Alaposan felfrissült az Európa-liga-győztes Atalanta kerete
Az elmúlt években rendszeres nemzetközi kupaszereplővé váló Atalanta BC az előző idényben érte el története eddigi legjelentősebb sikerét az Európa-liga megnyerésével. A bergamói klub vezetése ezen a nyáron sem tétlenkedett, és a távozókat, hiányzókat minőségi játékosokkal pótolta. Bár a csapat mérsékelt teljesítménnyel kezdte az új szezont, Gian Piero Gasperini képességeit ismerve biztosak lehetünk benne, hogy a 2024-2025-ös idényben is számolnunk kell a La Deával.
Az Atalanta az előző hét olasz bajnoki kiírásból hat alkalommal nemzetközi kupaszereplést érő helyen végzett. A tradicionális olasz nagy csapatok dolgát rendre megnehezítő együttes számára az európai kupaindulás tulajdonképpen már a minimális célkitűzés lehet. A bergamóiak az előző idényben a negyedik helyen végeztek a Serie A-ban, az Olasz Kupa döntőjét pedig elveszítették a Juventus ellen, az Európa-liga fináléjában viszont 3–0-ra legázolták az addig az egész szezonban veretlen Bayer Leverkusent.
Előtérben az olasz játékosok szerepeltetése
Miközben a Serie A élcsapatainak többsége jórészt a légiósok segítségére támaszkodik, az Atalanta a folyamatos fejlődése ellenére is igyekszik az olasz labdarúgás érdekeit szolgálni azzal, hogy feltörekvő, fiatalabb hazai játékosokat foglalkoztat a csapat alapembereiként. Az előző idényben vált az Atalanta első számú kapusává a 24 éves Marco Carnesecchi, miközben a védelemben Giorgio Scalvini (20 év) és Matteo Ruggeri (22 év) töltött be nélkülözhetetlen szerepet, Gianluca Scamacca (25 év) pedig 19 góljával a csapat legeredményesebb játékosa lett – a válogatottnál is számolhatnak mindannyiukkal. (Balszerencse, hogy közülük ketten is súlyos sérülést szenvedtek, Scalvini ennek következtében lemaradt az idei Európa-bajnokságról, Scamacca pedig a nyári felkészülés alatt dőlt ki a sorból, és mindketten azóta is harcképtelenek.) Az idősebb generációból a csapatot lassan egy évtizede erősítő brazil származású csapatkapitány, Rafael Tolói és a szebb napokat is látott szélső védő, Davide Zappacosta képviseli az olasz színeket.
Az Atalanta nyári új igazolásai között az idegenlégiósok mellett most is vannak olyan olasz futballisták, akik a squadra azzurrában is számításba vehetőek lesznek.

Minden posztra erősítettek
A Nerazzurri egyik legdrágább vétele Mateo Retegui volt, akinek a játékjogáért 22 millió eurót fizettek ki a Genoának. A 25 éves támadó átigazolása elsősorban Scamacca kiesése miatt vált szükségessé, de később is további opciót jelenthet majd a támadósorban. Az argentin származású játékos a csatárínségben szenvedő olasz válogatottnál is fontos szereplő, és a bergamói pályafutását is hangzatosan kezdte az első két meccsen lőtt három góljával.
Az egykor ígéretes jövő előtt álló, az utóbbi időben jobbára kallódó Nicolo Zaniolo számára az Atalanta dobott mentőövet. A még mindig csak 25 éves, támadó szellemű játékos az AS Romától való távozása után sehol nem tudott igazán kibontakozni, most a Galatasaraytól kölcsönben a bergamóiaknál próbálkozhat, akik bizalmuk jeléül a 10-es mezt is odaadták neki.
Rajtuk kívül a Torinótól 20 millió euróért cserébe érkező jobbhátvéd, Raoul Bellanova és a kiesett Frosinonétól kölcsönzött középpályás Marco Brescianini ugyancsak hosszabb távon jelenthet megoldást, és mivel mindketten még csak 24 évesek, idővel az olasz válogatottban is egyre több szerep hárulhat rájuk.
