Cikkek

Joselu, a szurkolóból lett Real-hős

Hosszú út vezetett Joselu nagy pillanatához. A Celta Vigóban nevelkedett támadó pályafutása elején mindössze 18 percet kapott a Real Madrid felnőttcsapatában. Németországban és Angliában is futballozott, de csak magasságával emelkedett ki. Közel a 30-hoz visszatért Spanyolországba, hogy megmutassa mindenkinek: olyan, mint a jó bor, a korral nemesedik. A 2023–2024-es szezonban 48 mérkőzésen 17 gólt szerzett, a Bayern München elleni duplájával a Bajnokok Ligája döntőjébe juttatta csapatát, pedig két éve Párizsban még a lelátón szurkolt a Realnak.

„Ne arról beszéljenek, amiről már 15-20 éve is” – interjú a Stats Perform magyar munkatársával, Karpjuk Gáborral

Egyike volt a magyar videóelemzői szakma első képviselőinek, jelenleg pedig a Stats Perform szakértői csapatát erősíti. Rendelkezik UEFA B licenccel, így mind az edzői, mind az adatelemzői világban képben van. Úgy véli, a szurkolók egyre nagyobb része tudja, a labdarúgás több annál, hogy 11 ember 11 ember ellen játszik, és ezt az elemző műsoroknak is figyelembe kellene venniük. Interjú Karpjuk Gáborral.

Letért útjáról a brazil futball?

A már visszavonult brazil labdarúgó, Grafite nemrég úgy nyilatkozott, a jogo bonito ma már nem ismerhető fel. Pelé már tíz éve arról beszélt, nem tudja, mi történt a brazil futball örömével. A témában feldolgoztunk egy tanulmányt, amely a peladába enged betekintést. Szó esik annak társadalmi, kulturális fontosságáról, arról, hogy mit ad a futballistáknak, és arról is, mi történhetett, hogy a brazil futballöröm a felszínen nem (igazán) akar megmutatkozni.

Hogyan érzi magát a kapus, aki 31 gólt kapott?

Háromezer néző látta, ahogy 2001. április 11-én az ausztrál válogatott a labdarúgás történetének legnagyobb arányú győzelmét éri el: 31–0-ra verték meg Amerikai Szamoát. Ám az éremnek mindig két oldala van. Hogyan érzi magát a kapus, aki 31 gólt kapott és mi jelent számára „elégtételt”?

„Keressük az okos megoldásokat, hogy a vetélytársak előtt járjunk” – így működik a PSV akadémiája

Ahogy Eindhoven városát, úgy a PSV akadémiáját is az innováció, a high-tech környezet és a folyamatos fejlődés jellemzi. Az eredmény pénzben mérhető: a holland klub előkelő helyen áll az utánpótláskorú futballisták játékjogának értékesítéséből származó bevételek listáján. A PSV-nél a csoport, a csapat helyett az egyénre fókuszálnak. Keresik az okos megoldásokat, figyelnek a játékosok és az edzők mentális állapotára, és arra is, hogy alkalmazkodó, a profi futball elvárásainak megfelelő futballistákat neveljenek.

„Ha valamit el akarok érni, akkor azért meg kell dolgoznom” – interjú az NB II idénybeli legjobb gólszerzőjével

Gyerekként az egyik edzésről a másikra esett be. Elmondása szerint a némiképp futballidegen mozgáskultúrája miatt régebben Gunnarssonnak vagy gilisztának becézték. És – ahogy ő maga fogalmazott – nem volt mindig profi futballistához méltó a hozzáállása. Interjú az NB II góllövőlistájának vezetőjével, Kirchner Krisztiánnal, aki a karrierje mellett a saját házát is építi.

Levél a testvéremnek – Endrick

Az élet, amit most a legnagyobb brazil tehetség, Endrick él, nem a semmiből jött. A 17 éves labdarúgó családja három generáción keresztül – vagy talán még annál is régebb óta – a futballálmot kergette. De végül elérték azt, amire vágytak. Egy olyan életet, ahol nem kell nélkülözniük, ahol Endrick testvérének már nem kell attól tartania, lesz-e mit ennie. A Palmeirastól a nyáron a Real Madridhoz szerződő támadó a Players Tribune portálon megjelent levelében a testvérének ír küzdelemről, vágyról, célokról, családról és persze Istenről.

„Amikor bekötik a szemed, majd a labda felé kell futnod, érthető, hogy félve indulsz el” – interjú a látássérült sportról

A sporttal foglalkozó szakemberek és ezzel együtt a társadalom egésze is ma már sokkal érzékenyebben kezeli azt a kérdéskört, miszerint a látássérült emberek igényelhetik a rendszeres testmozgás lehetőségét. Ennek következménye, hogy a fiatalabb látássérültek ma már többféle szabadidős lehetőség akadálymentes formájával ismerkedhetnek meg. De melyek a legnépszerűbb sportok a látássérült emberek között? Milyen az, amikor egy látó ember vakfocizik? Interjú Troznai-Nagy Hunor Attilával, a Látássérültek Szabadidős Sportegyesületének (LÁSS) elnökével.

Tényleg nem léteznek MTK-szurkolók? (mítoszrombolás?)

MTK-szurkolók léteznek. Viszont kétségtelen, hogy kevesebben vannak, mint a magyar futball hajnalán vagy épp az 1960-as években. A háttérben meghúzódó okok sajnálatosak, mi több tragikusak, miközben ott lebeg a klub felett a szerencsétlen véletlen „szelleme” is.

„Idegennek látom magam” – Henrik Larsson identitásról, hazáról

Närlundában, Helsingborg külvárosában nőtt fel. Az 1994-es világbajnokságon bronzérmet szerzett a svéd labdarúgó-válogatottal, amelynek mezében 106 alkalommal lépett fel és 37 gólig jutott. Ahogy ott áll gyerekkora színhelyén, Henrik Larsson mégis arról beszél, idegennek látja magát, sosem érezte magát száz százalékban svédnek.

„Nincs szó arról, hogy Debrecent a jövőben nigériai és brazil játékosok özönlik el” – interjú Gulácsi Bencével

Hogyan segítik a helyes önkép kialakítását a Villarreal szakemberei a debreceni akadémistáknál? Miért utazik a DVSC vezető játékosmegfigyelője Dél-Amerikába és Nigériába? Miért éri meg Nigériából játékost szerződtetni a DVSC-nek? Interjú a Debreceni Labdarúgó Akadémia játékos-megfigyelői csoportjának vezetőjével, vezető elemzőjével, Gulácsi Bencével.

„Magyarországon egyféle stílusú futballt szabad játszani, és ez a játékosságon alapul” – interjú a Pass&Move alapítóival

A Smartfootball egy olyan módszertan, amely szerint az agy formálható, és amely közel áll a magyar felfogáshoz, magyar néplélekhez, illeszthető a tradicionális magyar futballhoz. A Smartfootball képzését szervező Pass&Move alapítóival, Kővári Péterrel, Tóth Balázzsal és Bodnár Gáborral arról beszélgettünk, hogy miért olyan fontos az agy szerepe a futballban, ki a kreatív futballista, és hogy tud egy olyan edző kérdezni, aki nem szokott ahhoz, hogy kérdezzen.