Dánia 2017 januárja óta nem veszített mérkőzést a férfi kézilabda-világbajnokságokon, azóta megnyert huszonötöt, ikszelt kétszer, összegyűjtött közben két vb-aranyat, és vasárnap este megszerezheti sorozatban a harmadikat. Hat éve, egy felejthetetlen téli napon többek között Mikler Roland, Lékai Máté, Balogh Zsolt, Nagy László, Császár Gábor és Juhász Ádám főszereplésével a magyar válogatott – szinte végig vezetve – 27–25-re győzött a vb nyolcaddöntőjében – Mikkel Hansen nyolc gólja ellenére. Az idei magyar–dán vb-negyeddöntő után jót tesz a lelkünknek, ha felidézzük az akkori bravúrt.
Akkor még katalán tréner, Xavier Sabaté irányította a csapatunkat, és a jelenlegi izlandi kapitány, Gudmundur Gudmundsson a dánokat. 2016-ban Rióban vele nyerték meg történetük első olimpiai aranyát férfivonalon, 2017-ben viszont szakvezetőt váltottak, Nikolaj Jacobsen vette át hazája legjobbjait.
Kétségtelen ugyanakkor, hogy – a Gudmundsson-érával szemben – az egyéni képességek alapján hátrébb sorolható együttesek – gyakorlatilag az egész mezőny, talán még a franciákat is beleértve – ellenében nagyon ritkán hibázik az edzőváltás óta a csapat, és szinte folyamatosan feltüzelt állapotban lép pályára. Míg a 2014-ben kinevezett izlandi edző két világbajnokságán (2015 és 2017) sem tudta elődöntőbe segíteni a kritikusok szerint lelassított csapatot, a dán Jacobsen kettőből két vb-aranynál jár (2019 és 2021), és közel jár a háromból háromhoz.
A meccset egyértelműen uraló dán gárda (videón itt nézhetünk bele) az utolsó percekben, háromgólos vezetésnél is kapus nélkül, 7 a 6 ellen támadott, amit egyébként nem először ad elő a győzelem kapujában, szoros állásnál. Mikkel Hansen rossz passza után üres kapus gól hozta fel kettőre Spanyolországot, majd Hansen elrontott hetesével és a túloldalon megítélt büntetővel reálissá vált a spanyol egyenlítés. Az utolsó percben azonban Gonzalo Pérez de Vargashoz hasonlóan Niklas Landin is hetest védett, itt minden eldőlt, Dánia a túloldalon végül még vissza is állította a háromgólos különbséget (26–23).
Landin természetesen továbbra is nyerő ember lehet – de csak akkor, ha az oldalvonal helyett a gólvonalnál állhat.
Kiemelt fotó: Eurosport