Emellett az előző idénybeli kölcsönszerződés után ugyancsak 22 millió euróért véglegesítették Charles De Ketelaere-t az AC Milantól. A sokoldalú 23 éves belga irányító az 2023-2024-es szezonban minden sorozatot figyelembe véve 54 pályára lépés alatt 14 góllal és 11 gólpasszal bizonyította a rátermettségét. Csatlakozott még a középpályára Ibrahim Sulemana (Cagliari, 7.5 millió euró) és Lazar Samardzic (Udinese, kölcsön), míg a védelemben Ben Godfrey (Everton, 12 millió euró) és Odilon Kossounou (Bayer Leverkusen, kölcsön) jelenthet erősítést.
Az Intertől távozó Juan Cuadrado és az AS Romát elhagyó Rui Patrício személyében a jobb szélre, ill. a kapusposztra érkezett egy-egy rutinos kiegészítő ember, akik bizonyára sérülések, eltiltások esetén léphetnek majd elő.
Egy érzékeny veszteség és egy fontos maradó
Az elmúlt években az Atalanta számtalan jövedelmező transzfert hajtott végre az átigazolási piacon, amikor rövid időn belül jelentős haszonnal értékesített játékjogokat. A három év ittlét után a Juventushoz vágyódó holland középpályás, Teun Koopmeiners árát alaposan megkérték, így 40 millió eurós profit mellett értékesítették a torinóiakhoz (54,7 millió eurót kapnak érte).
„Az volt a célunk, hogy minden meghatározó játékosunkat megtartsuk, de ez Teun esetében sajnos nem volt lehetséges, mivel távozni szeretett volna” – jelentette ki az Atalanta vezérigazgatója, Luca Percassi.
A középpályáról a nagy munkabírású holland játékos biztosan hiányozni fog, de a fenti minőségi igazolásokkal vélhetően megoldható lesz a pótlása. Jelentős fegyvertény továbbá, hogy a tehetősebb klubok érdeklődése ellenére Ademola Lookmant meg tudták tartani a csapatnál. Amennyiben az előző idényben 17 gólig jutó nigériai támadó továbbra is eredményesen teljesít, januárban vagy jövő nyáron újra kereslet mutatkozhat iránta – és jó eséllyel vaskos haszon lehet majd rajta, mivel kevesebb mint 10 millió eurót fizettek érte két évvel ezelőtt a Lipcsének.
A védelemből két korábbi meghatározó játékos, Hans Hateboer és José Luis Palomino egyaránt hét év után hagyta el az együttest. Főleg előbbi távozása lehetne fájdalmas veszteség, ám Bellanova stabil, előremutató pótlásnak ígérkezik, így bizonyára áthidalható lesz a holland jobbhátvéd hiánya.
A korábbi húzóemberek közül a rutinos kolumbiai gólzsák, Duván Zapata a kölcsön után végleg a Torinóhoz szerződött (8,6 millió euró), míg az orosz irányító, Alekszej Mirancsuk (12 millió euró) az MLS-ben szereplő Atlanta Unitedben folytatja. Egy év után megváltak a nagy reményekkel igazolt El Bilal Tourétól, miután a mali támadó nem tudott állandó játéklehetőséget követelni magának és mindössze három gólt szerzett a csapat színeiben. A jövő hónapban a 23. születésnapját ünneplő csatárt vételi opcióval adták kölcsön a VfB Stuttgartnak, de nehéz lenne elképzelni, hogy a 29,1 millió eurós vételi árát visszahozzák rajta, így ő jó eséllyel a bergamóiak kevés veszteséges üzletének egyike lesz majd.
Ezen kívül többnyire olyan játékosokat értékesítettek, akik nem igényelnek különösebb pótlást, mivel az elmúlt szezonban kölcsönben máshol szerepeltek – ez a megoldás nem áll távol a klub stratégiájától. Caleb Okoli (Leicester City, 14 millió euró), Nicoló Cambiaghi (Bologna, 10 millió), Ebrima Colley (Young Boys, 1,65 millió) és Nadir Zortea (Cagliari, 5 millió) sem tartozik többé az Atalanta kötelékéhez.
