Interjúk
Portrék
Elemzések
Kultúra
Kézilabda
Interjuk
Interjúk
Portrek
Portrék
Elemzesek
Elemzések
Kultúra
Kultúra
Kézilabda
auto_alt
Labdarúgás
2023. 03. 18.

Nakamura Keito, egy újabb feltörekvő japán tehetség

Author avatarAuthor avatar

Az utóbbi években – elsősorban a német Bundesligában – egyre több japán játékos tudja megvetni a lábát az európai topligákban. Ennek volt eredménye a katari világbajnokság, ahol a távol-keletiek óriási meglepetésre, a németeket és a spanyolokat is legyőzve a nyolcaddöntőig jutottak. A LASK Linzben remeklő bal oldali szélső, Nakamura Keito is egész biztos, hogy rövidesen valamelyik topligában mutathatja meg magát. Nézzük meg, miért is kezdték el a tél folyamán nagyobb csapatok is figyelni az osztrák Bundesliga egyik legjobbját.

A 2000. július 28-án Oszakában született Nakamura Japán egyik leghíresebb utánpótlásműhelyében sajátította el a futball alapjait. A tokiói székhelyű Mitsubishi Yowa már több, Európában szép karriert befutott japán játékos pályafutását is megalapozta. Nakamura először 2017-ben, az U17-es indiai világbajokságon hívta fel magára szélesebb körben is a figyelmet. A torna első meccsén, Honduras ellen három góllal és egy gólpasszal vette ki a részét a 6-1-es japán sikerből. A vébét a helyszínen követte a VfB Stuttgart akkori vezetőségének tagja, Guido Buchwald is, aki igen veretes, 1990-ben egy világbajnoki aranyéremmel megkoronázott játékospályafutását a Japánban fejezte be. Egyébként a Stuttgart manapság is elég kiterjedt ázsiai kapcsolatokkal rendelkezik, elég megemlíteni, hogy a mostani keretükben három japán játékos is szerepel: Endo Wataru a svábok csapatkapitánya, de Ito Hiroki és a jelentős Bundesliga-tapasztalattal felvértezett, rutinos középpályás Haragucsi Genki is rendszeresen a kezdőben kapnak szerepet.



Nem volt zökkenőmentes az európai átruccanás


Buchwald a korosztályos világbajnokság után próbajátékra invitálta Nakamurát Németországba, azonban akkor a játékos még túl korainak érezte a váltást. Nakamura a felnőttek között a kezdeti lépéseket inkább szülővárosában tette meg. A Gamba Oszaka igazolta le, ahol bár szépen fejlődött, de két szezon alatt nem tudta magát beverekedni a nagycsapat kezdőjébe. Szerencséjére nemzeti színekben továbbra is lehetőséget kapott a korosztályos válogatottakban, egy újabb jó szerepléssel pedig ismét felhívta magára a figyelmet.


Jó játékkal bizonyított a lengyelországi U20-as világbajnokságon (a japánok a nyolcaddöntőig jutottak), amivel az FC Twente megfigyelőit győzte meg. A hollandok kölcsön is vették Nakamurát, aki a 2019–2020-as szezon kezdetén úgy is nézett ki, hogy meg tud ragadni az Eredivisie-ben. Végül azonban a csapatával együtt az ő teljesítménye is visszaesett, a szezon végére lehetőséget se nagyon kapott már. 2020 nyarán ezért a szomszédos Belgiumba igazolt, ahol a St. Trond színeiben próbált szerencsét. Itt azonban még rosszabbul alakultak a dolgai, nem bíztak benne, ráadásul egy bokasérülés is hátráltatta. Az akkor még mindössze 20 éves Nakamura később a Laola 1-nak így indokolta az akkori csalódásokat:



„Akkoriban még mindössze 19-20 éves voltam. Nem volt tapasztalatom, és először alkalmazkodnom kellett az európai futballhoz.”



