Egy tapasztalt és egy pályakezdő szakember veszi át a mexikói válogatott vezetését

Egy tapasztalt és egy pályakezdő szakember veszi át a mexikói válogatott vezetését

2024. júl. 29.

A Copa Américán nyújtott gyengébb szereplés után leváltották a mexikói válogatott szövetségi kapitányát. Távozott posztjáról az egy évvel ezelőtt kinevezett Jaime Lozano, utódja pedig a válogatottat korábban már két ciklusban irányító Javier Aguirre lett, akinek munkáját az eddig az FC Barcelona utánpótlásában dolgozó Rafael Márquez segítheti. A tervek szerint az egykori kiváló hátvéd 2026-os világbajnokságot követően átveszi a szövetségi kapitányi posztot.

Miután a mexikói válogatott nem jutott tovább a csoportjából az idei Copa Américán, a labdarúgó-szövetség vezetése felajánlotta a szövetségi kapitány, Jaime Lozano számára, hogy egy tapasztaltabb szakember mellett asszisztensként folytassa a munkát a nemzeti csapatnál. Néhány nap gondolkodás után Lozano elutasította az ajánlatot, így távozott a válogatottól. Utódjának végül Javier Aguirrét nevezték ki, a rutinos tréner munkáját pedig Rafael Márquez segíti asszisztensként a 2026-os világbajnokságig.

 

 

Az első siker után visszafogott eredmények

 

Mexikó válogatottja 2018-ig bezárólag egymást követő hét világbajnokságon jutott tovább a csoportkörből (mindannyiszor a nyolcaddöntő jelentette a végállomást), ám a legutóbbi, 2022-es katari tornán már a 16 közé sem jutott be. A vb után az argentin Gerardo „Tata” Martino távozott posztjáról, honfitársa Diego Cocca pedig mindössze négy hónapig látta el a feladatot. Tavaly nyáron átmeneti megoldásként Jaime Lozanót nevezték ki az U23-as válogatottól, majd miután a gödörben lévő csapat némi szerencsével megnyerte a tavalyi Arany-kupát, a szakembert véglegesítették a posztján.


A mutatott játékban azonban továbbra is megmutatkoztak a nemzeti csapat korlátjai, leginkább a támadójáték akadozott. Mexikó a CONCACAF Nemzetek Ligájában második lett, miután a döntőben meglehetősen simán kikapott az Egyesült Államoktól, és már a negyeddöntőben is csak tizenegyesekkel jutott tovább Honduras ellen. Az idei Copa Américát megelőző felkészülési meccsek során a jóval szerényebb játékerőt képviselő Bolíviát ugyan 1–0-ra legyőzte, de Uruguaytól és Brazíliától egyaránt vereséget szenvedett, így nem várhatta vérmes reményekkel a kontinenstornát.


Mexikó a Copán képtelen volt kiharcolni a csoportból való továbbjutást, miután Jamaica 1–0-s legyőzését követően ugyanilyen arányban kikapott Venezuelától, Ecuador ellen pedig csak gól nélküli döntetlenre volt képes.


Lozano 2023 júniusától 21 mérkőzésen irányította a válogatottat, amely ebből tíz találkozót nyert meg négy döntetlen és hét vereség mellett.


Mivel Mexikó lesz a társrendezője a 2026-os világbajnokságnak – az Egyesült Államok és Kanada mellett –, a helyi szövetség kiemelt fontosággal kezeli, hogy a válogatott minél jobban szerepeljen a részben hazai rendezésű tornán. Így aztán úgy döntöttek, hogy a két év múlva esedékes viadalra egy rutinos kapitányt szeretnének leültetni a kispadra, Lozanónak pedig felajánlották, hogy maradjon a szakmai stáb tagja és a 2026-os vb után folytathatja megbízatását – a 45 éves edző azonban nem így képzelte el a folytatást.



 

Új páros a sikeres folytatás reményében

 

Az új kapitánynak a válogatottat korábban már két alkalommal irányító Javier Aguirrét nevezték ki, segítője pedig az egykori 147-szeres válogatott, Rafael Márquez lett, aki a 2026-os vb után átveheti a nemzeti csapat vezetését.


A 65 éves Aguirre 2001 és 2002 között, valamint 2009 áprilisától 2010 júniusáig volt a mexikói válogatott szövetségi kapitánya. Ő vezette a csapatot a 2002-es és a 2010-es világbajnokságon, míg 2009-ben Arany-kupát nyert. A Japán és Egyiptom irányítása mellett számtalan spanyol klubcsapatnál is megfordult tréner a két ciklus alatt összesen 59 mérkőzésen irányította Mexikót.


Aguirre eddigi mérlege: 36 győzelem, tíz döntetlen és 13 vereség.


