Cikkek

Élet a Schalke után

Kétezer-tizenhat óta tart a folyamat, hogy sorra lépnek be hagyományos sportklubok az e-sportok piacára. Ebbe a körbe lépett be szinte elsőként a német Schalke 04, amelynek a futballcsapata akkoriban a német első osztályban szerepelt, majd kisvártatva a League of Legendsben is a legjobbak között találta magát. Aztán sajnos a koronavírus-járvány nehéz helyzetbe sodorta a klubot, így a 2021-es nyári szezon végeztével eladták LoL-csapatukat, aminek bevételéből próbálták konszolidálni a költségvetésüket. Cikkünkben sorra vesszük azokat a játékosokat, akik sikeresen teljesítettek a Schalke színeiben, majd a csapattól való távozásuk után felfelé tudtak lépni.

“Ki merem jelenteni, hogy vannak olyan élsportolók, akik kevesebbet edzenek, mint az e-sportolók”

Hogy áll Magyarországon az e-sport társadalmi elfogadottsága? Egyáltalán fontos az, hogy e-sportnak hívjuk a kompetitív videojátékozást? Mit csinál egy e-sport szövetség és miért van belőle kettő? Többek között ezekre a kérdésekre ad választ Zakar Sándor, a Nemzeti Gaming és Esport Sportági Szövetség szakmai vezetője.

Négy év után kifulladt az e-sport NFL-je

Dollárszázmilliókat öltek az Overwatch League-be az elmúlt 4 évben, ami eleinte úgy indult, hogy az e-sport NFL-je lesz. Ehhez képest a 2022-es szezon sorsa egyre bizonytalanabb. Cikkünkben sorra vesszük a liga fő történeti állomásait és megpróbáljuk értelmezni, hogy mi vezette a bukás küszöbére a valaha volt legnagyobb szabású e-sport projektet.

A jövő sportja? A sport jövője

Ma már tényként kezelhetjük, hogy még a pandémia sem tudta megállítani a növekedésben az e-sport piacát. Szakemberek szerint a következő generációk fogyasztási és fogadási szokásaiban még nagyobb szerepet fognak játszani az elektronikus sportok. Idén pedig a tokiói olimpia kísérő programjában is helyet kapott 5 videojáték. Cikkünkben összegezzük a legfontosabb tudnivalókat és arra keressük a választ, hogy vajon a jövő sportjává válhat-e az e-sport.

A világ legjobb edzői CS:GO-ban

Az e-sportban, így a Counter-Strike-ban is egyre több szó esik a háttérstábban dolgozók munkájáról, hatékonyságáról. A hagyományos sportoknál az edzők szabadon, saját belátásunk szerint alakítják a csapatuk sorsát, ám az e-sportban sokáig inkább egyfajta taktikai-, és elméleti felkészülésért felelős személyek voltak, akik kevés autoritással rendelkeztek. Összeállításunkban olyan edzők szerepelnek, akik eredményeikkel, illetve különböző stílusukkal vívták ki a figyelmünket!

„A Guinness-rekord nekem egyfajta elégtétel is egyben” – interjú Csépe Szabolccsal

2021. március 13. és 14. között egy magyar videojátékos, GrassHopper (valódi nevén Csépe Szabolcs) egyedülálló Guinness-rekordot állított fel. A beszélgetésünkből kiderül, hogy mit ért el pontosan, illetve az is, hogy a magyar közönség soraiban nem aratott osztatlan elismerést ez a csúcsteljesítmény. Aztán arról is beszámolt nekünk, hogy milyen célokkal alakult meg a PIXEL Egyesület, mennyire relevánsak a verekedős játékok az e-sport piacán, és hogy milyen szemléletet sajátíthatunk el, ha sokat játszunk Tetrisszel.

Kilenc legendás e-sportjáték tíz ikonikus bajnoka

Akárcsak a tradicionális sportágaknak, úgy az e-sportoknak is vannak és lesznek halhatatlan bajnokai. Ahogy nem feledjük Diego Maradona, Ayrton Senna vagy Puskás Ferenc nevét, úgy ebben a tízes listában szereplők is egészen biztosan fennmaradnak, eredményeikkel példaként szolgálhatnak az utókornak.

