Cikkek

Harold Abrahams, a 100 évvel ezelőtti párizsi olimpia 100-as bajnoka – egy univerzális hős (eredeti videókkal)

„Talán egy újabb példája annak, amikor a balszerencse jól jön. Milyen sokan vannak, akik képtelenek megtalálni a visszavonulás pillanatát. Ez volt az a döntés, amelyet sohasem kellett meghoznom, mert megszületett magától. Elég fájdalmasan, de megszületett.”

Eric Liddell – a japánok hadifoglya, a hűség szobra, Párizs 400-as olimpiai bajnoka

Ahol a Tűzszekerek véget ér, ott kezdődnek Eric Liddell életének drámai évtizedei. Szülőföldjén, Kínában misszionáriusként szolgált, a japánok hadifoglya lett; többször is elmenekülhetett volna az internálótáborból, de mindig más utat választott.

Diósgyőr olimpikonja kézilabdázóból lett világklasszis öttusázó, soha nem látott tempóban

Tizenkét évvel a birkózó Deák Bárdos Mihály után lett újra olimpikonja a DVTK-nak, Guzi Blanka személyében, aki korábban hét évig kézilabdázott, és az öt tusából egyet sem űzött. Úszni is alig tudott még tizenhat és fél évesen: a nevelőedzője sírógörcsöt kapott, amikor meglátta, hogyan evickél a vízben kitett fejjel, mellen. A versenyző sem felejtette el, honnan jött: Párizsban arra vágyik, hogy megismerhesse a női kézilabda-válogatott tagjait, és készíthessen egy közös fotót Mikler Rolanddal.

A Tűzszekerek aranykovácsa messze megelőzte a korát az edzésmódszereivel

A 100 évvel ezelőtti párizsi olimpiát középpontba állító Tűzszekerek című filmet a harmadik számú szereplőért, Sam Mussabiniért is érdemes újra meg újra végignézni. Az Oscar-díjra jelölt Sir Ian Holm egy zsörtölődő, de nagyon szerethető mestert alakít, akitől ma is tanulhatunk emberséget és profi módszereket. A valóságban az atlétikán kívül is polihisztor volt, három sportághoz értett a legmagasabb szinten.

Bierhoff és a német mentális erő legnagyobb megnyilvánulása – a Wembley-ben

Sok-sok alaposan felkészített német válogatottat láttunk már, de mind közül lelkileg talán a legerősebb az 1996-os volt, amely Angliában Európa-bajnokságot nyert. Nehézségek sorát küzdötte le az aranygólig vezető úton, majdnem elfogytak a bevethető mezőnyjátékosai, hátrányból kellett többször megmenekülnie, de a torna alatt egyre inkább az lehetett az érzésünk: az erő vele van.

Mit keresett Mourinho a szennyesládában? – Útmutató a kiemelkedő teljesítményhez (könyvajánló)

Hogyan épített csapatot vaksötétben Phil Jackson, Michael Jordan-kaliberű egyéniségekből? Választ kapunk rá a júniusban bemutatott a Sportpszichológia – Útmutató a kiemelkedő teljesítményhez című kiadványban, amelynek szinte minden fejezete mindannyiunkat érint, vagy érinthet. Ilyen az önbizalom, a szorongás, a koncentráció, a motiváció, a kommunikáció, a csapatsportok pszichológiája, a sérülés pszichológiája, az utánpótlássport pszichológiája – vagy az érzelmi és szexuális bántalmazás.

Ahol Székelyföldre és Kárpátaljára mindig számíthatunk: az állam nélküli népek lenyűgöző vb-je

Ha megismerjük a CONIFA-világbajnokságok mezőnyét, a történelmet ismerjük meg, persze nem a mainstream vonal alapján, hiszen az állam nélküli nemzetek, kisebbségek, kis országrészek viadalát a ma létező országokban nem szokás túlragozni – már csak politikai okok miatt sem.

Sheringham, Anglia igazi aranytartaléka, aki 30 évesen kezdett el tündökölni

Gareth Southgate és az örömjáték igenis összekapcsolódó fogalmak. Anglia Eb-történetének egyik legnagyobb előadását hozta a Southgate-et bevető válogatott kiütéses győzelme az 1996-ban félelmetes erőkből álló Hollandia ellen, mindenek előtt egy 30 éves, alig ismert támadónak köszönhetően. Teddy Sheringhamre mindig lehetett számítani, amikor nagyon kellett a gól, akár 15 másodpercen belül hozta. A Manchester United híres triplázásakor is a kispadról vált rendre nyerőemberré, a Premier League-ben 40 fölött döntött rekordokat.

Robson-Kanu és a Cruyff-csel, amelyet Zidane-tól tanult el

Egyetlen mozdulattal szétkergetni a nagy belga generáció védelmét, majd a világ talán legjobb kapusának belőni Wales történetének legnagyobb és legfontosabb gólját: mindez Hal Robson-Kanu, akit gyerekként az Arsenalnál, felnőttként a másodosztályú Readingnél írtak le.

A csatorna csillagai – Panama a 0–5 ellenére sem pofozógép, szebbnél szebb gólokra képes

Korábban rendre kiütéses vereségek kísérték a Los Canalerosnak, vagyis a Csatornásoknak becézett alakulatot, akár a Copa Américán próbálkozott, akár a világbajnokságra jutott ki. A második Copa-szereplés alapján viszont minden esélye megvan a második vb-szereplésre: Thomas Christiansen felépítette a CONCACAF-zóna egyik legerősebb csapatát – amely végül saját magát végezte ki a Kolumbia elleni negyeddöntőben. Így is óriási előrelépés Panamától, hogy eljutott a nyolcba.

A német futballista, aki távolugrásban és 100 síkon is eljuthatott volna az Eb-aranyig

Hans-Peter Briegel 16 évesen, az 1970-es évek elején olyan eredményt ért el távolugrásban, amellyel napjainkban dobogós lenne a felnőtt magyar bajnokságon, de 100 méteren is a legjobbak között lenne a középiskolás idejével. Jorge Burruchagát is majdnem utolérte a félpályáról az 1986-os vb-döntőn, a Hellas Veronát pedig története első és egyetlen bajnoki aranyához segítette, részben a Diego Maradona-féle Napoli elleni csúcsprodukcióval. Balhátvédként felhőfejesekkel, cselekkel és nagy gólokkal is kitűnt a mezőnyből.

Poborsky, a cseh művész, akinek egyedi szépségű Eb-gólokat köszönhetünk

Karel Poborsky életét is megváltoztatta 1996: ekkor mutatta meg, hogy futball mindenek előtt játék. Addig a Ceské Budejovice, a Viktoria Zizkov és a Slavia Praha labdarúgója volt, ezután a Manchester Unitedé, a Benficáé és a Lazióé lett. A 2004-es kontinenstorna egyik kulcspillanatában pedig újra úgy ért bele a labdába, mint akinek a futball elsősorban önfeledt élményt jelent.