Cikkek

Loksa Bence: „Ha valaki el akar érni valamit, akkor a lehető legmeglepőbb módokon is el lehet"

Loksa Bence joghallgató, e-sport-újságíró és újonnan kommentátor Magyarország legnagyobb League of Legends közvetítésében. Bár mindig is szerette az e-sportot, sosem gondolta volna, hogy ezzel fog foglalkozni, most azonban igyekszik minél jobban elmélyülni ebben a világban.

Az oszcilloszkóptól a milliós versenyekig – Az esport rövid története és kialakulása

Időpazarlás, badarság, vagy legitim sportágak összessége, és mára már egy igazi karrierlehetőség? Pontosan mi az esport? Hogy alakult ki és hogyan vált azzá a millió dolláros iparággá, ami ma? A Büntetőn eddig is foglalkoztunk esporttal, viszont úgy érezzük, ideje tisztába tenni pár dolgot. 

A Schalke eladja a League of Legends csapatát

Ilyen sem nagyon volt még: a harminc év után a német labdarúgó élvonaltól búcsúzó és anyagi gondokkal küzdő Schalke 04 az e-sport szakosztály extra bevételeiből, a League European Championship indulási joguk értékesítéséből befolyó összeggel stabilizálnák a futballcsapatukat.

A SMITE Pro League 2021-es szezonja

Már javában zajlik a SMITE Pro League 2021-es szezonja. A profi SMITE-mérkőzések egészen őszig tartanak, az évet pedig a SMITE World Championship zárja majd.

Milyen problémákkal küzdött a Fnatic a 2021-es szezonban?

Az LEC legrégebb óta játszó csapata, sokak kedvence, a narancs-fekete Fnatic nem a legerősebb szezonját zárta a 2021-es tavaszi playoff második fordulójában. Az alapszakaszban is alulteljesítettek, de a nyert rájátszás-meccsük is inkább intő jelnek tekintendő, mintsem sikernek. Mégis hol a probléma?

Miért vonulnak vissza fiatalon az esportolók?

Esport, egy olyan gyűjtőfogalom, amibe rengeteg esportág, vagyis több különböző, versenyszerűen játszott játék tartozik. Az ilyen játékokkal játszó profikat nevezzük esportolónak. Bár az esport köztudottan sokkal kevesebb mozgást vesz igénybe, mint a hagyományos sportok, az esportolók mégis sokkal fiatalabban vonulnak vissza, mint a sima sportolók. Milyen okai vannak ennek a jelenségnek?

Hogyan lett Udyr az egyik legjátszottabb karakter a profiknál a 11. szezonban?

Udyr az egyik legelőször hozzáadott bajnok a League of Legends-hez, akit több mint 11 éve nem változtattak át gyökeresen, most mégis újra felkerült a profik radarjára, de hogyan lett és miért ennyire népszerű?

 A League of Legends Lionel Messije – Lee „Faker” Sang-hyeok portré

„FAKER, WHAT WAS THAT?” – szinte hallom az ikonikus 2013-as SKT T1-KT Bullets mérkőzés kommentárját. Lee Sang-hyeok, a valaha volt legsikeresebb profi League of Legends játékos több világbajnoki címet tudhat magáénak, ezzel pedig aközé a 4 játékos közé tartozik, akik többször is magasba emelhették a Summoner’s Cupot. Hihetetlen karrier van mögötte, és méltán nevezik sokan a világ legjobb League of Legends-játékosának. De nézzük honnan indult, és hová jutott?

Istenek csatája – Smite bemutatóportré és jegyzet

Istenek és istennők, a mitológia nagy alakjai. Gyerekkorunkban sokat hallhattunk róluk, de fiatalként vagy felnőttként is minimum találkoztunk Thorral, a Mennydörgés Istenével a Marvel-mozik tömkelegéből. A 2010-es évek elején indult MOBA-lázban az egyik fejlesztőcsapatnak az volt az ötlete, hogy az akkori legnépszerűbb játékfajtát vegyítik a mitológia világával, így jött létre a Smite.

Loksa Bence: ,,Egyre elfogadottabbá válik az esport Magyarországon" – Körkérdés 2020

Loksa Bence, 23 éves joghallgató az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi karán, valamint gyermekkora óta – hogy is van néhány furcsább fordításban? – szenvedélyes játékos, az utóbbi években hatalmas esport-rajongó. Mindig is szerette a videójátékokat édesapja miatt, aki informatikusként dolgozik, felcseperedése során mindig számítógépek vették körül, és mindig újabb és újabb játékokkal találta szembe magát. A League of Legends-el 2011-ben kezdett játszani, azóta kicsit több mint 3000 órát ,,ölt" a játékba, ez kb. 125 napot tesz ki, de a Counter-Strike: Global Offensive-el is ,,elvesztegetett" 633 órát. A Büntetőre a korai időktől kezdve ír, első cikke 2019. június 19-én jelent meg, tehát a lapon veteránnak számít.

A magyar esport-példakép – Kiss „Vizicsacsi” Tamás portré

Ha valaki követi az európai profi League of Legends-et hazánkban, vagy nézte a 2020-as Év Sportolója Gálát (ahol az év legjobb, és Magyarország első legjobb esportolójának választották címszereplőnket), nem tud elmenni a legsikeresebb magyar esportoló, Kiss „Vizicsacsi” Tamás neve mellett. Csacsi az Unicorns of Love színeiben tűnt fel a profi LoL-radaron 2014-ben, és rögtön belopta magát az akkor még EU LCS rajongóinak szívébe, valamint végtelenül büszkévé tett minket, magyar esport rajongókat. Azóta már visszavonult, de nézzük honnan indult és hová jutott.

A modern esport és a legnagyobb esportágak

Előző cikkemben az esport, és ezzel összefonódva a videójátékok kialakulásáról beszéltem, mivel az alapok megértése nélkül lehetetlen lenne szót ejteni arról, amit modern esportnak hívunk. Most már azonban tudjuk, hogy honnan indult a mára már egymilliárd dolláros sport- és iparág, viszont még mindig hiányzik a részletes leírása annak, hogy hová tehető jelenleg, valamint merre tart. Ebben a cikkben, voltaképp az előző folytatásaként, erre a két kérdésre keresem a választ.