Ramos nélkül is legyőzheti Guardiolát a Zidane-csapat?
Pénteken, majdnem öthónapnyi kihagyás után visszatér a Bajnokok Ligája. Az új lebonyolítás szerint a negyeddöntőket…
Pénteken, majdnem öthónapnyi kihagyás után visszatér a Bajnokok Ligája. Az új lebonyolítás szerint a negyeddöntőket Portugáliában, egymeccses párharcokban játszák majd le a csapatok. Előtte persze még le kell játszani a hátralévő nyolcaddöntő visszavágókat, amik közül mind minőségben, mind az eredmény szorosságát tekintve a Manchester City-Real Madrid meccs emelkedik ki magasan.
Írta: Bakos Levente
Összejöhet a bravúr a madridiaknak? Kattints, regisztrálj és fogadj a mérkőzésre!
Az odavágó
A februári első meccs két nagyon ellentétes félidőt hozott. Az első játékrészben a City nem találta a helyét támadásban. A Real négy középpályása diktálta a tempót: Casemiro a védelem előtt viszonylag szabadon gyűjtötte be a labdákat, Modric, Isco és Valverde pedig Benzema körül helyezkedtek és a támadósorból léptek vissza labdáért, amit a vendégek nehezen tudtak lekövetni. A középpályás fölénynek köszönhetően a labda többet volt a hazaiaknál az első félidőben.

A Real fegyelmezett védekezése pedig tovább növelte a mezőnyfölényt: a vendégekkel ellentétben a madridi középpályások nem engedték, hogy a Gündoganék kényelmes helyzetben kapják meg a labdát, legtöbbször hátra vagy oldalra tudtak csak passzolni. Így a rövidpasszos építkezés nem volt opció, ennek eredményeképp a Ederson hosszú labdái maradtak csak a manchesterieknek, amelyekből szintén a hazaiak jöttek ki jobban.
A második félidőre aztán éppen a fenti kép változott meg. Rodri rátapadt Casemiróra, így a brazil már nem tudott hátulról szervezni. Ez alapjában változtatta meg a Real játékát, hiszen hiába voltak fölényben a középpályán, a City presszingje nem engedte, hogy középen előre jusson a labda. Így direktebb stílust láthattunk a madridiaktól a fordulás után, jöttek a területbe belőtt labdák Benzemának és Vinicius Juniornak.

Ennek ellenére mégis a Madrid szerzett vezetést több egyéni hibának köszönhetően. Zidane csapata Európa egyik legjobbja, ha védekezésből támadásba való átmenetről van szó, Iscóék rögtön ki is használták Otamendi és Rodri bizonytalanságát.
A hazaiak célja innentől egyértelműen az volt, hogy lesétálják a meccset. Visszahúzódva saját térfélre még így is tudtak helyzeteket kialakítani egy-egy letámadásból szerzett labdából, vagy City védelem mögött kialakult területeket használva. Ezekből akár le is zárhatták volna a meccset a hazaiak, mégsem így történt.
Guardiola csapatánál volt ugyan többet a labda, és a De Bruyne-Bernardo Silva párost egyre többször sikerült megtalálni a Real vonalai között, helyzetet a 78. percig nemigen sikerült kialakítaniuk. Ekkor viszont De Bruyne beadása után Gabriel Jesus fejelt Courtois kapujába. A bekapott gól után a Real nem tudott megújulni, sőt két egyéni hibából borzasztó helyzetbe hozták magukat a visszavágó előtt: először Carvajal rúgta fel Sterlinget a tizenhatoson belül, a jogosan megítélt büntetőt pedig De Bruyne értékesítette. És ha ez még nem lett volna elég, Sergio Ramost is kiállították, aminek leginkább a visszavágón lesz érezhető hatása.
Összességében a két ellentétes játékrészből az angol csapat jött ki sokkal jobban, amit az xG mutató (1,1 a 2,3-mal szemben) is alátámaszt. Az első félidei fölényét nem tudta megtartani a hazai csapat, ami Guardiola változtatásainak is köszönhető. A fordulás, és legfőképp Isco gólja után a vendégek irányítottak, ami ugyan sokáig nem mutatkozott meg helyzetekben, a végén sikerült maguk javára fordítani az eredményt.