Meghálálta a linzi bizalmat


Az alkalmazkodás tehát egyáltalán nem zajlott zökkenőmentesen. A csalódott Nakamura alig fél év után ott is hagyta Belgiumot és ekkor, 2021 januárjában került a LASK Linzhez, ahol később megtalálta a számításait. Mindenekelőtt állandó játéklehetőségre volt szüksége, amit a linziek második csapatában, az osztrák második ligában meg is kapott. Nyárra sikerült meggyőznie a csapat vezetőit, hogy hosszabb távon is érdemes vele számolni. Valljuk be, sok kockázat nem volt a szerződtetésében, hiszen miután Hollandiában és Belgiumban sem jöttek össze neki a dolgok, a linzieknek mindössze 50 000 eurót kellett fizetniük a játékjogáért az őt többször is kölcsönadó Gamba Oszakának.


A 2021–2022-es szezont még szintén a tartalékok között kezdte, de annyira meggyőzően indított, hogy az első csapat akkori edzője, Dominik Thalhammer már augusztusban felvitte a felnőttek közé. A LASK elég nehéz szezont futott, hiszen 2021 nyarán több kulcsember is elhagyta a csapatot. Végig a kiesés ellen küzdöttek a felső-ausztriaiak, ez pedig hamar Thalhammer állásába került. Tulajdonképpen ez egy átmeneti szezon volt a klub életében, hiszen nagyrészt egy új csapat épült, miután már kevesen maradtak meg az Oliver Glasner irányításával szinte a romokból feltámasztott, majd európai kupaporondig jutott csapatból. Ennek az új garnitúrának lett 2022 tavaszára az egyik kulcsfigurája Nakamura. A japán szélső elsősorban a szezon legvégén érkező Dietmar Kühbauer irányítása alatt tudott kiteljesedni. Remek egyéni teljesítményével nagy szerepe volt abban, hogy a szezon végén végül biztonságos zónába került a linzi csapat a tabellán.





2022 nyarán Kühbauer egyre jobban a saját képére formálhatta a csapatot. Az edző által képviselt intenzív, gyors támadásokat és labdavesztések után agresszív visszatámadásokat forszírozó stílus szépen kidomborítja Nakamura erősségeit, aki csapata egyik abszolút húzóemberévé vált. További fontos játékosok érkezésével kialakult a csapat magja is. Nakamura jól működik együtt az augusztusban villámrajtot produkált horvát csatárral, Marin Ljubiciccsel és az Egyesült Arab Emírségekből egy szezon után Európába visszatért, 30 éves irányítóval, Robert Zuljjal is. Látva Nakamura fejlődését a linzi vezetők nem sokat vártak, 2025-ig meghosszabbították a játékos szerződését. Radovan Vujanovic így nyilatkozott erről:



„Keito nagyszerű fejlődésen ment keresztül és csapatunk egyik fontos játékosává vált. Teljesítményével nem csak nálunk, a csapatban irányította magára a reflektorfényt. Úgyhogy különösen örülök annak, hogy ilyen korán ilyen hosszú távra kötelezte el magát a LASK-hoz.”



Nakamura 11 góljával és hat gólpasszával a kanadai lista élén áll az osztrák élvonalban, ami elég szép termés egy balszélsőtől.Amennyiben folytatja ezt a formát nyáron már aligha marad Linzben.



Egy csapatjátékos remek egyéni kvalitásokkal


Nakamurának – mint ahogy arra már fentebb is utaltam – megvannak az egyéni képességei ahhoz, hogy akár egymaga mérkőzéseket döntsön el. Sok ilyen játékos van, viszont az már ritkább és nagyon becsülendő, amikor ezeket a remek egyéni kvalitásokat képes a játékos maximálisan a csapat érdekébe állítani. A 22 éves japán ezen játékosok közé tartozik. Szélsőként nem meglepő, hogy elsősorban a cselezés és a mozgékonyság számít a fő erősségei közé. Rendkívül fordulékony, induló tempója nehezen tartható, ráadásul – mint azt idei bajnoki góljainak a száma is mutatja – a befejezéseknél is meglepően erős. Előszeretettel cselez a jobb lábára, emiatt a bal szélről indulva kétségkívül alkalmas a tükörszélső szerepkörének betöltésére.


