Labdarúgás
2023. 01. 25.

Szerencsés ferencvárosi győzelemmel indult az év

Author avatar

A Zalaegerszeg–Ferencváros mérkőzést eredetileg az OTP Bank Liga második fordulójában rendezték volna, ám akkor a zöld-fehérek nemzetközi kupamenetelése érdekében halasztásra került. A pótlást tegnap este tartották: egy sokáig emlékezetes mérkőzésen a címvédő 2-1-re nyert a szimpatikus vesztes szerepét ezúttal is felvállaló hazai kék-fehérek ellen.

Nem lehet azt mondani, hogy ideális helyzetben volt a Zalaegerszeg, ha ugyanis ezt a meccset augusztusban rendezik, sok minden valószínűleg másképp alakul. Egyrészt az időjárási viszonyok és az ellenfél minősége miatt szinte garantált lett volna a telt ház, ráadásul a Ferencváros sohasem sebezhetőbb, mint a nemzetközi menetelése során. Jogos a kérdés, miért van 30-nál is több játékosa a csapatnak, ha nem jut belőle 11-16 egy zalaegerszegi bajnokira a szezon legelején?

Persze a dunántúli kék-fehérek nem háborognak, emiatt is kiváltképp szimpatikusak a semleges érdeklődő számára, elfogadják a sorsukat és mindig az adott lehetőségekből próbálják kihozni a legtöbbet. A 2-3 Celsius fokos januári este ellenére azért szép számmal összeverődtek az érdeklődők 2023 első magyar bajnoki mérkőzésére.

auto_altcamera_altGergényi Bence (kékben) ezúttal is lendületesen futballozott, olykor ketten kellettek, hogy megállítsák (Forrás: nb1.hu)

Sztanyiszlav Csercseszov a felállással nem, az összetétellel azonban húzott némi váratlant, és a klasszikus 4-2-3-1-es hadrendet alkalmazta ezen az összecsapáson is, ám különböző okokból ezúttal az Adama Traoré, Xavier Mercier, Kristoffer Zachariassen triónak kellett támogatnia a kissé súlytalannak tűnő éket, Marquinhost. A kispadon ott ült Aissa Laidouni, Tokmac Nguen, de a Mmaee-testvérek közül egy sem volt bevethető például.

Ezzel szemben Ricardo Moniz egész telet itthon töltő csapatából kikerült a védelem korábbi oszlopa, a csapatkapitányi teendőket is sokszor ellátó Kálnoki-Kis Dávid, akinek a helyét Csóka Dániel vette át. A négyfős védősor és a középcsatár Eudive Ikoba helye biztosnak és jól felismerhetőnek tűnt, de a középpálya és a maradék öt játékos helye és szerepe kicsit hibridnek tűnt. A 4-1-4-1-es védekezési felállás támadásban gyors szélsőkre alapozva (Christy Manzinga, Gergényi Bence) 4-3-3-ra változott.

Akadt is problémája az első percekben ezzel Eldar Civicnek, akit a harmadik percben egy szőrösebb szívű játékvezető akár ki is állíthatott volna, miután minimum leütközte a gólhelyzet ígéretével kiugrani vágyó francia Manzingát, ám Erdős József sípja, miként a videós szoba is néma maradt.

Az első tíz percben a hazaiak birtokolták többet a labdát, bár igazán nagy helyzete mégis a Fradinak volt, Mercier hibátlan kiugratása után Traoré előbb elküldte gyufáért Demjén Patrikot, majd 16 méterről a kapu mellé lőtt. A Ferencváros támadójátéka igazából végletekig kiszámítható volt, a szélső védőknek kötelező volt támogatniuk az akciókat, Botka Endre ebben jeleskedett ezúttal, nem csoda, hogy ő harcolta ki a vezetést jelentő büntetőt is, amit a brazil Marquinhos minimum – mondjuk így – szerencsésen értékesített.

A kiscsapatok és általában a Moniz-féle együttesek nagy hangsúlyt fektetnek a pontrúgásokra, persze ha egy Ikoba-szerű óriás áll a csapat rendelkezésére, bűn is elfeledkezni a játék ezen szegmenséről, nem csoda, hogy az egyenlítés is egy oldalszabadrúgás után esett, kisebb kavarodás végén a jobbhátvéd, Huszti András volt eredményes. Szembeötlő volt a ferencvárosi védők puhasága, sem egy felugrás, sem egy elszánt blokkolási kísérlet, minden védő szépen végignézte, ahogy a labda a kapujukba kerül.

auto_altcamera_altEgy jellemző FTC-támadás: Botka (21) jobbhátvédként beront a balbekk Bedi Bence (27) és Csóka (21) által szabadon hagyott területre, és a Traorétól (20) kapott labdával lövést, vagy beadást is kezdeményezhet (Képernyőkép: mediatar.hu)

Taktikai újítást a szélsők megcserélése okozott mindkét csapatban, Manzinga Gergényivel, Traoré Zachariassennel váltott oldalt a félidő második felére, de a Ferencváros kicsit kényelmesnek és óvatosnak tűnt, játékából hiányzott a várt és remélt dinamika. Civic végig bizonytalan volt, Manzinga után Gergényi is gyakran átjátszotta, az első félidő végén több ígéretes hazai akció is futott azon az oldalon, míg Botka védekezésben épp Civic ellentéte volt, szépen leradírozott bárkit, aki az ő oldalán próbálkozott. A szünetbeli 1-1 így igazságosnak volt mondható.

