Cikkek

Pszichodráma McLaren módra – a kettős győzelem, amely felért két méretes pofonnal

A Magyar Nagydíjon nagyon magabiztos diadalt aratott a McLaren istálló, győzelmét senki és semmi nem veszélyeztette – a wokingiak öröme azonban közel sem lehet felhőtlen, és erről csakis ők maguk tehetnek. Noha az idény közepére egyértelműen a mezőny fölé emelkedő brit csapat ezúttal pontokban is maximalizálni tudta az erőfölényét, a pályán elért fényes sikerei helyett az amatőr stratégiai hibája, és az abból következő, groteszkbe hajló rádiós nagycirkusza tematizálja a világsajtót.

Imponáló címvédés – Carlos Alcaraz a Roland Garros után Wimbledonban is letarolta a mezőnyt

Akárcsak 2023-ban, idén is összejött a Carlos Alcaraz–Novak Djokovics álomdöntő Wimbledonban, a generációk harca azonban ezúttal elmaradt. Míg tavaly egy drámai ötszettes fináléban győzött a 21 éves spanyol, 2024-ben nagyon magabiztosan, három játszmában, 6:2, 6:2, 7:6 (7–4) arányban múlta felül a szerbek 37 esztendős klasszisát. A torna kétszeres bajnoka, a brit Andy Murray egy párosmérkőzéssel búcsúzott az All England Club közönségétől, miután az egy héttel korábbi gerincműtétje miatt egyéniben visszalépett.

Rodri: „Az emberek szeretnék, ha eladhatóbb lennék, de én nem ezért játszom a futballt”

Rodri, a spanyol válogatott és a Manchester City világklasszis középpályása nem csak a pályán képes lenyűgözni a nagyérdeműt. A mentalitása, az életfilozófiája és embersége épp oly magával ragadó, mint a játéka. Sid Lowe, a The Guardian munkatársa még a Spanyolország–Franciaország Eb-elődöntő előtt készített vele interjút a spanyolok donaueschingeni bázisán, ahol az Európa-bajnokság legjobbjának is megválasztott Rodri a Premier League-hez való alkalmazkodásról, Pep Guardioláról, a játékosok túlterheltségéről és arról is beszélt, mitől működik ilyen jól a válogatott Luis de la Fuente irányítása alatt.

Jerry Maguire – A nagy hátraarc: midőn Tom Cruise üveges tekintete megtelik könnyekkel (filmkritika)

Cameron Crowe 1996-os klasszikusa sok mindenért szerethető (és persze nyilván kritizálható is), filmtörténeti jelentősége azonban abban áll, hogy az első olyan mozi volt, amelynek egy sportügynököt állítottak a középpontjába. A filmet producerként, rendezőként és forgatókönyvíróként is jegyző Crowe legfőbb mozgatórugója az volt, hogy fityiszt mutasson a mindenen átgázoló kapitalizmusnak, és bebizonyítsa, hogy a szeretet és a tisztesség útján is fel lehet érni a csúcsra.

Spanyolország megvédte a futball becsületét – de ez már nem az a játék, amibe beleszerettünk

Az Európa-bajnokság fináléjában a spanyol válogatott teljesen megérdemelt győzelmet aratott Anglia nemzeti csapata felett, de talán sokkal kifejezőbb, ha azt mondjuk: a labdarúgás legyőzte az antifutballt, méghozzá közkívánatra. Ezen a tornán ugyanis minden bizonnyal többen szurkoltak Luis de la Fuente együttesének, mint korábban bármikor – és közel sem pusztán a spanyolok méltó dicsőségére, hanem a többiekkel szemben tanúsított heves ellenérzések dacos manifesztumaként.

