Cikkek

„Papaya-szabályok”: a McLarennél szabad a verseny, ha balul sül el, legfeljebb utólag kivizsgálják

Mint ismeretes, a mezőny leggyorsabb autóját kiállító McLaren istálló hiába sajátította ki az első rajtsort Monzában, a Ferrari alaposan megtréfálta őket, és Charles Leclerc elhappolta a wokingiak elől a (kettős-)győzelmet. Bár az ilyesmi bőven benne van a pakliban az autósportban, az idei F1-es szezonban meg pláne, az azonban egészen hajmeresztő, ahogy Andrea Stelláék „menedzselik” a csapatot, amely jelenleg a konstruktőr-világbajnokság első számú favoritja, és az egyéni vb-címre is versenyről-versenyre nő az esélye, még úgyis, hogy Lando Norris 62 pontos hátránya további tíz egységgel lehetne kevesebb Max Verstappen mögött – nyolc futammal az idény vége előtt.

Közvetlenül a világelit mögött – Magyarország jelenlegi helye a versenysportban

A magyar küldöttség hat arany-, hét ezüst- és hat bronzéremmel zárta a párizsi olimpiát, ezzel az éremtábla 14. helyén végzett. A mostani szereplésünk a rendszerváltás utáni időszakhoz képest abszolút átlagosnak tekinthető és szinte hajszálra megegyezik a tokiói játékok eredményességével. A versenysportban továbbra is csak a világelit áll előttünk, Európában pedig csupán a négy legerősebb sportnemzet, illetve Hollandia. A saját régiónkban viszont egyeduralkodók vagyunk.

Akikről nem beszél(t)ünk eleget – kollázs az olimpia pontszerző hőseiről

Ki ne tudná, hogy a magyar küldöttség 19 éremmel (6 arany, 7 ezüst, 6 bronz) zárta a párizsi ötkarikás játékokat, arról azonban jóval kevesebb szó esik, hogy legjobbjaink további 21 nagyon értékes pontszerző helyet is szereztek. Ezeknek közel fele (9) ráadásul negyedik helyezés – és bizony jó néhány akad köztük, amely egyenesen szenzációszámba ment.

Két érem többet mond minden szónál

Aligha volt olyan sportolónk, akiről többet írtak és beszéltek az elmúlt évben, mint az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Milák Kristófról, akinek ötkarikás szereplését minden korábbinál kiemeltebb figyelem övezte. Az önjáró Milákot azonban egyetlen pillanatra sem tudta kizökkenteni a honi sajtó és a közösségi média fékeveszett őrülete, újra felért a csúcsra – a saját maga által kitaposott úton.

Küldetés teljesítve: Novak Djokovics olimpiai bajnok!

A 24-szeres Grand Slam-győztes klasszis vasárnap délután Párizsban az utolsó hiányzó ékkövet is felhelyezte csodálatos pályafutása koronájára, miután a Roland Garros centerpályáján szédületes mérkőzésen 7:6 (7–3) 7:6 (7–2) arányban legyőzte Carlos Alcarazt az olimpiai-döntőben. A szerbek 37 éves büszkesége a tenisz történetének ötödik olyan játékosa lett, aki megcsinálta a karrier Golden Slamet.

Micsoda nap és micsoda vívás: 52 év után olimpiai aranyérmes a magyar férfi párbajtőrcsapat!

A Siklósi Gergely, Koch Máté, Andrásfi Tibor, Nagy Dávid összeállításban szereplő magyar együttes álomvívással, ellentmondást nem tűrően menetelt a döntőbe, ahol drámai végjátékban, aranytussal múlta felül a címvédő Japánt, 26:25-re.

Csillogó magyar kardezüst a párizsi Grand Palais-ban

28 év után vívhatott újra az olimpiai aranyéremért a magyar férfi kardcsapat, a döntőben azonban 45:41-re alulmaradt a címvédő Koreai Köztársasággal szemben. A Szilágyi Áron, Szatmári András, Gémesi Csanád, Rabb Krisztián összeállításban szereplő csapatunk mégis mosolyogva léphetett fel a dobogóra, egy roppant küzdelmes és hősiesen végigvívott nap végén.

