A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) megerősítette, hogy a 2026-os világbajnokság csoportköre 16 háromcsapatos csoport helyett 12 négyes csoportban kerül megrendezésre. Az egyes csoportokból az első két helyezett, valamint a nyolc legjobb csoportharmadik jut tovább a legjobb 32 közé, ahonnan egyenes kieséses szakaszban folytatódik a küzdelem a vb-trófeáért. A legjobb négy közé eljutó csapatoknak az eddigi hét helyett nyolc mérkőzést kell játszaniuk.
A szervezet azzal indokolta a változtatást, hogy a négycsapatos lebonyolítás csökkenti az összejátszás kockázatát, és minden résztvevő számára legalább három mérkőzést biztosít, miközben megfelelő pihenőidő áll majd a válogatottak rendelkezésére a meccsek között.
A háromcsapatos csoportok esetén fennállt volna a veszélye annak, hogy az utolsó kör mérkőzései már tét nélküliek lennének, azonban a 2022-es világbajnokságon is izgalmasan alakultak a csoportkör utolsó fordulójának mérkőzései, így bíznak benne, hogy a négy tagú csoportok továbbra is minőségi szórakoztatást nyújtanak.
Ezzel kapcsolatban sokakban aggályok merülhetnek fel a vb színvonalát illetően, hiszen már a 32 csapatos rendszerben is gyakran rendeztek gyengébb találkozókat – különösen a csoportkör első két fordulójában, amikor még fokozottan a biztonságra törekedtek a csapatok. Most pedig negyvennel több meccs lesz, miközben a létszámemelés következtében jó eséllyel olyan csapatok is eljuthatnak majd a tornára, akik korábban nem vagy csak ritkán jutottak ki és nem feltétlenül tudják majd megütni az eddig megszokott szintet.

A három év múlva esedékes világbajnokságot az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó rendezi meg közösen. Az első ízben három ország által rendezendő világbajnokságon 11 amerikai város (Seattle, San Francisco, Los Angeles, Kansas City, Dallas, Atlanta, Houston, Boston, Philadelphia, Miami és New York) mellett három mexikói (Guadalajara, Monterrey, Mexikóváros), illetve két kanadai város, Vancouver és Toronto lesz a házigazda.
A létszámbővítés értelmében 13 helyett 16 európai válogatott vehet részt a tornán, az afrikai kontinenst képviselő csapatok számát ötről kilencre emelték, míg Ázsiából az eddigi négy vagy öt kijutó helyett immár nyolc vagy kilenc ország szerepelhet a pótselejtezők függvényében. Észak-Amerikából a három rendezőn kívül további három válogatott automatikusan, egy hetedik résztvevő pedig interkontinentális pótselejtezőn harcolhatja ki a részvételt. A dél-amerikai kontinens az eddigi négy helyett immár hat automatikus résztvevőt delegál a tornára, a hetedik pedig ugyancsak pótselejtezőt vívhat. Mindemellett az óceániai első ugyancsak kvótát kap, a másodikra pedig pótselejtező vár.
Amennyiben az eredeti, háromcsapatos csoportok mellett döntöttek volna, akkor „csak” 80 meccs szerepelt volna a vb programjában.
Az első, 1930-as világbajnokságot kényszerű okokból még csak 13 csapattal rendezték meg, és mindössze 18 mérkőzésből állt a teljes torna. Ehhez képest megdöbbentő, hogy lesz olyan vb is, amelyen 104 mérkőzést rendeznek.
A 2026-os világbajnokság küzdelmeit a tervek szerint 40 nap alatt bonyolítják le június 11. és július 19 között. A játékosokat ugyanúgy 56 napra kell elengedniük a klubjaiknak, ahogy történt például 2010-ben, 2014-ben vagy 2018-ban, így abból a szempontból mindenképpen kényelmesebb lesz, hogy nem az európai klubidény kellős közepén rendezik meg a tornát, mint ahogyan az történt tavaly novemberben és decemberben Katarban.
A szerző a Futballtangó nevű blog szerkesztője, további érdekességek, aktualitások az argentin és a dél-amerikai labdarúgás világából:
Kiemelt fotó: assets.gqindia.com