Carnesecchi kiteljesedésével Pierluigi Gollini végleg kiszorult a gólvonal elől, így újból kölcsönadták (a Napoli után ezúttal a Genoához), míg az argentin cserekapus, Juan Musso az Atlético Madridhoz kívánkozott és ugyancsak vételi opciós kölcsönnel távozott – az ő helyére jött a fentebb említett Rui Patrício.
Hosszú idényre készülnek
Az Atalanta ugyan némileg beragadt a rajtnál, hiszen – a Real Madrid ellen a Szuperkupában elszenvedett vereség után – a bajnokságban a Lecce elleni diadalt a Torino elleni váratlan és a címvédő Inter elleni súlyos fiaskó követte, de Gasperini legénysége a szezon előrehaladtával bizonyára fel fogja venni a ritmust és az új játékosok is a csapat hasznára lesznek majd. A megújult Bajnokok Ligája alapszakaszában nehéz erőpróbák várnak a csapatra, hiszen az ellenfeleik között találjuk a Real Madridot, a Barcelonát és az Arsenalt is. Látható azonban, hogy a keret valamennyi poszton több lábon áll, tudatosan lett felépítve egy sok tétmérkőzéssel bíró, fárasztó szezonra, a terveik szerint minden sorozatban sokáig versenyben lennének.
A szerző az Azzurri nevű közösségi oldal szerkesztője. Amennyiben az olasz labdarúgás aktív magyar nyelvű közösségéhez szeretnél tartozni, alább elérhető a felület közösségi média-profilja:
https://www.facebook.com/azzurri.hu
Kiemelt fotó: UEFA.com
Kapcsolódó cikkek

Az Atalantában válhat klasszissá Milánóban betlizett belga
Hazájában csodagyereknek tartották, az AC Milannál csalódást okozott, Bergamóban magára talált – Charles De Ketelaere még mindig nincs 23 éves, de pályafutása során már eddig is komoly magasságokat és mélységeket élt meg. Milánóban nem tudott kiteljesedni, Gian Piero Gasperini irányítása alatt viszont kezdi igazolni, miért látják benne többen is a jövő egyik sztárját.

„Gasperini nevét éneklik fel az ír égbe” – német és olasz lapszemle az Atalanta–Bayer Leverkusen Európa-liga-döntő után
Szerdán az Atalanta 3–0-ra legyőzte a Bayer Leverkusent a második legrangosabb európai kupasorozat döntőjében, így megszakadt a német csapat 51 mérkőzés óta tartó veretlenségi sorozata. A bergamóiak mindhárom találatát az angol születésű, nigériai válogatott csatár, Ademola Lookman szerezte. Megnéztük, hogy értékeli a németországi és az olaszországi sajtó a mérkőzésen történteket.
.jpg-16:9.webp)
Az Atalanta megfojtotta a Leverkusent és megszakította a német csapat páratlan sorozatát
Két olyan együttes vívta Dublinban az Európa-liga döntőjét, amelyeket a szezon előtt valószínűleg nem sokan vártak volna oda. A Bayer Leverkusen az 52 mérkőzésből álló veretlenségi szériáját tovább építve a német bajnoki cím után a második trófeáját akarta begyűjteni, míg az Atalanta a Juventus ellen elbukott olasz kupadöntő után próbálta megragadni a következő esélyt a trófeaszerzésre. A párharcból rendkívül magabiztos teljesítménnyel végül az olaszok kerültek ki győztesen, akik teljesen ellehetetlenítették az enerváltan játszó ellenfelet.

Ügyesen „szervezi ki” a munkát az Atalanta, óriási pénzeket keres a kölcsönadott labdarúgói játékjogán
Több szempontból nézve is mondhatjuk azt, hogy az Atalanta BC az elsők között van az olasz futball világában, ám van valami, amelyben egyértelműen minden riválisa előtt jár a bergamói alakulat. Ez pedig nem más, mint hogy ügyesen aratják le a más csapatok által elvégzett munka gyümölcsét, vagyis jelentős összegeket könyvelhetnek el a kölcsönadott fiatal futballisták játékjogának értékesítésével.