„Büszke vagyok arra, hogy Magyarországon az én fiam az egyik legjobb e-sportoló!” – interjú Domoszlayné Babják Orsolyával, az E-sport Anyu blog írójával

Milyen átélnie egy szülőnek, ahogy a sportoló fiából hirtelen profi e-sportoló lesz? Domoszlayné Babják Orsolya, az E-sport Anyu blog írója, és Domoszlay „kolor” Ádám édesanyja, mindvégig támogatta fiát, még abban is, hogy pályafutása miatt magántanulóvá váljon. Az eleinte szkeptikus anyuka végül az e-sport rajongóvá vált, aki élményeit blogjában osztja meg szülőkkel, gamerekkel. Vele beszélgettünk arról, hogy miként alakult át a kétkedése érdeklődéssé, majd rajongássá, illetve arról is beszéltünk, hogy mit tanácsol azoknak a szülőknek, akik rossz szemmel nézik gyermekük ébredező e-sport karrierjét.

„Sokan José Mourinhóhoz hasonlítanak, de én inkább Jason Lake mintáját követem" – Interjú Bone DaDDy-vel

Ha valaki online videójátékba kezd, akkor kisebb időráfordítás után megismeri a klán fogalmát, ami az e-sport csapattá válás első állomása. Pálfy „Bone DaDDy” Tamással, a 2006 óta sikeresen növekvő WiLD MultiGaming tulajdonosával, menedzserével beszélgettünk arról, hogy miként transzformálta klánját az egyik legismertebb és legrégebb óta működő e-sport branddé Magyarországon. Szó esik arról is, hogy milyen deal köttetett csapata és az FTC marketing-ügynöksége között. Valamint arról is beszél, hogy szerinte mitől értékes a piacon egy e-sport brand.

E-sport: „Gyenge az utánpótlás-nevelés Magyarországon, szinte nincs is!”

Egyszer minden jónak vége szakad! Így van ez az e-sportolókkal is, akiknek dönteniük kell, hogy milyen úton mennek tovább, ha véget ért versengő életük a virtuális pályákon. Málovics Gáborral, Gabessonnal a korábbi profi Counter-Strike-játékossal beszélgettük, aki volt már edző, most pedig korábbi csapatának a menedzsere. Arról is kérdeztük, hogy milyen üzleti stratégiával működtetik a Budapest Five csapatát, illetve arról is beszélt, hogy mit gondol a hazai utánpótlás-nevelésről.

"Jogi értelemben nem sport az e-sport" – Interjú dr. Németh Ádám ügyvéddel

Hogyan alapíthatunk hivatalosan e-sport-csapatot? Egyáltalán értelmezhető-e a magyar jog szerint az e-sport? Jogi keretei alig, de szövetségből már kettő is létezik. Melyik lesz a befutó? Többek között ezekre a kérdésekre ad választ Dr. Németh Ádám, az esportjog.hu szerzője és informatikai jogásza, illetve a Magyar E-sport Szövetség Fegyelmi bizottságának elnöke.

„Nehéz megértetni az e-sportolókkal, hogy nemcsak a gép előtti gyakorlás javít a teljesítőképességükön" – Interjú Szabella Olivérrel

A sportegyesületek és alapítványok Magyarországon is egyre nagyobb számban hozzák létre a maguk e-sport szakosztályát, ezzel is nyitva a jövő felé. Erre jó példa az MTK, a Honvéd és az Illés Akadémia is, amely teljes infrastruktúrával és stábbal állt be az e-sport mellé. Szabella Olivérrel beszélgettünk, aki maga is e-sportoló volt, jelenleg pedig informatikus és menedzser, akinek a csapatait felkarolta az Illés Akadémia. Szabella céljai közé tartozik az egészséges e-sportolói testkép kialakítása és a sztereotípiák lebontása. Mindemellett az ELTE PhD hallgatója.