Mozgékonyságát labda nélkül is igyekszik kidomborítani méghozzá úgy, hogy sokat változtatja a helyét. Ide-oda ingázik az oldalvonal és a félterület között, sőt egyes rövidebb periódusokban a jobb oldalra is átmegy, helyet cserélve másik oldali társával. Ezeket az elmozgásokat a mögötte helyezkedő csapattársa, a rendszeresen felfutó balhátvéd René Renner teszi lehetővé, akivel egy jól összeszokott párost alkotnak.



auto_altcamera_altEzen az őszi, Wolfsberger AC elleni bajnokin is fontos szerep jutott Nakamura (38) elmozgásainak. A kiemelt szituációban éppen a félterületből lépett vissza, amit megtehetett, hiszen közben Renner (7) fellépve biztosította a bal oldali szélességet. Nakamura visszalépve egy gyors kényszerítőt hajtott végre Joviciccsel (18), ami után utóbbi középre tette a labdát az ellenfél vonalai között szabadon álló Robert Zuljhoz (10). Nakamura a visszalépéssel és a kényszerítővel tulajdonképpen területet kreált magának, hiszen fordulékonyságát és indulótempóját kihasználva azonnal lerázta őrzőjét és befutotta a maga által teremtett területet. Itt Zuljtól újra megkapta a labdát és rávezethette a hátráló védelemre.



Nakamura képességeivel nyilvánvalóan az ellenfelek is tisztában vannak, így jellemzően ráállítják a jobbhátvédjüket. Őket tudja a fent is bemutatott gyors hely- és ritmusváltásokkal lerázni. Jól együttműködik a csatárral, Ljubiciccsel is. Az augusztusi, Wolfsberger AC elleni 5-1-es siker tulajdonképpen róluk szólt. A horvát center a mesternégyesével hívta fel magára a figyelmet, míg Nakamura szépen csöndben kiosztott három gólpasszt. A japán később olyannyira belejött a góllövésbe, hogy mostanra már Ljubicicet is leszorította a házi góllövőlista éléről. Ettől még az együttműködésük példás. Ljubicic a fizikai erejével és átlós elmozgásaival tudja lekötni a védőket, így teret és időt biztosítva Nakamura labdavezetéseinek. Ennek is köszönhető, hogy sokszor a japán kerül lövőhelyzetbe, amit az is bizonyít, hogy 64 lövési kísérlettel szélsőként vezeti az osztrák Bundesliga vonatkozó rangsorát. Ennek ellenére az önzetlenség is hozzátartozik a játékához. Ki tudja szúrni, ha a másik oldalon a társa szabadon várja a labdát, akinek aztán átforgat, és kerüli a fölösleges cseleket, inkább odapasszolja a labdát egy-egy jobb helyzetben lévő társának, miközben újra igyekszik jó pozícióba hozni magát.



auto_altcamera_altEbben a fenti szituációban is kidomborodtak Nakamura (38) erősségei a WSG Tirol ellen. A japán légiós még saját térfelén, az oldalvonalnál kapta a labdát, ahová lekövette őt az ellenfél jobbhátvédje (14). Miután Nakamura hátul helyezkedett, középről Sascha Horvath (30) jól olvasva a játékot átlósan kifutott a szélre, ezzel passzopciót biztosítva, másrészt területet teremtve Nakamura félterületes megindulásához. Horvath az oldalvonalhoz kiérve meg is kapta a labdát Nakamurától, aki ekkor teljes erőből sprintelni kezdett és faképnél hagyta az őt őrző védőt, aki már csak bottal üthette a nyomát, amikor visszakapta a labdát. Látható, hogy eközben a szél felé átlósan kifutó csatár, Ibrahim Mustapha (23) két védőt is lekötött, így nem tudtak kiváltani a centrum felé meginduló Nakamurára



A fenti szituációban is szembetűnő lehet, hogy a LASK egyik kedvelt eszköze valamelyik szélső terület túltöltése. Ebből következnek egyrészt a gyors támadások, másrészt a labdavesztések utáni összehangolt és gyors visszatámadások. Nakamura jól reagál csapattársai elmozgásaira, de olyan is előfordul, amikor egyedül várja a labdát a bal oldalon, mert éppen a jobb oldalon megy végbe egy túltöltés. Ilyenkor jellemzően Zulj vagy a már Glasner alatt is alapembernek számító Peter Michorl szokta átforgatni neki a labdákat.


