Cikkek

Ahol megbüntetnek, ha kihagyod a nyári vakációt

A Belga Nagydíj után elcsendesedett a Formula–1 világa, hiszen négyhetes nyári szünetre ment az F1 teljes legénysége. Ez a pihenőidő nem csak a pilótákra és a versenyekre utazó stábra terjed ki, de szigorú szabályok között a háttérben, a gyárakban is megáll a munka.

Sprinthétvége csavarral

2021-ben Silverstone-ban rendezték meg a Formula–1 történetének első sprintversenyét, azóta pedig már további hat sprinthétvégét követhettünk nyomon. Idén egy teljesen új formátumot próbáltak ki, először Bakuban, melynek sikeressége egyelőre még vitatható. A hétvégén Ausztriában, a Red Bull Ringen lesz futam az új felállás alapján, amely döntő lehet az eredményesség megítélésének szempontjából.

A hatkerekes autó, amely F1-es futamot nyert

Derek Gardner álmodta meg a Tyrrell P34-es projektet, azaz a Formula–1 egyetlen világbajnoki futamgyőztes hatkerekű autóját, amelynek a terve hallatán Jackie Stewart kis híján megfulladt az 1975-ös Dél-Afrikai Nagydíjról hazafelé tartó repülőúton.

A Formula–1 elzárt világa

Ha maga a pálya a F1 szíve, akkor a paddock és a Paddock Club a lelke, ahol a versenyhétvégék alatt óriási a nyüzsgés, sztárok és pilóták találkoznak, emellett a munka és az előkészületek központi helyét képezi. Még ha elsőre nem is szűrhető le, nevükben rejlő hasonlóságon kívül kevés kapcsolódási ponttal rendelkeznek, funkcióikban pedig jelentősen eltérnek. Míg előbbi a csapatok futamra kitelepült főhadiszállását jelenti, ahol a versenyre való felkészülés zajlik, addig az utóbbi egy exkluzív élményt nyújtó szolgáltatás a rajongóknak, hírességeknek.

Tíz érdekesség, amit nem tudtál a Formula–1 világáról

A versenysorozat a Formula nevet magáról a szabályrendszerről kapta, amelyet minden résztvevőnek be kell tartania, az egyes pedig egyértelműen az elit, az első számú kategóriára utal. Jelenlegi cikkünkben az autósportok legnagyobb presztízsű versengésének világából mutatunk be 10 érdekességet, különleges eseményt.

87 éve született a tragikus sorsú Jim Clark

Jim Clark kétszeres világbajnok, mindössze nyolc évig versenyzett a Formula–1 mezőnyében – amely például Lewis Hamilton és Fernando Alonso pályáját tekintve nem hosszú idő – mégis a sporttörténelem egyik legsikeresebb, legnagyobb alakjaként tekintünk rá. Többek között olyan legendák tartották példaképüknek, mint Ayrton Senna, Alain Prost és Michael Schumacher.

Elveszett üzenet – reflexiók a Drive to Survive 5. évadára

A Netflix Drive to Survive (Hajsza a túlélésért) sorozatának köszönhetően már öt évadon keresztül követhetjük a Formula–1 háttéreseményeit, konfliktusait, kiemelt történéseit. Az előző évek alapján nyilvánvalóvá vált, hogy ez a széria a száguldó cirkusz kiélezett, eltúlzott oldalát mutatja be, megannyi drámával fűszerezve. Nemegyszer mesterségesen generált szembenállásokkal, félrevezető kijelentésekkel fokozza az izgalmakat, igyekszik vonzóbbá tenni az autósportot a laikusok számára is.

Emlékekkel teli aszfaltcsík

A Hungaroringről szóló első anyagunkban összegyűjtöttük a legnagyobb baleseteket és káosszal teli pillanatokat, most pedig a legemlékezetesebb eseményeket, legendás rekordokat elevenítjük fel.

Balesetek, káosz és piruett a Magyar Nagydíjon

A Hungaroring idén – július 21. és 23. között – 38. alkalommal ad otthont a száguldó cirkusznak. Összegyűjtöttük a Formula–1-es Magyar Nagydíj legnagyobb ütközéseit, borulásokat, sokkoló pillanatokat, amikor lélegzet-visszafojtva figyeltük az eseményeket.

Újra van női versenyző a Formula szériában

A 22 éves Sophia Flörsch személyében három év után ismét női pilótát köszönthetünk a Formula–3 mezőnyében. A 2018-ban súlyos balesetet szenvedett német autóversenyző a PHM Racing csapatában tér vissza a 2020-as szezont követően.

Kifizetődnek vagy megbuknak – ezek az újítások várnak minket a Formula–1-ben

A 2023-as szezonban nem számíthatunk olyan drasztikus változásokra, mint amilyeneket tavaly tapasztalhattunk, ennek ellenére van pár fontos módosítás, amiről érdemes tudni a Formula–1-es futamok kezdete előtt.

A dél-amerikai Dakar-rali óriási pusztítása

Kétezer-kilencben rajtolt el először Dél-Amerikában a Dakar-rali, a Chile és Argentína területén zajló versengés a kezdetleges pozitív visszhang után óriási, évekig tartó botrányba fulladt. Az eredetileg Párizs és Szenegál fővárosa, Dakar között zajló futam helyszínének megváltoztatása mellett akkor döntöttek a szervezők, amikor 2008-ban terrorista fenyegetések és lázadások miatt a lebonyolítása az eredeti útvonalon lehetetlenné vált.