Cikkek

Iráni gólkirálya lett a portugál bajnokságnak!

Egyáltalán nem túlzás azt állítani, hogy Mehdi Taremi elérte a csúcsformáját, hiszen a világ hetedik legerősebb bajnokságából gólkirályként mehetett a rövid nyári pihenőjére. A portugál első osztályban 33 mérkőzés alatt szerzett 22 góljával az elmúlt időszak egyik legeredményesebb iráni labdarúgójává nőtte ki magát a Porto labdarúgója. Ezek után nem meglepő, hogy a 30 éves csatárt a külföldi szaklapok a Manchester United és az Arsenal gárdájával is összeboronálták.

Erik ten Hag visszavezetheti a Manchester Unitedet a BL főtáblájára

A holland szakember egészen elképesztő mutatókkal zárt az Ajax élén, amelyet követően rendkívül nagy fába vágta a fejszéjét. Majdnem egy éve ugyanis felbontotta a szerződését az amszterdami együttesnél, annak érdekében, hogy idő előtt elkezdhesse a munkát a Manchester Unitednél. Akkor ez egy rendkívül rizikós, de önbizalomról árulkodó döntés volt, hiszen egy leszálló ágban lévő együttest kellett átvennie.

Az új szabálymódosítás és annak lélektani hatásai

A nemzetközi labdarúgás szabályalkotó testülete, az IFAB (International Football Association Board) július 1-től új szabályt vezet be, ami a kapusokra lesz hatással a tizenegyes-rúgásoknál. A kapuvédők lélektana alapvetően is más, mint a mezőnyjátékosoké, a tizenegyeseknél pedig sok hálóőr élt a pszichológiai hadviselés lehetőségével a lövő játékossal szemben. Az újonnan meghozott döntés ezt a fajta befolyásolási lehetőséget szinte teljesen megszünteti.

Furuhasi Kjogo, a japán támadó, aki nem skót a gólokkal

A japán Furuhasi Kjogo a Celtic FC legmeghatározóbb játékosa. Amellett, hogy rendkívül hatékony a kapu előtt, a védekezésben is elévülhetetlen érdemei vannak, hiszen ő a letámadás kulcsa, rendre jó ütemben indítja a csapatszintű mozgást. A gólerős támadót nem hívták be tavaly a vb-keretbe, mert a szövetségi kapitány attól tartott, hogy rossz hatással lehet az edzésekre, valamint az öltözői hangulatra.

Az elmúlt időszak legmegosztóbb újítása a labdarúgásban, a VAR

Kétezer-tizenhatban hagyták jóvá a videobíró-rendszer bevezetését a labdarúgásban, azzal a céllal, hogy a VAR (video assistant referee) segítségével minden vitás helyzettől vagy esetleges bírói tévedéstől mentessé váljon a játék. Annak ellenére, hogy vannak olyan szituációk, mint például a leshelyzetek, amelyeket a videobíró segítségével tökéletesen meg lehet állapítani, továbbra is vannak olyan szituációk, amik szubjektív döntéseken alapulnak. A VAR legnagyobb hátrányának a játékidőből elvett perceket róják fel, valamint azt, hogy elveszi a gólöröm igazi értékét.

13-0 – egy mérkőzés a sok közül a holland másodosztályból

Az elmúlt hétvégén több élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban is születtek kiütéses győzelmek. A legtöbben a Liverpool 7-0-s győzelmét látták, csodálták a Manchester Uniteddel szemben, de hét gólt szerzett az FC Köbenhavn a dán élvonalban is. Mindegyik fölényes győzelmet felülmúlta azonban – gólszámban – a holland másodosztály 27. fordulójában játszott PEC Zwolle–FC Den Bosch mérkőzés, ahol már félidőben 7-0 volt az állás, a végeredmény pedig 13-0 lett. A Zwolle ugyan vezeti a bajnokságát, de arra senki sem számított, hogy ekkora verést mér az ellenfelére, ugyanis az eddig lejátszott meccsein öt gólnál többet egyszer sem szerzett.

