José Mourinho első római szezonja felemásra sikeredett: a Konferencia-liga elhódítása szép eredmény (a klub 14 év után nyert újra valamit), azonban a bajnokságban csak a hatodik helyen végzett az AS Roma, ráadásul a városi rivális is megelőzte.
A hatodik hely mindenképpen csalódást keltő eredmény, pláne a 2021-es nyári mercato tükrében, ahol Tammy Abraham, Marash Kumbulla, Eldor Somurodov, Matías Vina, Rui Patrício, Roger Ibanez és Bryan Reynolds játékjogát is megszerezték vagy véglegesítették a kölcsönszerződés után.
Ennek ellenére a liga legjobban fizetett edzőjével sem történt komoly előrelépés a bajnokságban, Paulo Fonseca utolsó évéhez képest egy ponttal szerzett többet a csapat, de egyébként 2014 és 2020 között minden szezonban több egység állt a neve mellett, mint Mourinho debütáló évében. A portugál szakembert könnyen lehet, hogy a Konferencia-liga mentette meg a nép- és a tulajdonosok haragjától. Mindenesetre Mourinho kapott még egy esélyt, ami könnyen lehet, hogy az utolsó lesz neki. Mint ismert a legutóbbi angliai kalandjai sem sikerültek jól, mindenhonnan bőven idő előtt kényszerült távozni, azonban idén megmutathatja, hogy még mindig ő a világ egyik legjobb edzője.
Ehhez viszont dobogóra kell vezetnie az övéit, és lehetőleg a bajnoki serlegért kell küzdeniük. A komoly célokhoz minden feltétel adott, a klub már az előző nyáron sem sajnálta pénzt az erősítésekre, idén pedig Paulo Dybala, Georginio Wijnaldum, Nemanja Matics, Mile Svilar és Zeki Celik megszerzésével tovább erősödött a keret, ráadásul az első négy játékos ingyen érkezett. Hozzájuk még akár az olasz válogatott Andrea Belotti is csatlakozhat, akinek lejárt a szerződése a Torino FC-nél. A távozók közül egyedül a lejárt szerződésű, az Interhez aláíró Henrik Mkhitarjan elvesztése fájhat, az összes többi játékost nem is marasztalták.
A kapuban a rutinos Rui Patrício helye biztos, a portugál válogatott hálóőre már tavaly is remekelt, 73 százalékos védési mutatójával a liga egyik legjobbja volt. Mile Svilar személyében pedig egy fiatal, tehetséges szerb kapust szereztek meg mögé.
A védelem közepén alapvetően adott lehet az Ibanez–Chris Smalling–Gianluca Mancini sor, ahová ha kell, Kumbulla tud beugrani, mindenesetre mind a négy, mind a háromvédős rendszerhez van opciója Mourinhónak. A széleken (legyen szó klasszikus szélsőhátvédekről vagy wingbackekről) Rick Karsdorp, Vina, Zeki Celik, a sérüléséből visszatérő Leonardo Spinazzola, és a tavasszal berobbant Nicola Zalewski áll a Special One rendelkezésére.
A középpályán Wijnaldum neve garancia lenne a minőségre, de a holland klasszis a hétvégi edzésen súlyos sérülést szenvedett, sípcsontját törte, így a világbajnoki szereplése is veszélybe került a többhónapos kihagyás miatt. Így most nagyon jól jöhet Matics rutinja, hogy az olasz válogatott Bryan Cristante-ről ne is beszéljünk. De formációtól függően a Capitano, Lorenzo Pellegrini is tud több szerepkörben játszani.
Elöl pedig Dybala, Nicolo Zaniolo, Abraham – és ha sikerül megszerezni, akkor Belotti – varázsolhat, ráadásul egyelőre Stephan El Shaarawy és Felix Afana-Gyan is a keret tagjai, Pellegrini pedig egyértelműen feljebb tolható támadó középpályásnak is.
A klubvezetés viszont ezekkel az igazolásokkal némileg all int mondott, hiszen a mostani már a negyedik olyan szezon lesz, amikor a csapat nem indul a Bajnokok Ligájában, miközben csak új játékosokra 125,3 millió euróval költöttek többet, mint amennyiért értékesítettek. Az Inter esetében ez a szám 50,7 millió, az AC Milannál 149,3, a Juventusnál 130,6, a városi rivális Laziónál 52,2 millió, míg a Napoli esetében 137,9 millió euró. Az Inter és a Lazio egyenlege jóval pozitívabb, mint a Romáé, de a Juve–Napoli–Milan triónak sem sokkal nagyobb, azonban van egy jelentős különbség: ezek a csapatok legalább egyszer szerepeltek a Bajnokok Ligájában a vizsgált időszakban. Egy-egy BL szereplés pedig körülbelül 50-80 millió euró plusz bevételt jelent, ami mellett természetesen belefér a nagyobb pénzszórás is.
