Haaland és Phillips érkezett, Sterling és Gabriel Jesus viszont távozott – ezek a legfőbb változások a Manchester Citynél
Noha a Premier League átigazolási időszaka hivatalosan június 10-én kezdődött, a legtöbb nemzetközi transzfer mégis július 1-jével vált véglegessé. Előző cikkünkben a Liverpoolnál vettük sorra a legjelentősebb személyi változásokat, ezúttal pedig az előző szezonban az angol bajnoki címet bezsebelő Manchester Citynél járunk utána, hogy kiket igazoltak a keret megerősítése érdekében, valamint kik azok a játékosok, akik inkább máshol próbálnak szerencsét.
A Premier League elmúlt öt kiírásából négyet is megnyerő Manchester City a 2010-es évek vitathatatlanul legdominánsabb angol csapata, de a Bajnokok Ligájában hiába menetel rendre meggyőzően, eddig valahogy sosem akart összejönni a végső siker. Azt talán túlzás lenne kijelenteni, hogy drasztikus átalakításon megy keresztül Josep Guardiola csapata, ugyanakkor jócskán vannak olyan lépések, amelyek arra engednek következtetni, hogy Manchesterben felismerték a vérfrissítés szükségességét. Szóval nézzük is meg alaposan, hogy az augusztus 5-én rajtoló 2022–2023-as szezonban milyen tekintetben lesz más a City brutálisan erős és rendkívüli módon kiegyensúlyozott kerete.
Érkezők
A Premier League aranyérmese rendesen a lovak közé csapott az eddigi nyári transzfereket tekintve, mivel két nagyobb igazolást is sikerült már lebonyolítania. Erling Haalandot aligha kell bárkinek is bemutatni, a 22 éves norvég az egyik legkíméletlenebb támadó volt nem csak a német bajnokságban, hanem a topfutball teljes mezőnyében. A Borussia Dortmund játékosaként 67 Bundesliga-meccsén 62 gólt vágott, valamint 16 gólpasszt osztott ki a társaknak. 90 percenként 1,04 találatot és 0,27 asszisztot átlagolt, de ha az xG-(0,83) vagy az xA-mutatóját (0,27) vesszük alapul, akkor is olyan döbbenetes számokat látunk, amelyeket csak a legjobbak képesek produkálni. Ha megnézzük az FBref-en található scouting riportjában szereplő adatait, akkor arra lehetünk figyelmesek, hogy szinte minden olyan mutatóban a legszűkebb elit tagja, amely egy modernkori középső támadó esetében fontosnak mondható.
Vagyis egy kifejezetten komplex játékosról beszélünk, aki egyáltalán nem csak a góllövéshez és a támadások befejezéséhez ért, hanem az előkészítések terén és a társak kiszolgálásában is bőven lehet rá számítani. A Manchester City 51,25 millió fontot pengetett ki az ifjú gólgyárosért (ekkora összegben határozta meg a Dortmund a kivásárlási árát), aki Sergio Agüero után a világoskékek első igazi kilenceseként riogathatja a PL védőit és kapusait. A sérülékenység kardinális pont lehet Haaland esetében, hiszen a két és fél szezon alatt lejátszott 5381 perce azt jelenti, hogy az összes játékidő megközelítőleg 70%-ában volt egészséges. Kérdés, hogy a fizikálisan keményebb angol élvonalban ez nem okoz-e majd gondot neki, de a norvég munkamorálját és elhivatottságát ismerve aligha kell őt félteni a beilleszkedéstől.
A Manchester City másik jelentős dobása Kalvin Phillips megszerzése volt, akiért 45 millió fontnak megfelelő összeget fizetnek az éppen csak bennmaradó Leeds Unitednek. A 26 éves játékos leginkább a hatos pozícióban érzi magát komfortosan, és elsődleges feladata várhatóan a védelem előtti területek szűrése, őrzése lesz. Az angol középpályás ugyan a 2021–22-es szezonban sérülések miatt nem volt mindig elérhető (1596 percet játszott összesen), a korábbi idényben elért kilencedik helyezésben azonban oroszlánrészt vállalt Marcelo Bielsa csapatában. Az elmúlt egy éve alapján az öt topligában és az európai kupasorozatokban 90 percenkénti 3,67 szerelése a posztján játszókkal összevetve a felső három; 28,42 nyomásgyakorlása a felső kettő; 2,37 blokkja pedig a legjobb négy százalékba (96 percentilisbe) sorolja.
