Min múlik a siker? – 30 for 30: You Don’t Know Bo
„Azelőtt volt multimédiás sztár, hogy ez a kifejezés létezett volna” – fogalmaznak a megszólalók Bo Jacksonnal kapcsolatban a 30 for 30 36. epizódjában. Reklámarc, legenda, számtalan rekord birtokosa, városi legendák főszereplője és mindenekelőtt egy kiemelkedő képességű sportoló. Ez mind igaz a film főhősére, ám Michael Bonfiglio rendező szerint ez csak a látszat.
null
Egyáltalán nem megy ritkaságszámba, hogy a gyerekek fiatalon több sportágat is kipróbálnak. Sőt vannak olyan edzők és utánpótlás-szakemberek, akik egyenesen amellett érvelnek, hogy ez hasznos is, hiszen bővíti a sportolók látókörét és az első években egyébként is csak a játék élvezete a fontos. Ám idővel mindenkinél eljön a választás ideje: az edzések számának növekedésével le kell tenni a voksot egy sportág mellett.
Kivéve, ha az ember igazán különleges, és Bo Jackson esetében épp ez volt a helyzet. Pedig gyermekkorában semmi nem utalt erre: egy alabamai kisvárosban, a mindössze 26 ezer lakosú Besserben nőtt fel, édesanyja jórészt egyedül nevelte fel. Szerény anyagi körülmények között éltek, a fiatal sportolónak ráadásul az iskolában sem volt egyszerű dolga, hiszen szótlan gyerekként ritkán vett részt a közös programokban, ha pedig igen, a többiek gyakran kinevették.
Az elmondások szerint például a fiatal klasszis azért akart mindenképpen részt venni egyetemi sportprogramokban is, mert ezzel ő lett a család első tagja, aki bejutott egy felsőoktatási intézménybe. Ezek az évek azonban nem voltak egyszerűek, hiszen idővel a futball- és a baseball-együttesek is választásra akarták kényszeríteni a sportolót, akár a szabályok áthágásával is.
Ezzel együtt, ha a címeket nézzük, Jackson nem tudta befutni azt a karriert, amit a tehetsége alapján jósoltak neki, ennek pedig leginkább a karrierjét kettétörő csípősérüléshez volt köze. Az azonban feltétlenül nyilvánvaló a filmből, hogy a sportoló elégedett az elért eredményeivel és elfogadta a sorsát.
A Michael Bonfiglio által rendezett epizód azonban közel sem csak erről szól: a filmes azt a folyamatot is ábrázolni szerette volna, ahogy a sportolók kiléptek a szakmai közegükből és valódi ikonokká váltak. Jackson ráadásul hajlamos is volt erre: már gyermekkorában is több városi legenda keringett róla, amit a sportoló még saját bevallása szerint is szívesen erősített meg. Erre az imidzsre pedig sztárkorában a nagy cégek is szemet vetettek: a Nike az ő arcával indította el a „Bo Knows” kampányát, ami majdnem minden sportágra kiterjedt. Jackson e mellett feltűnt videojátékokban és filmekben is, volt olyan időszak, amikor a népszerűsége Michael Jordanéval vetekedett.
Az azonban feltétlenül hatalmas pozitívum, hogy a klasszis sportoló nem ragadt bele a sztárszerepbe: karrierje befejezése után lediplomázott és üzleti karriert épített. A pályán elmulasztott lehetőségeket tehát más területen használta ki, és ezzel is tovább építette azt a bizonyos legendát.
A 30 for 30 dokumentumfilm-sorozat e részeiről írtunk eddig ajánlót:
2. rész (The Band That Wouldn’t Die): „Nem tudom nézni, hogy egy férfi sír”
5. rész (Without Bias): „Az ártatlanságunkat vették el”
9. rész (Guru of Go): Az edző szent őrült
10. rész (No Crossover. The Trial of Allen Iverson): Mi történt azon az estén?
16. rész (The Two Escobars): „A nemzeti büszkeségünkért játszottunk”
17. rész (The Birth of Big Air): Mindig magasabbra vágyott
21. rész (Unmatched): Az ellenfelem a barátom
23. rész (Into the Wind): Széllel szemben
24. rész (Four Days in October): Aki látta, nem feledi
25. rész (Once Brothers): „Kosárlabdázók vagyunk, nem politikusok”
26. rész (Tim Richmond: To the Limit): Autóversenyző Hollywoodból
28. rész (The Best That Never Was): „Nem futball volt, gyógyulás”
31. rész (Broke): „Pénzt keresni könnyű, megtartani nehezebb”
33. rész (There’s No Place Like Home): „Hogyan árazod be a történelmet?”
Kiemelt kép: