Azonban Lionel Scaloni csapatától azért fogadja el nehezebben ezt az állapotot az ember, mert a Copa América győztese a világbajnokság egyik legnagyobb esélyeseként, 36 mérkőzésen át tartó veretlenségi sorozattal érkezett a tornára. Természetesen azt mindenki látta, tudta, hogy az argentin csapat támadómutatói csak távolról integetnek a nagy ellenfél Brazília számainak, de ilyen minőségű kerettel meggyőzőbb játékra számítottak sokan.
A legöregebb kontinensbajnokság, a Copa América 1916 óta hívja versenybe Dél-Amerika országait. Mexikó nem tagja a Dél-Amerikai Labdarúgó-szövetségnek (CONMEBOL), de mivel csak tíz taggal rendelkezik a FIFA-tagszervezet, ezért 1993 óta előfordult, hogy meghívtak vendégnemzeteket is. A vendégek közül Mexikó rendelkezik a legtöbb fellépéssel, 1993-tól 2016-ig folyamatos résztvevője volt a küzdelmeknek, így fordulhatott elő, hogy az Észak-Amerikához tartozó ország egyetlen eddigi sikerét tétmérkőzésen 2004-ben könyvelhette el Argentína ellen a Copa Américan. A győzelem óta 11 találkoztak az égszínkék-fehér csapattal, mindössze két döntetlenre futotta.
A tegnapi összecsapásig háromszor találkoztak világbajnokságon, mindannyiszor Argentína nyert. Így a történelem és a keretek minősége közötti különbség is óvatosságra intette Gerardo Martinót, ezért ezúttal egy jóval tapasztaltabb kezdőcsapatnak szavazott bizalmat, melynek 29,45 év volt az átlagéletkora, ez az eddigi legöregebb mexikói kezdő tizenegy világbajnokságon. Tapasztalatnak a másik oldalon sem voltunk híján, azonban Lionel Scaloni bedurcázott a Szaúd-Arábia elleni vereség után és szinte a komplett védelmét kicserélte, csak Nicolás Otamendi őrizte meg tagságát. Nem is akárhogyan.
A Benfica 34 éves hátvédje ért legtöbbször (99) a labdához a mérkőzés folyamán, közel 90%-os passzhatékonysággal zárt, hat fejpárbajt és a legtöbb (11) párharcot is ő nyerte, valamint négy tisztázás és három sikeres szerelés is a lőlapjára került. Ha ő a csapat legjobb embere, az mindent el is mondott Argentína játékáról.
Már Lengyelország ellen sem, amely eddig még gólt sem kapott a tornán. A mérkőzést két zseniális játékos egyéni villanása döntötte el, a 18 méterről szerzett góljával és Enzo Fernándeznek adott gólpasszával Messi két rekordot is elkönyvelhetett.
Csütörtökön még mindenki Cristiano Ronaldót ünnepelte azután, hogy ő lett a világbajnokságok történetében az első, aki öt különböző tornán is gólt tudott szerezni, két nappal később a Paris Saint-Germain játékosának gratulálhatott mindenki, hiszen ő az első, aki öt különböző tornán gólpasszt tudott adni. Ráadásul Messi nevéhez kötődik a legfiatalabban (18 évesen és 357 naposan) elért egy mérkőzésen belüli gól plusz gólpassz (2006-ban Szerbia ellen), és tegnapi teljesítményével ő lett a legöregebb labdarúgó is, aki ilyen mutatóval büszkélkedik.
