Cikkek

A menedzserevő Zamparini és a puskás Guidolin hozta el a Palermo aranykorát

Az edzők rémének tekinthető Maurizio Zamparini a Venezia felvirágoztatásával melegített be a szicíliai melóra: egy megszakítással 2002 és 2018 között birtokolta az US Palermót, s érkezésével beköszöntött a sikerkorszak. Jövőre lesz 20 éve, hogy a klub először indulhatott nemzetközi kupasorozatban. A 16 esztendő alatt 40 trénert „elfogyasztó” Zamparini egyik kedvenc edzője Francesco Guidolin volt. Az elnök pályára állította a Palermót, ahol csakhamar olyan leendő klasszisok jelentek meg, mint Edinson Cavani, Luca Toni, Fabrizio Miccoli és Paulo Dybala.

Légiósok, fiatalpercek és egy magyar szakember az FC Barcelonánál – íme, augusztusi interjúink!

Augusztusban beszélgettünk a másodosztályba zuhanó futballcsapatok, a Mezőkövesd és a Kisvárda edzőivel, illetve a 19 évesen a Konferencia-liga-selejtezőjében védő Pécsi Árminnal is. Kaminszky Csenge sportgyógytornász az FC Barcelonánál szerzett tapasztalatokba avatott be minket, Guzi Blanka öttusázó és Losonczi Dávid birkózó pedig az olimpia elképesztő hangulatáról, továbbá az adakozás felemelő mivoltáról mesélt nekünk.

„Leírhatatlan érzés volt, nekik a világot jelentette az a pénz” – interjú Losonczi Dáviddal

Édesapja révén épült birkózóterem egykori pesterzsébeti iskolájában, ott cseperedett fel a világbajnok, a párizsi olimpián kötöttfogásban (87 kilogramm) ötödik helyezett Losonczi Dávid. Kérdeztük a kezdetekről, és arról, mitől eshetett szét annyira mentálisan, mitől kapott sírógörcsöt a vesztes olimpiai elődöntő után, annak ellenére, hogy még sportpszichológushoz is járt. Ahogy világbajnoki jutalmát, az olimpiai prémiumát is jótékony célja ajánlja fel a 24 éves birkózó. Korábban 19 család lakbérhátralékát fizette ki. Most is hasonlóra készül.

Georgia kirakatakadémiája sorra adja a futballistákat a topligákba

A Dinamo Tbiliszinek mindössze 11 éve létezik az akadémiája, de neveltjei a spanyol, a francia, az olasz első osztályban játszanak. A tavalyi U21-es Európa-bajnokságon negyeddöntőbe jutott georgiai (grúz) válogatott keretében 13 Dinamo-akadémista volt. A klub abháziai tulajdonosa küldetésként tekint a játékosnevelésre, befektetése biztatóan kamatozik.

Az egyik legkeményebb görög oligarcháé az Olympiakosz és a Nottingham

Vádolták már heroin csempészésével, a játékvezetők megkenésével és sportfogadási maffia létrehozásával is. Evangelosz Marinakisznak már az apja is hajózással foglalkozott, ő pedig továbbvitte az üzletet, aztán bevásárolt a médiában is. Az ő vagyonából nyert Konferencia-ligát az Olympiakosz és jutott a Premier League-be a Nottingham. Most pedig már egy portugál csapata is van.

A Honvéd lett a legeredményesebb magyar sportklub a Párizsban szerzett olimpiai érmek alapján

Ha az idei, párizsi olimpián megszerzett medáliákat számoljuk össze, két arany-, négy ezüst- és két bronzéremmel a Budapesti Honvéd Sportegyesület zárt az élen a magyarországi sportegyesületek külön versenyében. A második a Vasas SC, a harmadik pedig az Újpesti TE lett, és fantasztikus eredményeket értek el a legjobb vidéki egyesület, a veszprémi Balaton Úszó Klub sportolói is. Érdekesség, hogy a korábbi klasszis kajakosunk, Kovács Katalin nevéhez köthető akadémia két bronzéremmel zárt.

Nap- és szélenergiával világítanak az Ajax stadionjában

A világ egyik legzöldebb stadionja címre pályázó Johan Cruijff Aréna tetejére mintegy 4200 napelemet szereltek fel. Az energiatároláshoz Nissan Leafek használt akkumulátorait kötötték össze. A tetőn felfogott esővízzel locsolják a gyepet. A levágott füvet egy gazdaságnak adják, ahol kecskesajtot készítenek, a terméket a stadionban is meg lehet venni.

Egy 51 éves török csendőr mindenkit elvarázsolt az olimpián

Célzást segítő felszerelés nélkül, zsebre dugott kézzel lőtt a pisztolyával Yusuf Dikec, aki a párizsi olimpia egyik legismertebb sportolójává vált, mémek születtek róla és sok aranyérmes sportoló őt utánozva ünnepelt. A nyugalmazott csendőrőrmester élete értelme a kislánya, neki is köszönheti a légpisztoly vegyes csapat versenyszámban szerzett ezüstérmét. És már készül is a 2028-as olimpiára.

Az elitsorozatban még nem koronázták meg őket – Lattek, Ancelotti és Zidane csapata is kifogott az Atléticón

Háromból három BEK- vagy BL-döntőt bukott el az elmúlt ötven évben az Atlético Madrid, amely a második számú európai kupasorozat fináléiban viszont nem tudott hibázni és egy kontinenseken átívelő, nagyobb presztízsű trófeát is elhódított egyszer. Íme, a nemzetközi kupadöntők nagy veszteseiről szóló cikksorozatunk negyedik része.

Amikor egy kisvárosi iparmágnás csapata lenyúlta a bajnoki címet a Manchester Unitedtől

30 éve ilyenkor kezdődött az a Premier League-szezon, amelyben a Manchester United legádázabb ellenfele egy 120 000 lakosú iparváros klubja, a Blackburn Rovers volt. Az Alan Shearer–Chris Sutton csatárpáros lábai előtt hevert a liga. Csapatuk, melyet a liverpooli ikon, Kenny Dalglish irányított, örökre beírta magát az angol labdarúgás kalendáriumába.

Két győzelem tizenöt döntőben: nincs nagyobb vesztes a franciáknál

Az UEFA-kupában és az Európa-ligában ötből öt finálét buktak a francia csapatok, a Marseille egymaga hármat. A BEK és a BL-ben a Reims, a Monaco, a PSG, a Saint-Étienne, továbbá a Marseille is játszott döntőt, ám egyedüliként a Tapie-csapat tudott győzni 1993-ban. A nemzetközi kupadöntők nagy veszteseiről szóló cikksorozatunk harmadik része következik.

Szabadkától az Interig: 100 éves lenne Nyers István, a Nerazzurri legendája

Az olasz válogatottba is csábították a kőkemény lövéseiről és gyorsaságáról híres szélsőt, akit Újpesten lopással vádoltak, s végül az országot is elhagyta. Párizsban Helenio Herrera, Rómában Sárosi György edzette. Az Internazionaléban legalább 30 meccsen pályára lépő játékosok közül nincs nála eredményesebb 90 percre vetítve.