Labdarúgás
2022. 11. 27.

Costa Rica először lőtt kapura – és győzött

Author avatar

Tökéletesen illeszkedett a Japán–Costa Rica mérkőzés az idei világbajnokság mérkőzései közé, hiszen a csapatok ezúttal sem kápráztattak el minket szemet gyönyörködtető futballal, de még csak izgalmas meccs sem lett találkozójukból.

Meccsritmus – Ez az, ami végig hiányzott

A Németország ellen meglepetést szerzett Japán ezúttal nem tudott váratlant húzni, pedig szövetségi kapitánya, Morijaszu Hadzsime és a szakmai stáb mindent megtett ennek érdekében, négy helyen is változtatott a kezdőcsapaton. Ezek a tervek hamar besültek, az első 45 percben semmi extrát nem nyújtott Japán, igaz, nem is volt akkora nyomás rajta, mint a németek ellen, és sok esetben az egyébként is lassú játékot még jobban próbálták lassítani.

Costa Rica egy helyen változtatott a spanyolok elleni kiütéses vereséget követően, az előző mérkőzésen padozó Gerson Torres került be a csapatba a 18 éves Jewison Bennette helyére. Míg az egyik oldalon kevés, a másikon pont ellenkezőleg, túl sok változás történt az első fordulóhoz képest és talán ennek is volt köszönhető, hogy egy felejthető első félidőt produkáltak a csapatok. 45 perc alatt csupán ötször próbálkoztak a küzdő felek, ám, hogy ezek mennyire voltak veszélyesek az xG-mutatójuk is jól szimbolizálja, sem Japánnak, sem Costa Ricának nem érte el a 0,1-et ez a szám.

A 13. percben ugyan volt egy veszélyes beadása Japánnak, középen nem érkezett ázsiai játékos, Keylor Navasnak pedig így nem kellett közbe avatkoznia. A másik oldalon is feljegyezhetünk egy akciót, ehhez azonban a japánok sorozatos hibái kellettek a 35. percben, de Joel Campbell lövése messze elkerülte a kaput.

A szünetben Morijaszu volt az elégedetlenebb kapitány, kettőt is cserélt, Ito Hiroki és a németek ellen gólt szerző Aszano Takuma pályára lépésével pedig kicsit felélénkült a japánok játéka és végre kapuralövéseket is láthattunk – erre egy egész félidőt kellett várni. A kezdeti fellendülés pár percig tartott csupán, Costa Rica hamar rájött, hogyan is lehet megfékezni a japán támadásokat.

Hiába támadta végig az egész második félidőt Japán, amikor már joggal gondolhattuk, hogy egy újabb gólnélküli döntetlent játszanak a felek, Costa Rica eljutott Gonda Suicsi kapujáig és ha már ott jártak, Keysher Fuller megpattanó lövése utat talált a Shimizu S-Pulse hálóőrének kapujába.

Magasles – Földről felálló Costa Rica

Játékukkal nem is, küzdeni akarásukkal megérdemelték a három pontot a közép-amerikaiak, akiknek feltétlenül jár a dicséret azok után, hogy a Spanyolország elleni kiütéses vereséget követően nem esett szét a csapat. A dicséret nem csak ezért jár Navaséknak, hanem azért is, mert Japán ellen sem nekik állt a zászló, és ha a meccs egész képét nézzük, talán az egy pontot sem érdemelték volna meg.

A Paris Saint-Germain 35 éves kapusának teljesítményére ezúttal nem lehetett panasz, azok után, hogy a spanyolok ellen nyolc lövésből csak egyet tudott hárítani, ezúttal sokszor óriási bravúrokat bemutatva mentette meg csapatát a góltól, és – még ha ez nem is realitás – életben tartsa Costa Rica továbbjutási esélyeit.

Ami jó volt – Costa Rica és a japán próbálkozások

Nagyon nehéz egy ilyen mérkőzésen pozitívumot kiemelni, de azt mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy a 0-7 után, ha nem is tökéletes játékkal, de sikerült elkerülni a teljes összeomlást. Morijaszut és Japánt is dicséret illeti mert a második játékrészben látszott, hogy próbáltak volna ritmust váltani, ám erre gyorsan reagált Costa Rica és csírájában elfojtotta ezeket a próbálkozásokat.

Ami nem volt jó – Japán

Az ázsiaiaknak saját kezükben volt a továbbjutás a németek elleni győzelmet követően, hiszen még a sorsolás is kegyes volt hozzájuk mert nem Spanyolországgal találkoztak másodikként Katarban. Ezzel szemben semmi nem működött a játékukban, rendkívül kevés kockázatot vállaltak a japánok és egy idő után úgy tűnt, megelégednek az egy ponttal is. Volt egy jó öt percük a második félidőben, amikor veszélyben volt Navas kapuja, a további 40-ben viszont hiába alakított ki Japán mezőnyfölényt, nem tudta gólra váltani azt.

Kit kövessünk tovább?

Jelenleg három válogatott is három ponttal áll, és az este még jön egy Spanyolország–Németország rangadó, ahol ha a németek nyernek, akkor elképesztő csata lesz az utolsó körben, így a E csoport küzdelmeit december elsején mindenképpen érdemes lesz figyelemmel kísérni.

Kiemelt fotó: Sky Sports

A cikkben említett csapatok:

-->

Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is.

Szerző
Gendur Ákos
Az ausztrál és az új-zélandi futball megszállott mindentudója, a főbb ázsiai ligák szószólója. Szereti az események háttértörténetét kutatni, az emberit keresni az emberfelettiben. A Büntető.com MLB felelőse, de az MLS is a kedvencei közé tartozik. Rosszul összerakott úriember: hobbifotós, modern punk és kezdő borsznob. A Kenguru liga blog szerkesztője.
Ez a weboldal is sütiket használ!X

A kényelmes böngészés érdekében sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. A weboldalon megtekintheted az Adatkezelési tájékoztatónkat és a sütik használatának részletes leírását. A sütikkel kapcsolatos beállításaidat a későbbiekben bármikor módosíthatod a láblécben található Süti kezelési beállítások feliratra kattintva.