Cikkek

Befejeznéd a focit a világvégétől tartva, ha Alex Ferguson hív?

Volt, aki megtette, Carlos Roának hívják. Az adventista hitű futballkapus túlélte a maláriát és a rákos megbetegedést is. Az 1998-as világbajnokságon két büntetőt is hárított, kiejtve ezzel Angliát. Pályája csúcsán a világ legjobbjai között tartották számon, de hirtelen visszavonult, majd eltűnt a nyilvánosság elől, mondván, a millenniummal eljön a világvége.

„Szabó István miatt lettem ilyen játékos” – interjú Nikitscher Tamással

Alig százötvenen lakják a települést, ahonnan elindult a futballválogatott frissen bemutatkozó hatosa, Nikitscher Tamás. Szerinte fontos, hogy a fiatalok lássák, hittel, alázattal, gyerekkortól megalkotott vízióval és tudatos életformával ilyen kis közösségből is el lehet jutni magas szintre. Mutattunk neki statisztikai adatokat a teljesítményéről, ő pedig elmondta, milyen sebességbeli különbségeket tapasztalt a válogatottnál. Arra is megkértük, hogy hasonlítsa össze Szabó Istvánt és Gera Zoltánt. Interjú Nikitscher Tamással.

A klub, amelyet megszálltak a boszorkányok

Olaszországban a hiedelem szerint Benevento városa a boszorkák gyülekezőhelye. A helyi futballcsapat címerébe is beférkőztek, és olyannyira jelen vannak, hogy a klub elnöke évekkel ezelőtt azt mondta: azért veszítettek zsinórban 12-szer a Serie A-ban, mert a banyák átka ül rajtuk.

„Szalai Ádám az egyik kulcsfigurája annak, hogy kilábaltunk a lelki gödörből” – interjú Szappanos Péterrel

Hiányoznak a taktikai automatizmusok a szaúdi csapatában, a csapattársak onnan is lövésre vállalkoznak, ahonnan nem kellene. Szappanos Péter augusztus óta az Al-Fateh kapusa, a nyár végén 52-54 Celsius-fokban kellett futballoznia, a szaúdi utcákon a kávézók este 11 körül még tömve vannak, más világba csöppent. A vele készült interjúban kitértünk a fizetésére, s arra is, hogy úgy érzi, itthon egy futballistának szégyellnie kell, ha jól keres. A kilenc évig alsóbb osztályban futballozó Szappanos tisztában volt vele, hogy a szaúdi átigazolással akár ki is kerülhet a válogatottból, és örül, hogy másképp alakult. Szalai Ádám – immár stábtagként való – visszatérését elemi fontosságúnak tartja.

„Diósgyőrben csak menny van és pokol, átmenet nélkül” – Amíg élek én… (könyvajánló)

Szociográfiai ihletettségű drukkerkönyvet írt Tompos Ádám a diósgyőri szurkolói identitásról, annak mélységeiről, magasságáról, történetéről. 1910-ből, a vasgyári kantinból indulunk, átutazunk a szocializmuson, elidőzünk az avasi tízemeletesek tövében és a Tiszai Sas ivóban, végül elkapjuk a tribünről a DVTK-pályára repülő vécécsészét. Akinek eddig nem volt egészen világos, mit jelent a „sorsod, Borsod” mottó, az Amíg élek én… című könyvből kiderül számára.

„Az MTK-nak nincs saját kerülete” – Polyák Balázs, az MTK klubmenedzsere volt a Piros Fehér Zöld podcast vendége

A Ferencvárossal, a Honvéddal, az Újpesttel szemben az MTK úgy próbál versenyelőnyre szert tenni, hogy országosan figyeli a tehetségeket, különbuszokkal szállítja edzésre hatéves kortól a vidéki játékosait, és saját preakadémiája van. Polyák Balázs, az MTK klubmenedzsere volt a Piros Fehér Zöld podcast vendége, aki a klub külföldre került futballistáiról is beszélt, s azt a kérdést is megkapta, önfenntartó klub-e az MTK.

Mit keres a törzsfőnök az ősrégi belga klub címerében?

A KAA Gent (La Gantoise) szurkolói már az első világháború előtt is Buffalo, buffalo felkiáltással köszöntötték egymást, az 1920-as évektől pedig ott volt a szurkolói zászlón az indián. A szokatlan címer sztorija Buffalo Bill-lel kezdődik.

Futsal, Dani Jarque, fair play – Iniesta pályafutásának meghatározó időszakai

A címben sorolt fogalmak, személyek, mind-mind meghatározók voltak az október 8-án visszavonult spanyol kiválóság, Andrés Iniesta pályafutásában. Cikkünkből kiderül, hogy miért, továbbá egyéb „karriercölöpöket” is kiásunk.

Légiósokból gazdagodnak igazán a portugál élklubok

Bár az egyik legnívósabb nevelőbajnokság a Liga Portugal, amely ontja magából a tehetséges portugál futballistákat, az elmúlt öt év átigazolási ügyleteit böngészve az látszik, hogy a légiósok sokkal több pénzt hoznak a klubok konyhájára. A topcsapatok több külföldit adnak el, mint portugált, és jobb áron tudják őket értékesíteni, mint a hazaiakat.

„Andrés az idő és a tér mestere. Ő nem fut, hanem siklik” – a visszavonuló Iniesta előtt tiszteleg a futballvilág

Xavi azt meséli, sűrűn összekeverik vele, Fernando Torres szerint, ha nála van a labda, megáll minden. Sergio Ramosnak meggyőződése, hogy az anyák olyan embert látnának szívesen a lányuk mellett, mint Andrés Iniesta, aki október 8-án visszavonult a profi futballtól. Csapattársai, ellenfelei, edzői róla mondott idézeteivel tisztelgünk pályafutása előtt.

A korzikai csapatok büszke szimbóluma a mór levágott feje

Levágott emberi fej a legritkább esetben fennmaradó heraldikai örökség, főképp, ha egy futballklub címeréről van szó. Utánajártunk, hogy Korzikán miért viseli a címerében az összes csapat a különleges jelképet.

A magyar futballhagyománytól az 50 ezer eurós havi bérig – szeptemberi interjúink

Görgényi Istvánnal az elveszett futballhagyományról, Csepregi Györggyel, a Leuven sportigazgatójával a profin felépített játékosprofilokról és az irtózatosan magas játékosfizetésekről is beszélgettünk. Gera Dánielt a szélsőhátvédek új szerepköréről faggattuk, Szűcs Tamás, a Loki középpályása pedig arról mesélt, hogy Dániában tanulta meg, mit jelent a labda nélküli játék.