Búcsúkűr? – A silverstone-i publikum újra Hamiltont ünnepelte

A brit közönségnek minden oka megvolt a bizakodásra, hogy három év után újfent hazai győztesnek tapsolhasson Silverstone-ban, hiszen három angol, George Russell, Lewis Hamilton, és Lando Norris indult az első három rajtkockából. Russell ráadásul a spielbergi diadalától feltüzelve érkezett Angliába, míg Norris hónapok óta csúcsformában van. A Brit Nagydíjat azonban nem az esélyesebbnek tűnő ifjú titánok egyike, hanem a 39 éves Hamilton nyerte, s ezzel a Mercedes hétszeres világbajnoka pályafutása leghosszabb nyeretlenségi szériájának vetett véget.

„Ausztria válogatottja a Red Bull-futball óriásplakátja – és ez nagyon lehangoló”

Ez Michael Cox, az Ausztriának van egy klubcsapatéhoz hasonló stílusa és étosza — de vajon valóban erre van szüksége a válogatott futballnak? címen, még az Ausztria–Törökország Európa-bajnoki nyolcaddöntő előtt megjelent cikkének vitriolos tételmondata. A The Athletic publicistája súlyos kritikákat fogalmaz meg Ausztria (és az egész Red Bull-rendszer) mindent a magas letámadásra építő játékfelfogásával kapcsolatban, és nem kíméli Ralf Rangnick szövetségi kapitányt, a Gegenpressing atyját sem.

Túl a barátságon: egy féktelen rivalizálás kezdete

Csak idő kérdése volt, hogy a civilben remek barátságot ápoló Lando Norris és Max Verstappen összeakadjon a pályán, hiszen a McLaren Kanadára gyakorlatilag teljesen utolérte a Red Bullt. Montrealban azonban a szeszélyes időjárás, míg múlt héten Barcelonában az angol rossz rajtja még meghiúsította a közvetlen összecsapást, de vasárnap Spielbergben már nem volt pardon.

Magyar éremesőt és rekorddömpinget hozott a belgrádi úszó Eb

Minden idők legjobb magyar szereplését hozta a június 17. és 23. között a labdarúgó Európa-bajnokság árnyékában megrendezett belgrádi úszó Eb: Magyarország 10 arany-, 9 ezüst- és 8 bronzéremmel zárt, s ezzel természetesen az éremtábla élén végzett. A megszerzett 27 érem eggyel több, mint a 2012-es debreceni kontinensbajnokság eddig rekordot jelentő 26 medáliája; és ezen felül 2-2 aranyat és bronzot a nyílt vízen is begyűjtöttek úszóink.

Túl vagyunk a csoportkörön, kezdődhet az igazi Eb!

Szerda este véget ért a kontinensbajnokság legintenzívebb szakasza, 36 mérkőzést játszottak le, és bár már csupán 15 van hátra, a java csak ezután jön! Legalábbis nagyon reméljük, mert az elmúlt nagy tornák tapasztalatai alapján aligha érdemes nagy mennyiségben közönségszórakoztató futballt óhajtani, viszont immár minden mérkőzés a továbbjutásról dönt – ez pedig az óvatos bizakodásunkhoz tán elégséges lehet.

Zuhanás, vakrepülés, feltámadás – és 72 óra fohászkodás

A magyar labdarúgó-válogatott számára már vasárnap este véget ért az Európa-bajnokság csoportköre, és nyári szünet ide, iskolaundor oda, a lefújás pillanatától egészen ma késő estig az egész ország egy végtelenített matematikaórán ül, és szurkol fűnek-fának, hogy összejöjjön a hőn áhított továbbjutás. Persze az már eleve szintlépésnek minősül, hogy egy Eb csoportkör végén kezdhetünk számolgatni, hiszen ez évtizedekig a selejtezők sajátossága volt – az első két mérkőzés tükrében viszont egyenesen ajándék.

Lando Norris ante portas – önbírálatban már bajnok, és a pályán is az lesz

Mint ismeretes, Max Verstappen nyerte a múlt hétvégi Spanyol Nagydíjat is, az élről rajtoló Lando Norris előtt. A 24 éves angol előtt kiváló lehetőség kínálkozott pályafutása második győzelmére, de saját értelmezése szerint már a rajtnál elszálltak az esélyei, és ezért csakis magát okolta. Norris immár sokadszorra kereste magában a hibát – de vajon igaza volt?