Nos, mindenekelőtt egy olyan trénert látszik elveszíteni, akinek Pep Guardiola az abszolút példaképe, és aki rongyosra nézte a Barcelona és a Bayern játékáról készült felvételeket és videoelemzéseket, és aki ugyancsak eltökélt abban a tekintetben, hogy mindenkori csapatának a labdát birtokolva, támadó szellemben, nagy energiabevitellel kell futballoznia. Inspirációt nem csak Guardiola, hanem Marcelo Bielsa, Jürgen Klopp, Luciano Spalletti és Mikel Arteta felfogásából is merített, és ami mindannyiukban közös: együtteseik nagy intenzitással futballoznak, ami a Slot-csapatok védjegye is egyben.
„Hollandiában is fontos, hogy nyerj, de korántsem mindegy, milyen játékkal győzöl. Arne a látványos támadójáték híve” – hangsúlyozza Fehér Csaba, aki a kétezres években két évig volt Slot csapattársa a Bredában. A holland szakembert már játékoskorában is különösen érdekelte a futball taktikai vetülete, rendre megkérdezte edzőit, miért éppen azt a bizonyos taktikát választják, mi lenne, ha egy másikat alkalmaznának, miközben a meccseken nagyon hamar rájött arra, mi az ellenfél terve.
„Hollandiában már gyerekkorban bele nevelik a labdarúgókba, hogy bátran kérdezzenek, nem parancskövetés folyik, hanem beszélgetés, párbeszéd – mondja Fehér Csaba. – Az edző is megkérdezi a gyereket, mert az egész holland társadalom úgy épül fel, hogy arra ösztönöznek, legyen ötleted, saját gondolatod, ez ugyanis a fejlődés mozgatórugója. Akkor van baj, ha ez a szemlélet- és viselkedésmód nem párosul intelligenciával, mert az nem jó, ha a hülye okoskodik. De ez a ritkább. Úgy vannak vele, az alapos tudás előreviszi a közösséget.”
„A kisebb klubnak számító Zwolléból érkezett hozzánk, a labdával jól bánt, de lassú volt. Ezért sem tudott stabil kezdőjátékossá válni, a lassúságát viszont az intelligenciájával igyekezett kompenzálni. Erős személyiség volt már akkor is, a csapat új embereként, cserejátékosként is irányította a többieket. Emlékszem, volt is ebből egyszer egy kisebb összezördülésünk. A hollandokra amúgy is jellemző, hogy azt gondolják, mindent jobban tudnak a másiknál, ő pedig az egyik edzésen odaszólt, hogy miért ennek passzoltam, és miért nem annak. Én akkor régóta meghatározó játékosa voltam már a csapatnak, úgyhogy nem tetszett, hogy megjegyzést tett. Majd én eldöntöm, hova passzolok, vágtam vissza, lehet, indulatosan, de nem okozott ez kettőnk közt problémát, mindvégig jó kapcsolatban maradtunk. És azért ő mindig intelligensen kezelte ezeket a helyzeteket, nem volt soha kioktató él a hangjában, egyszerűen csak jött belőle ez az irányító szellem.”

Az akkor a Bredát trenírozó Henk ten Cate nemrégiben az egyik holland újságban jegyezte meg, Slot játékosként is analitikus fejjel gondolkodott, és a Fehér Csaba által említett intelligencia az eddigi edzői karrierjében is mindvégig fontos tényezőnek bizonyult. A tanulni vágyó, mindig fejlődni akaró Slot amondó, maga az elgondolás, a terv, a koncepció legfeljebb hatvan százalék, minimum negyven százalékban azon múlik a siker, hogyan tudod azt átadni a játékosaidnak, hogy miképpen kommunikálsz. Ebben márpedig valamennyi futballistája szerint piszkosul jó. Nagyon őszinte a labdarúgóival, mindig a pozitívumokat próbálja hangsúlyozni.
Képes hatni a tanítványaira. A csapatkapitány Orkan Kökcünek 2021 nyarán, mindjárt az első tétmérkőzésén igyekezett elmagyarázni Slot, hogy sokkal több futást, sokkal odaadóbb presszinget, nagyobb munkát vár el tőle, Kökcü erre felkeresett egy személyi trénert, elkezdett a kondícióján dolgozni, ami után nem csak hogy azzá a dolgos futballistává vált, akit Slot látni akart, hanem 22 évesen immár Európa egyik legkeresettebb játékosa.
