Cikkek

Jobb horog: így lettek az UFC gáláiból Trump kampányrendezvényei

Akik nézték az UFC még a nyár elején megrendezett, 302-es sorszámú gáláját, egy érdekes dologra lehettek figyelmesek. Nem csak hogy jelen volt a rendezvényen Donald J. Trump, hanem a korábbi amerikai elnök és jelenlegi elnökjelölt jóval több figyelmet kapott, mint ami egy sportrajongó hírességnek kijárna. Sőt. Azt sem túlzás állítani, hogy Dana White, az UFC elnöke arra használta a sportág által elért nézettséget, hogy jól megtolja Trump kampányát. Mi ennek a finoman szólva sem elegáns húzásnak a háttere, illetve mi jellemzi a sport és a politika viszonyát az Egyesült Államokban?

A favela-negyedből a világ tetejére – a kőkezű brazil állócsillag története

Nagyon ritka, hogy valaki két súlycsoportban is UFC-bajnok legyen. Az szintén különleges eset, hogy valaki úgy nyerje meg az UFC bajnoki övét, hogy előtte már egy másik küzdősportban is a csúcsra ért. Alex Pereira, aki most szombaton védheti meg a UFC félnehézsúlyú bajnoki övét Jirí Procházka ellen, ilyen bunyós. Két súlycsoportban volt kick-box világbajnok, aztán megszerezte előbb a UFC középsúlyú, majd pedig a félnehézsúlyú bajnoki címét is. A 36 éves Pereira karrierje pedig még mindig felívelőben van: lassan ő lesz az UFC legnagyobb sztárja, aki ép ésszel felfoghatatlan magasságokba jutott. És még nincs vége... Honnan jön a világ legkeményebb balhorgáról ismert bunyósa, és miért emlegetik már most a világ egyik valaha volt legjobb küzdősportolójaként?

Levitézlett legendák: miért ilyen nehéz a csúcson abbahagyni?

Az MMA-rajongók nagy része pontosan tudja, milyen fájdalmas az, amikor egy közel legyőzhetetlennek tűnő klasszis vereségek sorát halmozza fel a karrierje végén. Roppant kevés harcos tudja ugyanis a csúcson abbahagyni: a legtöbb legenda jó pár súlyos vereség után, önmaga árnyékaként vonul vissza. Ezzel pedig nemcsak a hosszú évek alatt felépített nimbusz veszik el, hanem az egészségükből is jó nagy darabot kiharap az utolsó pár meccs. De miért is olyan nehéz időben kilépni a ketrecből?

Hogyan lesz az emós brit lányból WWE-bajnok? Családi bunyó – filmkritika

Saraya Bevis a világ leghíresebb pankrációszervezete, a WWE legfiatalabb női bajnoka. Pályatársai nagy részével ellentétben, akik modellből, pomponlányból – és alkalomadtán sztriptíztáncosból – lettek női pankrátorok, Saraya Dwayne „The Rock” Johnsonhoz hasonlóan pankrátorcsaládból származik. Ez a hasonlóság, illetve a családról készült 2012-es dokumentumfilm arra ösztönözte a Sziklát, hogy tető alá hozzon egy hollywoodi produkciót a kétségkívül különleges sztoriból. Így született meg a Családi bunyó című film. És jó lett? Nos, lássuk is!

Lesz-e az MMA valaha olimpiai sportág?

Aki követte az elmúlt években a küzdősportokkal kapcsolatos híreket, bizonyára hallott róla, hogy 2021-ben a Nemzetközi Olimpiai Bizottság olimpiai sportággá minősítette a kick-boxot, a thai boxot (muay thai), illetve az orosz eredetű szambót. A boksz, a dzsúdó, a tekvondó és a Tokióban bemutatkozott karate mellett tehát immár új küzdősportok is bekerülhetnek a nyári játékok programjába. A hír hallatán felmerül az emberben a kérdés, hogy vajon követheti-e ezeket a sportágakat valamikor az MMA is?

Ennyit keres egy UFC-bunyós forintosítva. Megéri?