A mexikói válogatott az előző két rendezése alkalmával érte a legjobb eredményét világbajnokságon, hiszen 1970-ben és 1986-ban egyaránt negyeddöntős volt, így most nagyon komolyan veszik a 2026-os vb-felkészülést, mert szeretnék, ha a nemzeti csapat ismét eredményes lenne a hazai közönség előtt. Az előző két tornával ellentétben ugyan Mexikó ezúttal nem egyedüli, hanem társrendező lesz, de a csoportmeccseit biztosan hazai környezetben játszhatja majd, az első és az utolsó meccset pedig a mexikóvárosi Estadio Aztecában rendezik. Mivel külföldi szakember kinevezése valószínűleg fel sem vetődött, úgy vélték, hogy a mexikói trénerek közül Aguirre a legmegfelelőbb arra, hogy a tornán vezesse a csapatot.


Ugyanakkor a szövetség már jövőre is gondolt, ezért a nagy népszerűségnek örvendő Márquezt jelölték ki Aguirre asszisztensének, a 2026-os vb után pedig az egykori kőkemény hátvéd venné át a kapitányi posztot. Az aktív pályafutását 2018-ban befejező Márquez a visszavonulása után Spanyolországban kezdett edzősködni, az elmúlt két szezonban az FC Barcelona tartalékcsapatát, a Barcelona Athleticet vezette a spanyol harmadosztályban. Xavi utódjaként még az ő kinevezése is felvetődött, azonban a Barca vezetősége végül Hans-Dieter Flick személyében egy nála jóval több tapasztalattal rendelkező tréner mellett tette le a voksát.

 

„Javier Aguirre rendkívül sikeres múltra tekint vissza, nagy tapasztalattal és vitathatatlan vezetői képességgel rendelkezik a válogatott irányítását illetően, míg Rafael Márquez már bizonyította, hogy kiváló a tehetségfejlesztésben. Aguirre kétségtelenül a legelismertebb mexikói edző, aki alaposan ismeri a nemzeti csapatoknál zajló munkát is. Rafa a mexikói történelem egyik legfontosabb játékosa, aki nagyszerű karriert futott be, edzői pályafutását pedig egy emblematikus klubnál kezdte. Felajánlottuk neki, hogy 2026-ig legyen asszisztens, addig tapasztalatot szerezhet, megismerheti a válogatottat, majd átveheti a szövetségi kapitányi posztot”


– magyarázta a döntés hátterét Duilio Davino, a mexikói válogatott igazgatója.

 


 

Gyengébb kerettel gazdálkodhatnak

 

Az biztos, hogy nem lesz egyszerű dolga Aguirrének. A jelenlegi keret egyértelműen gyengébb, mint az évekkel korábbi garnitúra, amikor a mexikóiak rendszerint vb-nyolcaddöntősök voltak.


A katari torna óta olyan, európai szinten is meghatározó játékosok mondtak búcsút a válogatottnak, mint Andrés Guardado vagy Héctor Herrera, de nem tagja újabban az együttesnek Guillermo Ochoa és Raúl Jiménez sem, Javier „Chicharito” Hernández pedig már évekkel ezelőtt elköszönt a nemzeti színektől.


Tőlük kevés hasonló szintet képviselő játékos veheti át a stafétát, hiszen a mexikóiak jelenlegi legjobb európai topbajnokságban szereplő játékosaként a West Ham United védekező középpályása, Edson Álvarez említhető. A Feyenoord gólerős csatára, Santiago Giménez ugyan készen állhat feljebb lépni, de a válogatottban ő sem teljesít kiegyensúlyozottan, míg Hirving Lozano (PSV Eindhoven) évek óta képtelen megközelíteni a legjobb formáját. Az Almeríával a spanyol élvonaltól búcsúzott César Montes, a Genoában stabilan teljesítő Johan Vásquez, az AEK Athénban játszó Orbelín Pineda és a Dinamo Moszkvát erősítő Luis Chávez pedig közel sem olyan kaliberű játékos, mint az előző bekezdésben említettek.


A minőségi légiósok hiányában a folyamatosan fejlődő hazai bajnokság legjobbjaitól várnának vezetőszerepet a válogatottban, Lozano irányítása alatt azonban ők sem tudtak a kívánt szinten teljesíteni.


Nyilván Aguirre és Márquez sem tud majd a jelenlegi keret tagjainál erősebb játékosokat meghívni a nemzeti csapathoz. Abban azonban joggal bízhatnak a szurkolók, hogy az elődökkel ellentétben ők képesek lesznek egy egységesebb, összetartóbb csapatot kialakítani, amely felülmúlhatja az elmúlt időszak visszafogottabb eredményeit.

 

A szerző a Futballtangó nevű blog szerkesztője. További érdekességek, aktualitások az argentin és a dél-amerikai labdarúgás világából:

https://futballtango.blog.hu/

Kiemelt kép: eluniversal.com 

Szerző

Ficsura Ádám

Ficsura Ádám

Ficsura Ádám

Az olasz és az argentin labdarúgás elkötelezett rajongójaként célom, hogy a hazánkban kevesebb teret kapó dél-amerikai labdarúgást és a különböző alacsonyabb osztályú bajnokságok csapatait, játékosait minél inkább „elhozzam” az érdeklődő magyar olvasók számára.