Újra van nyomtatott futballmagazin az újságárusok polcain – megjelent a World Soccer magyar kiadása!

Újra van nyomtatott futballmagazin az újságárusok polcain – megjelent a World Soccer magyar kiadása!

2024. márc. 13.

A világ egyik legnagyobb múltra visszatekintő futballmagazinja március elejétől már magyar nyelven is olvasható. A nemzetközi mellett a hazai labdarúgás történéseivel is nagy terjedelemben foglalkozik a havonta megjelenő kiadvány.


Közel két évvel ezelőtt, 2022 májusában szűnt meg a FourFourTwo magazin magyar kiadása, azóta csak sóvárogva kereshettünk futballal kapcsolatos rendszeres megjelenésű lapot a sajtótermékek között. A helyzetet csak tovább rontotta az elmúlt években tapasztalt nagymértékű visszaesés a nyomtatott sajtó piacán. Ilyen viszonyok között igazán merész lépésnek tűnik a Kocsis Kiadótól az új magazin indítása, ám a külföldön már évtizedek óta népszerű brand és a magyar foci elmúlt időszakban észlelt felemelkedése most bizakodásra adhatott okot a készítőknek.


A brit World Soccer hírneve

A World Soccert először 1960-ban adták ki, mint a neve is mutatja a nemzetközi labdarúgásra specializálódott, így a világ minden tájáról olvashatunk írásokat olyan kiváló szakíróktól, mint Jonathan Wilson, Sid Lowe és Tim Vickery, de a feltörekvő generáció tagjaitól is, akik közül érdemes kiemelni az Angliában élő, de magyar származású Bocsák Bencét. A World Soccer 1982 óta minden esztendőben kiosztja az Év játékosa, az Év edzője és az Év csapata díját.

 

A magyar kiadás születése

 A Kocsis Kiadónak jókora tapasztalata van a magazinkiadásban, ugyanis a World Soccer mellett további három közkedvelt kiadvány (BBC History, Ludas Mátyás, Amiről az orvos nem beszél) is szerepel a repertoárján. A havilap főszerkesztője Galambos Dániel, a Képes Sport és a Nemzeti Sport korábbi munkatársa, a Büntető állandó szerzője, a Spíler TV szakkommentátora. A tervek szerint az anyalaphoz hasonlóan a magyar verzió ugyancsak körülbelül 100 oldalon jelenik meg, fele-fele arányban átvett, illetve hazai szerzők cikkeit tartalmazza majd.

 




Benyomások az első számról

Március 5-én jelent meg a bemutatkozó szám, borítóján csupa ismert arccal a magyar labdarúgás elmúlt 20 évéből. A hazai vonatkozású cikkek igazán megragadhatják az olvasó figyelmét, mivel találhatunk benne elemzést Szoboszlai Dominik liverpooli szerepéről, interjút Gera Zoltánnal és Sallai Rolanddal, terjedelmes írásokat Marco Rossiról, Schäfer Andrásról és a Ferencváros nemzetközi szerepléseiről. Még ha egyik-másik történet ismerősen is csenghet az idősebb korosztály számára, elmondhatjuk, hogy a magyar vonatkozású rész erős összeállítással indítja el – remélhetőleg sikeres útján – a magazint.


A nemzetközi témák a brit kiadás márciusi számából kerültek kiválogatásra. Az anyalapot is átforgatva, ez nem lehetett egyszerű munka, és vélhetően a jövőben sem lesz az, hiszen mindig számos izgalmas sztori kerül kibontásra a World Soccerben. Az átvett anyagok között egyebek mellett ezúttal José Mourinho Rómában töltött utolsó napjai, az idén csodacsapatként aposztrofált Bayer Leverkusen, illetve a Bajnokok Ligája nyolcaddöntői kerültek terítékre, azonban olyan kuriózumnak számító történetek például kimaradtak, mint a Szent Ilona-sziget labdarúgásának aktuális helyzete, vagy a palesztin válogatott Ázsia-kupán aratott sikerei. A fiatalabb rajongók számára pozitívum lehet, hogy négy poszter is helyet kapott a cikkek mellett, ami egy kicsit felidézi az 1990-es évek hangulatát, amikor a 30 éve alapított Focivilág hasonló módon örvendeztette meg a sportág szerelmeseit.


Összességében elmondhatjuk, hogy a magyar World Soccer készítőinek elsődleges célja érthetően a minél nagyobb olvasói bázis elérése és megnyerése, ezért a mainstream futball legjavát vetik majd papírra hónapról-hónapra. Emellett különlegességekre szintén számíthatunk a szerzőktől, amiből már az első számban kaphattunk ízelítőt. Konkurencia híján nagy lehetőséget rejt magában az újság, ellenben legalább akkora felelősséggel is párosul, hiszen meg kell mutatnia, hogy az online világban szocializálódott fiatalabb szurkoló, hogyan tud azonosulni egy nyomtatott lappal.

Kiemelt fotó: András Sándor Kocsis Facebook

Szerző

Orosz Zsolt

Orosz Zsolt

Orosz Zsolt