcadik percben történt. Egy bal szélen futó támadás során Camara játszotta meg Ulmert – érdemes megnézni, hogy Szoboszlai már abban a pillanatban elkezd az üres területre sprintelni, ahogy Camara lábát elhagyja a passz –, aki Szoboszlainak továbbított, a magyar középpályás egy gyönyörű bokamozdulattal áthúzta a hartbergi védő lábai között a labdát, majd Okugawához gurított, de a japán kísérletét blokkolták.

Schafer András – szerelés, Ruzomberok – DAC 1904 3-0

Talán egy kicsit kilóg a sorból Schafer András szerelése, ami a Büntető.com Watts Zap műsorában is megállná a helyét, ha lenne ilyen. Bizonyára vannak olyan olvasóink, akiknek Phil Jones viszontagságai jut eszébe erről a klipről, mégis bekerült a válogatásba a maga különlegessége (és eredményessége) miatt. Egy hazai támadást követően Schafer jó ütemben válik le az emberéről, és támadja meg a labdás játékost, de a hirtelen irányváltás miatt elveszíti az egyensúlyát és megcsúszik. Viszont ahelyett, hogy egyszerűen a földre huppanna, a javára fordítja a szerencsétlen mozdulatot, és előrevetődve befekszik a piros mezes játékos elé, s ezzel megszerzi a labdát.

A múltheti szavazást Bukta Csaba gólpassza nyerte, a második helyen pedig Schafer András gólja jutott tovább.

Flag: England on Twitter  Anglia Championship

39. forduló

25 perc játékidő – Nagy Ádám (Bristol City – Sheffield Wednesday 1-2)

🇦🇹 Ausztria Bundesliga

30. forduló

61 perc játékidő – Szoboszlai Dominik (Salzburg – Hartberg 3-0) 1 gólpassz

Szántó Tamás (Rapid Wien) sérülés miatt nem volt a Sturm Graz elleni meccskeretben.

Majnovics Martin (Mattersburg) és Borsos Filip (Mattersburg) nem volt az Admira elleni meccskeretben.

29. forduló

69 perc játékidő – Szoboszlai Dominik (Rapid Wien – RB Salzburg 2-7) 1 gól, 3 gólpassz

12 perc játékidő – Majnovics Martin (Altach – Mattersburg 1-1) Ez volt a debütáló meccse az élvonalban

3 perc játékidő – Borsos Filip (Altach – Mattersburg 1-1) Ez volt a debütáló meccse az élvonalban

Szántó Tamás (Rapid Wien) sérülés miatt nem volt a Salzburg elleni meccskeretben.

🇦🇹 Ausztria 2. Liga

30. forduló

70 perc játékidő – Bukta Csaba (Liefering – Kapfenberg 3-2) 1 gólpassz

12 perc játékidő – Major Sámuel (Liefering – Kapfenberg 3-2)

Mester Csaba (Austria Wien II) sérülés miatt nem volt a keret tagja a FAC Wien elleni mérkőzésen.

Tiefenbach Dániel (Austria Lustenau) végig a padon ült a Horn elleni mérkőzésen.

29. forduló

24 perc játékidő – Tiefenbach Dániel (BW Linz – Austria Lustenau 2-1)

20 perc játékidő – Mester Csaba (Austria Wien II – Vorwarst Steyr 1-4) Sérülés miatt le kellett cserélni.

18 perc játékidő – Bukta Csaba (Innsbruck- Liefering 1-4)

29 perc játékidő – Major Sámuel (Innsbruck – Liefering 1-4)

🇬🇷 Görögország Görög Kupa

Elődöntő

120 perc játékidő – Korhut Mihály (Arisz – AEK Athén 2-2 (3-4), továbbjutott: AEK)

🇬🇷 Görögország Szuperliga

30. forduló

90 perc játékidő – Korhut Mihály (Arisz – PAOK 0-2)

Nagy Dominik (Panathinaikos) sérülés miatt nem volt a keretben az OFI Kreta elleni mérkőzésen.

29. forduló

Nagy Gergely (AEL Larissa) végig a padon ült a Volos elleni mérkőzésen.

27. forduló (elmaradt mérkőzés)

Megyeri Balázs (Atromitosz) végig a padon ült Xanthi elleni mérkőzésen.

🇭🇷 Horvátország Prva HNL

31. forduló

Kleinheisler Lászlót (Osijek) ugyan a nevezték a kezdőcsapatba, a bemelegítésnél megsérült, így nem lépett pályára a Dinamo Zagreb elleni mérkőzésen.

🇵🇱 Lengyelország Ekstraklasa

33. forduló

90 perc játékidő – Tamás Márk (Slask Wroclaw – Lech Poznan 2-2)

Vida Kristopher (Piast Gliwice) végig a padon ült a Legia Warszava elleni mérkőzésen.

Tajti Mátyás (Zaglebie Lubin) nem volt a keretben a Korona Kielce elleni mérkőzésen.

32. forduló

58 perc játékidő – Vida Kristopher (Lechia Gdansk – Piast Gliwice 1-0)

90 perc játékidő – Tamás Márk (Slask Wroclaw – Cracovia 3-2)

Tajti Mátyás (Zaglebie Lubin) nem volt a keretben az Arka Gdynia elleni mérkőzésen.

🇩🇪 Németország Bundesliga

34. forduló

90 perc játékidő – Sallai Roland (Freiburg – Schalke 4-0)

Szalai Ádám (Mainz) végig a padon ült a Leverkursen elleni mérkőzésen.

Willi Orban (Leipzig) végig a padon ült az Augsburg elleni mérkőzésen, Gulácsi Péter (Leipzig) pedig nem volt a keret tagja.

🇮🇹 Olaszország Serie B

30. forduló

Adorján Krisztián (Entella) végig a padon ült Salernitana ellen.

🇨🇭 Svájc Szuperliga

26. forduló

90 perc játékidő – Kecskés Ákos (Zürich – Lugano 0-0)

12 perc játékidő – Holender Filip (Zürich –Lugano 0-0)

25. forduló

90 perc játékidő – Kecskés Ákos (Lugano – Luzern 2-0) 1 gól (Bekerült a forduló álomcsapatába)

Holender Filip (Lugano) végig a padon ült a Luzern elleni meccsen.

🇸🇰 Szlovákia Szlovák Kupa

Elődöntők

42 perc játékidő – Vida Máté (Ruzomberok – DAC 1904 3-0 (4-1), továbbjutott: Ruzomberok) Megsérült, ebben a naptári évben már nem léphet pályára.

55 perc játékidő – Schafer András (Ruzomberok –DAC 19043-0 (4-1), továbbjutott: Ruzomberok)

90 perc játékidő – Kalmár Zsolt (Ruzomberok –DAC 19043-0 (4-1), továbbjutott: Ruzomberok)

Holman Dávid (Slovan Bratislava) nem volt a keret tagja a Zlate Moravce elleni kupameccsen.

Németh Krisztián (DAC 1904) sérülés miatt már nem léphet pályára az idei szezonban.

Videók forrása: YouTube; Dailymotion; InStat