Cikkek

Szemenkei Balázs, Sammy: „Két zoknihúzás között elpattant vagy húsz oldal a Winnetouból" – Körkérdés 2020

Szemenkei Balázs, az NBA-témájú Dodo Podcast egyik kiötlője és műsorvezetője, a 2020-ban megjelent Kobe Bryant-életrajz társfordítója, az NBA Pénzügyek cikksorozat szerzője. Valaha szinte minden sportot világszínvonalon nézett a TV-ben, hozzá tudott szólni a curlingtől a focin át a snookerig szinte mindenhez. Ezzel kompenzálta általános antitalentumát ugyanezen sportok fizikai megvalósításában. És mindehhez egyetlen emberrel kellett találkoznia, aki elültette benne a sportimádatot. Ma már sokkal tisztább a portfolió: elsősorban az NBA, másodsorban az NFL, és harmadsorban minden más érdekli. Sammy a bball.hu, a Basket Magazin, a slamonline.hu, az nso.hu és más platformok után a Büntetőhöz 2020. októberében jelentkezett be egy komplett projekt ötletével, és lőn, megszületett a Lélekvándorlás-sorozat Baranyai Bálint társszerzésében. Unortodox megközelítését és gondolkodásmódját sokan elmebeteg szintűnek tartják, és Sammy ezzel messzemenőkig egyetért.

NBA pénzügyek – miről megy a vita, avagy lesz-e idén karácsony?

Biztosan láttátok a hírt, hogy az NBA és az NBPA (azaz a Játékosok Szakszervezete) egy héttel ismét – immár negyedik alkalommal – eltolta a tárgyalásaik lezárásának határidejét. A nyomás nőttön nő: november 6-ig most már tényleg össze kell hozni egy megállapodást, mert november 18-ra be van lőve a draft. A tét nagy, a felek nem látszanak közeledni. De miről is szól a vita? Erre próbálunk meg most rávilágítani egy kicsit.

NBA: Pénzügyekről egyszerűen

Hogyan működik a foci pénzügyi oldala? Mindannyian tudjuk: a gazdag tulajdonosok csapatai összevásárolják a jobb játékosokat, csillagászati fizetéseket adnak nekik, majd a szponzori-, TV-s és egyéb pénzekből, a mezeladásokból és a jegybevételekből (non-COVID szezonok esetén) vígan megélnek. Az anyagilag kevésbé kiváltságos klubok pedig szinte kizárólag a klasszisokkal nehezebb utat, a játékosfejlesztést, a lassabb fejlődést választhatják még akkor is, ha egyébként minden infrastruktúrájuk meglenne a nagy sikerekhez. Kis pénz, kis foci, nagy pénz, nagy foci – mondják. És hogyan működnek az amerikai sportok? Azon belül is: hogyan működik mindez a kosárlabda esetén?