A második félidőben beállt a hazaiak kreatív játékosa, Tajti Mátyás, aki pályafutása során talán Zalaegerszegen teljesít végre kiegyensúlyozottan jól, ám egy kisebb sérülés miatt még nem áll készen 90 percre. Az ő feladata lett volna a hazai támadójáték meghatározása, gyorsítása, lassítása, ám meg kell hagyni, Muhamed Besic – bár kevés dolgot csinált átlagon felül ezen a meccsen – levette őt a pályáról. A Ferencváros támadójátéka ezzel szemben nem akart feljavulni így beállt Tokmac is, aki egy az egyben Mercier helyét vette át Marquinhos mögött, de a kenyai felmenőkkel bíró norvég légiós mintha még nem állt volna készen az idénykezdetre, sokat hibázva, megbízhatatlanul játszott.

Mindez rámutatott a Ferencváros jelenkori gyengeségére is, ha az eltiltott Ryan Mmaee nem áll rendelkezésre, Franck Bolira pedig a leendő távozása miatt nem számíthat Csercseszov, akkor nincs igazán „vége” a támadójátéknak, mert hiányzik egy klasszikus befejezőcsatár. Hiába vannak villámgyors szélsői a csapatnak, akik a bajnokság minden védelmét képesek lefutni, centerjáték hiányában problémák adódhatnak a gólszerzéssel.

A Zalaegerszeg a hajrára talán egy kissé elfáradt abban a tempóban futballozva, amit egy kicsit saját maga is diktált, de amihez a Ferencváros egyértelműen jobban hozzá van szokva. Amíg Csercseszov olyan cseréket tudott bevetni, mint Carlos Auzqui vagy a világbajnokságon is parádézó Laidouni, addig a hazai kispadról Olekszandr Safronov, Meshack Ubochioma vagy éppen a 18 éves Németh Dániel érkezett. A végén ismét egy talált, szerencsés góllal szerzett vezetést az FTC, ráadásul Traoré fejesénél is véleményes, hogy a labda teljes terjedelmével áthaladt-e a gólvonalon, vannak, akik az életükre megesküdnek, hogy bent volt, mások ugyanígy vallják, hogy nem. Gólvonal-technológia híján bízzunk a játékvezetők és a VAR józan ítélőképességében.

auto_altcamera_altTraoré fejese ennyivel haladt át a gólvonalon (Képernyőkép: mediaklikk.hu)

Összességében tehát a jobb csapat, vagy inkább a jobb játékosokat soraiban tudó gárda nyert, de legkevésbé sem azért, mert jobb volt ellenfelénél. A Ferencváros játékával kapcsolatban már az ősz folyamán is gyakran írtuk, hogy néha visszafogott, takarékos a bajnokságban. Ezúttal is ez érződött, hogy mintha nem adnának ki mindent magukból a játékosok, ám az legkevésbé sem az ő hibájuk, hogy mint annyiszor, ezúttal is nyerni tudtak ekkora energiabefektetéssel is, és kétséget sem hagynak a bajnokság győztesének kiléte felől.

A Zalaegerszeg csapatát azonban a vereség ellenére sem érheti sok kritika, bár a helyzetei megvoltak a második félidőben, a kaput nem találta el, ez pedig luxus egy ilyen csapat ellen, amelyik – mint megmutatta – a semmiből is képes betalálni. Nem állítható, hogy a játékvezetés megkönnyítette a hazaiak dolgát, sőt, Erdős és csapata tűnt a legfelkészületlenebbnek a pályán lévők közül. A pontszerzéshez is rendkívül közel álltak a zalaiak, és az a csapat amelyik így tud játszani az FTC ellen (már ősszel idegenben is, és most is!) annak igazán nem kell félnie ezután, akárhol is lép pályára Kisvárdától Paksig.

-->

Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is.

Szerző
Hubai Gábor
Az első futballemléke az 1998-as világbajnokság. Talán ezért lett később a francia futball és az Arsenal rajongója. A catenaccio-tól a gegenpressing-ig minden elkápráztatja. Mindegy, hogy női U17-es, vagy argentin harmadosztályú férfimeccset néz, az első dolga megfigyelni, kik viselik a 10-es mezt. Néha még a Dunaferr 2000-es bajnokcsapatával álmodik.
Ez a weboldal is sütiket használ!X

A kényelmes böngészés érdekében sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. A weboldalon megtekintheted az Adatkezelési tájékoztatónkat és a sütik használatának részletes leírását. A sütikkel kapcsolatos beállításaidat a későbbiekben bármikor módosíthatod a láblécben található Süti kezelési beállítások feliratra kattintva.