Cikkek

Az év sokkja – Mennyire védhető döntés Thomas Tuchel menesztése?

Szerda délelőtt egy emberként szisszentek fel futballkedvelők a világ minden táján, amikor a Chelsea hivatalos honlapján megjelent a közelmúlt legmeghökkentőbb közleménye: mindössze hét mérkőzéssel az új szezon kezdetét követően menesztették a kispadról a korábban érinthetetlennek vélt Thomas Tuchelt. Igaz, hogy a Kékek csapnivalóan indították az idényt, de a vélemények még így is nagyon megoszlanak arról, mennyire volt megalapozott a londoniak új vezetőségének eddigi legnagyobb fajsúlyú húzása.

Lampard és az Everton: valós perspektíva, vagy bukásra ítélt PR-fogás?

Szinte pontosan egy évvel azután, hogy menesztették a Chelsea-től, ismét munkába áll Frank Lampard. A korábbi klasszis középpályás több lehetőség visszautasítása után kötött ki a Rafa Benítezzel nagyon mélyre sodródott Evertonnál, így joggal állnak sokan szkeptikusan a frigyhez: kudarc esetén a fiatal edző huzamosabb időre kikerülhet az élvonalbeli klubok látószögéből, miközben a Mersey-parti egyesületnek is bőven van veszítenivalója.

Aaron Ramsdale, a szabályt erősítő kivétel

Általában erősen megoszlanak a vélemények, hogy mennyit sikerült Mikel Arteta vezetése alatt előre lépnie az Arsenalnak, amiben nem kis szerepük van az elmúlt évek kétes sikerű igazolásainak is. Jelenleg érdekes módon úgy tűnik, a saját nevelésű fiatalok mellett épp az a szerzemény tekinthető a csapat legnagyobb erősségének, akit talán a legtöbben leírtak az aláírás pillanatában: Aaron Ramsdale.

Mateo Kovacic: A BL trófeahalmozója, aki csak most lendülne bele

Bár látszólag már így is elért a futballvilág csúcsára, Mateo Kovacic jelentős mérföldköveket igyekszik kipipálni 2021-ben. Májusban első alkalommal vállalhatott tevékeny részt együttese Bajnokok Ligája-győzelméből, az aktuális idényben pedig azért küzd, hogy végre megkerülhetetlen tagja legyen egy igazi topcsapatnak. Szezonkezdete alapján úgy tűnhet, a legjobb úton jár a célja eléréséhez.

Az xG mindig utolér? – (Végre) remekel a Brighton

Sokak kedvence, a szimpatikus Brighton & Hove Albion nagyszerűen kezdte a Premier League aktuális kiírását. A „sirályok” a bajnokság negyedénél a középmezőny elején tanyáznak, hétvégén pedig az Anfielden is bizonyították, hogy nem véletlen várták tőlük sokan a nagy előrelépést.

Ilkay Gündogan: az észrevétlen kulcsember, aki kilépett a fényre

A tavalyi bajnok Manchester City egyik legjobbja, Ilkay Gündogan ebben a szezonban is ott folytatta, ahol az előző kiírásban abbahagyta. A német középpályás az új évad első hónapjaiban továbbra is a megingathatatlannak tűnő Pep-csapat egyik legveszélyesebb játékosa, aki egyben a játék ritmusáért is felel. Miért számít Gündogan Guardiola egyik kedvenc fazonszabászának, és mennyire várhat rá központi szerep a szezon további részében?

Néha a megoldás ott hever az orrod előtt – Gondolatok a Leicester szezonrajtjáról

A vártnál jóval gyengébben kezdte az idei szezont a Leicester City. Brendan Rodgers alakulata hat forduló után mindössze a középmezőny sűrűjében találja magát, és ami igazán aggasztó lehet a Rókák szurkolói számára, hogy egyelőre a mutatott játék képe is megfelel a felemás eredményeknek.

Hudson-Odoi: a hatalmas ígéret, aki kezd kifogyni az időből

Szombat délután az Aston Villa elleni bajnokin szép mérföldkőhöz érkezett Callum Hudson-Odoi: a még mindig csak 20 esztendős támadó immáron századik alkalommal ölthette magára nevelőegyesülete mezét. A Chelsea reménysége emellett fiatal kora ellenére már BL- és El-győztesnek mondhatja magát, mégis könnyen érezhetjük azt, hogy karrierjének első szakasza hagyott némi kívánnivalót maga után. De pontosan miért tartották korosztálya legnagyobb tehetségei közt számon a cobhami akadémia egyik poszterarcát, és miért nem tudja huzamosabb ideig beverekedni magát Thomas Tuchel csapatába?

Tammy Abraham: újrakezdés az örök városban

Felemás érzésekkel köszönhetett el nevelőegyesületétől Tammy Abraham. A fiatal támadó második idénye végén felülhetett szeretett csapatával Európa trónjára, azonban Thomas Tuchel érkezését követően sokszor csak a lelátóról szoríthatott társainak a Chelsea tavaszi menetelése során. Romelu Lukaku érkezését követően a center Olaszországban próbál szerencsét, hogy a csapatszintű sikerek után egyénileg is bizonyítsa, valóban helye lehet még topklubok kezdőjében.

Tovább tart a birkózás Kane-ért, de kinek van nagyobb szüksége a csatárklasszisra?

Az új Premier League-szezon kezdetét egyben a nyár egyik legnagyobb slágerének bizonyuló Kane-saga betetőzéseként is felfoghattuk: a szigetországi klasszisért csatázó Tottenham Hotspur és Manchester City a nyitófordulóban egyből egymásnak feszülhetett, miközben az alkudozás tárgyát képző játékos otthonról figyelte a fejleményeket. A találkozó sok beszédtémával szolgált, de a legérdekesebb kérdésre továbbra sincs egyértelmű válasz: melyik együttesnek lenne nagyobb szüksége az angol válogatott kapitányára?

Akadémiai exodus a Chelsea-nél – Mi az utánpótlás szerepe a topklubok életében?

Az elmúlt időszakban egyre megfigyelhetőbbé válik a trend, miszerint a legnagyobb klubok ígéretes tehetségei saját kezükbe veszik sorsukat, és inkább elhagyják nevelőegyesületüket, minthogy reménykedve várják a talán soha el nem érkező nagy lehetőséget. Ezt felismerve a klubok egyre gyakrabban kénytelenek idő előtt profitra váltani fiatal játékosaikat – kérdés, fel lehet-e oldani a folyamatos győzelmi kényszer és a minél korábbi rendszeres játékpercek igénye között feszülő (látszólagos) érdekellentétet?

Anglia–Németország: Southgate elszúrta jó ötletét, de megúszta

Közhely, de a labdarúgás sokszor igazságtalan tud lenni, ami persze frusztráló. Ennél egy fokkal még bosszantóbb, amikor egyes mérkőzések, csapatok, játékosok, vagy éppen edzők esnek igazságtalan megítélés alá, csak mert a rájuk vonatkozó következtetéseket a pályán történtek helyett a végeredményből vezeti le a nagyérdemű. Ezen jelenség következetesen végigkíséri az angolok Eb-szereplését, és talán sosem volt kézzelfoghatóbb, mint a németek ellen sikerrel vett nyolcaddöntő után.