Slot amúgy is szeret fiatalokkal dolgozni, olyanokkal, akik vevők az elképzeléseire, tanulni akarnak, nem félnek attól a munkától, ami ahhoz kell, hogy az általa képviselt energikus, intenzív, a letámadásra nagy hangsúlyt fektető, azaz szuper kondíciót igénylő futballt gyakorolhassák. Slot a csapat erejében hisz, szerinte az képes a legjobbat kihozni az egyénből.
„A gondolkodása már játékos korában is érettebb volt az átlagnál – folytatja Fehér Csaba. – Emlékszem, amikor visszatértem a válogatottból, mindig érdeklődött, mit és hogyan csináltunk, milyen játékrendszerben álltunk fel. Utólag visszagondolva, szerencsésnek vallhatom magam, hogy Bredában a délelőtti edzést követően az ebédlőasztalnál nagy tudásszomjjal bíró játékosokkal ülhettem együtt, és beszélgethettünk mélyebben a futballról, Arne mellett elég csak Ernie Stewart nevét megemlíteni, aki később az amerikai válogatottnál töltötte be a sportigazgatói posztot, vagy Alfred Schreuderét, aki az Ajaxot irányította azután, hogy Amszterdamban és a Barcelonában is dolgozott pályaedzőként. Arne a Cambuurben kezdett el felnőttekkel foglalkozni, asszisztens edzőként, onnan ment az AZ-be, ahonnan csak azért küldték el szezon közben, mert titokban megegyezett a Feyenoorddal. Rotterdamban nagyot alkotott, százezren ünnepelték a bajnoki címet, de valamelyest a saját sikereinek a rabja. Azzal ugyanis, hogy a Feyenoord tavaly jó pénzért értékesítette legjobbjait, immár pedig a BL-bevételekkel is kalkulálhat, nem kell mindenáron megválnia kiválóságaitól, az edzőjéért befutó ajánlatokat is elutasíthatja, sőt a fizetését jócskán megemelhette. Két-három éve még simán távozhatott, akiért jó pénzt fizettek, immár azonban megerősödött anyagilag a klub.”
Elsősorban kiváló edzőjének hála. Slot az első szezonbeli harmadik hely és a Konferencia-liga-döntő után bajnoki címre vezette a rotterdamiakat, mintegy folytatva roppant ígéretes edzői karrierjét: első vezetőedzői megbízásakor, az AZ Alkmaar élén pontazonossággal vezette a tabellát, amikor a koronavírus-járvány miatt megállt az élet.
Az utánpótlásból felhozta Quilindschy Hartmant és átigazolta a másodosztályból az ugyancsak fiatal Mats Wieffert, akik egyaránt holland válogatott kerettagok lettek azóta, csatárnak a mexikói Santiago Giménezt (15 gólt vágott), hátra a szlovák David Hanckót, a Sevilllából a marokkói Oussama Idrissit; a papíron talán gyengülő Feyenoord meg begyűjtötte a bajnoki címet.
Mármost a kérdés, a Tottenham a magát a Feyenoordhoz újságnyilatkozatban elkötelező Slottal elveszítette-e a tökéletes Pochettino-alteregót? Aki szakmai tudásával, karizmatikus személyiségével, pozitív kisugárzásával játékosait és a szurkolókat is maga mögé állítja, az általa kedvelt támadófutballal pedig a szörnyűségesen defenzív alapjátékot mintegy rossz álommá változtatja. A felvetésre válaszolni tökéletes bizonyossággal nyilvánvalóan nem lehet, már csak azért sem, mert egészen más kávéházba csöppent volna az Eredivisie után – ezt gondolja Fehér Csaba is.
„A szakmai felkészültsége biztosan meglett volna a Spurshöz, de egy másik futballkultúrában egy ilyen nagy klubot irányítani, a nagy egókat kezelni nem lehet könnyű. Harry Kane nem ájul el attól, hogy az edzője a Konferencia-liga döntőjébe jutott, az alapján ítélték volna meg a Tottenhamben az érkezése után, hogy az első hetekben, hónapokban jönnek-e az eredmények. Azzal tudja egy edző elhitetni a tanítványaival, helyes az út, amin járnak, úgy képes elnyerni a bizalmat.”
Nos, ez a feladat a Spursnél valaki másra hárul, hogy kire, a jó ég tudja. Az viszont aligha kérdés, hogy a Feyenoord Arne Slottal a következő szezonban is tényező lesz – meglehet, a Bajnokok Ligájában is.
Kiemelt kép: goal.com