Meccsritmus – Szaúdi játék, lengyel gólok
E sorok írója üdvözölte, hogy mindkét szövetségi kapitány felhagyott a három belső védős, helyenként túlbiztosított futballal erre a mérkőzésre, nem feledve, hogy Szaúd-Arábiának nem volt más esélye a brutálisan erős Argentína elleni nyitó találkozón. Ezúttal azonban a pontszerzés reális esélyét szem előtt tartva, egy 4-3-3-as felállást választott Hervé Renard, amelyben különösen a szélsők fickándoztak szemmel láthatóan az első félidőben. Kollégája, Czeslaw Michniewicz is négyvédős formációt talált ki, ráadásul nem kis szurkolói, illetve sajtónyomásra betette Robert Lewandowski mellé a Juventus sztárját, Arkadiusz Miliket is a kezdőbe.
A megváltoztatott taktikai hadrendben mintha az ázsiai együttes érezte volna magát komfortosabban, és a védekező középpályás Mohamed Kanno tizennyolc méteres csavarásánál bizony Wojciech Szczesny bravúrja kellett a gól nélküli állás megtartásához. Egyébként is jellemző volt a szaúdiak fölénye az első játékrészben, a lengyelek sok szabálytalansággal tűntek ki inkább, ennek köszönhetően húsz perc alatt három játékosuk is besárgult.
A 37. percben Lewandowski elszalasztotta ordító esélyét az első világbajnoki góljára, de szerencséjére a második hullámban érkező Piotr Zielinski megjátszhatónak bizonyult, így a barcelonai klasszis gól helyett gólpasszal vigasztalódhatott, Lengyelország pedig a vezetés birtokában megnyugodhatott.
Ezzel szemben a semmiből jött gól után is a szaúdiak akarata érvényesült a pályán és ez a fölény kis híján egyenlítést ért, ugyanis az első játékrész ráadásában tizenegyeshez jutottak. A csapatkapitány Szalem al-Davszari lövését védte Szczesny, majd a kipattanóra érkező Mohammed al-Brejk lövését is a kapu fölé tolta a Juventus kapusa, bemutatva ezzel a világbajnokság eddigi legnagyobb bravúrját.
A második félidőben is inkább a széleken próbált bontani Szaúd-Arábia, nem is kevés sikerrel, ám a legnagyobb egyenlítési lehetőségeket is kihagyták a támadók, al-Davszarival ismét a lengyel kapus babrált ki, Firasz al-Burajkan pedig hat méterről szinte Doháig lőtte a labdát egy alkalommal.
A 2–0-s lengyel győzelem nem feltétlenül adja vissza, hogy mennyire kiegyensúlyozott volt a mérkőzés, a látszólag sima vereségnél ezúttal sokkal többet érdemelt volna a végére kissé elfáradó szaúdi együttes, amely azonban a rossz helyzetkihasználása miatt nem tudott pontot szerezni. Mexikó ellen csoportrangadót játszhatnak és egyáltalán nem biztos, hogy az esélytelenek nyugalmával.
Magasles – A gondolati gyorsaság hiánya
Szaúd-Arábia sokkal több kockázatot vállalva, a futballt játszani akaró csapat benyomását keltette ezúttal és biztos, hogy sok semleges szurkoló szívét hódította meg a mai napon, ellentétben az egyébként sótlan, ám rutinosabb lengyelekkel. Hervé Renard fiai technikailag és sebességben is képesek voltak tartani a lépést a hajráig az európai topcsapatokban pallérozódó ellenféllel szemben, azonban az erőnlétben és az elővételezésre való képességek terén kiütközött, hogy odahaza másfajta ellenállással kell szembenézniük.
A francia mester egyébként jól mérte fel, hogy Lengyelország a széleken verhető, sem Matty Cash, sem Bartosz Bereszynski nem tudta feltartóztatni a virtuóz szaúdi szélsőket. Ha ők szerzik az első gólt, valószínűleg most egy újabb világraszóló sikerről értekezhetnénk.
Ami jó volt – Szczesny klasszisa
A Juventus lengyel portását nem szokás a világ legjobb kapusai között emlegetni annak ellenére, hogy mostani állomáshelye előtt az Arsenal kapuját védte, de a mai teljesítményével üzent a kritikusoknak és az őt alulértékelőknek: bizony nagyon fontos eleme ennek a lengyel válogatottnak.
Ami nem volt jó – A brazil sípmester tévedése
Szinte biztos, hogy meccset befolyásoló hibát követett el Wilton Pereira Sampaio, amikor nem mutatta fel a második sárga lapot és vele együtt a pirosat a 21. percben a lengyelek védőjének, Matty Cashnek. Az Aston Villa nemrég honosított védője sárga lappal a birtokában alaposan fejbe könyökölte egy felugrásnál Mohammed al-Brejket… A középpályás hosszas ápolásra szorult, a helyzet komikumát pedig csak erősítette, hogy az eset kapcsán csak a reklamáló szaúdiak kaptak figyelmeztetést.
Kit érdemes követni?
Szaúd-Arábia középpályáján nagyszerűen játszott egy közel kétméteres szűrő, a 23-as számú Mohamed Kanno. Magassága ellenére kifejezetten gyors és labdabiztos középpályás benyomását keltette, ráadásul két átlövése is volt a mérkőzésen, amelyekből könnyen gól születhetett volna. A világbajnokságon kívüli időszakban szívesen elnézegetné az ember európai topligák középcsapataiban is.
Kiemelt fotó: Asharq AL-awsat