Az akklimatizálódás azonban valószínűleg nem lesz zökkenőmentes, gondoljunk csak vissza arra, hogy Rodrinak is kellett néhány hónap, mire teljes mértékben meg tudta valósítani a spanyol edző instrukcióit.
Az érkezőknél két további név szerepel még, az egyik az Arminia Bielefeldtől ingyen érkező Stefan Ortega, aki három évre kötelezte el magát a Cityhez. A 29 esztendős német kapus +7,4-es PSxG +/- mutatója (post-shot expected goals-kapott gólok száma), illetve 73,3%-os védési hatékonysága a Bundesliga elmúlt idényében a kapusok mezőnyében egyaránt a második legjobb volt, így Ederson mögé tökéletes választásnak tűnik. Julian Álvarez noha még a télen írt alá 14 millió font ellenében a Cityhez, azonban a megállapodás értelmében a szezon végéig még maradt a River Plate-nél. Az argentin csatár az elmúlt 26 bajnoki mérkőzésén 21 góllal és nyolc gólpasszal rukkolt elő, ami 90 percre vetítve 1,32 gólban történő szerepvállalást jelent. Ha ezt a volument nem is feltétlenül lehet tőle elvárni a PL-ben, de a 22 éves támadó jó eséllyel fényes jövő előtt áll.
Távozók
A 2020–2021-es szezonban 1188, míg az előző évadban 964 percet kapott Fernandinho a bajnokságban, vagyis nem tartozott már a legtöbbet foglalkoztatott játékosok közé a középpályás. A brazil szűrő kilenc idényen keresztül erősítette a Manchester Cityt és ezalatt öt bajnoki címet nyert. Most azonban úgy érezte a veterán spíler, hogy elérkezett a búcsú ideje, így a brazil Atlético Paranaenséhez írt alá úgy, hogy az őt megvásárló klubnak egy vasat sem kellett érte fizetni. Mostantól tehát Phillips és Rodri feladata lesz a pálya közepének lezárása, és az ott futó támadások megakadályozása, olyan nagyon tehát nincs okuk mitől félni a szurkolóknak, hiszen a minőségi pótlás úgy tűnik, már megtörtént.
A Chelsea csapatához 47,5 millió font ellenében aláíró Raheem Sterling hallatán sokan a kihagyott ziccereire asszociálnak, de az angol szélső nagyon is fontos láncszeme volt Guardiola tökélyre fejlesztett gépezetének.
A 2015–2016-os évad óta eltelt időszakban, ha a tizenegyeseket nem számoljuk, akkor Sterling 90 percenként 0,48 gólt termelt, ami a PL szélső támadóival összevetve a negyedik legjobb ráta Salah (0,57), Pierre-Emerick Aubameyang (0,56) és Son (0,53) után. Ezalatt próbálkozásainak átlagos minősége (0,18-as xG/lövés) kiugróan magas volt, a posztján játszók közül konkrétan senki nem vállalkozott ilyen jó kvalitású pozíciókból.
Gabriel Jesus noha mutatott biztató jeleket manchesteri időszaka során, összességében talán mégis az mondható el róla, hogy nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A 2017 januárjában a Palmeirastól igazolt brazil támadó 159 bajnoki mérkőzésen (9324 játékperc) 58 gólt szerzett és 29 asszisztot osztott ki a társaknak, 90 perces átlagban 0,84 gólban vállalt szerepet, ami távolról sem rossz arány. Haaland érkezésével azonban úgy látta, hogy az a megfelelő döntés, ha a biztosabb játéklehetőség érdekében továbbáll, így jövőre már az Arsenal mezét öltheti magára a 45 millió fontért igazolt csatár.
