Cikkek

Cantona kung-fu-rúgása, Shearer gólparádéja, Merson kábítószer-függősége – a Blackburn győzelmével záruló 1994-1995-ös PL-idény nem volt éppen unalmas

Erling Haaland két egymást követő héten is mesterhármast szerzett (az Ipswich, majd a West Ham bánta), márpedig arra, hogy valaki a szezon első három bajnokijából kettőn triplázzon, az angol futball történetében utoljára 30 éve, az 1994-1995-ös idényben volt példa. Akkor a Bradford City csatára, Paul Jewell mutatott be hasonló bravúrt. No de nem csak emiatt volt különleges a kereken három évtizeddel ezelőtti szezon, abban az évadban az élvonal, a Premier League is számos érdekességet tartogatott. A válogatott mérkőzések miatt tartott szünetben az 1994-1995-ös PL-idényben merültünk el.

Ten Hag és Casemiro lehetséges hattyúdala, Díaz és Szalah parádéja – ilyen volt a MU–Liverpool

A Liverpool lesimázta a Manchester Unitedet az Old Traffordon, a meccskép nem vet valami jó fényt Erik ten Hagra. Meddig maradhat, ha így folytatja? A súlyosakat hibázó Casemirónak is kitelt vajon az ideje? Tényleg elbúcsúzott Mohamed Szalah a Liverpooltól? És milyen volt Szoboszlai Dominik?

Lehet-e Luis Díazt világklasszisnak nevezni?

Briliánsan kezdte az idényt a liverpooli Luis Díaz, esetében persze mondhatjuk, csak a szokásos. Merthogy rendre igen eredményesen indítja szezonjait, hogy aztán kevésbé hatékonyan folytassa. A vasárnapi szuperrangadón, a Manchester United otthonában jelezheti, idén nem akar lassítani – az Old Trafford persze nem csak neki, az Arne Slot-féle Liverpoolnak is az első igazi tesztje lesz. A győzelemhez klasszis teljesítményre lesz szüksége, no de világklasszis-e a kolumbiai támadó?

„Ha a következő tíz meccsen tíz gólt szerzel, egy korosztállyal feljebb játszhatsz”, mondták neki. Tizenkettőt lőtt. Ő Noni Madueke

Már 16 évesen Eindhovenbe igazolt a Tottenhamből, ami azért nem szokványos angol futballisták esetében, hat éve pláne nem volt még az. A roppant ambiciózus Noni Madueke akkor is tudta azonban, mit csinál. Mielőbb felnőtt játékossá akart válni, hogy a „nagyok” között megszerzett tapasztalattal a lábában jó eséllyel térjen majd haza valamelyik topklubba. Sikerült is neki. De hogy milyen karakter valójában a Chelsea jobbszélsője, azt bővebben is kifejtjük.

Villant Díaz és Szalah, Slot így a másodikat is behúzta – gondolatok a Liverpool–Brentford bajnoki margójára

Graeme Souness tudta utoljára megnyerni az első két liverpooli meccsét, még 1991 áprilisában. Harminchárom év múltán egy holland trénernek sikerült hasonlóan jól indítani a Mersey-parti edzői karrierjét – a neheze persze csak most jön. Mert ahogy az Ipswich, a Brentford sem egy Manchester United, még ha a nyugat-londoni klubot sok mindenért csodálhattuk is az elmúlt néhány évben.

Arsene Wenger forradalmi ötletei – de mi lett a projektjeivel?

Arsene Wenger az angol labdarúgást az 1990-es években már forradalmasította, valami hasonlóra készült néhány évvel ezelőtt a globális színtéren. Hogy melyek voltak a Premier League-beli újításai, és hogy mit tervezett nemrégiben megvalósítani a FIFA égisze alatt, no meg hogy mire jutott projektjeivel, azt alább kitárgyaljuk. Futballszakmai séta a kétévenkénti világbajnokság ötletétől a lesszabály módosításáig.