Az argentin csapat Messi-központúsága szemet szúró. Hiába vannak, akik sokat loholnak, kerülnek jó helyzetbe, a csapatjáték folytatása szempontjából előnyösebb pozícióba, mindenki a hétszeres aranylabdás kegyeit keresi. Ennek természetesen megvan az oka, hiszen legutóbbi hat válogatott fellépésén 12 gólt szerzett, valamint tegnapi találatával beérte a világbajnokságokon nyolc gólt jegyzett isteni Diego Armando Maradonát is, azonban ez az egysíkú játék megkönnyíti az ellenfelek dolgát. Ha nem vesszük alapul a két egyéni villanást és sikeres távoli lövést, akkor négy kísérlettel és egy kaput eltaláló lövéssel zárt volna Argentína. A legnagyobb baj pedig az, hogy nem érzi azt az ember, hogy a kispadról is érkezhetne bármilyen segítség. Védekezve, minden meccset megpróbálva kevés helyzettel, egy rúgott góllal lehozni, megnyerni pedig képtelenség.
Azonban a sok szabálytalanság sem tudta megállítani Robert Lewandowskit abban, hogy megszerezze pályafutása első világbajnoki gólját, ami mellé egy gólpasszt is kiosztott a Napolival kiváló szezont futó Piotr Zielinskinek. Miután a brazil Wilton Sampaio játékvezető öt percen belül négy sárgát is kiosztott az első félidő derekán, egy erősen kérdőjeles tizenegyest is megítélt a VAR segítségével Szaúd-Arábia javára. Szalem al-Davszari büntetőjét, majd az ismétlést is nagy bravúrral védte Wojciech Szczesny, a Juventus hálóőre. Támadásban ezúttal sem villantott nagyot a lengyel válogatott, leginkább a fáradó szaúdi védelem megingásaiból voltak lehetőségei, góljai. Míg az egyik oldalon egy kiváló edző, Hervé Renard próbál sikeresen eredményt kicsikarni egy képességileg gyengébb csapatból, addig a másik oldalon egy erősebb csapat szárnyaira köt csomót a kispad. Biztos, hogy nem fogják sokan vasárnapi kikapcsolódásként visszanézni a lengyel válogatott vb-meccseit, az eredmények, a négy szerzett pont és kapott gól nélküli két találkozó a C csoport élére navigálta Lewandowskiékat.
A Tunézia–Ausztrália találkozóra talán annyi sort és percet érdemes pazarolni, amennyi xG-t együttesen produkáltak a csapatok, a kockázat legkisebb mozaikjának a vállalása nélkül. Az első félidőben a hátrányba kerülő afrikai országnak, a második játékrészben az eredményre rácsüccsenő ausztráloknak nem volt kaput eltaláló lövésük. Mivel Tunézia nem tudott minőségi támadókat harcba küldeni, így lehetetlen helyzetbe hozta magát a D csoportban.
A minőség azonban a nap másik rangadóján mindkét oldalon rendelkezésre állt, viszont a mérleg egyik serpenyőjébe egy picivel több is került a jóból. Ezt a különbséget Kylian Mbappénak hívják, aki két góljával eldöntötte a találkozót és csatlakozott Enner Valenciához a góllövőlista élén.
Mbappé 57 labdaérintéséből tíz is az ellenfél 16-osán belül történt, négy kaput eltaláló lövése is volt (tegnap csak Szaúd-Arábia lőtt többször kapura a válogatottak közül), valamint két gólja mellett három helyzetkialakítás is a neve mellé került. Érdemes kiemelni még a szenzációs első félidőt produkáló Adrien Rabiot-t, aki a második félidőben majdnem ollózott egy gólt is, valamint a sokak által kérdőjelekkel teleaggatott Antoine Griezmannt, akinek nyolc beadása, három helyzetkialakítása, két lövése és egy passza mellett a védekező mutatói is tetszetősek: hat párharcot nyert, hat labdát szerzett vissza és négyszer szerelni is tudott.
A francia válogatott megmutatta, hogy a legjobb csapatok ellen is tud dominálni, helyzeteket kialakítani, ritmust váltani, ha kell. Ha pedig bármilyen méretű porszem kerülne a gépezetbe, akkor még mindig ott van Mbappé, aki a klubcsapatában nyújtott kiemelkedő teljesítmény után a francia válogatottat is a hátára vette és egyelőre elég jól bírja a súlyokat. Megérdemel ő is egy erős ristrettót.
Kiemelt fotó: Sporting News