Jelenlegi forma
A madridiak kiváló formában tértek vissza a kényszerszünetről és erőből behúzták a bajnokságot. Míg a Barca botladozott a kisebb csapatok ellen, addig a Real 11-ből 10 meccset megnyerve és csak az utolsón ikszelve végül is magabiztosan nyerte meg a Ligát.
Az újraindulás utáni meccseken mindössze 3 alkalommal engedték, hogy az ellenfél az 1-es xG mutatót elérje, ami jól mutatja a védelem stabilitását.
Emellett nemcsak támadásba, védekezésbe is elképesztő hatékonysággal mennek át.
Ugyan egy híján az összes meccsüket megnyerték és csak a Real Sociedad tudta őket felülmúlni labdabirtoklásban, a támadójáték kevésbé ellenálhatatlan a védekezéshez képest. A Leganes ellenit leszámítva az összes meccsen felülmúlták aktuális ellenfelüket a várható gólok terén is, de csak 3 mérkőzésen érték el a 2-es xG mutatót, ami nem tűnik soknak a nyolcaddöntő visszavágója előtt.
A City hullámzóbb teljesítményt mutatott a szünet utáni időszakban. Az hamar biztossá vált, hogy nem vehetik el a Liverpooltól a bajnoki címet, mégis lesimázták őket az egymás elleni meccsükön, hogy aztán becsússzon egy Southampton, vagy egy Arsenal elleni vereség is. A bajnokság utolsó két meccsét 9-0-s összesítéssel hozta le Guardiola csapata két kieső csapat ellen, amiből legfeljebb azt a tanulságot lehet levonni, hogy az önbizalommal nincsenek gondok Manchester kék felében.
Guardiola csapata többször is átlépte a 3-as xG mutatót mióta visszatért a Premier League, de ami ennél is nagyobb szó, hogy még többször tartotta aktuális ellenfelét 0,1 és 0,3 között, (értsd: az ellenfél támadásban lényegében nem is volt a pályán) persze leginkább alsóházi csapatok ellen.
Nagy kérdés, hogy Zidane a visszavágóra is a 4-4-2 gyémánt alakzatot választja, vagy két szélsővel, Rodrygoval, illetve, ha Hazard sérülése nem jön rendbe, akkor Junior Viniciusszal rohamoz majd a széleken. Az biztos, hogy Éder Militao nem fogja tudni teljes mértékben pótolni az eltiltását töltő Ramost, főleg, ha esetleg tizenegyesekre kerülne sor.
A másik oldalon szinte biztosan Eric Garcia fog kezdeni Laporte mellett a védelem közepén, kérdés Guardiola marad-e a biztonságosabbnak tűnő Gündogan-Rodri duónál a védelem előtt, esetleg az utóbbi meccseken alkalmazott 4-3-3-at használja majd David Silvával és De Bruyne-vel Rodri mellett a középpályán. A védelem baloldalán az eltiltott Mendy helyett Cancelo játszhat. Phil Foden is bekerülhet a kezdő tizenegybe, miután az utóbbi bajnoki meccseken kezdett, de nagyobb esély van, rá, hogy Guardiola az ilyen rangú meccsekben tapasztaltabb Mahrezt választja.
Az első meccs megmutatta, milyen, ha egyik, illetve másik csapat átveszi az irányítást és dominálni tud egy félidőn keresztül.
A visszavágón hasonló lehet a játék képe a madridi meccs második félidejéhez, ahol a Real volt a defenzívebb.
Zidane csapatától nem áll távol a direkt futball, a francia legendának valószínűleg ezt kell majd előhúznia Manchesterben is, mert a City hazai pályán nagy eséllyel nyomást fog helyezni a vendég védőkre. Érdekes kérdés, hogy ismét középen, vagy ezúttal a pálya két szélén próbál majd a manchesteri kapu közelébe jutni a Real Madrid.
Guardiolától mindenképpen számíthatunk valamilyen csavarra a kezdőcsapattal vagy a meccstervvel kapcsolatban. Valószínűnek tűnik viszont, hogy az alapokon nem változtat: Kevin De Bruyne továbbra is világklasszis formában játszik, ő, ahogyan a fenti példa is mutatja, elengedhetetlen eleme a City letámadásainak. Ezen kívül a belga a manchesteriek elsőszámú fegyvere, ha a labdák felvételéről van szó a vonalak között, valamint az ő kapcsolata Mahrezzel a jobb szélen hatalmas fegyvertény a rengetegszer a támadóharmadban játszó Ferland Mendyvel szemben.