Nakamura a védekezésből is jól ki tudja venni a részét. Nem rest akár a saját tizenhatosáig is visszazárni és adott esetben besegíteni Rennernek. Elsősorban viszont a fedezőárnyékának hatékonyságával szolgálja csapata védekezését. Jellemzően a szélről indulva a futásirányával próbálja kivenni a játékból az ellenfél jobbhátvédjét, miközben folyamatosan helyezi egyre nagyobb nyomás alá középhátvédet. Az labdaszerzések után pedig nyilvánvalóan gyorsan tud átmenni támadásba, ilyenkor még nehezebben vehető fel, hiszen az ellenfél védelme még rendezetlen.



auto_altcamera_altNakamura (38) a Red Bull Salzburg elleni mérkőzésen is hatékonyan vette ki a részét a védekezésből, erőfeszítéseit pedig a fenti szituációban labdaszerzés koronázta. Kezdetben a felfutó salzburgi jobbhátvédet, Amar Dedicet (70) figyelte, de aztán amikor Lucas-Gourna Douath (27) kitette a labdát Oumar Soletnek (22) határozottan megindult előrefelé. Futásirányával eközben lezárta a Dedic felé vezető passzsávot, ettől pedig Solet zavarba jött. Ezt használta ki Nakamura és egy labdakezelési hiba után el is orozta a labdát a francia védőtől, majd egy Ljubiciccsal (11) történő gyors kényszerítő után azonnal indult is az ellenfél kapuja felé. Jó ütemben továbbított a másik oldalon felfutó Thomas Goiginger (27) felé, akinek a lövését Philipp Köhn (18) nagy bravúrral védte



Összegzés


Nakamura tehát szépen lassan – még ha egy kicsit hosszabb akklimatizálódás után is – de megvetette a lábát Európában. Megvan benne a japánokra jellemző alázat, tudja, hogy van még hová fejlődnie, illetve egyéni képességeit is latba vetve maximálisan próbálja elősegíteni csapata jó szereplését. Nagy szerepe van a linziek idei feljavulásában.


Kiváló teljesítménye folytán egyre több érdeklődője akad, Angliából állítólag már a Brighton és a Liverpool megfigyelői is fokozottan követik a játékát. Már télen is felvetődött a távozása, de ekkor a linzi vezetők kijelentették, hogy a szezon közben nem fogják elengedni. Nyáron viszont már könnyen lehet, hogy visszautasíthatatlan ajánlatot fognak kapni érte. A LASK ebből a szempontból jó helyzetben van, az augusztusban a játékossal 2025-ig megkötött szerződés folytán, így szép összeget várhatnak a japán szélsőért. Főleg azok után számíthat ez nagy fegyverténynek, hogy 2021 nyarán mindössze 50 000 euróért sikerült őt megszerezni.



Kiemelt kép: Getty Images

-->

Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is.

Szerző
Author avatarAuthor avatar
Lázók Gergely
Tanár szakos egyetemi hallgató vagyok, aki német szakosként a német és az osztrák futballról igyekszik áttekintést nyújtani az olvasóknak. Elsősorban a futball taktikai részében szeretek elmélyülni, de igyekszem más műfajokban is megnyilvánulni. Hiszem, hogy létezik objektív sportújságírás és én maximálisan igyekszem is eszerint tevékenykedni.
Ez a weboldal is sütiket használ!X

A kényelmes böngészés érdekében sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. A weboldalon megtekintheted az Adatkezelési tájékoztatónkat és a sütik használatának részletes leírását. A sütikkel kapcsolatos beállításaidat a későbbiekben bármikor módosíthatod a láblécben található Süti kezelési beállítások feliratra kattintva.