Pope szenzációs formában véd a szezonban, alig kap gólt a Newcastle

A 30 éves angol kapus, Nick Pope 10 éve még az angol hatodosztályban játszott, de óriási fejlődésen ment keresztül, és a Premier League egyik legjobb kapusává nőtte ki magát. 2022 júniusában igazolt a Newcastle United csapatába, ahol már a 2022-23-as szezon első meccsén vele kezdődött a „szarkák” összeállítása. Ráadásul a szezonban – messze – a legkevesebb gólt kapták a bajnokság csapatai közül, és ebben óriási szerepe van Pope-nak.

Dyche-sal menekül az Everton a kiesés elől

Sean Dyche tíz éven keresztül irányította a Burnley-t, január végén viszont az Evertonhoz szerződött. Rögtön változásokat hajtott végre a csapatnál, a liverpooliak már az első mérkőzésen négy hátvéddel játszottak az addig megszokott háromvédős rendszer helyett. Az új edző érkezésének és változtatásainak meg is lett az eredményük, ugyanis az Everton az azóta lejátszott négy mérkőzéséből kettőt megnyert, ráadásul ezeket a meccseket kapott gól nélkül zárta. Taktika és játékfelfogás szempontjából is változásokon megy keresztül a csapat annak érdekében, hogy a következő idényt is a Premier League-ben kezdhesse.

Erling Haaland és a Manchester City játékfilozófiája

Ahogy azt már Erling Haalandtól megszokhattuk az előző idényekben is, a mostani szezonban is futószalagon szálltja a gólokat. A norvég csatár elképesztő szezont fut, ugyanis 23 mérkőzésen 26 gólt szerzett eddig a Manchester City színeiben. Ennek ellenére vannak, akik azt állítják, hogy nem a City volt az a csapat, ahova igazolnia kellett volna. A Tottenham elleni 1-0-s vereség után Jamie Carragher nyilatkozott erről, aki szerint Haaland nem tudja kamatoztatni erényeit, ráadásul a csapat stílusa is megváltozott vele.

Magabiztos Barca-győzelem a Betis otthonában

Egygólos katalán győzelmet hozott a Real Betis–FC Barcelona (1-2) mérkőzés a spanyol bajnokságban. A sok passz és a kombinatív, szép játék ellenére két pontrúgás utáni szituációnak köszönhetően vitte haza a katalán csapat a három pontot Sevillából. Az első vendéggólt Raphinha szerezte egy gyorsan elvégzett szabadrúgás után, majd Robert Lewandowski lőtt a hálóba egy szöglet utáni lepattanó labdát. A 85.percben Jules Koundé öngóljával szépített a Betis, de másra már nem maradt idejük a zöld-fehéreknek.

A hosszabbításban nyerte meg a Real a madridi derbit

A Real Madrid hazai pályán hosszabbítás után 3–1-re legyőzte az Atlético Madridot a Spanyol Kupa negyeddöntőjében. A vendégek szereztek vezetést a mérkőzésen, de Carlo Ancelotti jó cseréjének is köszönhetően a rendes játékidő hajrájában Rodrygo egyenlített. Ezek után a hosszabbítás első félidejében megfogyatkozott az Atlético, miután Sztefan Szavics két perc alatt gyűjtött be két sárgát. Ez felborította az addigi masszív védekezést, és Karim Benzema meg is szerezte a vezetést a Realnak a 104. percben. A hosszabbítás végén Vinícius Junior gólja zárta le a mérkőzést. Az Atléticónak 2016 óta nem sikerült legyőznie a Realt a Santiago Bernabéu-stadionban.

Kane történelmi gólja fontos győzelmet jelentett a Tottenhamnek

A Tottenham Hotspur örülhetett a Premier League 21. fordulójának zárómérkőzésén, ahol 1-0-ra legyőzte a szezon meglepetéscsapatát, a Fulhamet. A három pont sorsát eldöntő gólt az a Harry Kane szerezte, aki ezzel a találattal beállította Jimmy Greaves klubrekordját, ugyanis ez a találat volt Kane 266. gólja, amit a londoni csapat színeiben szerzett.