Olekszandr Zincsenko öt évet töltött a Manchester Citynél, ez idő alatt négy Premier League-trófeát nyert a csapattal, viszont azt nem mondhatta el magáról az ukrán légiós, hogy olyan nagyon ki tudta volna venni a részét ezekből a sikerekből. A bal szélen bevethető játékos a szélső hátvédek között az európai topligák elmúlt évét tekintve számos mutatóban az élmezőnybe tartozik: 90 percenkénti 0,35 gólpassza, 8,02 progresszív átadása és 9,3 progresszív labdacipelése a felső egy; passzainak mennyisége (85,82) és hatékonysága (88,5%) a felső kettő; míg 3,43 lövést előkészítő akciója a felső négy százalékba tartozik. Az Ágyúsok szempontjából nagyon hasznos igazolásnak tűnik tehát az ukrán, aki ugyan nem volt éppen olcsó vétel (32 millió font), de ha Mikel Artetától megkapja a bizalmat és türelmet, akkor jó néhány évre megoldást jelenthet a védelem bal oldalára.
Az előbbieken túl Pedro Porro is távozott, ő a Sporting CP-hez szerződött 7,2 millió font ellenében. A 22 éves spanyol egyetlen egy mérkőzést sem játszott Guardiola együttesében, az elmúlt két szezonban viszont 2503, valamint 1640 percet kapott a portugál bajnokságban, ahol minden adott számára a kiteljesedéshez. Az előző idényben 90 percenként 0,34 kiugratást és 1,03 tizenhatoson belülre irányuló labdacipelését átlagolt: előbbi a felső egy, utóbbi pedig a felső öt százalékba sorolja a posztján játszók körében. Fontos adalék lehet a jövőjére nézve, hogy van visszavásárlási opciója az égszínkékeknek, ha a helyzet megkívánná a spanyol szerződtetését.
Arijanet Muric a másodosztályba kieső Burnley FC-t választotta, miután a Vincent Kompanyt nemrég edzőnek kinevező klub hárommillió fontnak megfelelő összeget utalt a manchesteriek számlájára. A svájci születésű, koszovói válogatott kapus 2015-ben igazolt a Grashoppertől a City akadémiájára, és mindössze öt meccset játszott, amik közül mindegyik ligakupa-találkozó volt. A négyéves kontraktust kötő hálóőr az előző évadot a török Süper Ligben kilencedik helyen végző Adana Demirsporban töltötte, ahol 78,9%-os védési hatékonyságával a mezőny harmadik legjobb teljesítményét produkálta.
Ko Itakura – aki szintén nem szerepelt soha a Manchester City első csapatában – a Bundesliga felé vette az irányt és 4,25 millió fontért a Borussia Mönchengladbach játékosa lett, miután a tavalyi idényben a német másodosztályban bajnoki címet szerző Schalke 04-ben tette hozzá a magáét a feljutáshoz. Zack Steffen az elmúlt két szezonban egy-egy bajnoki mérkőzésen lépett csupán pályára, így a 27 éves kapus joggal érezhette úgy, ennél azért több van benne. Ő a Championshipben szereplő Middlesbrough-hoz került kölcsönben, így Chris Wilder kezei alatt bizonyíthat majd, abban reménykedve, hogy egy esetleges jó szereplés után talán majd a világoskékeknél is nagyobb szerepet kaphat a jövőben.
Összegzés
A Manchester City eddigi átigazolásait szemügyre véve elmondható, hogy rendkívül érdekes profilú játékosok érkeztek a klubhoz. Haaland személyében egy igazi gólvágóval, egy kegyetlen befejezővel bővült a már amúgy sem gyenge keret, aki akár hosszú-hosszú évekre bebetonozhatja magát a kezdőbe. Phillips érkezésével pedig egy olyan védekező középpályással szélesedett Guardiola repertoárja, aki a hosszú passzok kiosztásában, a szerelésekben, a nyomásgyakorlásokban és a labdaszerzésekben egyaránt az európai élmezőnybe tartozik. A távozó Sterling talán az egyik legalulértékeltebb játékos, aki minden sorozatot figyelembe véve kifejezetten megbízhatóan hozta a szezononkénti 15-20 gólt, és bár Gabriel Jesus teljesítménye nem volt mindig makulátlan, talán ő sem véletlenül érdemelte ki a spanyol edző bizalmát. Hogy az újak be fognak-e válni, és ha igen, akkor mennyi időre lesz szükségük a beilleszkedéshez, arra majd csak hónapokkal később lehet választ adni, az viszont biztos, hogy a szakvezetés mindent megtesz annak érdekében, hogy a hőn áhított BL-trófea minél előbb Manchesterbe kerüljön.
Kiemelt fotó: Manchester City