Eközben a keret bérigénye sem alacsony, hiszen az egy dolog, hogy átigazolási díjat például Dybaláért nem kellett fizetni, de a játékos bruttó bérét és az ügynöki díjakat is állni kell. Komoly kérdés, hogy stabil Bajnokok Ligája-szereplés nélkül fenntartható lesz-e ez a keret, azonban az is igaz, hogy a jelenlegi Roma esetében az első négy hely valamelyike a minimális, jogos elvárás Mourinho felé. Hozzáteszem, szerintem önmagában a negyedik hely is csalódás lenne, ennek a keretnek tűzközelben kell lennie, és elnézve a többiek erősítéseit (gyengüléseit?), egyáltalán nem irreális elvárás a bajnoki cím sem.
A keret alkalmas rá, kérdés, hogy a portugál edző is képes lesz-e visszatérni a csúcsra. Mourinho 2015-ben volt utoljára bajnok, azonban rá néhány hónappal csúfosan megbukott a Chelsea kispadján, és igazán Manchesterben és a Tottenhamnél sem tudott bizonyítani, nem véletlen, hogy mindenhonnan idő előtt kényszerült távozni, és tavaly az AS Roma ajánlata gyakorlatilag mentőöv volt számára.
2010 környékén Mourinho egészen biztosan elérhetetlen lett volna a Roma számára, a fővárosiak szerencséje a portugál szakember nimbuszvesztése, ennek köszönhetően szerezhették őt meg.
Kérdés, hogy mindez szerencse vagy balszerencse? Ebben a projektben a több tízezer szurkoló előtt ünnepelt negyedik bajnoki cím legalább annyira ott van, mint Mourinho novemberi távozása, miközben a csapat a kilencedik helyen szerénykedik a tabellán. A keret erőssége egyértelműen azt jósolja, hogy az idei lehet a nagy esélye a Giallorossinak, de az edző személye óvatosságra int, egyértelmű, hogy mekkora a rá váró felelősség. Az előző idényben sok esetben bántóan kiismerhető volt a Roma támadójátéka, Mourinho szokásához híven gyakran parkolta le a buszt, ami látva a bajnokság végkifejletét nem mindig működött. Idén viszont Dybala személyében olyan játékos érkezett, aki önmagában garancia a minőségi támadójátékhoz, és akkor még nem beszéltünk Pellegriniről, Zaniolóról vagy Abrahamről sem, így pedig jogos elvárás a Romával szemben a szebb, látványosabb futball. Az elmúlt szezonban mindössze 59 bajnoki gólt szerzett a csapat (ennél kevesebbet utoljára 2014-ben – igaz akkor ezüstéremnek örülhettek), de most ezzel a támadósorral mindenképpen gólerősebb játék várható.
Nem kérdés, hogy minden szempontból ez lehet az AS Roma nagy lehetősége: egyrészt egy remekül sikerült átigazolási időszakot zárt, másfelől a riválisok nem, vagy nem eleget erősödtek. Az AC Milan nem tudta pótolni Franck Kessiét, az egyetlen igazán komoly igazolása a belga tehetség, Charles De Ketelaere. Az Inter – Giuseppe Marotta zsenialitása ellenére is – pénzszűkében van, a Juventus pedig átalakulóban, habár Bremer, Paul Pogba, Ángel Di María, Dusan Vlahovics remek játékosok, de még mindig aggasztóan sok lyuk tátog a torinóiak keretében. A Napoli teljes átalakuláson, némi költséghatékonysági eljáráson megy keresztül, komoly meglepetés lenne, ha Luciano Spalletti ezt a fiatal keretet a tűz közelében tudná tartani; a Lazio pedig bár okosan igazolt idén nyáron (is), de pénzügyi lehetőségei végesek, emiatt is jellemzően alacsonyabb polcról kénytelen igazolni.
Az elmúlt években kifejezetten sok pénzt költöttek új játékosokra, idén a fizetések is jelentősen növekedtek a sztárok érkezésével, miközben a riválisok közül senki sincs igazán jó állapotban. Ha összejön a siker, úgy Mourinho égbe megy, a projekt pedig rentábilis marad. Ha nem, úgy a portugálnak szembe kell néznie azzal, hogy talán már soha nem fog igazán komoly csapatot irányítani, a Romának pedig azzal, hogy jövőre Dybalát 20 millió euróért bárki viheti majd, de Zaniolo, Abraham vagy épp Wijnaldum megtartása is komoly nehézségeket okozhat.
Egy biztos: a szurkolók a csapat mögött vannak. Legalábbis egyelőre. Ha jönni fognak a sikerek, ott is fognak maradni. Ha viszont nem…
Bajnok lesz az idei szezonban a Mourino vezette Roma?
Ezt a fogadási lehetőséget a Sportfogadás/Labdarúgás/Olaszország/Serie A/Végső fogadások útvonalon keresztül találhatod meg.
Kiemelt kép: skysports.net