Egy újabb gyöngyszem a jobbszélen, régi klasszis a balon – nagyító alatt a szezont új edzővel és sima győzelemmel kezdő Brighton

Fabian Hürzeler kilencéves volt, amikor jelenlegi játékosa, James Milner bemutatkozott a Premier League-ben. De hogy nem minden a kor – sem így, sem úgy –, azt mindkét sportember igazolta a hétvégén: Milner 38 évesen is a csapata erőssége tudott lenni, a 31 éves tréner pedig meglehetősen fiatalon is képes olyan futballt megalkotni, úgy csapatot összerakni, hogy az tapsra ragadtassa a nagyérdeműt. Árnyalja a képet, hogy a sok sebből vérző Everton volt az ellenfél, a Hürzeler-féle brightoni rajt ettől még egész ígéretes.

„A saját korcsoportomban a mezőnyben futballoztam, a nagyobbak közt védtem” – interjú a kapustehetség Pécsi Árminnal

19 évesen a Puskás Akadémia első számú kapusa, és ha csapata profin lehozza az örmény Ararat elleni, csütörtöki Konferencia-liga-mérkőzést, meglehet, David De Geával pacsizhat a következő fordulóban. Egyelőre azonban nem a Fiorentina a téma a felcsúti öltözőben, és Pécsi Ármin sem az olaszokra koncentrál. De hogy miképpen lett kapus az egykori mezőnyjátékos, mit tart a jó kapus legfontosabb erényeinek, posztja buktatóinak, kiktől lesi el a fortélyokat, és mi az, amit ki nem állhat a kapusságban, elmondja ő maga.

Az aranyvárományosok, avagy a Manchester City és az Arsenal csatája elé

Kétszer megszorongatta már az Arsenal a Manchester Cityt – lehet, hogy három az „ágyús” igazság? Nem kérdés, hogy a bajnoki cím reményében vág neki a szezonnak Mikel Arteta csapata, csak hát azt a Cityt kellene maga mögé utasítania, amelyiket az elmúlt négy szezonban senkinek sem sikerült. Hogy ez az évad is rendkívül izgalmas lesz, az nem lehet vitás, de mi szól az egyik és mi a másik klasszisgyülekezet mellett? Min kellene javítani itt és ott? A Premier League 2024-2025-ös kiírását felvezető sorozatunk utolsó része a két legfőbb aranyesélyesről szól.

Liverpool, Spurs, Chelsea, United, avagy a City és az Arsenal kihívói

Felvezetésünket a top 6 azon négy tagjával folytatjuk, amelyek reálisan nem tekinthetők bajnokesélyesnek, de valamiféle potenciál mégiscsak rejtezik bennük. A Klopp-érát maga mögött hagyó, a holland iskolára váltó Liverpoolban feltétlenül, de úgy fest, valahára tudatos klub- és csapatépítés vette kezdetét a Tottenhamnél és az Old Traffordon is (a Unitednál nagyjából Sir Alex 20013-as távozása óta hiányzott ez…). Egyedül a megint kapkodó Chelsea látszik kilógni, a Stamford Bridge-en viszont annyi a különleges tehetség, hogy akár még meglepetést is okozhatnak a Kékek. Bár nagyon csodálkoznánk…

Kezdődik a Premier League – íme, a top 6 kihívói

Valamelyik kisebb költségvetésből, a rendkívül jó scouting-rendszerének hála igyekszik beférkőzni a nagyok közé, más fonttízmilliókat elköltve. Ha az utak különböznek is, mind a négy alábbi klubról elmondható, hogy szándékában áll felrúgni a status quót, és megtorpedózni az intézményesült top 6-ot. Ideiglenesen már sikerült némelyiknek és hosszú távon is ez lenne a cél. Így vág tehát neki a küldetésének az Aston Villa, a Newcastle United, a Brighton & Hove Albion és a West Ham United az augusztus 17-én rajtoló szezonban.

Premier League-rajt: Akik felkapaszkodnának leszakadás helyett

A PL-idényt felvezető sorozatunk második részében négy olyan klubot mutatunk be, amelyik járt már lent, az utóbbi időben azonban mintha rátalált volna a helyes útra, és immár felfelé tör. A Premier League persze nem az a pontvadászat, amelyikben olyan egyszerű szintet lépni, de az alábbi négy egylet – a Crystal Palace, a Bournemouth, a Fulham és a Wolverhampton feltétlenül – ezen dolgozik. A pozitív jelek már megmutatkoztak, de hogy valóban üde színfoltjai legyenek az angol élvonalnak, ahhoz azért még tenniük kell egy s mást.