Laikusként azt gondolná az ember, hogy a ketrecharcosok fizetésénél Conor McGregorból érdemes kiindulni. Nos, közel sem ez a helyzet, a bunyósok nagy része finoman szólva sincs eleresztve, sőt. Na de mennyi is az annyi? Ebben a cikkben ezt nézzük meg, a könnyű áttekinthetőség érdekében forintosítva!

Árthat-e egy sportfilm a bemutatott sportágnak? Warrior – A végső menet (kritika)

A Warrior – A végső menet egy 2011-es sportfilm-dráma, amely egy ketrecharcos testvérpár történetét meséli el. Nem egy komplikált művészfilm; az alkotás egyszerű és hatékony történetvezetéssel, valamint erős színészi alakításokkal sodorja magával a nézőt a csúcspontig, a címbeli végső menetig. A film talán legérdekesebb aspektusa viszont mégis az, hogy sok szempontból negatív fényt vet a benne bemutatott sportágra, az MMA-ra. Mit is értünk ezen, illetve mire számítson az, aki leül megnézni ezt a közkedvelt sportfilmet?

CTE: a betegség, ami nem csak a ketrecharcosok rémálma

Aki látta Will Smith 2015-ös Sérülés című filmjét, annak nem kell bemutatni a krónikus traumás enkefalopátiát (CTE). Az először az amerikai futballal kapcsolatba hozott betegség azonban nem válogat. Nem csak az amerikai focisták, a ketrecharcosok és a bokszolók között szedi az áldozatait, hanem más népszerű sportágakban versenyző sportolókat is érint. Azaz bár az említett sportágakat űzők feje felett Damoklész kardjaként lebeg az agyat ért ismétlődő ütések kiváltotta demencia, nemcsak ők érintettek. Hanem olyanok is, akikről soha nem gondolná az ember.

Háborús övezetből ketrecharcos-keltető: ezért olyan jók a dagesztáni bunyósok

Aki kicsit is képben van az MMA sportággal, annak nem kell bemutatni Khabib Nurmagomedovot, minden idők legjobb könnyűsúlyú harcosát. Ahogy az sem lesz újdonság, hogy az UFC tele van domináns dagesztáni ketrecharcosokkal, elég a jelenlegi könnyűsúlyú bajnok Iszlam Mahacsevre vagy a második félnehézsúlyú kihívóra, Magomed Ankalaevre gondolni. Felvetődik a kérdés: miért is ennyire jók a dagesztániak? Jelen cikkben erre keressük a választ!

Hét híres bunyós, akit a filmvásznon is láthatunk

A küzdősportok világában gyakran előfordul, hogy a nagyobb neveket megkérik egy-egy filmszerepre. Persze nem a Cillian Murphy Oppenheimerét idéző drámai alakításokra kell gondolni, hanem klasszikus keményfiú-szerepekre, ahol a marcona arckifejezések és a koreográfia dominál. Válogatásunkban hét híres bunyóst szedtünk össze, akik egy sikeres karrier mellett vagy után a filmek világában is szerephez jutottak.

Harcművészetek és küzdősportok: mi a különbség?

Ha megkérdeznénk valakit az utcán, hogy mi a különbség a harcművészetek és a küzdősportok között, nem biztos, hogy tudna válaszolni. Ez nem meglepő; a kérdés gyakran még azokat is fejvakarásra készteti, akik űzik valamelyik küzdősportot vagy harcművészetet. Ezért most ezeket a fogalmakat fogjuk kicsit körüljárni, tisztázni, a végére pedig hoztunk pár forró témát is. Vágjunk is bele!

A lényeg, hogy nyerjek és élvezzék az emberek – interjú ifjabb Növényi Norberttel

Ifjabb Növényi Norbert az egyik legígéretesebb magyar MMA-harcos, aki Borics Ádámhoz hasonlóan a Bellatorban versenyez, csak ő középsúlyban. Ő a fia az olimpiai bajnok birkózónak, Növényi Norbertnek, így sem a remek fizikai adottságok, sem az elképesztő munkabírás nem meglepő. A még csak 24 éves harcos már nem egy pazar kiütéses győzelmet ért el, és idén jó eséllyel már magasabban rangsorolt ellenfelek ellen lép oktagonba. A karrierjéről, az erősségeiről, illetve a mentalitásáról beszélgettünk vele – stílszerűen a küzdőedzés és a súlyzós edzés közötti szünetben.