Az Unibet legfrissebb Piros Fehér Zöld epizódjában Pónácz András és Militár Iván, a Büntető szerzője Schäfer Andrást, az Union Berlin és a magyar válogatott középpályását kérdezte.
A beszélgetésben kiemelt szerepet kapott a lélektan és a mentális felkészültség. A futballista elárulta például, hogy amikor csapattársaival belépnek az Union szertárjába, az ajtón ott virítanak a csapat célkitűzései. Mindenki minden nap szembesül velük, és szép lassan magukévá tudják tenni őket a játékosok.
Az Unionnál Schäfer elmondása alapján egészen más csapatszellem uralkodik, mint korábbi klubjainál. Amikor előző állomáshelyein a csapatvacsora végén elhangzott, hogy vége a kötelező programnak, szinte mindenki felállt, és elindult haza. Ezzel szemben Berlinben a 32 fős keretből 20-25 ember mindig ott marad, és szívesen beszélget tovább a többiekkel. A csapatkasszára is külön figyel egy játékos, ide azokat a pénzeket gyűjtik, amiket a pályán a legnagyobb butaságokat elkövető játékosoknak kell befizetniük. Schäfernek most egy hangfalat kell vennie a csapatnak, és meg kell hívnia mindenkit egy gulyásra, hisz a Malmö FF ellen idegenben megnyert Európa-liga-mérkőzésen óriási hibát vétett, és kiállították. Az edzők mégsem üvöltötték le a magyar futballista fejét, egészen másként kezelték a helyzetet.
„Amikor a meccs után leültünk beszélgetni, a vezetőedző a pozitívumokat emelte ki a játékomban, és megkérdezte tőlem, mentálisan minden rendben van-e, szükségem van-e segítségre. Amikor elemeztük a hatalmas hibámat, úgy hívta fel rá a figyelmemet, hogy nem volt negatív, romboló hatású, amit mondott.”
Schäfer arról is mesélt, hogy Magyarországon volt olyan edzője, aki teljesen másképp, sokkal bántóbb stílussal kezelt egy ilyen hibát, és többször is felhozott egy-egy rossz megoldást.
„Ez a legőszintébb és legszebb búcsú”
Természetesen a válogatottról, és a nemzeti csapatból visszavonult Szalai Ádámról is sok szó esett. A középpályás úgy érezte, az utolsó két Nemzetek Ligája-mérkőzés előtt a csatár a megszokottnál talán visszahúzódóbb volt, többször és másképp beszélt a csapattársaival. „Ez a legőszintébb és legszebb búcsú, ahogy ő csinálta. Nekem nagyon fog hiányozni, ha kellett rengeteget segített, ha kellett szidott – építő jelleggel” – jellemezte Szalait, és arról is hosszan beszélt a műsorban, szakmai értelemben miért volt kihagyhatatlan a magyar válogatottból Szalai Ádám. Pozitív értelemben párhuzamot vont a támadó és az olasz bajnok AC Milanban játszó Olivier Giroud között, az egyik legjobb csatárnak tartja a franciát. „Aki nagyon utálja Szalai Ádit, nézzen Milan-meccseket!”
Schäfer a saját játékára is kitért, és kiderült, miért nevezi őt Rókának Marco Rossi. A játékos egészen jó érzékkel, nagyszerű ütemben képes lecsapni második labdákra, vagyis remekül elővételezi ezeket a helyzeteket, előre látja, melyik területre érdemes érkezni, hogy megszerezhesse a védősorból kifejelt indításokat. Ezt a tulajdonságát az Unionnál is kamatoztatja, Urs Fischer is kihasználja a gyors ellentámadások megindításánál.
Schäfer tíz hónapja játszik Németországban, és kőkemény edzésmunkával, reformált táplálkozási szokásokkal hatalmas izomzatot épített.
„Amikor kikerültem Berlinbe, azzal kezdődött minden, hogy a csapat dietetikusa leült velem, és két órán keresztül arról beszélgettünk, hogyan, mikor és mit eszem. Kiderült, hogy sokkal több szénhidrátot kellene fogyasztanom, mert nem pótlom elegendő mértékben az energiát. Amióta odafigyelek erre, sokkal gyorsabban visszajönnek a meccseken elvesztett két-három kilók, és a regeneráció is könnyebb.”
A játékosnak nincs kétsége afelől, hogy ezzel a módszerrel tíz hónap alatt más is fel tud szedni hat-hét kiló izmot. Persze komoly önfegyelem szükséges hozzá. „Azért jobb, ha nem tudjátok, micsoda erőfeszítésbe telik néha magadba tömni azt a rengeteg rizst, zöldséget meg tésztát paradicsomszósszal. Az ilyen típusú játékosoknak, mint én, sokkal nehezebb felszedni a szükséges kilókat, mint leadni.” A felépítése miatt a középpályás számára nincs étkezési tiltólista, sőt, kifejezetten szeretik a klubnál, ha néhanapján bevág a McDonald’s-ban egy shake-et.
Az NB I-ben könnyebb volt cselezni, mint az NB II-ben
Schäfer a műsorban az OTP Bank Ligáról és a magyar másodosztályról is lelkesen elmondta a véleményét. Az MTK az első számú csapata, sok barátja játszik a kék-fehéreknél. Nagyon furcsának tartaná, ha az MTK nem az NB I-ben játszana a következő évben, még akkor is, ha mindenki őket szeretné megverni a másodosztályban. Militár Iván azt is megkérdezte tőle, tényleg igaz-e a sokszor hangoztatott állítás, hogy milyen kínkeservesen nehéz győzelmeket szerezni az NB II-ben.
„Amikor 17-18 évesen az MTK felnőtt csapatában játszottam, feljutottunk az NB I-be, és én is azt éreztem, hogy könnyebb cselezni, passzolni, ráfordulni a kapura, mint az NB II-ben. Nekem is jobban ment a játék. Az NB II-ben idegenben minden csapat ellen rendkívül nehéz játszani.”
A labdarúgó a Kecskemét mérkőzéseit látja a legélvezetesebbnek az élvonalban. Reméli, hogy sokáig tudják folytatni a jó sorozatot – jelenleg második a tabellán a Kecskemét –, mert „nagyon jól néznek ki kívülről”. Úgy fogalmazott, kifejezetten motiválja őt, ahogy a tévében nézi a kecskemétiek szervezett játékát.