Sainz a Williamsnél folytatja, Pérez marad a Red Bullnál – de vajon ki ülhet Hamilton helyére?

A felettébb izgalmas Belga Nagydíj után hétfőn kezdetét vette a négyhetes nyári szünet, és az F1 világát leginkább foglalkoztató három pilótakérdés közül kettő végére is pont került már a vakáció legelső napján. A Williams Racing hétfőn bejelentette, hogy 2025-től Carlos Sainz lesz Alexander Albon csapattársa, Sergio Pérez pedig egyelőre megúszta a kirúgást, egybehangzó sajtóhírek szerint mégsem meneszti a Red Bull az idény közepén – a Mercedes második ülése azonban továbbra is kiadó a jövő évre.

Pszichodráma McLaren módra – a kettős győzelem, amely felért két méretes pofonnal

A Magyar Nagydíjon nagyon magabiztos diadalt aratott a McLaren istálló, győzelmét senki és semmi nem veszélyeztette – a wokingiak öröme azonban közel sem lehet felhőtlen, és erről csakis ők maguk tehetnek. Noha az idény közepére egyértelműen a mezőny fölé emelkedő brit csapat ezúttal pontokban is maximalizálni tudta az erőfölényét, a pályán elért fényes sikerei helyett az amatőr stratégiai hibája, és az abból következő, groteszkbe hajló rádiós nagycirkusza tematizálja a világsajtót.

Imponáló címvédés – Carlos Alcaraz a Roland Garros után Wimbledonban is letarolta a mezőnyt

Akárcsak 2023-ban, idén is összejött a Carlos Alcaraz–Novak Djokovics álomdöntő Wimbledonban, a generációk harca azonban ezúttal elmaradt. Míg tavaly egy drámai ötszettes fináléban győzött a 21 éves spanyol, 2024-ben nagyon magabiztosan, három játszmában, 6:2, 6:2, 7:6 (7–4) arányban múlta felül a szerbek 37 esztendős klasszisát. A torna kétszeres bajnoka, a brit Andy Murray egy párosmérkőzéssel búcsúzott az All England Club közönségétől, miután az egy héttel korábbi gerincműtétje miatt egyéniben visszalépett.

Rodri: „Az emberek szeretnék, ha eladhatóbb lennék, de én nem ezért játszom a futballt”

Rodri, a spanyol válogatott és a Manchester City világklasszis középpályása nem csak a pályán képes lenyűgözni a nagyérdeműt. A mentalitása, az életfilozófiája és embersége épp oly magával ragadó, mint a játéka. Sid Lowe, a The Guardian munkatársa még a Spanyolország–Franciaország Eb-elődöntő előtt készített vele interjút a spanyolok donaueschingeni bázisán, ahol az Európa-bajnokság legjobbjának is megválasztott Rodri a Premier League-hez való alkalmazkodásról, Pep Guardioláról, a játékosok túlterheltségéről és arról is beszélt, mitől működik ilyen jól a válogatott Luis de la Fuente irányítása alatt.

Jerry Maguire – A nagy hátraarc: midőn Tom Cruise üveges tekintete megtelik könnyekkel (filmkritika)

Cameron Crowe 1996-os klasszikusa sok mindenért szerethető (és persze nyilván kritizálható is), filmtörténeti jelentősége azonban abban áll, hogy az első olyan mozi volt, amelynek egy sportügynököt állítottak a középpontjába. A filmet producerként, rendezőként és forgatókönyvíróként is jegyző Crowe legfőbb mozgatórugója az volt, hogy fityiszt mutasson a mindenen átgázoló kapitalizmusnak, és bebizonyítsa, hogy a szeretet és a tisztesség útján is fel lehet érni a csúcsra.